• suudi arabistan'ın türk ürünlerine boykota başlamasından sonra marketlerdeki türk ürünlerinin kaldırılıp, türk ürünlerinin satıldığı reyonlara yunan bayrağı asarak "yunan ürünleri gelmiştir" şeklinde tabela asılmasıdır.

şurası suudi arabistan marketi;
    suudi marketinde yunan ürünü gelmiştir yazısı

bu da türkiye'de istanbul havalimanına konulan suudi arabistan milli günü kutlama tabelası;
    suudi marketinde yunan ürünü gelmiştir yazısı

evet içimizdeki arap yalakaları. siz hala devam edin bu pis ve soysuz arapların köpekliğini yapmaya.
    7 3 ...
  • 1 bulgaristan levası nın 5 tl olması

Bulgaristan'ın para birimi olan Leva, Türk lirası karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Bulgar Levası 5 liraya dayanınca, komşu ülke vatandaşları Edirne'ye akın etti. Sosyete pazarında adım atılacak yer kalmazken, şehrin hemen hemen noktasında Bulgar plakalı araçlar adeta şehri istila etti.

https://www.haberturk.com...rlar-sinir-kenti-edirneye
    5 0 ...
  • kalbim yine hüzün moruna çaldı. biraz uykum var. yok yere hüzne boğulmaktan yoruluyor insan. "gerçekten yok yere mi? sebep ney?" diye de düşünüyor bir yandan. cevapsız şeyler sinir bozucu. oysa her şey yolunda gibi. bir şeylerim eksik. tanımlayamıyorum fakat. bir şeylerim eksik, ne olduğunu ben bile bilmiyorum.
    2 0 ...
  • kindle

65.
  • Hakkındaki önyargıların gereksiz olduğu muhteşem kitap okuyucu. Şahsen telefondan, tabletten, laptoptan kitap okumaktan hiç hoslanmayan biri olarak nasıl yaptılarsa ekrandan gözü yormayan gerçeğe çok yakın kitap görüntüsü vermeyi başarmışlar. Dün geceden beri okuduğum ya da sahip olduğum kitapların çoğunu barındırmayan ufak bir kitaplığı temizleyememiş biri olarak depolama konusunda çok pratik olduğunu söyleyebilirim.
    2 0 ...
  • Spinal masküler atrofi hastalığının son yıllarda fda onayı alan 2 tedavisi , hastalığın 4 tipi var en ağır olanı tip 1 ve sonra 2
    3 kısmen iyi , 4 yetişkinlerde görülüyor, hastalık 10 binde 1 görülüyor muş bu da yıllık 100 hasta yapar

1. spinraza ilacı ayda bir belden beyin omurilik sıvısı alınıyor ilacla karıştırılıp geri veriliyor. Aylık 73.000 euro ve ömür boyu, ailelerin uzun uğraşları sonrası tıp 1,2,3 icin onay aldi ve sgk karşılıyor
    2. Zolgensma tr de yok sadece amerika da uygulanıyor tek seferde damardan ilac veriliyor , fiyat 2,4 milyon dolar, sgk karşılamıyor,

Her iki tedavi için de sınır yaş 2, sonrasında ise yaramıyor. Şuan tr de 2 yaş altı kaç sma hastası cocuk var bu bilgiye ulaşamadım.

Amerikadaki ilk calismalar zolgensmanin spiranzadan %30-40daha etkili hemde hareket fonksiyonlarını daha iyi geliştirdiğini gösteriyor ayrıca kullanım kolaylığı ve maliyet olarak zolgensma daha mantıklı görünüyor, pahalı ama tek sefer spiranzanin 2 yıllık maliyeti 1.752 milyon euro yani 2 yılda esitleniyor, ama uygulama şekli açısından cocugu geçtim yetiskin icin bile cok ızdıraplı, (lumber ponksiyon)

Peki spiranzayi sgk karşılıyorsa neden bağış kampanyaları var,
    1. Tedavinin ilk 4 ayi herkese var ama sonra bir ise yarayıp yaramadığına bakılıyor ve her ay yeniden değerlendiriliyor, eger bir gelişme yoksa ilaca son veriliyor yani uygulaması zor olduğu gibi bir de her ay yeniden muayene ve rapor almak lazım, işte burda film kopuyor, ailelerin iddiası tedaviye devam etmek işkenceye dönüşüyor uygulaması bir dert rapor almak bir dert birde gelişim görülmeyince tedavi hemen kesiliyor, devam etse biraz daha şans verilse belki iyileşir di deniyor, kısacası sgk ilacı ödüyor ama ilacı almasınlar diye bir sürü kriter koyup doktorların rapor yazmaması ni sağlıyorlar, iste burada bağışlar devreye giriyor ve turkiyedeki doktorlar bize spiranzayı fayda etmiyor, gerekli gelişimi göstermedi diye ilacı kesti ama ABD ye gidip zolgensma ilacını denersek belki cocugum fayda görebilir diyerek 2,4 milyon dolar toplamaya çalışıyor,

