• diego forlan, lugano ve müsaite düştüklerinde godin, muslera gibi ünlü futbolcular ile halı saha maçı ayarlıyordur. para bok nasıl olsa uruguay gibi bir ülkede ye ye bitmez. millette burada inek tavuk falan bekliyor hala.

  şu ülkeden çıkan sahtekar, hırsız, yolsuz kadar adam dünyanın kalanından çıkandan fazladır. ancak daha yakın geçmişte ve günümüzde birçok örneği varken insanlar hala 1 koyup 3 alacağız diye ellerindeki birikimleri bu hırsızlara veriyorlar. akrabası olarak borç isteyin 3 saat dil dökerler şöyle zordayım böyle bitiğim diye sana bana vermezler ama böyle tosunlara gidip sorgusuz sualsiz yatırırlar.
  3 0 ...
 • uyku felci

  129.
 • 9 yaşlarında başlamıştı. yanımda dikilen garip bir varlığı hala hatırlıyorum. kafamı çeviremiyodum nefes alamıyordum ağzımı bile açamıyodum. sonra bi sabah uyandığımda kapı üzerinde değişik değişik hareket eden bir gölge gördüm. 10 dakika kadar sürdü tabi benim hissettiğim. yine hareket edemiyordum. anneme anlatsam bildiğin duaları oku der hala. tamam okuyim ama bi bana mı geliyor bu karabasan? kardeşlerim dua falan bilmez yani onlara niye gelmiyor. bu aralar yine sıklaştı bu durum. bu gece uykumun içine etmiştir. insan uyumaya korkar mı ya? bugün ilk felçte rüyamda sevdiğim köpek beni kovalıyodu. uyandığımı hissediyorum televizyonun sesini duyuyorum ama yok kalkamıyorum. evdekileri tembihledim uyurken garip sesler çıkarıyosam hemen beni sarsın kaldırın diye. bu durumu yaşarken avaz avaz bağırdığımı sanıyorum ama annem hafif bir inilti duyunca farkettiğini söyledi. nasıl lan? ha birde geçen gece yaşadığımda ayet el kürsi okumaya başladım hemen. ama o çok farklıydı sanki biri kulağıma ve karnıma tekme atıyordu. ben duayı devam ettirdikçe daha sert hissettim bunu. kalkıp kendime geldiğimde ise karnımda ve kulağımda garip bir ağrı vardı. gelelim bugün ikinci olarak yaşadığım uyku felcine. tam uykuya dalarken yaşlı ama tanıdık bir erkek sesi adımı söyledi. birden irkildim tam uykuya geçiş zamanı böyle. dedim aha geliyorlar. tam kalkcak gibi oldum. yine kitlendim. ağlayarak uyandım ama bu kısa sürdü. şimdi anlamadığım bu durum dini bi şey mi yoksa bi hastalık mı? şu aralar çok stresliyim uykusuzum ve yemek duzenim yok. bunlara bağlı olarak mı sıklaşıyor bu lanet durum. yoksa üç harfliler mi geliyor? aman allahım neden ama.. tam 10 yıldır bunun korkusuyla uyumaktan bıktım ya. tedavisi vardır umarım.
  0 0 ...
 • gerçekten takım gibi takım olmuş durumdalar. 1 2 yıldız var evet ama tüm parçalar çok iyi oynuyor yıldızlardan biri olmayınca bile maç kazanabiliyorlar.

  az önce tamamlanan orlando magic maçının son çeyreğine 10 sayı kadar geride girip maçı 10 sayı kadar farkla kazanmayı başardılar. çok iyi top çevirdiler.

  bu arada 10 sayı geriye düştüklerinde wsbets te toronto maçı kazanırın oranı 3.25 lere kadar yükseldi bunu da hatırlatmak gerek. canlı bahiste bu adamlar çılgın oranlar açıyorlar.
  0 0 ...
 • Eğer ders çalışmaktan kasıt sistemi araç olarak kullanmaksa yazık oluyor gençliğimize.Fakat ideallerimiz uğruna savaşmak için amaç olarak kullanırsak durum farklı.Şöyle ki sadece maddi açıdan vizyonsuzluk edip memur olmak veya rutin bir işte çalışmak için günlerini heba etmek dünyanın en mantıksız işlerinden olsa gerek.Tabi ki yok kardeşim ben bu işi seviyorum benim hayat felsefem bu sevdiğim kendi istediğim sakin
  bir hayat istiyorum ve insanlığa bu şekilde en iyi katkı yaparım diyorsan zaten kaybettiğin bir şey yok. Para odaklı düşünürsek eğer neden hala bu işle uğraştasın diye sorarlar adama.Çünkü okumadan da hem idealist hem zengin insan olunabiliyor. (bkz: Steve Jobs) (bkz: Bill Gates) (bkz: Mark Zuckerberg).Ama yok ben dünyayı değiştirmek,insanlığa faydalı olmak ve sıradan insanlardan farklı olmak istiyorum ve bunu kendi imkanlarım ve yeteneklerim çerçevesinde sadece ders çalışmayla yapabiliyorum diyorsan o zaman oku kardeşim oku daha gidilecek yerlerimiz var.
  1 0 ...
 • Bütün gönderilen mesajların silinmesi olayıdır.

