• amcamız budur:

arap şükrü

görüldüğü üzere şükrü bey aslında bir arap olmamakla birlikte kendisi selanklidir. Savaş sonrasında yolu onu Ayvalık’a götürmüştür. ilk lokantasını da burada açmış. Ayvalık’ta ilk eşi Servinaz Hanım’la evlenir. Bu evlilikten Nermin ve Nevin adında iki kızı olmuştur. Servinaz Hanım’la evlenme hikayesi de ilginç…

Ayvalık’ta bir Arap kıza aşık olur, fakat o günlerde arkadaşlık imkansız olduğundan mektuplaşırlarmış. Arap kız mektuplarını o günlerde yeni yetişen Servinaz’a verip arap şükrü ye yollarmış. Arap Şükrü, Ayvalıklı Arap kızıyla mektuplaşırken, bu Arap kızı ile araları bozulmuş, mektuplarını taşıyan Servinaz Hanımla evlenmiş…

Kızları çok küçükken Bursa’ya gelmişler ve şimdiki Tayyare Kültür Merkezi’nin olduğu yerde Şar Kulübü işletmeciliği yapmış. Şar Kulüp, o günlerin ileri gelenlerinin gittiği bir kulüpmüş.

arap şükrü mekanını kapadıktan sonra faytonuyla yahudilik çarşısına gelir ( şimdiki adı arap şükrü sokağı) ve demlenirmiş.

ve daha sonra sokağa işkembe, kuru fasülye, kelle paçacı dükkanı açmış ve yavaş yavaş olaylar gelişmiş.
    5 0 ...
  • macaristan

247.
  • yine kökenleri sorgulanan ülke.
    sorgulayanlar kimler?
    1-)türk düşmanları
    2-) cahiller.

macarlar ve macaristan ile ilgili onlarca entry yazdık, delillerle ıspatlarla bazı şeyleri anlattık.

bir daha anlatalım, bilale anlatır gibi...

öncelikle macarlar türk değil, turan soyludur.
    kimse "macarlar türktür" demiyor. macarlar bizim akrabamızdır, macarlarla aramızda kan bağı vardır.

macarlar, türklerin anadolu'ya son girdiği tarihten (bkz: malazgirt) yüzyıllar önce dahi bizanslılar tarafından "türk" ya da "türkler" olarak tanımlanan millettir.
    macaristan

günümüzdeki macaristan coğrafyası tarihte 2 büyük göçe sahne olmuştur.
    bunlardan ilki avrupa hun imparatorluğunun hun akıncılarıdır. (4. yüzyıl)
    biz bunları hunlar olarak biliyoruz.
    bir diğeri de macaristan'a yapılan kıpçak göçü'dür. (12. yüzyıl)
    macaristan'a kıpçak göçü le gelen türklere de kunlar deniliyor.

işte hunlar ve kıpçakların karışması neticesinde bugünkü macar toplumu ortaya çıkmıştır.

kıpçak türkleri'nin macaristan'a göçü ve yerleşmesi kısaca şöyledir;

--- spoiler ---
    kıpçak diyarı'nın moğol istilasına uğramasıyla başbuğ kötön komutasında yaklaşık 40.000 haneli bir grup ise bugünkü macaristan'a gitmiş ve kunlar denilen etnik grubu oluşturmuştur.
    kıpçak beyleri'nden kemenche macar kralı'na suikast düzenleyerek öldürmüştür. macaristan kıpçakları hristiyan olarak dil ve kültürlerini kaybetmiştir.
    ayrıca, kemençe ismini kumanların yayıldığı sahalarda da görmek mümkündür. kırım yarımadasında kemençe, küçük kemençe, murzatar kemençe isimli köyler bunlardan bazılarıdır.
    gagavuzlarda kemençe kelimesinin anlamı keman olup kemençe çalıp oynanan oyunun adı da "horo"dur.
    --- spoiler ---

bunları yazdık hep zamanında.
    (bkz: horon/#15019322)
    (bkz: kemenche/#15019390)

macarların türklerle akraba olmasının en büyük kanıtı ise dilleri olan macarca'dır.
    macarca, ural-altay dil ailesinin ural kolu'nun fin ogur dilleri bölümü'nün ogur koluna dahildir. türkçe ile cümle yapıları oldukça benzer, macarca ile türkçe arasında pek çok ortak kelime mevcuttur.
    (bkz: ural altay dilleri/#16709011)

bugün ülkemizde hakim olan muaviyeci siyasal islam düşüncesine göre "müslüman olmayan türk olamaz" ilkesizliği benimsenmiş, türklük islamiyetle özdeşleşmiştir.
    bugün milyonlarca insan bu düşüncededir.
    eh baris hemen simdi gibi türk düşmanı kürt sevicilerin sayısının da milyonlar olduğu düşünüldüğünde macarların türklüğünü, macarların turan kökenli olduğunu ne yazarsan yaz bu yobaz kafalara kabul ettiremiyorsun.
    9 2 ...
  • Hayatım, geçmişim fiziksel ve duygusal travmalarla dolu. Bana bunları yaşatanları affederek şifayı buldum, bulmaya devam edeceğim.

Yanlış kararlarımın sebep olduğu kötü yaşanmışlıklarım da var tabi. Kendimi de affettim.

iyi olmama rağmen, beni bazen olumsuz etkileyen tek tük şeyler oluyor, onları da tamir aşamasındayım, az kaldı.

