• Tüm işler tamamlandıktan sonra yapılacak olandır.
  En güzeli arkada tek bir düşünce bırakmadan gitmektir, yoksa bir boka yaramaz.
  3 0 ...
 • lucy

  316.
 • filmin finalini bol efektle geçiştirip, izleyiciye biraz da aptal muamelesi yapan, sayı ve harfler aslında yoktur, tek geçerli şey zamandır muhabbeti yapıp üzerine "beynin "yüzdesel" kullanım senaryoları" ile resmen taşak geçen bir yapım.

  hani bazı filmler vardır izlersin ve izledikçe filmi sindirir, her şeyi bilmiş olmana rağmen aldığın tat giderek artar ya, hah işte bu filmde böyle bir şey yok hacım, inan yok. bu dediğim şey matrix için geçerli mesela.

  matrix üçlemesinde ajan smith, neo nun kendisine hak verdiği zaman "uzak dur benden, bu bir tuzak" demesinin sebebinin kodları arasında kahinin de olmasıdır mesela. neo nun smith e izin vermesinin yegane sebebi ise ana makinadan matrix e bağlanarak smith in ana makina tarafından kapattırma girişimine önayak olmasıdır, nitekim de başarmıştır. neo nun yenilgiyi kabul etmesi, yenildiğinden değil dövüşerek sadece süreci uzattığını farkederek "garanti yöntemin" bu olduğunu bilerek hareket etmiştir.

  yani kıssadan hisse, bol efektli; buna rağmen beklentinin altında kalan filmdir.
  4 0 ...
 • Seccade, tespih ve kıble yön bulucu.

  Yüzde 99'u müslüman olan bir ülkede her gün alkole yazılsam dahi evimde bunları bulundurmadığım için geçenler aşırı mahcup olmuştum. Evinize ne zaman kimin geleceği belli olmaz bunlar önemli şeylermiş arkadaşlar. Tabi imam falan gelmedi de evimize. Namazında niyazında insanlar geldiğinde mortingen olduk insanlara karşı. Allah'tan ilgili olduğum için kutsal kitaplar var da. diğerleri de şartmış. Derdimi sikeyim evet. Saygılı olmak lazım.
  7 1 ...
 • alkışlanacak bir karardır.
  evet, kütahya cumhuriyet başsavcılığı, çiftlik bank'a 5000 lira yatırıp bunun karşılığında 14.772 tl gelir bekleyen kerize "hassiktir lan oradan" diyerek, "kovuşturmaya yer olmadığına" karar vermiş.
  çiftlik bank mağduruna sittir çeken mahkeme kararı

  kütahya başsavcılığını bu kararından dolayı kutlarım.

  ulan, para kaptırdınız yetmiyor, bir de ülkenin adliye sistemini meşgul ediyorsunuz.

  edep ya hu...
  15 4 ...
 • (6 Ocak 1923) Kusursuz yüz hatları, alev alev yanan gözler ve keskin bakışlar yarısı kalpağın altına giren, yukarı hafif kalkık o mükemmel kaşlar.Geniş omuzlar ve bıyıklar. henüz 42 yaşındaki Paşa Hâzretlerimiz. L’ILLUSTRATION daki harikulâde portresi.

  fransız dergisinin mustafa kemal atatürk baskısı
  6 0 ...
 • disiplinsiz davranmış askerdir. üstelik bir değil birkaç asker bunu yapmış.
  şehit cenazesinde silah bırakıp dua okuyan asker

  siz bir askersiniz ve vazifeniz her şeyin üzerinde gelir.
  çünkü türk askeri olmak bunu gerektirir.
  türk ordusu 2200 yıllık bir kurumsal yapıdır.

  sizin vazifeniz şehidimizin cenaze merasiminde tören mangası olmaktır, tören kıtasındaki asker silahını bırakamaz.

  tabi ki şehidimiz için inancınız gereği dua okuyacaksınız, ama bu duayı içinizden de okuyabilirsiniz. allah içinizden okuduğunuz duayı da kabul edecektir.

  bu şekilde davranarak kime yaranmak, mesaj vermek niyetindesiniz?
  28 11 ...
 • monsanto

  10.
 • Cargill ile birlikte türkiye'yi gıda terörü vasıtasıyla bitiren, dünyanın başına gdo illetini musallat eden küresel şirket.
  (bkz: cargill/#39103501)

  monsanto 1901'de abd'de kurulmuş küresel bir şirket. şirketin bilinirliği abd'de sakarin'i ilk olarak üretmesinden kaynaklanıyor.
  sakarin üretimi ile büyüyen şirket daha sonra kafein, vanilin ve çeşitli sakinleştirici ürünler üretmeye başladı.
  1920 yılından itibaren bir kimya devi haline geldi.
  40'lı yıllarda ise hepimizin çocukluğundan bildiği ddt adı verilen zehiri üretti.
  monsanto'nun ürettiği ddt, 1970'lerde yasaklanana değin pek çok balık ve kuş türünün yok olmasına sebep oldu.

