• iki defa oy kullanan gurbetçidir.
    biri brüksel'de, diğeri de izmir adnan menderes havaalanı'nda olmak üzre iki defa oy kullanmış, bunu da sosyal medya hesabında paylaşmış;
    hem brüksel de hem izmir de oy kullanan gurbetçi

bu durumu bir de övüne övüne anlatmış, "olsun o kadar" demiş;

umarım burada bir yanlışlık vardır.
    umarım bu yanlışlık ortaya çıkmış ve kullandığı oylardan biri iptal edilmiştir.

aksi takdirde büyük skandal ve de türk ceza kanunu hükümlerine göre büyük suç ve bunun karşılığı hapis cezası var;

kaynak: https://eksisozluk.com/ik...urbetci-rezaleti--5694007
    11 2 ...
  • efendi erkeklerin tercih edilmemesinden sonra ki ağlaklığı yoktur, edebiyle kendi kendine sergilediği bir ağırbaşlılığı vardır. yani öyle de olmalıdır. erkeğin tercih edilmedikten sonra ki ağlak duruma bürünmesinin efendilikle bir bağdaştırıcılığı, ilgisi falan yoktur. elma ile armutu birbirine karıştırmayın. gerçekten efendi olan, efendilik kıstasını bu gibi işlere bağlamaz bağlamamalıdır. mesela kadınların da, ah ben o erkeği nasıl kaçırdım pişmanlığının dile getirilmesi olabiliyor iken, erkek tercih edilmedikten sonra ağlıyorsa, o efendiliğin tezahürü değil, cesaretsizliğin, sümsüklüğün tezahürüdür. efendilik apayrı bir olaydır.
    6 1 ...
  • Muharrem ince'nin soylemlerinin ozetinin şu sekilde olduğu mitingdir:

- şehitlerimiz nedeniyle 1 dakikalik saygı duruşu yapti, yaptirdi ve oyle basladi mitinge.

- halkin adamiyim dedi, saray yaptirdi, sarayda oturuyor. Rizeliyim dedi, rize cayini begenmedi, icmiyor.

- suleyman şah, sagliginda bu kadar gezmedi.

- bu secimde sadece ak partililer veya sadece chpliler degil, 81 milyon kazanacak.

- allahin izni, milletin istegiyle cumhurbaskani oldugumda ilk haftadan 100. Gune kadar yapacaklarimi acikliyorum:

Yemin toreni ve tebrik kabulunun ardindan

1- ohal i kaldiracagim
    2- merkez bankasini ozerk yapiya kavusturacagim
    3- bakanlar kurulunu toplumun tum kesimini kapsayacak sekilde olusturacagim. Liyakat esasina gore her kesimden bakan yapacagim.
    4- pkk, isid, fetö gibi teror orgutleri ile amansiz bir bicimde mucadele edecegim.
    5- 2002'de dunya ucuncusuyduk. Simdi katilamiyoruz. Cunku futbol siyaset ic ice girdi. Bunu onleyecegim ve passoligi kaldiracagim.
    6- turkiye'nin şam büyükelçisini hemen atayacagim.

'akp oncesinde suriye ile 13 anlasma imzalamisiz. Akp doneminde 49 anlasma imzalamisiz. Bodrumda tstil, bogazda tur, fenerbahce halep'te ozel mac yapti. Ama sonra kisisel hirslar girdi devreye.'

7- bagimsiz, tarafsiz, adil, cumhurbaskani salona girince ayaga kalkmayacak bir yargi sistemi olusturacagim.
    8- hic kimsenin telefonu dinlenmeyecek. Seref sozu, namus sozu.
    9- khk ile atilanlarin hakkinda dava acilmissa, davayi bekleyecegiz. Acilmamissa hemen ise geri donecekler.
    10- kapatilan askeri lise ve kurumlari hemen acacagim.

'Askeriyede fetocu var diye liseyi kapatiyorsun, avukatlarin 1/3'u fetöcü. Hukuk fakultelerini kapattin mi?'