  Peki ya gönderemediklerimiz? Onları da kalbimizden silebilir misin zall????
  9 2 ...
 • botanik

  31.
 • botanik şöyle yerlere hastayım. botanik bahçesi.

  gözlerim kan çanağına döndü yine, açıkçasıı çok aceleye gelsin istemiyorum amma bi iki bi şey söyleyip kaçıcam zaten. botanik bahçeler. botanik nedir botanik bahçe bi anlatım bozukluğu mudur orasını artık sizler bilirsiniz, beni karıştırmayın; bi terslik var gibi ama neyse.

  botanik

  ukrayna'da bi arkadaşımın evinde misafirim. brovary'de oturuyor ilk gün mesajla tarif etti bana şu numara şu renk atla gel diye ben beklicem seni durakta, tamam. bizim köy arabaları gibi ufak tefek bi araca bindim geçiyorum, yoldayım. tüm gün yorulmuşum kiev'de kaybolmuşum. sırt çantamda arkamdan asılıyor atıcam şimdi camdan aşağı. karanlık iyiden iyiye çöktü şehre. ukraynaca çok az bildiğimden pür dikkat şoför durak ismi söylerse diye dinliyorum. her koltukta konuşulanları duyuyorum, kulaklıktan yükselen sesi, yol çukurlarının saldırılarını, sürgülü camların kızak seslerini of. çok rahat biriyimdir ama karnımda acıktı durak falan kaçırıp geri de yürümek istemiyorum şansımı deneyip tam karşımda oturan hanımefendiye arkadaşımdan gelen mesajı açıp müsaadesi ile gösteriyorum. kadın gülümseyip tam kendi dilinde konuşmaya başlarken benim gülümsememle benden çok gülüp gözlerini tavana dikip muhtemel az kullanılmış ingilizce bilgilerini yoklayıp aynı yerde ineceğimizi söylüyor. harbi allah'ın sevilen kuluyum. çok zaman almadan bana davay komutu geliyor ve atlıyoruz ikimizde aşağı. çat pat tam burası diyor ama şanslıyım çok nazik birine denk geldiğimden bi süre arkadaşım hala gelmedi diye benimle beraber bekliyor. bu süre uzadıkça ben kadına mahçup olduğumdan binbir teşekkürle onu gitmeye ikna ediyorum ve gidiyor. ukraynalılar çok iyi mütevazi insanlar eğer giderseniz şahit olacaksınız hazırlıklı olun.

  botanik

  çok geçmeden arkadaşım geliyor elena. zayıf, çevik biri sporla uğraştığı belli. hızlı adımlarla bana doğru geliyor, belli ki aiesec grubundan fotoğrafıma bakmış beni tanıyor gülümseyerek geliyor çok yaklaştı. elena'nın ansızın çıkardığı sağ yumruğundan eğilerek sola küçük bi adımla kurtuluyorum, mesafeyi çok iyi ayarlıyorum sol kroşem için harika bi konumdaki yüzünü kaçırıyorum, sağ adımımı geri çekip distancetan çıkıp parmak ucumla tekrar giriyorum ve sağ direkt ile direncini kırıyorum. puffff! elena bana sarılıyor ve eski bi dost gibi bugün neler yaptığını heyecanla anlatıyor. ne zaman biriyle tanışsam biriyle yakınlaşsam istemsizce ziihnimin içinde bu senaryolar beliriyor engel olamıyorum. her zaman evet her zaman.

  botanik

  karanlık ara sokaklara giriyoruz ve bi kaç sokak aşağıdaki iki katlı evlerine varıyoruz. ailesiyle tanışıp uyuyorum. gündüz kieve geçiyoruz akşam üstü o eve dönüyor ben misafir olduğumu unutup densizlik ediyorum ve eve gece yarııs varıyorum. uzun yıllar üniversitede kuryelik yaptığımdan sokakları tanımak hiç zor olmuyor benim için alt katta ışıklar sürekli değişiyor perdede belli ki babası daha yatmamış. nasıl bi adamsa sabah 7 de kalktığımda da ayaktaydı gece 2 hala ayakta elena sağolsun aşağı içip kapıyı açıyor bana yatmadan bahçede bi sigara daha içip hatam için kendisinden af diliyorum hiç sorun etmeyip beni rahatlatıyor sigaramın izmaritni tam bahçe duvarından dışarı atarken nononono diye çıkışıyor bana ama nafile attım bile sonrasında öğreniyorum ki babası her sabah evin dört bi yanını temizlermiş yolda dahil evet ve izmaritlerin hepsini eliyle toplarmış sigarayı sokağa atanlarada söylenirmiş. diğer mahçubiyetim yetmezmiş gibi bunla yerin dibine girip uyuyorum.

