• Adana zaten ülke. Dış politikalarda türkiyeye iç politikalarda kendine bağlı.
    2 0 ...
  • Nasıl çıkar insan bu bataklıktan!?
    Hiçbir bok bilmiyorum. Yetenek yok, meslek yok, Dil yok! En ufak işlerde bile elim ayağıma dolaşıyor! Bir kimseye bir katkım yok, işe yarar bir şey yapamıyorum! Çukurdayım bunun farkındayım ama ne yapacağımı bilemiyorum?
    4 0 ...
  • türkçeye sahip çıkmayarak dilimizi adeta arapça-farsça ve son dönemlerinde fransızca kırması haline getirmiştir. dile verdikleri hasar o kadar büyük ki bu satırları yazarken bile en az 3 arapça sözcük kullanmak zorunda kaldım. beylikler döneminde yazılan bir tıp kitabını bugün rahatlıkla okuyup anlayabilirsiniz ama bir osmanlıca kasideyi götünüzü yırtsanız da anlamanız mümkün değil.

ordusu ağırlıklı olarak sarışın balkan devşirmelerinden, çevirmenleri/katipleri rumlardan, mimarları -/sanatkarları ermenilerden, tüccarları rum-ermeni-yahudilerden oluşurdu. durum öyle bir hale geldi ki, osmanlı devleti 19. yüzyılda bu milletlerin isyanlarıyla çalkalanırken türklerde ülkeyi kalkındıracak sermaye yoktu. osmanlı'da türklere biçilen rol "ibadetini yerine getirip vergisini ödemesi gereken reaya" rolüydü.

galata kulesi'nden uçan hezafen çelebi sürgün yedi. takiyüddin'in gözlemevi melekleri gözetliyor diye yerle yeksan edildi. tarikatlerin elinde yobaz nesiller yetişirken osmanlı dünyanın her alanda gerisinde kaldı.

aslında osmanlı biziz. 100 yıl önce osmanlı bizdik. bugün biz bu haldeysek bunun sebebi osmanlı devletidir. hem iyi hem kötü anlamda. tarihten ders çıkarmak zorundayız. dandanakan savaşı'nı napiyim ben...
    3 0 ...
  • ".........sürekli uykum bölünüyor ne yapabilirim ? ......"

alarmın görevi zaten uykuyu bölmektir.. belki de seni "kürtler bizim kardeşimiz" uykusundan uyandırmaya çalışıyordur...
    4 0 ...
  • Bence bu gerçek bir şey değil ondan. insanlar birbirlerini kafalarında fazla olumluyorlar. insanlar Zamanla vakit geçirip tanışınca kafasında kurduğu sevgili tasarısının karşısındaki insan olmadığını anlıyor. Aslında çoğu insan kafasında olumladığı karaktere aşık oluyor. insanlar birinirine kusurlu varlıklar olduklarını unutturuyorlar ve karşılıklı saçma bir etkileşime giriyorlar. Bu aptal olumlamanın en büyük nedeni dürüst davranmamak. fazla makyajlı, filitreli ve düzeltilmiş fotoğraflar, karşımdaki ne düşünür duyarı, kendini iyi gösterme çabası, kendin olmama gibi nedenler sıralanabilir.
    5 0 ...
  • izmir

6878.
  • 1 mart 2021 tarihli bakanlık açıklamasıyla salgında yüksek riskli görülen il. Her hafta risk degerlendirmesi yapılacak. Çimlerde çimmek istiyorsanız ya test yaptırmayın ya hasta olmayın amk. Beni de küfür ettirdiniz. Maske mesafe hijyen esittir pazar mangal piknik ona göre yaz geliyor ey izmirliler.
    6 2 ...
  • günlerdir beklenen konuşmanın kısa özetidir.

sayın cumhurbaşkanımız tam 30 dakikadır konuşuyor.

konuşmanın özeti şu;

►28 şubat'ta türbanlarımızı çıkardılar.

►28 şubat'ta şöyle mağdur olduk, böyle mağdur olduk.

