gog

8.
  • italyan edebiyatı'nın güçlü kalemi giovanni papini'nin kitabı. yalnızca amerikalı bir milyarderin dünyayı anlamlandırma çabası değil, çok katmanlı ve derin yer yer deneme, yer yer eleştiri, yer yer tadına doyum olmaz bir öykü derlemesi, bazen de tarihin tozlu sayfalarından çıkmış şiirsel bir metin niteliğinde. asla okudum bitti kitaplığıma kaldırabilirim diyebileceğim bir eser olmayacak. dönüp dönüp okunması, incelenmesi, anlaşılması gereken köklü bir yapıt. yirminci yüzyılın ilk yarısını anlamaya, sonraki yarısını tahmin etmeye yetecek güce ve donanıma sahip. modern dünyayı anlatan en yetkin eserlerden biri bence. mutlaka tavsiyemdir.

"insan daha doğar doğmaz ölmeye başlar. fizikçilere ve doktorlara göre her gün bizden bir parça yok olmaktadır. demek hayat, düşünüldüğü gibi ölüme bir karşı koyma değil, onun bir gündelik kabulü, yani bir çeşit ölüm biçimidir."
    2 0 ...
  • manisa

405.
  • Türkiye'de dengeli büyüyebilmiş nadir illerden.

Manisa merkez nüfusu (merkez şehzadeler ve merkez Yunusemre ilçeleri): 417 bin.

Akhisar: 173 bin,
    Turgutlu: 166 bin,
    Salihli: 162 bin,
    Soma: 109 bin,
    Alaşehir: 104 bin.

100 bin üstü nüfusa sahip ilçelerin merkeze uzaklığı
    Akhisar 48 km,
    Turgutlu 31 km,
    Salihli 71 km,
    Soma 87 km,
    Alaşehir 109 km.

Konum + nüfus itibariyle Salihli ve Alaşehir il olmaya uygun iki ilçesi olarak ön plana çıkıyor.
    Soma neden aday değil; bir yandan Akhisar, diğer yanda izmir/Bergama arasında kısmen silik bir ilçe.

Tnm: Ege'nin en güzel illerinden biri.
    1 2 ...
  • Acılarımı alıp uzaklaştırmak isteyen biri olabilir mi? Mümkün mü birinin beni sabırsızlık ve merak içinde beklemesi, pırıl pırıl gözlerle uzaktan beni izlemesi, yaklaşan adımlarımı nefesini tutarak dinlemesi? En sıradan sözlerimin hatırlanması, küçük bir bakışımın mutluluk vermesi mümkün mü? Hayatın hediyesini kazanma hakkı için doğru ne yaptım? Cimri bir kadının mücevherlerini saklaması gibi ızdıraplarını saklayan utangaç bir şairden başka neyim ki ben? Bir şey başardım mı? insanlara küçük endişelerini dahi unutturdum mu? şu hâlde, beni sevecek ne olabilir ki?
    Senin ruhuna acı çektirme hakkını bana verecek rezil, tatminsiz ruhumda ne bulabilirsin ki? Bana öyle bakma, bu kadar sıkı tutma elimi.
    Biliyorsun seni seviyorum ve seni sevmek istemiyorum...

t:italyan şair ve yazar.
    2 1 ...
  • Sayın f. Koca gitse yerine başka bir bakan gelse yine başarısızlık olacak, zira ülke gerçekten eğitimsiz.

Covid-19 vakalı insanlar karantinadan kaçıp kahveye eş dost ziyaretine gittiğini gördük.

Kendisinin ve eşinin testlerinin pozitif olmasına rağmen sünnet düğününü iptal etmeyim eş dost akrabaları çağırıp sünnet düğünü yapanı gördük.

Pazarda maske takmayan esnafa dur demeyen zabıta gördük... yani gördük de gördük halkın sike sürülecek aklı yok pandemi Yönetimi eleştirmek için bakan eleştirilmez. F. Kocayı çok mu severim aslından hiç sevmem onu savunduğumdan değil halkın gerçekten çileden çıkaracak kadar cahil davranışlar sergilemesi.
    3 1 ...
  • çizgisini çok beğendim bu yazarın.

sözlükte ne kadar pkk sempatizanı, ne kadar emanet oycu, ne kadar sol stratejist varsa yüzlerine yüzlerine çakıyor gerçeği.

toplumu çok iyi analiz etmiş. kimin neyi niye yaptığını çok iyi anlamlandırmış. böyle adamlar zaten genelde vatanının bu halde olmasından üzülen milliyetçi kesimden çıkar, sol çomardan bu tarz bir adam çıkmaz.

sağa da lafını esirgemiyor bir de, yani "akpartili değilim ama" kafasından yalandan değil, harbi harbi koyuyor yani.

dewamke khazar. düşünce yapımın uyuştuğu bir yazar bulmak iyi oldu.
    1 2 ...
  • Türkler, kürtler ve anadolu arapları kavga etmeyi bilmez. Yüzde doksanı gözünü kapatıp saldırmaya çalışır. Az buçuk teknik bilen birisi sokaktaki 100 adamdan 99'unu kolayca yere serer ama türklerin ikinci bir kozu daha vardır. ister dayak yesin ister dövüyor olsun kesici, delici aleti varsa onu kesin çıkartır. Mesela 3 kişi bir adamı araya almış dövüyor. O 3 kancığa bu kadarı yeterli gelmeyip bir de adamı bıçaklarlar. Bu nasıl bir orospu çocukluğu seviyesidir bilmiyorum ama bunu mutlaka yaparlar. Sokakta istersen mike tyson ol, 5 kişiyi aynı anda dövebilecek teknikte ve güçte ol. O orospu çocuklarından birisi mutlaka bıçak ya da silah çıkaracaktır. Sonrası şansına kalmış artık.

O yüzden siz siz olun türkiye'de olabildiğince kavgadan kaçının. Ananıza sövmelerine, sizi tokatlamalarına, yanınızdaki kadına saldırmalarına izin vermeyin de trafikte falan mümkün olduğunca sakin olun. Memleket korkak kancık kaynıyor.
    3 0 ...
  • Bütün devlet bakanları alman mersedesine biniyor
    Amerikan sigarası içenler var
    Yerli tankın motoru evropadan
    Allahım bu nasıl kafa
    3 1 ...
  • Eskisi gibi keyif vermeyen kahvaltıdır.

Bak bu kahvaltının en önemli olayı sucuklu yumurtasıydı.

Artık şu fermante sucuklardan mıdır nedir eski tadı tuzu yok.

Eskiden sucuklu yumurta yapınca evi sucuk kokusu sarardı şimdi yok.

O degilde ben keşke bu entryi sucuk başlığına gireydim.
    5 0 ...
  • demekki hatipoğlu kendi otelinde bira içilmediğine hayret ediyormuş, otelinde içiyor olsalardı hayret etmezdi. olur böyle şeyler.
    t: bir dincinin sokakta bira içilmesine hayret edip otelinde içki satması iki yüzlülüğüdür.
    4 0 ...
  • ilahiyatçı Nihat Hatipoğlu'nun, bir ilde sokaktan geçerken hayretler içinde kaldığını söyleyerek Dışarıda dört genç kızımız bira içiyorlardı açıklamasının ardından sahibi olduğu otel sosyal medyada alkol iddialarıyla gündeme geldi.

nihat hatipoğlu nun otelinde içki satılması

https://www.cumhuriyet.co...atilmasi-gundemde-1775749
    7 3 ...