• bilemeyeceğimiz, bu nedenle doğru veya yanlış olarak bir hükme varamayacağımız önermedir.

  çünkü insanlar dua ettikleri zaman o duanın sonuçlarının kendisine hayır ve esenlik verip vermeyeceğini Allah bildiği için, o duayı kabul etmeyip, bizim için belki daha iyi bir şey nasip edebilir. veya daha beter bir şey nasip edebilir. o kötü bildiğimiz sonuç da aslında hayırlı bir şeye dönüşebilir.

  insan genellikle hep kendisi için bir şeyler ister. başkası için bir şey isteyin dualarınızda.

  lan yeri gelmişken bir şey anlatayım size. benim bir kızım var, şu anda 8 yaşında o zamanlar da 5 yaşında filandı. din bilgisi olarak allah'ı biliyor, bir yaratıcı olduğunu öğrettim ama o kadar. o gün de bunu anaokulundan aldım arabayla eve doğru gidiyoruz. o zaman oturduğumuz yer de acayip yoğun, park edecek yer bulmak mucize, hatta genellikle arabayı bir kaç sokak aşağı bırakıp eve yürüyorum hep, çocuk da benle o yolu yürüyor filan. o gün de yorgunum, "kızım dua et evin orda park yeri olsun" dedim. "nasıl dua ediliyo?" dedi, "allahım evimizin orda park yeri olsun lütfen amin diyeceksin" dedim. Allah'ın çocukları sevdiğini ve onların dualarını kabul ettiğini söyledim. lan sonra dedim ki, lan ne biçim bir risk aldım? şimdi çocuk dua edecek allahım, evimizin orada park yeri olsun diye, e tabi park yeri olmayacak, çocuk ondan sonra "hani Allah çocukları severdi, duaları kabul ederdi" diye hayalkırıklığı yaşayacak... kızım "allahım lütfen evimizin orada arabamızı parkedecek yer buluruz amin" dedi. eve yaklaştıkça tabi ben de park yeri bulamadığımız zaman kızıma ne bahane uyduracağımı düşünüyorum kara kara...

  lan yemin ederim, bir geldik eve, hemen evin önü boş! hemen çektim arabayı. kızımla seviniyoruz filan. kızım "allah duamı kabul etti baba" diye seviniyor.

  e tabi bunun ertesi günü de var. ondan sonraki günü de var. nereye kadar sürecek bu?

  ertesi gün de kızım dua etti, ben yine stres... lan o ne? yine evin önü boş!

  üçüncü gün patladık ama. geldik yer yok. kızım "baba ya bugün park yeri için dua etmeyi unuttum bak o yüzden yer yok." dedi. sonra "kızım, bazen biz bir dua ettiğimiz zaman onun sonucu bizim için iyi olmayabilir, biz bilemeyeceğimiz için, allah bildiği için, o duamızı kabul etmeyebilir." diye açıkladım, öğrettim. ikna oldu. böylece bu stresten de kurtulmuş oldum.

  ama size şöyle söyleyebilirim ki, kalbi temiz bir çocuğun duası daha makbul. çocukların duasını alın, onlardan dua isteyin, sonuçlarına şaşıracaksınız.
  4 0 ...
 • uzun süre içinden çıkamadığı mutsuzluk ve umutsuzluktan intihar ederek sıyrılmayı tercih eden bir vatandaş.

