• hiç şüphe yok ki hiçbir şeyin olmadığı kadar eksiktir. malumunuz zamanımız yeraltı edebiyatı ve romantizm denen ancak özgün olanı neredeyse bulunmayan edebiyatlar zamanı. hakan gündayların, emrah serbeslerin yani yığınla kopya ve aslında lağım yazarları olarak adlandırılabilecek kimselerin; elif şafakların, moyeslerin, ahmet batmanların yani müsvedde yazarlarının ve daha nice edebiyatçıdan sayılması olanaksız insanların kitaplarının yok sattığı bir zamanda ahmet hamdi tanpınar'ın unutulması veya sadece lafta kalması şaşırılacak bir şey değil. tabii bunun yanında edebi şeyler okurken dünya klasiklerine gösterilen haklı ilginin yanında o kitapların çoğunun içerdiğinden daha fazla estetiği, felsefeyi, tahlil ve tasviri içeren ahmet hamdi tanpınar'ın sadece "huzur ve beş şehir'in yazarı olan bir türk edebiyatçı" olarak kalması ciddi anlamda bir utanç. çünkü her ne kadar dostoyevski, gogol, hugo okunması lazım gelen ve okunmaya değen insanlar olsa da edebiyat okumalarında bir "sadece"liğe sahip değiller. Kaldı ki ahmet hamdi tanpınar eğer kendisi tanınarak, iyice bilinerek okunursa bulundurduğu felsefi, edebi ve sanatsal içerik ile çok da uzağımızda olmayan bir ustadır.

  ahmet hamdi tanpınar belki çok fazla çevrilmeyen bir yazar. bunun nedeni pekala görülebilir: tanpınar, eserlerinde her zaman dili bir şeyi ifade etme aracının ötesinden bir konuymuşçasına kullanılır. onun dili hemen hemen hiçbir yazarın erişemeyeceği düzeyde estetiktir. Yazılarına, şiirlerine dikkat edin; basit bir ifadeyi dahi çoklarının mühim bir konuyu anlatmakta başaramayacağı bir estetikle sunar. ve bunu yaparken kullandığı dil, yani dilimiz onun eserlerinde bir bağlam gibi yalnız kendi içinde dansa izin verir. işte tam da bu yüzden herhangi bir dile çevrilmesi çok zordur, ayrıca çevrilse dahi aynı sanat tadı ve ifade gücü edinilemez. her yazar için geçerli olup olmadığı tartışılacak bir konu olsa da yazarların çoğu düşünceyi ifade ederken ahmet hamdi kadar sanatı kullanmaz. BU yüzden onların ifadeleri somut bir çeviriye açıktır.

  sözün özü ahmet hamdi tanpınarsız edebiyat okumaları her zaman eksik kalacaktır. Çünkü edebiyatı gerek yaşayan gerek aktaran ve gerekse öğretip yaşatan bir yazardır.

  keza şiirleri de düşüncenin ifadesinde bir ufuk teşkil eder.
  3 0 ...
 • Çok mutluydum sözlük. Bir zamanlar.

  Sonra gelip ağzıma burnuma çimento döktüler nefes alamaz oldum. Perdeleri kapattılar güneş göremez oldum. Uyuyamayınca uyanamaz oldum.
  Ama tabi evet Hayat devam ediyor. Sana devam ediyor ona bir şey demiyorum.

  Biraz da bana etse ya?
  12 2 ...
 • belirli bir hususta ve belirli bir çapta bilgi içeren entrydir. Sözlüğün kesinlikle ihtiyaç duymadığı ve hatta moderasyonu tarafından dahi istenmeyen entryleridir. Zira görmek zor değildir ki sözlük gerek formatı gerekse attığı adımlarla bilgi içeren bir platforma hiç dönüşmek istemedi. Ben dahil olmak üzere her yazar bir dönemler bu entryleri sözlük yazarlarına sunmak istedi. Bazılarımız bu hususta uzun zaman tüketti bazılarımız erkenden anlayıp bıraktı. fakat mesele şu:

  kabul ediyorum, sadece 4 yıllık bir yazar olarak daha eskilerden çok konuşamam bu hususta ama 4 yıldır burada olduğum sürede beni o günden bugüne dek tanıyan herkes son bir seneye kadar ne kadar yoğun ve ne kadar fazla sayıda başta felsefe olmak üzere, edebiyat, sanat ve bilim alanında entry girdiğimi bilir. hatta sadece bu tür şeyler yazdığımı da. kaldı ki interneti bırakın türkçe kaynaklarda dahi bulunmayan martin heidegger sözlüpü, jacques derrida sözlüğü gibi şeylere bile kalkıştım. sözlükte ilgi görmedi ama ta diğer sosyal medya hesaplarıma kadar dışarıdan okuyucu olanlardan teşekkür aldım.

  ne var ki bunun boşluğu dövmekten başka bir şey olmadığını sonraları fark ettim. Hep renkli bir kişiliktim ve bu renkli kişiliğimi bilginin arkasına koymak istedim. sonra ise bıraktım. şimdi bazı yazarlar -yeni veya henüz tanımamış- bu hususta (bilgi içerikli entry, bilgi verme hususunda) bana ne yaptığmı soruyor veya eleştiri yapıyor, 70 entrysi ile yapan da var. Fakat durum kendilerine sınır tayin ettikleri ufukların çok ötesinde malum.