11- cemevlerinin statusuni ibadethane olarak taniyacagiz.
    12- kamuda yukselmenin kurallarini koyacagiz. Mezhep, cinsiyet, irk, dusunce ayirt etmeksizin mesleki yeterlik ve liyakat on planda olacak.
    13- 3600 ek gostergeyi hemen verecegiz.
    14- ekonomi ile ilgili kuruluslari duzenleyecegiz!
    15- kamu bankalarini yeniden duzenleyecegiz
    16- ab ile muzakereleri hizlandiracagim.
    17- avrupa turu yapacagim. Butun baskentlerde yeni turkiyeyi anlatacagim.
    18- bolunen universiteleri birlestirecegim.
    19- sinavlar ucretsiz olacak. Tumunu kaldiracagim.
    20- ogretmenler gununde her ogretmene 1 maas ikramiye verecegiz.
    21- mulakati kaldiracagiz. Mazotu 3 tl, asgsri ucreti 2200 tl, en dusuk emekli maasi 1500 tl olacak.
    22- tum emeklilere kurban bayraminda 1 asgari ucret ikramiye.
    23- emeklilikte yasa takilanlarin sorununu cozecegim.
    24- spor yonetimi ozerklesecek.
    25- cocuk bezindeki kdv inecek, marmaristeki yazlik sarayda engelli kardeslerim tatil yapmaya baslayacak.

- ben nanoteknoloji, endustri 4.0, kuantum diyorum. O kek diyor.

- Meydanlarda 'ince kazanirsa yardimlari kesecek' diyorlar. Yalan! Gebelik yardimi, kaymakamlik yardimi, dogum yardimi, fakirlik yardimi, askerlik yardimi, .. vs bu yardimlari namus sozu veriyorum. Kesmeyecegim, enflasyon oraninda arttiracagim!

- kimseyi ayirmayacagim, kayirmayacagim, milletin parasini savurmayacagim. Halkini bilen, hakkini bilen, esit bir cumhurbaskani olacagim.

- tarihimizde 2. Adamlar, birinci adamlar kadar onemlidir. Tonyukuk, nizanilmülk, koprülüler, ismet inönü... yardimcilarim vasifli, alaninda uzman kisiler olacak.

- madem ustasin, benimle televizyon kanalina çık! Usta, ciraktan korkar mi?

- ben demedim mi 'her kusun eti yenmez' diye. Benim siirimde erotik kelime gecmis. 30 sene onceki siirim. Var, ne olmus yani? Sen hic necip fazil'i okumadin mi? Ben en azindan soylediklerimi ertesi gun cikip 'soylemedim' demiyorum. Sen siirden ne anlarsin?

- o elestirdigin kitabi yalovada varlikli kisilere hediye edip karsiliginda bagis topladim. Topladigim parayla, okudugum ilkokula fen bilgisi laboratuvari yaptirdim.

- cumhurbaskani oldugumda, piyasaya guven gelecek. Dolar, euro, faiz dusecek. Milli gelir ve istihdam artacak. Huzur ve hukuk ustunlugu gelecek. Ozgurluk artacak. Uretim artacak. Suriyeliler davul-zurna esliginde donecekler evlerine.

- sinavlar 22'sinde aciklanacakti. Velilerden korktuklari icin 26'sina attilar sonuclari.

- marmaristeki sarayi engellilere, ankaradakini ise genclere 'bilim merkezi olmasi amaciyla' verecegim.
    11 0 ...
  • Bu zihninize hükmedebilmek gibi bir yetkinlik gerektirir ki; uzun ve sabırlı bir çalışma gerektirir.

(bkz: meditasyon)

Bir Uzakdoğu terapisi olan meditasyona göre; Düşüncesizlik hali veya herhangi bir şeyi düşünmemek pek mümkün değil elbette aydınlanmadığınız sürece... bu anlamda insan ancak iki düşünce arasındaki süreyi uzatabilir. Evet bu mümkün. kişi zamanla doğru nefes teknikleri ile bedenine yaptığı bir takım hareketlerle bu yeteneği yani düşünce gücüne hükmedebilme yeteneğini kazanabiliyor. Üstelikte bedava.

