• insanların çoğu kaybetmekten korktuğu için, sevmekten korkuyor.

  Sevilmekten korkuyor, kendisini sevilmeye layık görmediği için.

  Düşünmekten korkuyor, sorumluluk getireceği için.

  Konuşmaktan korkuyor, eleştirilmekten korktuğu için.

  Duygularını ifade etmekten korkuyor, reddedilmekten korktuğu için.

  Yaşlanmaktan korkuyor, gençliğinin kıymetini bilmediği için.

  Unutulmaktan korkuyor, dünyaya iyi bir şey vermedigi için.

  Ve ölmekten korkuyor, aslında yaşamayı bilmediği için...

  -korkuyor

  ingiliz şair, oyun yazarı.
  5 0 ...
 • Benim de çoğu zaman düşündüğüm şeyleri yazdıktan sonra intihar eden genç. Çoğumuzun düştüğü yaşam mücadelesi saçmalığını düşünüp, ilişkiler yaşayıp mutsuz olup ve hiçbir şeyden beklentisi kalmadığı için yapmıştır. Bu yaptığına saygı duymakla birlikte şunu söylemek istiyorum: lütfen buraya gelip “neden yaptın, gencecikmişsin, her şeyin çözümü vardır” gibi saçmalıklar yazmayın.

  Edit: bencil mal deniyor ama kimse demiyor kü ne düşündü, ne yaşadı, belki aile yaşamı kötüydü, belki kaldıramadı... arkadan sallamak ne kolay. Ülke almış başını gitmiş, hâlâ bir senede bir sürü para kazanabilirdin neden yaptın deniyor. Sen neden bir senede zengin olamıyorsun? Diğeri de madem bencil değilsin, çocuğu bencillikle suçluyorsun, onu düşünmeden, kendini onun yerine koymadan nasıl entry girebiliyorsun? Belki de sizin gibi hıyarlar yüzünden de intiharı düşündü? Ne cahil, ne düşüncesizsiniz be.
  11 0 ...
 • bakın bu bir dramdır...

  her ne kadar gurbetçi çomarlar "almanya'da sürünüyoruz, türkiye çok güzel" dese de,
  akp'ye oy veren kitle "dünya bizi kıskanıyor" dese de, türkiye'nin tam olarak durumu bu malesef...

  devlet hastaneleri ithal ettikleri ilaçların parasını ödeyemiyor, ama şehir hastanelerini yapıp işleten yandaş müteahhitlere yap işlet devret kapsamında ödemeleri tıkır tıkır yapılıyor...

  sevgili arkadaşlar, ilaçta dışa bağımlı olmak demek, bir nevi esaret altında yaşamak demektir.

  bir ülkenin güçlü olabilmesi için, içinde yaşayan bireylerin sağlıklı olabilmeleri şarttır.

  ama ne yazık ki ilaç, tohum, aşı, tarım ve hayvancılık ürünleri gibi stratejik ürünlerde ülkemiz dışa bağımlı hale getirildi.

  bu ülke atatürk döneminde çin'e aşı yolluyordu.
  abd li ilaç şirketlerine olan borcumuz

  (bkz: atatürk döneminde çin e yerli aşı gönderilmesi/#43044248)

  taa osmanlı döneminde bizzat pasteur enstitüsü ile işbirliği yapılarak kurulan bakteriyolojihane i şahane ve onun devamı olan cumhuriyet döneminde kurulan hıfzısıhha enstitüsü sayesinde türkiye cumhuriyeti 1940'lı yıllarda dünyaya aşı satan bir ülke konumundaydı...

  1920'li, 30'lu yıllarda aşı gibi stratejik bir ürün imal eden ve de ihraç eden türkiye, akp döneminde 2011 yılında hıfzısıhha enstitüsünü kapattı ve aşıda ithalatçı ülke olmayı seçti...

  aynı şekilde bu ülke kendi yerli ve milli ilacını üretiyordu.
  1979'da üretime başlayan ssk ilaç fabrikamız "yerli ve milli ilaç üreteceğiz" diyen akp tarafından 2005 yılında kapatıldı.
  abd li ilaç şirketlerine olan borcumuz

  "yerli ve milli ilaç üreteceğiz" diyerek, yerli ve milli ilaç üreten ilaç fabrikasını kapatan akp, aradan geçen 15 seneye rağmen hala yerli ve milli ilaç üretebilmiş değil...
  (bkz: ilaç fabrikası kapatıp yerli ilaç üreteceğiz demek/#40429245)

  sonuç???

  sonuç işte ortada.
  başlığı açan arkadaşın belirttiği gibi devlet hastaneleri abd'li ilaç şirketlerine borçlu durumda ve bu şirketler haklı olarak alacaklarını talep ediyorlar, ödenmemesi halinde de ilaç sevkiyatını durduracaklarını belirtiyorlar...

  "bir devlet nasıl çöker, nasıl çökertilir" işte size özeti.

  bir devleti yıkmak için illa toplar, tüfekler, uçaklar, füzeler, ordular gerekmez.
  liyakatsiz insanlara devleti teslim etmek de devleti çökertir...
  11 2 ...
 • Türkiye'deki devlet hastanelerinin toplam borcudur. bir yıl içinde 230 milyon dolardan 2,3 milyar dolara çıkan borçtur.

