• hayırlı mimariler...

osmanlı ile zerre alakası olmayan sözde osmanlı torunlarının populist osmanlı fetişinin ürünü olan göz kanatan bir ürün paylaşacağım şimdi.
    bir sokak çeşmesi;
    neo osmanlı akp mimarisi plastik sokak çeşmesi

tasarımdaki vasatlık ve zevksizliği bir kenara bırakacak olursak.
    aynı zamanda sağlıksız bir şey.
    her tarafı plastik.

oysa osmanlı'dan kalan çeşmelere bakıyoruz, her biri birer sanat eseri. ama ne yazık ki çoğundan su akmıyor bugün.

acaba böyle zevksizlik abidesi şeylere para harcanacağına, osmanlı'dan miras kalan tarihi çeşmelerin bakımına para harcansa ve o çeşmelerden su akar hale getirilse bu ecdadın daha hoşuna gitmez mi?

bu zevksizliğe ve nahoş tasarıma imza atanlar: hanımlar eğitim ve kültür vakfı (bkz: hekva) adlı vakıf.

vakıf yöneticileri bu zevksizliklerini instagramda falan paylaşmış bir de...

yani mümkünse şu zihniyet bu ülkeye tek bir çivi bile çakmasın artık...
    -------------------------------
    -------------------------------
    ek:
    (bkz: osmanlı ile alakası olmayan neo osmanlıcılar)

edit: bir benzerini de istanbul metrosuna koymuşlar;
    neo osmanlı akp mimarisi plastik sokak çeşmesi
    13 5 ...
  • Korkaktir. Çatışma dinamizm getirir,sosyal statünün katalizörüdür. Bir düşmanının yoksa muhtemelen herşeye tamam diyen kendisi için hayır diyemeyen ve eve gittiğinde ışıkları kapatıp dizlerini karnına çekip ağlayan birisin. çatışarak çarpışarak herkesle iyi olmak zorunluluğundan kurtulur herkesin iyi geçinmeye çalıştığı olursun. suyu biraz bulandirmak hayatına renk getirir. Comfort zone da ölmeyin.

Bonus track: nick cave - stagger lee

https://youtu.be/JE7leMgxKbY
    5 0 ...
  • --spoiler--
    sadece 14 senede 61 milyar dolardır.
    --spoiler--

14 senede 61 milyar dolar gelmiş.
    aslında gelmemiş, zira misal türk telekom'un özelleştirmesinden hala 2 taksit ödenmedi daha, yaklaşık 2.5 milyar dolar bu tutar.
    ama biz yine de 61 milyar dolar geldi varsayalım.

yani 95 yıllık cumhuriyetin en nadide eserlerini sattık ve karşılığında gelen para sadece 61 milyar dolar.

şimdi bu 61 milyar doları aklınızda tutmanızı rica edeceğim.

bakınız muhterem müminler, türkiye cumhuriyeti 2019 bütçesinde faiz için tam 117 milyar lira ayırdı.
    117 milyar tl / 5.50 tl dolar kuru = 21.27 milyar dolar.

(bkz: 2019 bütçesinde faize ayrılan para/#40819859)

bir önceki sene, yani 2018 için ise 71 milyar lira ayrılmıştı.
    71 milyar tl/ 3.75 (aralık 2017 dolar kuru) = 19 milyar dolar (yaklaşık)

2017 bütçesi için faiz gideri olarak da 56.7 milyar lira ayrılmıştı.
    56.7 milyar tl/ 3.5 (aralık 2016 dolar kuru)= 16.2 milyar dolar

yani son 3 senenin bütçesinde faize ayrılan para;
    21.27 + 19 + 16.2 = 56.47 milyar dolar.

anlayabiliyor musunuz arkadaşlar.
    95 yıllık cumhuriyetin en değerli varlıklarını sattık ve ülkenin sadece ve sadece 3 yıllık borç faizini ancak ödeyebildik bu parayla.

eee bunun 2016'sı var, 2015'i var, 2014'ü var....taaa 2003'e kadar gider böyle.

akp 17 yıllık iktidarında kaç milyar dolar faiz ödetti bize hesabını siz yapın artık.

tabi ki özelleştirme yapılabilir.
    ama özelleştirmeden elde ettiğin gelir ile katma değer yaratmalısın, üretime odaklanmalı, ihracatı arttırıp cari açığı sıfırlamaya çalışmalısın.

bizimkiler cari açığı sıfırlayacaklarına her sene daha fazla faize bütçe ayırmışlar.

bakın yukarıda ilkokul çocuğunun, hatta bilal'in anlayabileceği şekilde açıklamaya çalıştım geldiğimiz noktayı.

61 milyar dolar özelleştirme geliri nasıl faize gitmiş, nasıl çöp olmuş, bir ülke, bir vatan nasıl talan edilmiş hesap ortada...

3 yılda 56 milyar dolar faiz ödemişiz.
    40 milyar dolar da suriyelilere gitmiş.

türk telekom'dan bize giren yaklaşık 100 milyar doların da henüz kimse farkında değil daha.

yaklaşık 100 milyar dolar.