  her insan sırtında cesedini taşır. adamın ruh zaten terki diyar edeli çok olmuş. bedeni kalmış sırtında, onu da taşımak istememiş. bir şey diyemeyiz, eleştiremeyiz, intiharı yüceltemeyiz de. çünkü intihar etmek de kolay bir iş değil, ona cesaret edebilen birisinin, hayattaki zorlukların da üstesinden gelmesi gerektiği kanaatindeyim. o yüzden intihar çok mantıksız geliyor.
  4 0 ...
 • isim veremiyorum (çünkü bilmiyorum) ama türk dizilerinde genellikle dizide "komik" olsun, güldürsün, diye gerizekalı bir tipleme mutlak surette konuluyor ya, işte o tiplerin alayına gıcık oluyorum. dikkat edin her dizide oluyor, biraz safça, genellikle şiveli konuşan, aptal, mal karakter mutlaka oluyor. herhalde türk dizilerini yazan senaristler de yazdıkları senaryonun ne kadar boktan olduğunu farkediyorlar ki, "lan ya.ak gibi bir senaryo yazdık bari komik, salak bir tipleme koyalım, izleyici ona gülsün bari" diye her yazdıkları senaryoya bu mal karakterlerden bir tane koyuyorlar.
  0 0 ...
 • Schopenhauer'in sebebini çok güzel açıkladığı kavram:

  “Doğuştan gelen bir kusurumuz var; hepimiz mutlu olmak için dünyaya geldiğimizi sanıyoruz. Bu kusurumuzu gidermedikçe, dünya gözümüze çelişkilerle dolu bir yer görünecektir. Çünkü her adımımızda, ister büyük ister küçük bir şey yapmış olalım, dünyanın ve insan hayatının, mutlu bir yaşam sürdürmeye olanak verecek biçimde tasarlanmadığını anlayacağız. işte bu yüzden bütün yaşlıların yüzlerinde aynı ifadeyi, yani düş kırıklığını görmek mümkündür.”
  2 0 ...
 • Bir keresinde boş bir vaktimde hazır iş güç yok rahatım diyip minecraft a sardım ve 16 saatten fazla oynadım. Uyumaya gider iken yastığı aldım yatağa blok koyar gibi koydum. Oyundaki gibi yastık yatağa yapışmak yerine düşünce lan oyun mu bozuldu diye durdu bir kaç dakika. Reel hayatta olduğumu fark edip yastığı koydum uyudum. Rüyamda halen Minecraft oynuyordum.

  O günden beri 2-3 saatten fazla oynamıyorum.
  2 0 ...
 • Şimdi bir sürü soru soracağım çünkü ben çok rahatsızım.

  1-Bu çocuk Aleyna çakırı canlı yayında dövdü, bayılttı, görüntüler var. Neden hala konu ile alakalı gözaltı olmadı?
  2-Bu çocuk Müge anlıyı, Müge anlının ailesini, ekibini, ATV gibi baba bir kanalı tehdit etti. Neden hala gözaltı olmadı?
  3-Bu çocuğun gencecik kızları pavyonlarda çalıştırıp ellerinden paralarını aldığına dair milyon tane tanık çıktı. hepsi ifade vermeye hazır olduğunu, tehdit edildiklerini söyledi. Yayını ihbar kabul etmediler, gözaltı olmadı.
  4-Bu çocuğun annesinin bir yetimhanede çalıştığı, oradaki kızları 18 yasına yaklaşınca iş, ev ve dayıların parasını yemek vaadiyle kandırdığı da tesadüf eseri yayına gelen bir telefonla ortaya çıktı. ilgili bakanlık kadın için ertesi gün soruşturma başlattı!!! Burası önemli çünkü soruşturma başlatıldıktan hemen sonra kadın “intihar süsü” verilerek öldürüldü. intihar mektubunda da SÖZDE benim sebebim Müge anlıdır yazıyormuş. Eşi televizyona çıkıp esti gürledi tehdit etti, oraya da geleceğim. Soru şu: intihar ettiyse bu kadın “neden” intihar etti, eğer öyle bir şey yoksa olaydan aklanmak için elinden geleni yapması gerekmiyor muydu? ki kadın bu işi yapıyormuş çünkü gazinolara sürüklediği kızlara aksi yönde ifade vermeleri için Mesajlar yollamış ölmeden bir gün önce. intihar edecek insan neden paçayı kurtarmak için bu kadar çabalasın? Bu kadın konuşacaktı, yeterince sağlam duramadı diye öldürülmüş olabilir mi?
  5- Ümitcan, babası, abisi annesi öldükten birkaç saat sonra basının önüne geçerek esti gürledi. Hiçbir şok, üzüntü yoktu. Tamamen öfke vardı o konuşmalarda. Baba sarhoş, ayakta duramıyordu. Cumhurbaşkanı’na seslenip ona oy verdiğini söyledi, Süleyman soyluya seslendi, ben koyu ülkücüyüm dedi. Eşi ölmüştü. Nasıl böyle konuşuyordu? Müge Anlı’yı hedef gösterecek kadar kendindeydi, yine. Daha sonra ümitcan bir bakana seslenerek dedi ki, “bakanım size sesleniyorum ben bu güne kadar sustum bundan sonra susmak yok” dedi. Neyi konuşacak? Bu ülkenin devlet erkanına seslenen bu kişiler kadın pazarlıyor, karanlık işlerle uğraşıyor. Benim devlet büyüklerimle ne alakası olabilir? Neden biri çıkıp “ulan benim bu konu ile ne alakam olabilir herkes yerini bilecek” minvalinde bir konuşma yapmadı?
  6-koca adalet bakanı bunca ifade, bunca tanık, video vs ortadayken ümitcanı tutuklamak yerine Müge anlıya dedi ki, sen hakim ya da savcı değilsin yerini bil. Teşekkür etmek yerine bunları söyledi evet. Adaletimiz kime emanet? Biz artık bu ülkede allaha emanet yaşıyoruz diyebilir miyiz?