Fakat bu bir yaşam felsefesidir ve hayata karşı fatalist bir tutum geliştirmeyi gerektiren uzun ve zahmetli bir yoldur. Doğru beslenme, az ve düzenli uyku, doğru spor, arınma...daha bunlar gibi pek çok disiplini de beraberinde getiren farklı bir yaşam formudur.

En başta korkularınla, kendinle yüzleşmeyi ve yalnızlığını, tek başınalığını kabullemeyi gerektirir. Fakat Bu tutumu insana Öze sevgi ve saygı, olabildiğince dürüstlük kazandırır.

Düşünceye direnmek yerine, düşünceye teslim olur ve sana ne yaptığını izlersin.

düşünmemeye çalışmak

Bu anlamda Tercihen elbette biz "postmodern" insanlara antidepresanlar daha çabuk fakat bir o kadar da geçici çözüm yolları sunabilir.
    14 1 ...
  • Çok yorgun, uykusuz ve rahatsız edilmek istemeyen insanların tercihidir.

Hiç unutmam vize veya final haftalarından birinde bir öğrenciydi sanırım. Cam kenarını kapmış benim omuzumda; onbeş yirmi dakika kestirmişti. Önce bir iki özür falan diledi ama sonra o kadarını bile yapamadan omuzumda sızdı. Bir şey diyemedim ben de; herkes gibi gülümsemenin dışında. Kalkarken uyandırıp yerimi verdiğimde yazık gözünün tekini bile açamamıştı.

T: kışın tam da durakta donmak üzereyken nadir de olsa; gelen boş ve sıcacık otobüsün vip bölümüdür.
    10 1 ...
  • adnan neden asıldı?

1- örtülü ödenek paralarını zimmetine geçirmek,
    2- 6-7 eylül olayları'na önceden haberi olduğu halde olarak müdahale etmemek,
    3- kanuna aykırı olarak üniversite basmak ve halka ateş açtırtmak,
    4- bazı muhalefet milletvekillerinin ve muhalefet liderinin seyahat özgürlüğünü kısıtlamak,
    5- devlet radyosunu siyasi çıkarları için kullanmak,
    6- halkı demokrat izmir gazetesinin matbaasını tahrip etmeye teşvik etmek
    7- kırşehir'in haksız olarak ilçe yapılması,
    8- yargı bağımsızlığının ihlali,
    9- tahkikat komisyonu'nun kurulup olağanüstü yetkilerle donatılması,
    10- chp'nin mallarına "haksız" yere el konulduğu iddiaları,
    gibi nedenlerle.
    peki bunlar idam cezası için yeterli mi?
    bence hiçbir suçun cezası idam olamaz, idama tamamen karşıyım. fakat menderes de idama karşı mıydı? elbette değil, 1951-1960 yılları arasında menderes 43 kişinin idam kararına imza attı ve hepsi idam edildi. idamların en dramatik olanı ise, 14 nisan 1955'te casusluk suçundan idam edilen hayati karaşahin'di. infazı, ankara samanpazarı'nda halka açık olarak yapıldı. suçu neydi? rusya için casusluk yapmak.
    menderes'in başka suçları yok muydu? aslında menderes'in suçları mahkemelerde gündeme gelmeyenlerdi. abd'nin tepkisinden çekinen gürsel hükümeti aşağıdakileri hiç gündeme getirmedi.
    1- 1951 yılında menderes hükümeti kore savaşı'nda amerika için asker gönderdi. amerikan çıkarları için bine yakın vatan evladı kore'de yaşamını yitirdi, binlercesi yaralandı.
    2- 1952'de nato'nun isteği üzerine komünizme karşı gayri-nizamı harp yapacak seferberlik tetkik kurulu, daha sonraki adıyla özel harp dairesi kurdu.
    3- 1954 yılında yabancılara petrol arama ve çıkarma izni verildi.
    4- tek parti döneminde kurulan bazı traktör ve basma fabrikaları menderes döneminde özelleştirildi veya ekonomik olmadıkları için kapatıldı. nuri demirağ tarafından kurulduktan sonra ismet inönü tarafından devletleştirme kapsamına alınan uçak ve uçak motoru fabrikaları, eskişehir tank fabrikası ve kırıkkale silah fabrikası menderes döneminde nato standartlarına uymadıkları gerekçisiyle kapatıldılar
    5- cezayir kurtuluş savaşı sırasında fransa'yı destekledi.
    6- 1954-1958 yılları arasında 238 gazeteci iktidara karşı yazılar yazmak suçundan mahkûm oldu.
    7- "tahkikat komisyonu"nu kurdu. 15 dp milletvekilinden oluşan komisyon hem suçlama hem de yargılama hakkına sahipti. komisyon 5 kişiden fazla yan yana yürümeyi bile yasakladı.
    8- ismet inönü'ye 12 oturum meclisten men cezası verildi
    9- turan emeksiz hükümete karşı istanbul üniversitesi'nde düzenlenen bir protesto mitinginde polisin açtığı ateş sonucu öldü. hüseyin onur ise sol bacağı kesilerek kurtarıldı.
    10- hukuk'un üstünlüğünü savunan yargıtay başkanı bedri köker, yargıtay başsavcısı rifat alabay, yargıtay 2. başkanlarından haydar yücekök, yargıtay üyeleri melehat ruacan, kamil çoşkunoğlu, faik uras ve ilhan dizdaroğlu 'görülen lüzum üzerine' re'sen günde emekliye sevkedildiler.
    aslında menderes hükümeti, ordu darbe yapacak gerekçesiyle daha 6 haziran 1950'de, genelkurmay başkanı nafiz gürman olmak üzere bütün üst komuta kademesi dahil olmak üzere 15 general ve 150 albayı re'sen emekliye sevk etti.
    1950-1960 dp hükümetinin kısa bir değerlendirmesini yapmaya çalıştım.
    başbakan erdoğan, menderesin ölüm yıldönümü ile ilgili olarak yaptığı konuşmayı necip fazıldan şiir okuyarak tamamladı. ben de nazım hikmettin bir şiiri ile yazımı tamamlıyorum. o şiirde belki menderesin niçin idam edildiğini de bulabilirsiniz.

