hypatia

47.
  • dünyanın ilk kadın filozofu, felsefe kürsüsüne çıkan ilk kadın, ilk kadın bilim insanı iskenderiyeli Hypatia, matematikçi(Aritmetik üzerine 13 ciltlik kaynak) ve astronomdur aynı zamanda.

' ilk bilim şehidi. ' olarak da bilinmektedir.

iskenderiye kitaplığının yakılması esnasında bazı kaynakları kurtardığı da söylenmekte.
    8 0 ...
  • ince memed

116.
  • Kendi içimde Tutunamayanlar ve saatleri ayarlama enstitüsü ile sürekli yarıştırdığım kitap. Neyse sıralamam bazen değişse de genelde şöyledir;

1) ince memed
    2) Tutunamayanlar
    3) saatleri ayarlama enstitüsü

Bu arada tutunamayanlar beni çok yormuştun yeri gelmişken söylüyeyim.
    3 1 ...
  • Bugünkü günaydın mesajı.

Günaydın. Tahammül edemiyoruz artık. Bazı meseleler midemizi bulandırıyor, göz göre göre yaşanıyor bütün bunlar. Korktuğumuz şu ki, normalleşecek bütün bu hastalıklar. Thomas Bernhard, "Sarsıcı olan, insanların çirkinliği değil, fikirsizliği." Bugünü daha iyi anlatamazdık sevgili okur. Var olun.
    5 1 ...
  • Sırf akp'ye yamandın diye seni tutanlar var. Hem sözlükte, hem ülkemde.

Üstüne vazife olmayan her şey hakkında açıklama yaparsın, bir katil hapisten kaçıp tekrar birini öldürünce, konu hakkında cümlen yok.
    4 2 ...
  • Takıntılı derecede kıskanç insanlar evet.

Şu cümle nereden çıkmış olabilir. Ya benimsin ya kara toprağın. Bunu normal bir insanın söylemesi beklenemez.

Herkesin ayrı tuttuğu farklı benimsediği insanlar mutlaka vardır/olmuştur. Kıskanıyoruz bir şekilde ama onlara ya benimsin ya kara toprağın mantığında yaklaşmıyoruz.

Aşıktım, kıskandım cinayeti var. Adam/kadın gidip eski partnerini/partnerini öldürüyor sonra çıkıp ‘’kıskandım bıdı bıdı yaptı’’ diyor hop ceza indirimi.

Allah saplantılı insan gazabından korusun çok tehlikeli bir güruh var.

Ütopik bir şey olmamakla beraber bu dünyada birine gülümsediğiniz için sizi sevgilisi sanacak ve sizi biriyle gördüğünde duyduğunda öldürebilecek insanlar var.

Yazarken şiştim.
    4 3 ...
  • aynı gün akademisyen de intihar etti. yeni moda siyanür, eskiden insanlar kendilerini asardı. o kadar yol yabıldı köprü yabıldı ehonomi çok eyi bu nankörler hala intihar ediyor.
    2- bana yeni ulaşan bir bilgiye göre cia, hükümeti kötü göstermek için siyanür ile türk vatandaşlarını öldürüyor.
    kaynak: ak trollerin götü
    5 2 ...
  • fatih terim

7277.
  • Taktik antenmanla uğraşmadığı artık gözle görünür oldu. Yıllardır diyorduk itiraz ediliyordu. ama ben terimin bu sefer arkasındayım. Yıllarca çok çekti, inadına başarılı oldu. Hak etmediği halde olduğu da oldu, hiç olmayacak yerde oldu da oldu.

Bu sene artık görülüyor ki son olacak. Üzerinde ah da var, belki ahlar çıkıyordur ama senelerdir galatasarayla sevinen üzülen bir taraftar olarak duadan yanayım hocaya. inşallah ocağı görür, ocakta istediğini alır. Ki terimi bilenler bilir. Alacak verecek meselesi de değil bu. Onyekuruymuş, falcaoymuş.. hoca iklimi tutturamadı. Mesele bu. Yoksa ademle de kafaya oynardı.

Görünen o ki ya üstündeki ahhlar çıkacak ya da son bir destan yazacak. Temennim destandan yana ama hoca gelişime çok kapattı kendini. Şenol hoca 10 senedir çok çok daha iyi futbol oynatıyor. Kazanmayı hep bildik ama iyi oynamayı beceremedik. Bu durumun da avrupada karşılığı yok. Hoca da yıprandı, rakipler de geberikken son bir kupa daha alıp öyle gençlere el verdiğini görmek isterim.

Kocadın be terim. Hey gidi.. unutulmazsın.
    1 0 ...
  • arkadaşlar kendinize gelin. sizin oje surmesini bilmeyen sözlük kızı vs. gibi bir başlık açıp kadınlara gommeniz gerekiyor.

yapmayın böyle naif şeyler gözlerim yasariyor.
    6 0 ...
  • Üstünün kapatılıp kapatılmadığını bilemezsiniz, onu geçtim daha geçen gün Isparta'da tecavüze uğrayan genç kız ilahiyat öğrencisi ve kapalıydı. Açığa kapalıya bakmıyor yani anlayacağınız.

"kapalı kızların tecavüze uğramaması"
    Şunu savunan kişi de gözümde potansiyel sapık tecavüzcüdür. Açık olan birine tecavüz normal mi geliyor size. Nasıl bir düşünce bu.
    7 1 ...
  • Bugün doğum günü. Aramızda olsaydı şu an ailesiyle kutlama yapıyor olurdu belki. Annesiyle babasına sarılıyor olurdu, güzel mesajlar alıyor olurdu. Soğuk bir mezarda yatmak yerine, sıcacık evinde olurdu. Yaşıyor olurdu.
    Durumun ne kadar vahim olduğu bazılarının umrunda bile değil ne acı, ölünün ardından etmedik laf koymayan erk*kler bile var iğrençsiniz.
    Daha yirmisine basacak bir kız öldürüldü. 20. Öldürüldü. Bu ülkede yaşananlara söyleyecek sözüm kalmadı, bu ülkenin insanına da ne sevgim ne güvenim kaldı. Artık buralarda korkuyla yaşamak istemiyorum, artık bu ülkede yaşamak istemiyorum.
    Keşke sana yetişebilseydik Ceren, yardımına keşke biri koşabilseydi. Bugün ailenle geçirebilseydin yeni yaşını. Yinede iyi ki doğmuşsun Ceren. iyi ki birilerinin hayatına dokunmuş, iyi ki birilerinin en sevdiği arkadaşı en sevdiği insanı olmuşsun. Bir ailenin en masum bebeği, bir annenin göz bebeği olmuşsun. Sen iyi ki bu dünyadan geçtin, seni hiç tanımadım ama senin masumiyetini içimde hissediyorum. Seni tanımayı da, yanında olmayı da çok isterdim. Seni hiç unutmayacağız. Diğer katledilen kadınları unutmadığımız gibi.
    14 1 ...