  50'li yıllarda petrol esaslı gübre ve silikon üretimine başladı.

  monsanto zehir saçmaya ve bu zehirler ile katliama vietnam savaşında da devam etti.
  vietnam'da abd ordusunun ilerleyişini durduran sık orman ve bitki örtüsü monsanto'nun ürettiği yaprak dökücü zehirler ile aşıldı. (bkz: agent orange) bugün monsanto ürünlerinin serpildiği bu topraklarda halen bitki yetişmiyor ne yazık ki...

  bu esnada monsanto nükleer silahların gelişmesine katkıda bulundu.

  monsanto 70'lerde gdo araştırmalarına girdi ve 1982'de ilk defa bir bitkinin genetiğini değiştirmeyi başardı.

  80'li yılların ikinci yarısında ise genetiği değiştirilmiş soya ürünleri ile abd piyasasına hakim olmaya başladı.
  yine 90'larda inek sütünü arttırıcı gdo'lu hormonları piyasaya sürdü.

  monsanto bütün bunları yaparken abd'de gerek cumhuriyetçi, gerek demokratlar olsun iktidarda kim varsa hepsi tarafından desteklendi.
  zira abd gıda koruma dairesi (bkz: fda) ve abd çevre koruma kurumu (bkz: epa) gibi kuruluşların kilit noktalarında hep kendi adamları vardı.
  hatta monsanto'nun siyasi uzantıları bunlarla da sınırlı kalmadı, abd anayasa mahkemesinden tutun da, obama'nın tarım danışmanına kadar her yerde monsanto için çalışan insanlar vardı.

  monsanto 1997 yılında "tarım ilaçlarıyla" türkiye pazarına giriş yaptı. bir sene sonra da stratejik ortağı cargill'in türkiye'deki tohumculuk bölümünü satın aldı.
  monsanto'nun türkiye'deki yegane amacı gdo'lu tohumlarını ve hayvan yemlerini türk piyasasına satmak ve yine kullancığı tarım ilaçları ile türk tarımını bitirmek.

  sadece türkiye'de değil, girdiği her ülkede uyguladığı strateji bu monsanto vb firmaların.

  örneğin wikileaks belgelerinde bu küresel terörist şirketin fransa'da yasaklanan gdo'lu mısır üretimi faaliyetleri sonrası abd hükümeti aracılığıyla fransa'ya karşı bir ticari savaş açılmasına dair belgeler ortaya çıktı.

  syngenta ve monsanto gibi dünya devi şirketler cargill'in üreteceği mısır şurubu için türkiye'de mısır üretimine başladılar.
  tabi ekilen mısırların gdo'lu olduğunu belirtmemize gerek yok sanırım.

  bu arada monsanto 2016'da bir başka dünya devi bayer tarafından satın alınmıştır, lakin bu satın alma/satılma aslında iki dünya devinin birleşmesidir.
  (bkz: dünya tarım piyasasının hakimi küresel şirketler)

  yukarıda monsanto'nun vietnam'da yaptığına kısaca değindik.
  bakın aynı şirket tarım ve hayvancılık devi arjantin'in başına nasıl çoraplar örmüş;

  1996'da monsanto, arjantin'de "roundup ready" adlı soya fasulyesi tohumlarının üretim ve dağıtım lisansını aldı. o yıllar arjantin sıkıntı içindeydi ve rockefeller vakfı(monsanto'nun ortağı)'nın tavsiyesi ile arjantin dış borçlarını ödemek için gdo'lu soya fasulyesi üretimini kabul etmişti. (not: bu arada bill gates'te monsanto'nun ortaklarından biridir.)
  ------------------------------
  bu arada monsanto'nun geliştirdiği "roundup" adlı güya "zararlı otları öldüren kimyevi madde" tarlaya ekilen tohuma bulaştırılıyor, bu gdo'lu tohum dışında topraktaki tüm canlıları öldürüyor, toprağı mineral yönünden fakirleştirip yok ediyor. roundup kullanılarak çeşitliliği yok edilen milyonlarca hektar toprak var ne yazık ki...
  ----------------------------------------------
  monsanto'nun, arjantin'de gdo'lu soya, mısır, buğday, ayçiçeği vb sebze meyve üretip ihraç etmeye başlamasıyla ülkedeki köylüler geleneksel tohum üreticiliğini ve saklamayı bırakmaya başladılar. gdo'lu soya fasulyesi ekilen alan 16 milyon hektar büyüklüğüne ulaştı.
  ihracattan para geliyor, ama bir yandan da yerli tohum ve tarım bitiyordu.
  aynı gdo'lu ürünler hayvan yemi olarak da kullanılıyordu.
  fakat bu yüzden dünyanın en gelişmiş hayvancılık ülkelerinden olan kaliteli süt ve et üretimi ile bilinen arjantin'de hayvancılık ürünleri üretimi düşmeye başladı ve arjantin kendini uruguay'dan süt ithal ederken buldu...
  aynı arjantin'de pirinç üretimi yüzde 44, mısır üretimi yüzde 26, ayçiçek üretimi yüzde 34, domuz üretimi yüzde 36 düştü. bu ürünlerin fiyatları yüzde 150 ila yüzde 300 arasında arttı.