kore'de ölen bir yedek subayimizin menderes'e söyledikleri

diyet :

gözlerinizin ikisi de yerinde, adnan bey,
    iki gözünüzle bakarsınız,
    iki kurnaz,
    iki hayın,
    ve zeytini yağlı iki gözünüzle
    bakarsınız kürsüden meclis'e kibirli kibirli
    ve topraklarına çiftliklerinizin
    ve çek defterinize.
    ellerinizin ikisi de yerinde, adnan bey,
    iki elinizle okşarsınız,
    iki tombul,
    iki ak,
    vıcık vıcık terli iki elinizle
    okşarsınız pomadalı saçlarınızı,
    dövizlerinizi,
    ve memelerini metreslerinizin.
    iki bacağınızın ikisi de yerinde, adnan bey,
    iki bacağınız taşır geniş kalçalarınızı,
    iki bacağınızla çıkarsınız huzuruna eisenhower'in,
    ve bütün kaygınız
    iki bacağınızın arkadan birleştiği yeri
    halkın tekmesinden korumaktır.
    benim gözlerimin ikisi de yok.
    benim ellerimin ikisi de yok.
    benim bacaklarımın ikisi de yok.
    ben yokum.
    beni, üniversiteli yedek subayı,
    kore'de harcadınız, adnan bey.
    elleriniz itti beni ölüme,
    vıcık vıcık terli, tombul elleriniz.
    gözleriniz şöyle bir baktı arkamdan
    ve ben al kan içinde ölürken
    çığlığımı duymamanız için
    kaçırdı sizi bacaklarınız arabanıza bindirip.
    ama ben peşinizdeyim, adnan bey,
    ölüler otomobilden hızlı gider,
    kör gözlerim,
    kopuk ellerim,
    kesik bacaklarımla peşinizdeyim.
    diyetimi istiyorum, adnan bey,
    göze göz,
    ele el,
    bacağa bacak,
    diyetimi istiyorum,
    alacağım da...
    9 1 ...
  • gidip görmüş biri olarak yorumlarsam diyenlerin aksine bana bir maneviyat katmadı.