100 milyar doları bana verin, 81 milyonluk bir de türkiye verin 5 senede bu ülkeyi 3'e katlamazsam beni idam edin. bu kadar da netim...
    11 0 ...
  • bu cahil memlekette anne babalar halen daha çocuklarını kur-an kursuna göndermemeleri gerektiğini anlayamadıysa yazıklar olsun! göndermeyin işte bu hacı hoca tayfasının çoğunluğu sapık, çoğunluğu pedofili! evlatlarınızı bilerek ateşe atıyorsunuz...
    5 1 ...
  • bu başlık altında bugün(22/03/2019) 11:06'da şunları yazdım.

''birde bizim ülkemize bakın .
    bugün türkiye'deki cuma namazı öncesi ve sonrası yapılacaklara bakıp ne kadar küçük ülke olduğumuzu anlayacağız. ''

ve yine bugün;
    üsküdar -çamlıca camisinde ekrem imamoğlu'nun camiden çıkışında çıkan olaylar ,aslında laf atma taciz etme olayı ve polisin olayı büyümeden engellemesi.
    dünya yeni zelamnda'daolan olaylar için aynı saatlerde yas tutarken yeni zelanda kadın başbakanı başına örtü takıp islam peygamberi muhammed'in sözlerini aktarırken dualar okunurken .

işte akp ve mhp'li militanların rezilliği utanmazlar ölenler umurlarında değil anma falan onlar için yük tek işleri pislik çıkartmak ahlaksızca bağırıp anırmak büyük olasılıkla ya hap ya uyuşturucu içmişlerdir namaz falanda hak getire.

yazdık bunları din vatan millet falan bahane belki de ceplerine üç beş lira atıldı hayvanlar salındı.

allah belanızı versin ..!

yeni zelanda başbakanı ,ne güzel insansın sen keşke kız kardeşim olsaydın yada annem veya kızım ,nasıl göğsüm kabarırdı.

bak bizdekilere tek işler üç liralık çıkarları.
    6 0 ...
  • sanırım beka sorunu için herhangi bir engel teşkil etmeyen açıklama.
    çünkü açıklamayı yapan kişi cumburlop ittifakı'nın adayı.
    ama bu açıklamayı millet ittifakı adaylarından biri yapsa asrın liderimiz tarafından hemen terör ittifakı, teröristler ile bir aradalar diye miting meydanlarında anlatılırdı.

bakınız binali yıldırım hdp oylarına nasıl talip olmuş;
    binali yıldırım ın hdp lilerin oyunu istemesi

yani gazete haberine inanmayanlar için videosu da var. binali bey kendi anlatıyor buyrun;
    https://streamable.com/ii3kc

tabi bu yeni bir şey değil.
    akp genel başkan yardımcısı orhan miroğlu da daha önce "hdp'nin oylarına talibiz" açıklaması yapmıştı;
    (bkz: hdp nin oylarına talibiz diyen akp yöneticisi/#40963376)
    8 2 ...
  • boşanmak

282.
  • Üzerine çok da konuşulacak bir mevzu değil esasen.

Evlenmek kadar doğal.
    Yolunda gitmeyen bir şeyler varsa çocuk olsun ya da olmasın bitmesi gerekir evliliğin.
    Evlenmek, ömür boyu zincirle birine bağlanmak değildir.
    Gönlünüzden gitmiş birine sırf imza attınız diye ömür boyu katlanmak zorunda değilsiniz.
    Çünkü gönül bağı yoksa saygı da yoktur ve eğer saygı yoksa aynı evi ve yatağı paylaşmanın da anlamı yoktur.

insan gibi evlenip insan gibi ayrılmayı bilmek lazım. Tek mesele bu.

şunu da eklemek lazım sırf minnet duygusu ile, aman aşım pişsin düzenim bozulmasın diye de evlilik sürdürülmez.
    Bir kere geliniyor hayata.
    insan kiminle mutluysa onun yanında olmalı.
    11 0 ...
  • kuzulardır. daha doğrusu sevimlilikleriyle beraber masumlukları kendilerini en sevimli yapandır. bembeyaz halleri, kendilerinden en ufak bir zarar bile gelmemeleri size sevgi aşılar. ben bugün bir yakınımın sayesinde kucağıma aldım. sevdim de sevdim. sevdirdi de sevdirdi kereta. harika bir şey. bünyemin terapi çubuğu sonuna kadar doldu.
    11 1 ...
  • yoğurt

213.
  • saymakla bitirilemeyecek faydalarının yanında az yağlı tüketildiğinde kilo vermeyi, özellikle de bel çevresinde, hızlandıran besindir.

Ayrıca dışarıdan aldıklarımızın içerisinde "jelatin" bulunan besindir.bu sebeple yoğurdu evde yapmak, bunu yaparken de maya olarak doğal yoğurt bulundurmak en sağlıklısı.
    12 0 ...
  • gerçekten ibretlik nötron proton elektron herşeyi anlatmış yüce yarrab. hatta müjdelenen birisi vardı kur an da o atomu parçalayan ne güzel bilim adamıdır diye(cübbeli'ye diyor sanırım). buna harcayacağın vakti atomun yapısını araştırmaya harcasaan ah ah.
    8 4 ...