Bağımlılığa yatkın bir bünyem var ama bir şeylere tutunmaya çalışarak aşmadım sıkıntılarımı. Düşünerek çözmeye çalıştım hep, Duygularımı kontrol etmeyi öğrenerek... Hala öğreniyorum. Mezara kadar bu öğrenme bitmeyecek. Bu öğrencilikten şikayetçi değilim.

Bugün çıkıp tek başıma dolaşmak istiyorum. Deniz kenarına oturup, Uzun uzun denizi izlemek istiyorum. Bu bana bugün iyi gelecek.
    14 3 ...
  • Defol git. Ülke bir kuzu görünümlü çakaldan daha kurtulur. Biz gerekirse vatana canımızı, bayrağa kanımızı katarız.
    4 2 ...
  • Her şeyden önce sıcak ve samimi insanlar. Bir bangladeşlinin elle yemek yeme kültürünü önyargısız bir kabulle sonuna kadar izledim. Ne hissettim? Huzur. Onlar yedi ben doydum sanki. Yemeği ciddiyetle ve ağır ağır yiyorlar. Hiç acele etmeden sindire sindire. Dikkat ettim porsiyonlar bizden büyük ama tabakta yemek bırakmıyorlar. Ayrıca aynı bizdeki gibi içlerinde yemek yerken görüntülenmekten rahatsız olanlar var. Hatta başlarda kızın biri utancından gülümsüyor. Diğer bir kadın ise daha olgun karşılayıp özellikle kameraya yoğunlaşıp ekrana saygıyla bakıp izlendiğini farkediyor ve adeta mutlu oluyor. Aralarında yardımlaşma var bu insanların, bu bariz belli oluyor. Birbirlerine daha bi yakınlar sanki. Ayrıca fark ettiğim ve kanaat olarak edindiğim en önemli detay kadına değer veriyorlar ve kadınlar o toplumun içinde özellikle ailede belli bir yere sahip ve ciddi söz hakkı var. Dediğim gibi hiç yadırgamadım çünkü yapmacıksız içten samimi ve mutlu insanlar gördüm ve mutlu oldum. Afiyet olsun.
    8 4 ...
  • allah'ın adıyla güne başlamak.

allah'ı anarak başlamak. buradan kasıt allah'a yaraşır ve yakışır şekilde günü tamamlayacağım demektir. bu niyettir. niyet bu şekilde olursa akıbetin zarar-kötü-şer olması söz konusu değildir.
    4 0 ...
  • bir rizeli, bir davutoğlu, bir de bu..

türkiye cumhuriyetini suriye'de işlenen insanlık suçlarının, yıkımın ve cinayetlerin bir numaralı azmettiricisi durumuna düşürmüş olan isimler..

bunu neden yaptılar? bilmiyorum. çünkü suriye işinden çok zarar ettik, ama hiç bir şey kazanmadık..
    bence emir israil'den geldi, bu ekip de emri uyguladı..
    zaten bence bu ekibi de israil başa geçirdi...

ileride bir gün muhakkak bir savaş suçları mahkemesinin kurulması ve bu ekibe o mahkemede --eğer temizleyebilirlerse-- isimlerini temizleme fırsatının verilmesi lazım..

eğer temizleyemezlerse en ağır, en ağır, en ağır cezaya çarptırılmaları lazım....
    4 0 ...
  • paxera
    lustral
    cipralex..

xanax alamazsın bunları alırsın.
    siz yine reçeteli alın.
    0 0 ...
  • uyanmak

63.
  • sevgili beynim, olmaz ol!

özellikle çok stresli uyuduğum zaman çok saçma bir şeyi merak ederek uyanıyorum. size de oluyor mu? en son yastıkları doldurduktan sonra dikişleri içe doğru mu dışa doğru mu diye uyanıp yastık kontrol etmiştim. siz de merak ettiniz değil mi? Yarısına kadar dikişleri içe doğru sonra dışa doğru.

bugün de öğretim eski kelimelerde ne anlama geliyor diye uyandım. beyin diyor ki düşün, düşün, düşün bana hatırlat. unuttum. 15 dakika düşündüm ayağa kalkınca bilgi yüklendi, tekrar uyumak artık imkansız.

siz de saçma şeyleri merak ederek, hatırlamaya çalışarak uyanıyor musunuz gecenin bir körü? yoksa ben kafamı duvarlara vurmaya başlayayım mı?
    2 1 ...
  • Dünyadaki artan aşırı nüfus ve kaynakların yetersiz gelmesi sebebiyle bilinçli oluşturulacak bi anarşizme karşı hazırlık yapıyorum.

Siz buna yecuc mecuc ortaya çıkacak,üçüncü dünya savaşı çıkacak,Zombi virusu yayılacak,elektrik gidecek veya komşu çocuğu kamera karşısında amerikaya bağırarak canlı yayın yapacak ne olursa olsun bi şekilde bu düzen sona erecek diye düşünüyorum.

Baya bir süredir bu paronayaya muzdaripim.
    Post apocalyptic filmler izlemiyorum etkisi de söz konusu değil. 9 milyar insan su kaynakları gibi sorunlar yüzünden birbirlerine karşı terör grupları kuruyor. Geçen de bi haber okumuştum kaynağı kapanmış. Afrikada bilinmeyen bir hastalığın 800 kişiyi öldürdüğünden bahsediyor.

Sanırım bi psikiyatra gozuksem iyi olacak haber yalan olabilir ben de çok büyütmüş olabilirim.
    1 0 ...