• Tanrı kadına kaş vermişken, onlar kesip kendileri çizdi.

  Tırnak vermişken, protez tırnaklar taktı.

  Göğüs vermişken, beğenmeyip silikon taktırdı, küçülttü, büyüttü.

  Kalça vermişken, cerrahi operasyonlarla kendi istediği şekle soktu.

  Boy vermişken, topuklu ayakkabı giydi boyunu uzatmaya çalıştı.

  Diyeceğim o ki;

  Tanrı bile kadınları memnun edememişken sen kim oluyorsun da memnun edeceksin.

  o yüzden boş ver takma kafana.
  4 0 ...
 • simyacılar ve sihirbazlar müzesi
  simyacılar ve sihirbazlar müzesi
  simyacılar ve sihirbazlar müzesi
  simyacılar ve sihirbazlar müzesi
  simyacılar ve sihirbazlar müzesi
  simyacılar ve sihirbazlar müzesi

  Çek Cumhuriyeti'nin başkentinde, Prag Kalesi'nin yakınında, Simyacılar ve Büyücüler Müzesi vardır (Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy). Bir zamanlar iskoçyalı bir bilim adamının laboratuvarının bulunduğu eski bir binada yer alır ve günümüzde gezegenin her yerinden mistisizm tutkunlarını çeker.

  Orta Çağ'da, Prag büyünün başkenti olarak adlandırıldı, bu yüzden şehirde çok sayıda simyacı toplandı. Bazıları gerçek bilimcilerdi, diğerleri de dolandırıcı ve şarlatanlardı. Çok sık keşifler yaptılar (örneğin, B. Schwartz barut ile geldi), çünkü o günlerde bilim ve mistisizm birbiriyle yakın bir şekilde bir arada var oldular.

  Bu mesleğin en ünlü temsilcisi Edward Kelly (1555-1597 gg) idi. O, yetenekleri ile meşhur oldu: Kelly'nin melekleri ve ruhları kristal küreye çağırabildiğini ve ayrıca herhangi bir metali altın haline getirdiğini iddia etti. ikincisi Rudolf, bilim insanına "krallığın baronu" unvanını verdi. Bu arada, hükümdar vaat edilen mücevherleri beklemedi ve sonunda simyacıyı tutukladı.

  16. yüzyılda böyle ünlü mages laboratuarda çalıştı: Tycho Brahe, Tades Hajek, Haham Leo ve diğerleri, gençlerin iksirlerini hazırladılar, çeşitli uyuşturucular ürettiler, kürelerin uyumunu aradılar ve bir filozof taşı oluşturmaya çalıştılar.

  https://tierient.com/simy...r-ve-sihirbazlar-muezesi/
  5 0 ...
 • kesinlikle insan hakları adına alınması gereken bir karardır. 1 gün tatil kimseye yetmez. sadece pazar günü uyuyacak mısın, temizlik mi yapacaksın, kendine zaman mı ayıracaksın, sosyal bir aktivite mi yapacaksın, arkadaşınla mı buluşacaksın yoksa dinlenecek misin? acilen bu konuda uludağ sözlüğün kamuoyu desteği vermesi gerekiyor.
  4 0 ...
 • Anlamadım ben şimdi, bulgaristandan buraya gelenler erkek mi, kadın mı, onlar mı siken taraf, biz mi sikilen tarafız, onlar mı gavat, biz mi gavatız, bu ne biçim bir kısır döngü tepkisi verilen durum.
  5 0 ...
 • 3 numaralı kız kardeşim çok sık yapıyor bunu. erkekler için üretilen penyeler cidden güzel oluyorlar, s ya da m bedeni alıyoruz haliyle, zaten kadınlar için üretilen penyeler, genellikle hat göstermek için üretilmiş, hani kızlar giyinip de rahat takılsınlar diye değil. yoksa erkekliğe özendiğimizden değil.

  birde kadınlar için üretilen en gösterişsiz ve yaka penye, ta çatala iniyor babasını satim. meme gösterme sevdam olsa penye mi giyerim ulan. haliyle erkek bisiklet yaka, erkek ve yaka penyeleri rahat ve özgür olmak için alıyoruz. alıyorum, aldım ve yazıyorum ki siz kızlar da alın.
  10 3 ...
 • suudi arabistan'ın türk ürünlerine boykota başlamasından sonra marketlerdeki türk ürünlerinin kaldırılıp, türk ürünlerinin satıldığı reyonlara yunan bayrağı asarak "yunan ürünleri gelmiştir" şeklinde tabela asılmasıdır.

  şurası suudi arabistan marketi;
  suudi marketinde yunan ürünü gelmiştir yazısı

  bu da türkiye'de istanbul havalimanına konulan suudi arabistan milli günü kutlama tabelası;
  suudi marketinde yunan ürünü gelmiştir yazısı

  evet içimizdeki arap yalakaları. siz hala devam edin bu pis ve soysuz arapların köpekliğini yapmaya.
  10 4 ...
 • 1 bulgaristan levası nın 5 tl olması

  Bulgaristan'ın para birimi olan Leva, Türk lirası karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Bulgar Levası 5 liraya dayanınca, komşu ülke vatandaşları Edirne'ye akın etti. Sosyete pazarında adım atılacak yer kalmazken, şehrin hemen hemen noktasında Bulgar plakalı araçlar adeta şehri istila etti.

