• buradaki çoğu insanın gerçek lahmacun yemediğine yemin edebilirim ama bunu ispatlayamam.

lahmacuna limon sıkılır. gayet de güzel olur, hele ağızda dağılan antep usulü lahmacun ise nefis olur.

ayrıca başlığı açan arkadaşımız şunu demiş;

"lan hangi etli hamura ya da pideye ya da yemege sıkılıyor ibiş?"

sıkılır.

lahmacuna limon sıkılır, ayrıca içli köfteye de limon sıkılır hem de nefis olur...
    https://galeri.uludagsozluk.com/r/2133361/+
    7 0 ...
  • (bkz: Ben).
    Damak tadına göre değişen, bana göre lahmacunu daha bir güzel hale getiren hadise.
    5 2 ...
  • Durun size bir fıkra anlatayım.
    Adamın biri 65 yaşında ölür. Cenazeyi getirip odanın ortasına koyarlar. Elbiselerini soyup üzerine çarşaf örterler.
    Karısı feryat figan dizlerine vurarak ağlar.
    40 senelik evliyim doyamadım doyamadım.
    Komşu kadın işkillenir.carşafı kaldırıp bakar. Oda dizlerine vurarak feryat etmeye başlar.
    40 senelik komşuyum duyamadım duyamadım.
    4 0 ...
  • Halkla hiç bir bağları olmadıkları için daha baştan kaybedenlerin cemiyeti. Padişahlar bile bunlardan daha fazla yakındı.

Atatürk ün farkı burada. Ne yaparsa halkla birlikte yapmaya çalışmış. Kimi az bulur, kimi çok bulur o başka.
    3 0 ...
  • Şu an eryamandayım ve gideceğim yer çok uzak. Keşke diyorum şu ışınlanmayı bulsalar artık.

Arabası olan beyler eklesin.
    2 0 ...
  • 19, yüzyılda bodrum'dan londra'ya taşınan ve şu an british museum'un farklı salonlarında ve merdiven galerilerinde sergilenmekte olan eşsiz mozaiklerdir...

https://galeri.uludagsozluk.com/r/2133283/+
    https://galeri.uludagsozluk.com/r/2133284/+
    https://galeri.uludagsozluk.com/r/2133285/+
    https://galeri.uludagsozluk.com/r/2133286/+

tabi sevgili arkadaşlar sizlere bugüne değin yurtdışına kaçırılmış yahut padişahların izin vermesi ile yurtdışına çıkarılmış pek çok tarihi eserimizi sunmaya çalıştım.
    (bkz: tarihi eserleri çalınırken uyuyan osmanlı)
    (bkz: abdülhamid in yurtdışına kaptırdığı tarihi eserler)

amerika'dan avustralya'ya, ingiltere'den almanya'ya, fransa'dan rusya'ya kadar dünyanın birçok ülkesinde bizden çalınan/koparılan tarihi eserler sergileniyor. ben de bunları fırsat buldukça yazıyorum.

ama bu seferki hikayemiz bambaşka...

bodrum'dan ingiltere'ye götürülen bu halikarnas mozaiklerinin yurtdışına çıkarılma hikayesi yürekleri parçalayacak cinsten...

bu eserler, sultan abdülmecid'den alınan özel izinler ile halikarnassos'ta charles thomas newton liderliğinde yapılan kazılar sonucu gün ışığına çıkarıldı.

--------------------
    (not; bu charles thomas newton, datça'daki knidos aslanı heykelini de bulup british museum'a götüren kişidir. knidos aslanı bugün british museum'un girişinde durmaktadır. (bkz: knidos aslanı/#42143796)
    --------------------

bulunan bu eserlerin londra'ya götürülmesi için britanya büyükelçisi lord stratford canning bizzat padişah abdülmecid'in huzuruna çıkarak izin aldı.

üstelik abdülmecid sadece izin vermekle kalmadı.
    eserlerin londra'ya taşınması için ödenecek nakliye masraflarını da bizzat kendisi ödedi...