merak edenler için 1 ilçe düşünün bu ilçenin içinde lokantasından kitapçısına, ( tabi onlara ait olan semerkand yayınları satılıyor) berberinden oyuncakçısına kadar her şey var. sattıkları çoğu şey kendi üretimleri. etrafta sürekli sigara içen ve kurban diye seslenen her tür binlerce insan ( özel zamanlarda) var. bedava hizmet eden sofiler var. sürekli bir inşaat hali, yeni bir bina yapılıyor. dini muhabbetlerden çok gavs muhabbetleri yapılıyor.

tövbe almak denilen bir uygulamaları var. namazdan sonra grup halinde gavs’ın önüne diz çöküp size uzatılan ipi tutuyor ve dediklerini tekrarlıyorsunuz. bu tövbe esnasından gavs’ın gözlerine bakmayın ve konuşmayın diye uyarılıar yapılıyor. gavs’ı da namazdan namaza görebiliyorsunuz ki görenler başlıyor ağlamaya bağırmaya. hatırladığım şey bi de buz gibi su ile seni gusül almaya zorlamaları. o abdesten sonra yastık battaniye verip cami içinde yatmaya yolluyorlar. konuşmak yasak. elinize tutuşturdukları kağıtta yazan isimlere dua ediyorsunuz. çoğu bir önceki gavslar ve akrabaları. içeriye yönelik hatırladığım şeyler bunlar. benim gözlemlerime göre çok güçlü bir oluşum. zengininden fakirine, ayyaşından doktoruna, polisinden müdürüne herkes var. ağızlarından gavssız cümle duyamazsınız. çoğu il ve ilçelerde temsilcilikleri var. her yerde karşınıza çıkma şansları var. kendilerince ibadetten başka dertleri olmadığını söylüyorlar ama gavs yarın gidin savaşın öldürün dese 1 tanesi çıkıp “ neden, niçin ?”diye sormaz.

ileride başka bir iktidar bunlara karşı savaş açarsa zannettikleri kadar kolay alt edilecek bir grup değil.
    11 2 ...
  • Turgut Özal (1983-1993), Tansu Çiller (1993-1996), Necmeddin Erbakan (1997-1998), Devlet Bahçeli (1999-2002) ile hiç bir sorunu olmayan akparti tam olarak hangi eski Türkiye'den şikayetçi? Erdal inönü'nün vekaleten başbakan olduğu 2 haftadan mı?

Yemişim sizin eski türkiye yalanlarınızı. AKP seçmeninin ne kadar bilgisiz ve dünyadan habersiz olduğu daha iyi nasıl özetlenebilir?
    10 2 ...
  • saadet partisi iki gün önce kurulmuş bir parti değildir ki sizin dediğiniz gibi gaza gelsin. sizin babanız daha sokakta oyun peşinde koştururken bu parti chp ile kıbrısa çıkartma yapıyordu. saadet partisi bu ülkede fikri temelleri olan ve bir davaya sahip olan tek partidir. milli görüş hareketinin siyasi koludur. bir parti için 15-20 yıl çok uzun bir süredir. bir hareket için ise 20 yıl hiçbir şey değildir. bu hareket adalet partisini, anapı mezara gömmüştür. kaç seçimdir bir lira yardım almadan tüm ülkede teşkilatlı bir biçimde çalışmaktadır. cahilliğinizi, hırsınızı, kininizi kendinize saklayın.

1970 milli nizam partisi
    1972 milli selamet partisi
    1983 refah partisi
    1997 fazilet partisi
    2001 saadet partisi
    9 3 ...
  • bugün stajdaki ilk günüm. stresten uyuyamadım; şimdi de on beş dakika erken gelmişim, kapıyı açan adam henüz kimsenin gelmediğini ve burada (koridorda) bekleyebileceğimi söyledi. şimdi koridorda volta atarak içeride oturanların kahvaltı edişini dinliyorum.

edit: saat 11'e geliyor, yanında çalışacağım kişi hala gelmedi.
    3 1 ...