Ben şahsen spiranza hastaya iyi gelecek olsa hiçbir hekimin sgk ödediği halde tutupta rapor vermemezlik yapacağını zannetmiyorum. Burada aileler baska bir tedavi olmadigi icin muhtemelen herseye rağmen ilacın verilmesini istiyorlardır, zolgensma ya gelecek olursak, bu ilac herturlu daha üstün bir an önce sgk kapsamına girmesi gerekli, ama aşırı derecede pahalı olduğu aşikar sosyal medyada sadece tedavisi yarıda kesilen veya daha iyi oldugu için ABD ye gitmeye çalışan 30 cocugu biliyoruz.

Yıllık 100 yeni hastanın maliyeti 240 milyon dolar yani 1,68 milyar TL , ama halihazırda zaten spiranza icin en az 800 milyon ile 1 milyar arası bir para gidiyordur, burda yapılması gereken ilacı değiştirip kalan parayı üstüne eklemek

Biraz da laf sokalım, Şehir hastanelerine sadece 2021 icin 60 milyar ödenecekmiş,köprü ve yollara 48 milyar, hersey rağmen yıllık 1,68 milyar az para değil bence diğerleri pahalı, ama bunları ödeyen devlet bunu da ödesin yahu, zaten hali hazırda diger ilacı ödüyor onu bırak diğerine geç, veya yavas yavas bir geçiş yap

https://www.google.com/am...ye-60-milyar-6095375/amp/

Edit: Risdiplam diye 3. Bir ilac var ikisinin ortası etkili görünen gündemdeki tedavilerden biri olmadığı için eklemedim,
    2 0 ...
  • abdülhamite düşman olunca kendini bir şey sanan arkadaşlarımıza birazcık daha tarihsel kişiliklerden sözler bırakalım.

ittihat ve terakki üyesi olup sıkı bir abdülhamit muhalifi olan, türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı da yapan celal bayar;

"ikinci abdülhamit kendisine muhalefet eden hakimlere, davaya ve mahkemenin kararlarına karşı hiçbir hakarette ve teşebbüste bulunmamıştır. ....sultan adliye işlerine karışmazdı. idamları da sevmezdi"

osmanlı ordusunda yıllarca görev yapmış ingiliz subayı woods paşa;

"kendisiyle tanışmak imkanını bulan herkesin itiraf ettiği gibi abdülhamid büyüleyici bir karaktere sahipti. ..abdülhamid’le sadece iki kez görüşme imkanı bulan mr.joseph chamberlain’in bana sonradan itiraf ettiğine göre,türkiye’deki ziyareti esnasında tanıdığı devlet adamı niteliğine sahip bir tek adam vardı. o da abdülhamid idi."

girin okuyun, osmanlı bahriyesinde 40 yıl adlı eserini.
    1 5 ...
  • Cia deki bütçe mi6 de olsa mi6 1 numara olurdu. Unutmayın ki iki örgütte birbirini destekleyen örgütler. Gordievsky olmasa cevabım kgb olurdu fakat mi6 kıvrak zeka konusunda kgb ve cia den daha üstün. Adamlarda Britanya dan kalma bir gelenek var ve işlerini muazzam yapıyorlar.
    0 0 ...
  • sol çomarların bu alışkanlığı çok yaygın. atıyorum dibine kadar tepki göstermeleri gereken bir olay söylüyorsun direk karşıt görüşün yanlışını sana söylüyorlar. kendilerini laf soktum sanıyorlar galiba. çoluk çocuk gibi sidik yarıştırıyorlar.

ben sağcıların zeka seviyesi yüksektir demedim ki.

hatta (bkz: sağcı zekası/#44042454) burada sağcı zekasından da bahsettik.

sanıyorlar gibi apocuların yanında atatürkçü geçinmenin sonucunu, ülkücülerin uygur türkünü dövmesi kapatacak. işte bu kadar düşüktür bu zeka seviyesi.
    3 1 ...
  • depresyona daha meyililerdir. bu pandemi döneminde evden çıkmamaktan en az şikayet eden kesimdir. çünkü sıkılmazlar. genelde özgüven problemleri olur. sanat ve duygusal değerleri yüksektir.
    3 0 ...
  • islamcı mı? ne islamıcısı lan şu başlıkta solculara çata pata girişen adamların arasında müslüman yok la.
    5 1 ...