  Çok doluyum, uykum yok, gerginim, bu küçücük kaldığım büyük kaosun içinde tek umudum artık bir şey olması. Allah rızası için, mesele kişi meselesinden çıkıp kemiğe dayandı. Bu mesele askıda kalırsa Türkiye çok astığım astık kestiğim kestik bir ülke olacak. Tam anlamıyla olacak. O yüzden lütfen susmayın. Lütfen parası, dayısı olan kazanmasın bu sefer. Lütfen!
  8 0 ...
 • Üzüldüm, çok fazla. Onunla aşağı yukarı aynı yaşta olan kuzenim geldi aklıma. 2 sene oldu, o burada kalmamayı huzura gitmeyi tercih etti bize geride kalmak düştü. Ben kendimi bu düşünceye düşmüş bulurken, önceden de hatta bazen arasıra hala hissederken çaresiz kalıyorum. kendimden çok yaş farkı olmamasına rağmen, o denli umudun yitirmiş insanları görünce o sızıntı beni alıp götürüyor sanki. Bilmiyorum; umarım kapatamadığın yaraları, üzerine yük olan şeyleri üstünden atmışsındır. Huzurda kal.
  3 0 ...
 • anne bireyin "bak belim na bu kadardı." diyerek elleriyle otuz santimlik bir yuvarlak oluşturmasıyla devam eden yalan beyan.

  edittobello: şimdi bu cümleyi ögelerine ayırıyoruz çocuklar. başarılar.
  5 0 ...
 • her insan yeri geldi mi bal gibi de kötülük yapabiliyor çünkü. üzdüğünüz, kırdığınız insanları düşünün. sorsak siz de kendinizi "iyi" olarak tanımlarsınız. belki de genel olarak gerçekten de iyi bir insansınızdır ama saf iyilik diye bir şey yok. onu arıyorsanız eğer öyle bir şey masallarda olur anca.
  5 0 ...
 • Benim.

  Annem babam hariç kimsenin telefonunu da açmam. Gecenin köründe insanları rahatsız edemezsiniz. Maalesef keyfinden arayan bir arkadaşım var açmadım diye soru işareti mesajı atmış bir de.

  O soru işareti bir yerine girsin emi diyemedim.
  6 1 ...