çünkü, lord stratford canning abdülmecid'in babası 2. mahmud'un yakın dostuydu, abdülmecid lord canning ile babası gibi iyi bir dostluk kurmak, ingilizlere şirin gözükmek istiyordu...

eh...ingilizler kırım savaşı dolayısıyla da müttefikmimizdi. ayrıca ingilizlerle olan bu müttefiklik durumu sayesinde osmanlı istediği zaman, istediği meblağda borç para alabiliyor, alınan bu borçlarla da şatafatlı saraylar yapılıyordu.
    (bkz: osmanlı nın çökerken şatafatlı saraylar yaptırması)

işte lord canning'de, abdülmecid'in nasıl büyük bir ingiliz dostu olduğunu kraliçesine bildirmiş, kraliçe de abdülmecid'i bağlılığı ve dostluğundan ötürü dizbağı nişanı (bkz: order of the garter) ile ödüllendirmişti.

abdülmecid de, kraliçe tarafından ödüllendirilmesini sağlayan dostu lord stratford canning'e bir jest yapmak istemiş ve halikarnas mozaiklerini londra'ya götürmesine müsade etmiş üstelik nakliye bedellerini de kendisi ödeyerek ingiliz dostlarına jest(!) yapmıştır...

diyecek söz bulamıyor insan değil mi?

kendini osmanlı torunu zannedenlere gösterin hep bunları sevgili arkadaşlar.

gösterin de osmanlı'nın son dönemde nasıl insanlar tarafından yönetildiğini, ülkemizin nasıl yağmalandığını öğrensinler...

#tarih
    #arkeoloji
    15 2 ...
  • https://galeri.uludagsozluk.com/r/2133270/+
    Şu tipime bakar mısınız, ne kadar minnoş bir set.

Ps: seti aldığınız çarkın sayfasındaki altta bulunan 2 yere tıklayarak Bedava premium sandık almayı UnutmayınsSs.
    4 0 ...
  • Arkadaşlar tekrar ve tekrar ve tekrar açıklıyorum. Benim buradaki amacım ibadete teşvik. Şov ya da prim değil. görünen o ki teşvik kısmında bir miktar başarılı olmuşum.

Prim yapacak olsam eksi 3-5 derecede kaldırım üzerinde kılmam. Şov yapacak olsam da seccadeyi değil kendimi çeker atarım. Geçen aceleden azıcık bacağım göründü diye ne iffetsizliğimiz kaldı ne namusumuz.

Eleştiren arkadaşlar bu kriterleri göz önünde bulundursun. Tayyibe kızıp bana ne lan gitmem cumaya diyenler de namazın Tayyip için değil önce Allah rızası sonra da kendi iç dünyanızdaki huzur için kılındığını hatırlasın.

Teyip insanları dindan imandan soğuttu ama kriter şu. Biz teyipten önce de elhamdülillah Müslümandık. Ondan sonra da Müslüman olacağız inşallah. Teyip dini ve gerçek islamiyet arasında uçurum var.

Tekrar cümleten hayırlı cumalar.
    7 2 ...
  • Hayır canım, canımdan henüz o kadar bezgin değilim. Ayrıca canımı vereceğim insan buna değmeli, rte değer mi? Elbette hayır. Bana ne be.
    10 0 ...
  • black metalin önde gelen isimlerinden olan immortal‘in can alıcı şahane şarkısıdır. black metal duygusuz bir müzik türüdür ama tarzı black metal olup da şarkılarına duygu yansıtabilen nadir gruplar vardır, bu nadir gruplardan olanlardan biri de şüphesiz ki immortal’dır. şarkıya gelecek olursak; cidden ritimler, riffler, geçişler, enstrüman netliği ve atılan brutaller on numara beş yıldız. immortal yapar da olmaz mı? olmuş işte.
    (bkz: at the hearth of winter)

şarkının türkçe çevirisi:

--spoiler--
    inanın denizin yüksek dalgalarına yaklaşan fırtınamızın üzerine
    şafağı söylerken kükreyen gelgiti duyun
    ruhlarımızı içinde işlediğimiz buzu görün
    dünya donmuş senin türün karanlık gecede ağlıyor
    canavarca denizler, sanki yaklaşandan saklanacakmış gibi öfkelenir.
    denizaltından gökyüzüne doğru vizyonumuz dev bir düşüşü biliyordu
    hayat donmuş senin türün karanlık gecede ağlıyor
    vahşi doğanın ötesinde bir bereket yeri
    boşlukta kaybolan karanlık bir arazide ...
    patlamadan kurtulan tozdan kurtulanlar
    yavaşça hareket ediyorlar ama güneş düşüşüne tüm zamanların çok gerisinde ...
    inanın denizin yüksek dalgalarına yaklaşan fırtınamızın üzerine
    şafağı söylerken kükreyen gelgiti duyun
    canavarca denizler, sanki yaklaşandan saklanacakmış gibi öfkelenir.
    denizaltından gökyüzüne doğru vizyonumuz dev bir düşüşü biliyordu
    tüm donmuş, senin türün karanlık gecede ağlıyor
    son gün batımındaki alevi buzun tozu dünyayı sürükler
    yıldırım yeniden doğuşun olmadığı derinliklerde oynuyor...
    --spoiler--

canlı performans videosu: https://youtu.be/AZcyt1YONs0

maşallah.
    9 0 ...