  sözün özü:

  sıkıldım, yeter.
  9 2 ...
 • oradaki küçümsediğiniz milyonlar kimi hırsız diyerek yuhaladı? gerçekleri bilen milyonlarca kişi var. dışardan getirilen suriyeli çöplerle açığı kapatamayacaksınız.
  ayrıca evet. seçime sadece izmir girmiyor.
  izmir türkiye'nin 3 büyüğünden ilki.
  yarın ankara.
  ondan sonra istanbul.
  13 2 ...
 • Şüphesiz ki parmaklarını çıtlatmayı sevenler icin eziyet dolu anların başlamasına vesile olan durum. işin yoksa şimdi 10-15 dakika bekle ki çıtı sarj olsun. evet.
  24 3 ...
 • iş aramak

  117.
 • liseden yeni mezun oldum, maddi sıkıntılardan dolayı tam zamanlı veya yarı zamanlı iş arıyorum. sormadığım dükkan, konuşmadığım adam kalmadı ama tek yaptığım ayaklarım şişene kadar dolaşıp cv dedikleri boş kağıdı doldurmak oldu. zaten tecrübe ve sözde referansım olmadığı için dikkate bile alınmadım.

  mağazaya girip iş aradığımı belirttiğimde çalışanlar sanki onların ekmeğini alıyormuşum gibi davranıyorlar hatta birkaç tanesi "burada çalışacağına git inşaatta çalış, müdür çok kıl..." gibi şeyler dedi.

  not: birçok kariyer sitesine başvurdum 50-60 civarı ilana başvurdum ama sonuç yok. tahminime göre bu siteler firmaların reklamlarını yapmak üzere varlar. mesela bir ilan gördüm 500-600 kişi başvurmuş 3 kişilik kadroya. resmen umut tacirliği.
  işi matematiğe döktüğümüzde 3 kişilik kadroya 600 kişiden bir kişinin girme şansı 0.005 oluyor tabi yerse.
  12 1 ...
 • meksika

  278.
 • dünya üzerinde en çok görmek istediğim ülke.

  insanların doğu asya, avrupa ya da amerika birleşik devletlerini gidip görme hayallerine göre biraz daha farklı bir ülkeyi görme hayalim var. küba ve peru'da bunlardan bazıları. *

  ki avrupa'da da en çok ispanyayı görmek istiyorum. zaten meksika'nın resmi dilide ispanyolca. kıta olarak apayrı yerlerde olsalar da kültürleri birbirlerine çok yakın. *

  yemekte acıyı çok sevmem. ama işin sonunda meksikayı görmek varsa yemeklerini de yiyebilirim.

  Quesadilla, Taco, Nachos, fajita ve tortilla ekmeği en bilinen yemekleri arasında. ki dünya yemek kültüründe bir ülkemiz olmasa da, meksikanın yemek kültürü de baya gelişmiş durumda.

  tabi meksika deyince akla hemen tehlikeli oyunlar geliyor. yani böyle uyuşturucu, kaçakçılık falan işte.. (umarım bunu bir meksikalı okumaz.) *

  bu da ilgimi çok çekiyor açıkçası. evet mia olarak filmde kokain almış olabilirim ama bununla alakalı değil. *

  meksika'da bir yarımada var. ismi yucatan yarımadası. orada şöyle;

  meksika

  harika bir yer var. burası derin bir yer ve havuzdan ibaret değil. daldığınız zaman uçsuz bucaksız bir yere çıkıyor muhtemelen. yani öyle düşünüyorum ben de daha gitmedim. *

  dilerim yalnızca hayallerimizde kalmaz ve görmek için hayalini kurduğumuz ülkelere gidebiliriz. *

  dipnot: arkadaşlar kıyamet falan gelmiyor merak etmeyin. eveeeet uzun süre sonra ilk defa bir günde 2 yazı yazdım. sjhfsjhfs.
  26 2 ...
 • ahmet özal'ın yaptığı son dakika açıklaması.
  beyaz tv ve a haber altyazı geçti az evvel.
  babamı soğan ve patates lobisi öldürdü

  vay anasını ya.
  büyük şok gerçekten. yıllar sonra ortaya çıktı işte.
  12 0 ...
 • Ak Parti Muğla 1. Sıra Milletvekili Adayı Mehmet Yavuz Demir'dir.
  Milas Güllük pazarında AKP’yi eleştiren vatandaşın üzerine yürüyüp küfürler savuruyor.
  bu evden aldırma işini fetöden kaptı bunlar bayağı.

  https://www.milligazete.c...-aldiririm-serefsiz-kopek
  23 7 ...
 • Dışarıda olduğu ve şarjı bitti için sözlüğe girememiş ve bu yüzden; sizi samimiyetsizlik ve tatlışlıktan mahrum bıraktığı için özür dileyen yaratık.

  selam, ben geldim. Nasılım, daha daha nasılım:

  arkadaşlar üzerimi örtebilir misiniz
  ?
  18 0 ...