  hayvan yemi üretilecek bu ürünlerdeki artış tüm tarım ve hayvancılık fiyatlarına yansıdı ve 2002'deki ekonomik krizle birlikte halk ayaklanması başladı.
  halk ayaklanmasından korkan hükümet, monsanto'nun yardımlarıyla halka bedava yiyecek dağıtmaya başladı...

  işte arjantin'de üretilip ihrac edilen bu gdo'lu soyalar gemilerle türkiye'ye geliyordu.

  hatta arjantin'den türkiye'ye soya getiren bir gemi, 2003 yılında greenpeace tarafından brezilya açıklarında durduruldu.
  gemiden numuneler alındı, incelendi ve ürünlerin gdo'lu olduğu ortaya çıktı.
  şayet greeppeace bu eylemi yapmamış olsaydı, o ürünler bizim mersin limanına boşaltılacaktı.
  bu gemi türkiye'ye gelen onlarca gemiden biriydi. yakalanmıştı. peki ya yakalanmayanlar?

  işte, ülkemizde gıda terörünü domine eden bu şirketin faaliyetleri özellikle akp döneminde ziyadesiyle arttı, şu an gdo'lu tohum pazarının ve soya, mısır ithalatının lideri durumunda.

  şirketin "tohum dedektifleri" meşhur, bu tohum dedektiflerini ayrı bir yazıda anlatacağım.
  güya dünyada açlığı ve kıtlığı bitirmek için gdo'lu tohum üretimi yapan bu insanlığa faydalı(!) şirket, bu tohum dedektifleri vasıtasıyla, akp'nin çıkardığı tohum yasasına dayanarak yerli tohumculuğu bitiriyor, her şeye rağmen yerli tohum saklayan köylülerin ceza alması için elinden geleni yapıyor...

  ayrıca mahkeme kararı ile hakkında yazılan olumsuz yazıları kaldırtmakla da ünlü bir şirket. bu yazı da muhtemelen mahkeme kararıyla kaldırılır, ama kaldırılana kadar 5-10 kişi okusa fayda faydadır...
  6 0 ...
 • anne olmak

  307.
 • daha doğmadan yüzünü bile görmediğin birisi için endişe duymak, merak etmek, deli gibi özlemek demek. onun varlığını hissettiğin an içinde hissettiğin o muhteşem duygu demek. hayatta seni karşılıksız sevecek birinin varolduğunu bilmek demek.
  geçenlerde şiddetli bir sancıyla hastaneye zor yetiştik, onu kaybediyorum sandım daha hiç görmediğim, sesini duymadığım, elini tutmadığım, kokusunu bilmediğim biri için o kadar endişelendim ki, o kadar çok korktum ki ben bile şaşırdım.
  hissettiğim tekmeler acı verici olsa bile onun orda olduğunu bilmek bana öyle büyük bir mutluluk veriyor ki bu hayatta hissedebileceğim en büyük mutluluk olabilir.
  onu o kadar çok seviyorum ki doğduktan sonra naparım bilmiyorum, tıp tarihine aşırı sevmekten deliren insan olarak geçebilirim.
  kısacası; şu hayatta hissedilebilecek, yaşanabilecek en güzel en özel duygu. çok şükür allah'ıma bana bu günleri gösterdiği için...
  10 0 ...
 • Nike; zafer tanrıçası

  anteros; tutku tanrıçası

  thetis; su tanrıçası.

  nispeten bilinenler:
  Poseidon deniz tanrısı ve poseidon'un adını hatırlamadığımız karısı, yarı balık bir tanrıça.

  Hades yeraltı tanrısı. persephone bahar tanrıçası ayrıca hades'in yeğeni ve karısı. demeter ekin tanrıçası. hekate büyü ve köşelerin tanrıçası (şahsi favorimdir).
  Ares delisi var savaş tanrısı. Athena bilgelik tanrıçası. dionysos şarap ve bağ tanrısı.

  uzar gider böyle. ergenlik hobimi hatırlattınız teşekkürler.
  9 0 ...
 • Kardeş marx müneccim yarrağı yemedi adam kapitalist düzeni açıklayıp yok olacağını ön görüyor çünkü aç gözlülük ve sömürü mülksüz işçileri birleştirecek ve bu da sınıf çatışmasına dönüşecek. Ve marx haklı çıktı ingiltere de başlayan chartist hareket sonucunda işçiler ve burjuva uzlaşarak refah devletini kurdular. Bu gün avrupada göçmen müslümanları koruyan ve esas vatandaşlarla eşit gören sadece komünistlerdir onlarda olmasa müslümanlar gavurların sırtından asalakça geçinemeyecek.
  12 3 ...