►ekonomimiz büyüdü

►amerika küçüldü, türkiye büyüdü.

►ekonomimiz çok iyi

►ülkeyi harika yönetiyoruz.

►yeni anayasa yapalım mı?

►ekonomi büyüdü kuran çarpsın.

►yeni anayasa yapıyoruz.

►halkımızın yanındayız, takip ediyoruz.

►100'den fazla ülkede aşı yok bize var naber?

►camilerimize saldırıyorlar.

►ekonomi son derece istikrarlı.

►bakanlarımız süper.

►avrupa kötü gidiyor biz süperiz.

►süper destekler verdik. (ne verdiniz?)

►türkiye sağlıkta süper.

►dünya bizi alkışladı.

►hastanelerimiz mükemmel.

►dünya türkiye'yi örnek alıyor.

►devletin tüm imkanlarını seferber ettik.

►merkez bankasındaki paraları milletimiz için harcadık. (tabi lan manyak mısın?)

►kontrollü normalleşmeyi başlatıyoruz...(nihayet)
    12 2 ...
  • günlerdir sözlüğe atanacak ceo'nun kim olacağını beklerken, aslında çoğumuzun bir isim üzerinde hemfikir olduğunu gördük.

varank reis...

her şeyden önce kendisi son derece liyakatli ve tecrübeli biri.

ayrıca siyasi çevresi oldukça sağlam olduğu için sözlük yazarlarını koruyabilir, sözlüğün bekasını sağlayabilir.

en azından hepimiz tanıyoruz onu.

ya şimdi yeni gelecek ceo fetöcüyse?
    yahut ya israyil dölüyse?
    ya da lgbt ise ne yapacaksınız?

nasıl insanların yüzüne bakacaksınız?

varank reis hiç olmazsa tanıdığımız bildiğimiz insan.

işte bu sebeplerden dolayı aşağıda isimleri yazılı olan bizler şayet varank reis ceo yapılmazsa sözlüğü anında bırakıyoruz.
    (bkz: tengir budun)
    (bkz: tit a nick)
    (bkz: erecto hz)
    (bkz: serdarsl 06)
    (bkz: mel mel bakan gibson)
    (bkz: oytunkaran)
    (bkz: queen of darkness)
    (bkz: karton toplayan cocuk)
    (bkz: libary)
    (bkz: moonlight sonata)
    (bkz: jimmy tudeski)
    (bkz: nil desperandum) (k)
    (bkz: fikri firar 3)
    (bkz: kan bankasi soyan sivrisinek) (lgbt)
    (bkz: usualsuspects)
    10 2 ...
  • birazdan göreceklerinize muhtemelen ilk kez şahit olacaksınız.

zira ben bunca yıllık hayatımda ilk kez böyle bir şey gördüm...

bir twitter hesabı mansur yavaş'ın ankara'daki kağıt toplayıcılarının hepsini sigorta yaparak "geri dönüşüm işçisi" yaptığını yazmış ve mansur yavaş'ı övmüş.
    https://galeri.uludagsozluk.com/r/2132429/+

pek çok like ve fav alan bu tweetten haliyle mansur başkan da haberdar olmuş ve bu haberi yapan kişiye "bu haber gerçek değildir lütfen kaldırınız" diye mesaj atmış.
    https://galeri.uludagsozluk.com/r/2132430/+

yani bir siyasetçi düşünün ki, kendisini öven bir habere "bu gerçek değil" diyerek kaldırtıyor.

dürüstlük, namus, şeref, onur, insanlık...

hepsi mi olur bir siyasetçide?

mansur abi, sen siyasetçi olmayacak kadar temiz, ama siyasetçi olmasına ihtiyaç duyduğumuz birisin.

biz ne yalan yanlış haberlerle birilerinin parlatıldığını, o yalan yanlış haberlerle pirim yapan siyasetçiler gördük.

sen bu ülkeye, bu millete çok fazlasın mansur abi...
    10 2 ...