  --spoiler--
  ABD`nin Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield, Türkiye'nin ABD'li ilaç şirketlerine borcunu ödememesi durumunda şirketlerin Türkiye'ye ilaç satmayı durdurabileceğini açıkladı.

  Reuters'ın aktardığı habere göre Satterfield, Türkiye'deki devlet hastanelerinin yabancı ilaç şirketlerine borcunun bir yıl içinde 230 milyon dolardan 2,3 milyar dolara çıktığını söyledi ve şirketlerin böyle devam etmek istemeyebileceğini, bunun da Türkiye'nin çıkarına olmayacağını ekledi.
  --spoiler--

  https://www.cumhuriyet.co...tisi-durdurabilir-1768343
  4 0 ...
 • Yeni yeni icatlar çıkarıyorlar. Kimse sizin kendinizi kime düzdürdüğünüzü, kimi düzdüğünüzü umursamıyor. Bizden uzak, kendinize yakın olun yeter. "ben erkeğim ve götümü bi erkeğe siktiriyorum! Ben erkeğim ve erkek götü sikiyorum! Ben kızım ama kadın amı yalıyor ve sürtüşüyoruz!" gibi tercihlerinizi dünyaya duyurmanıza gerek yok ikide bir. Biz karşı cinsle sevişiyoruz diye bunu yılda bin beş yüz kez kutlamıyoruz ya da duyurmuyoruz. Normaliz diyorsunuz ama kendinizle çelişip farklı olduğunuz için sürekli kutlamalar yapıyorsunuz. Yapmayın. Biz de iki kulağımız ve bir burnumuz var diye kutlama yapalım o zaman. Normaliz çünkü. Anormal bir şey yok sonuçta d'mi?
  4 5 ...
 • Online eğitim sürecinde olması gerekendi.

  Bilgisayar fiyatları alıp başını gitti. Bir haftada 1000 lira artan ürünler var. Hiçbir firma indirime gitmedi. Normalde okulların açıldığı ve kapandığı haftalarda indirim olurken şimdi daha da yükseldi. interneti olmayan ev nerdeyse yok denecek kadar az olabilir ama bilgisayarı/tableti olmayan ev çok vardır. Yapılan yardım kampanyaları vs umarım gerekli yerlere gider de bir nebze de olsa fırsat eşitliği yaşanır.
  4 1 ...
 • Kafaya atlama ve tekmeleme, koridor odalar arası koşma, yan komşunun kediye balkondan salça olma, yorganın altından ayaklara saldırı, dolapların üstüne çıkıp ne varsa aşağıya atma, sivrisinek yakalamak için orayı burayı devirme daha neler neler.

  Tam kızacam göz bebeklerini büyütüp acı acı bakıyor ya kıyamıyorum. Şeytan len bunlar. Senden benden akıllı, valla bak. Kedi görünümlü şeytanlar sizi.
  3 0 ...
 • Ne yazık ki bazen böyle bir gerçekle karşılaşırsınız ve mideniz bulanır.

  Sorumluluk almadan duyulan sevginin ben taaaaaa...
  Anladınız siz onu!

  Sevgiden, merhametten, duyardan sözederken nasıl olur da bu denli samimiyetsiz olunabilir, insan gerçekten hayret ediyor.

  70 m2 evde, eşşeek kadar rodwider besleyen dingil bi arkadaşım var.Üstelik evin her yerinde dolaşması yasak, kıç kadar koridorda debelenip duruyor hayvan.
  Sabah akşam en az 1 saat gezdirilmesi gerekirken, çişi yaptırılıp en fazla 10 dakika sonra eve getiriliyor.
  Hali içler acısı..
  Bunun adı hayvanseverlik değil, sorumsuzluk, bencilliktir. iki okşayıp, seveceksin diye canlının hayatını boka çeviremezsin.
  Çevirmemelisin!
  4 2 ...
 • fl studio

  106.
 • fruity, producer, signature ve full plugins bundle olmak üzere 4 farklı versiyonu bulunan 1997 çıkışlı bir daw programıdır. kullanımı gayet kolay, arayüzü yeterince anlaşılır, *plugin açısından ise fazlasıyla zengindir. ki muhatabının müzik ile ilgili aklına gelebilecek her türlü fanteziyi hayata geçirebilmesi adına binbir çeşit olanak sunmaktadır. yeter ki faydalanmasını bil; diyerekten kısa kesiyor ve yukarıda bahsi geçen sürümler arasındaki farkı gözler önüne seren bir videoyu da şöylemesine park ediyorum:

  https://youtu.be/A8Dcjo2YLMA

  tşkrler.
  0 1 ...
 • Osmanlı’ya sığınan Kral xii. Karl gustaf (demirbaş şarl) istanbul’da yemelere doyamayıp isveç’e döndükten sonra meşhur ettiği öz be öz Türk yemeği.

  Yalnız zannımca hatalı yapılıyor. Kim bilir belki de orijinali böyle değildi.

  Ben olsam bunu patates kızartması yerine patates püresi, kışlık sebzeler yerine közlenmiş domates, biber, soğanla servis ederim, üstüne iskender’e dökülen salçalı sostan söküp kızgın tereyağ gezdiririm. Köftelerine de maydanoz, soğan, sarımsak katar fırında pişiririm. Yemelere doyamazsın!
  6 0 ...