  https://www.haberturk.com...rlar-sinir-kenti-edirneye
  5 0 ...
 • kalbim yine hüzün moruna çaldı. biraz uykum var. yok yere hüzne boğulmaktan yoruluyor insan. "gerçekten yok yere mi? sebep ney?" diye de düşünüyor bir yandan. cevapsız şeyler sinir bozucu. oysa her şey yolunda gibi. bir şeylerim eksik. tanımlayamıyorum fakat. bir şeylerim eksik, ne olduğunu ben bile bilmiyorum.
  3 0 ...
 • kindle

  65.
 • Hakkındaki önyargıların gereksiz olduğu muhteşem kitap okuyucu. Şahsen telefondan, tabletten, laptoptan kitap okumaktan hiç hoslanmayan biri olarak nasıl yaptılarsa ekrandan gözü yormayan gerçeğe çok yakın kitap görüntüsü vermeyi başarmışlar. Dün geceden beri okuduğum ya da sahip olduğum kitapların çoğunu barındırmayan ufak bir kitaplığı temizleyememiş biri olarak depolama konusunda çok pratik olduğunu söyleyebilirim.
  2 0 ...
 • Spinal masküler atrofi hastalığının son yıllarda fda onayı alan 2 tedavisi , hastalığın 4 tipi var en ağır olanı tip 1 ve sonra 2
  3 kısmen iyi , 4 yetişkinlerde görülüyor, hastalık 10 binde 1 görülüyor muş bu da yıllık 100 hasta yapar

  1. spinraza ilacı ayda bir belden beyin omurilik sıvısı alınıyor ilacla karıştırılıp geri veriliyor. Aylık 73.000 euro ve ömür boyu, ailelerin uzun uğraşları sonrası tıp 1,2,3 icin onay aldi ve sgk karşılıyor
  2. Zolgensma tr de yok sadece amerika da uygulanıyor tek seferde damardan ilac veriliyor , fiyat 2,4 milyon dolar, sgk karşılamıyor,

  Her iki tedavi için de sınır yaş 2, sonrasında ise yaramıyor. Şuan tr de 2 yaş altı kaç sma hastası cocuk var bu bilgiye ulaşamadım.

  Amerikadaki ilk calismalar zolgensmanin spiranzadan %30-40daha etkili hemde hareket fonksiyonlarını daha iyi geliştirdiğini gösteriyor ayrıca kullanım kolaylığı ve maliyet olarak zolgensma daha mantıklı görünüyor, pahalı ama tek sefer spiranzanin 2 yıllık maliyeti 1.752 milyon euro yani 2 yılda esitleniyor, ama uygulama şekli açısından cocugu geçtim yetiskin icin bile cok ızdıraplı, (lumber ponksiyon)

  *************
  Peki spiranzayi sgk karşılıyorsa neden bağış kampanyaları var,
  1. Tedavinin ilk 4 ayi herkese var ama sonra bir ise yarayıp yaramadığına bakılıyor ve her ay yeniden değerlendiriliyor, eger bir gelişme yoksa ilaca son veriliyor yani uygulaması zor olduğu gibi bir de her ay yeniden muayene ve rapor almak lazım, işte burda film kopuyor, ailelerin iddiası tedaviye devam etmek işkenceye dönüşüyor uygulaması bir dert rapor almak bir dert birde gelişim görülmeyince tedavi hemen kesiliyor, devam etse biraz daha şans verilse belki iyileşir di deniyor, kısacası sgk ilacı ödüyor ama ilacı almasınlar diye bir sürü kriter koyup doktorların rapor yazmaması ni sağlıyorlar, iste burada bağışlar devreye giriyor ve turkiyedeki doktorlar bize spiranzayı fayda etmiyor, gerekli gelişimi göstermedi diye ilacı kesti ama ABD ye gidip zolgensma ilacını denersek belki cocugum fayda görebilir diyerek 2,4 milyon dolar toplamaya çalışıyor,

  Ben şahsen spiranza hastaya iyi gelecek olsa hiçbir hekimin sgk ödediği halde tutupta rapor vermemezlik yapacağını zannetmiyorum. Burada aileler baska bir tedavi olmadigi icin muhtemelen herseye rağmen ilacın verilmesini istiyorlardır, zolgensma ya gelecek olursak, bu ilac herturlu daha üstün bir an önce sgk kapsamına girmesi gerekli, ama aşırı derecede pahalı olduğu aşikar sosyal medyada sadece tedavisi yarıda kesilen veya daha iyi oldugu için ABD ye gitmeye çalışan 30 cocugu biliyoruz.

  Yıllık 100 yeni hastanın maliyeti 240 milyon dolar yani 1,68 milyar TL , ama halihazırda zaten spiranza icin en az 800 milyon ile 1 milyar arası bir para gidiyordur, burda yapılması gereken ilacı değiştirip kalan parayı üstüne eklemek

  Biraz da laf sokalım, Şehir hastanelerine sadece 2021 icin 60 milyar ödenecekmiş,köprü ve yollara 48 milyar, hersey rağmen yıllık 1,68 milyar az para değil bence diğerleri pahalı, ama bunları ödeyen devlet bunu da ödesin yahu, zaten hali hazırda diger ilacı ödüyor onu bırak diğerine geç, veya yavas yavas bir geçiş yap

  https://www.google.com/am...ye-60-milyar-6095375/amp/

  Edit: Risdiplam diye 3. Bir ilac var ikisinin ortası etkili görünen gündemdeki tedavilerden biri olmadığı için eklemedim,
  2 0 ...