  botanik

  sabah erkenden kalkıp bakıyorum üst kattaki odamdan bakıyorum babası yolu garajı her tarafı adam etmiş benim izmarit de yok canım sıkılıyor sabah sabah. öğreniyorum ki babası emekli askermiş hah işte bu. uykuyu hiç sevmeyen ben bu adamın disiplinine hayranlık duyuyorum ulan bu benden de az uyuyor benden çok da iş yapıyor muhteşem.

  botanik

  kahvaltıda sohbet ediyoruz kolunda subay dövmesi falan var benim dövmeme laf atıp sataşıyor sanki ben anlıyormuşum gibi ukraynaca konuşuyor benle. ben de iyi iş çıkartıyorum ama anlıyorum anlamıyorum sohbet bi şekilde akıyor gidiyor. çok da güzel bi bahçesi var adamın nasıl olmasın. köy hayatını bilenler bilir köyde hayat erken başlar çiçekler beklemez bahçe beklemez hayvan beklemez sütçü beklemez imam beklemez pazar beklemez dondurmacı beklemez.

  adam diyor ki erken yapılacak işler bunlar sabah kalkıp su vermek ister, günlük budamak ister, zamanında ilaçlamak ister, zamanında koparmak ister bakmak ister.. bi kez daha saygı duyuyorum kendisine ve vedalaşıyorum.

  çok uzattım ancak bu hayat uykuya pek gelmez iki gözüm. demem o ki ah bu çiçekler yok mu çiçekler bağ bahçe çayır çimen sevmek ister sevilmek ister emek ister ilgi ister. değiştirebiliriz kuzum bi kedinin bi köpeğin bi çocuğun bi çiçeğin hayatını yahu diyorum ki kendimizi değiştirebiliriz kendimizi; kendimizle her şeyi.

  botanik
  7 1 ...
 • - fiziksel görüntülerine fazlaca önem veren insanların genellikle sığ insanlar olduğunu düşünürüm ki; en başta kendim böyle bir insan olmama rağmen.

  - şiir sevmeyen insanların birini gerçekten çok sevebileceğini düşünmem.

  - hayırlı cumalar mesajı atan insanlara nedenini bilmediğim derin bir güvensizliğim var.

  - ve son olarak bir insanın gülüşü ve güldüğü şeyin kişiliğine dair fazlaca ipucu içerdiğini düşünürüm.
  10 1 ...
 • http://www.haber7.com/gun...e-karsilik-orayi-alacagiz

  Afrin'de aldığı tarihi darbeyle ilgili açıklama yapan terör örgütü PKK/KCK'nın sözde üst düzey yöneticisi Duran Kalkan, Afrin’e karşılık Şemdinli’yi alacaklarını söyledi.

  Kalkan, “Türkiye, Afrin’i aldığında Ankara da kaybedecek. Afrin’e karşılık Şemdinli’yi özgürleştireceğiz." dedi.

  yakında barınacak yer bulamayacak bu itler neyin kafasını yaşıyorlar anlamak zor. dedeciğim cevabı sen verir misin bu kekolara.
  afrin e karşılık şemdinli yi alacağız
  11 1 ...
 • Sözlük tarihinin en büyük Meriç yazarı Richie pich’in yeni nickiyle boy göstermesidir. Eskiler bilir Sevgili olan kıza yürüdüğü için bir yazar tarafından rezil edilmiş daha sonra sözlük yönetimi bunu silmişti. Herif tekrar faaliyetlere devam etmek için gelmiş. Azme bak yapış yapış meriçlik kokan emreyleri ile gene başlamış. Yönetim uyuma. Evet.
  11 1 ...
 • tavuk şaşkınken sikilir.

  bu amerikan köpeklerinin bize tek kurşun atacak cesareti bile yok.
  yine ypg'li itlerini ölüme terk edip götün götün önümüzden kaçacaklar.

  yeter ki biz fırat kalkanı'nda, zeytin dalı harekatında olduğu gibi bütün millet tek yürek olalım.

  ulan hangi amerikan askerine hiç tanımadığı minnesotalı bir kadın dolma sarıp gönderir ki, hangi amerikalı asker hiç tanımdaığı kentucky'li bir annenin ördüğü kazağı, atkıyı üzerine giymiş ki, hangi amerikalı askere utah'ın ücra bir köy okulunda minik öğrencilerden duygu dolu mektuplar gelmiş ki...

  işte bunlar bizi diğerlerinden ayıran özellikler.

  türk milleti asker millettir, kadınıyla, erkeğiyle, çocuğuyla, yaşlısıyla neyi var neyi yoksa ordusunun, askerinin yanındadır.
  bunu anlayamazlar.

  bu yüzden münbiç de bizim olacak, kobani de, kerkük'de, kandil de...

  önümüzde duramazlar, yeter ki böyle devam edelim.
  14 1 ...