• olacakları söyleyeyim:

-ihale çocuğu derse almayan öğretmene kalır. okul yönetimine de bir şey olmaz.
    -kimse ekonomiyi, hükümeti suçlamaz.
    -aile valilikten,belediyeden,hayırsever işadamlarından (!) vs. yüklü yardım alır, çocuk ve anası "allah devletimizden, hükümetimizden, erdoğan'dan razı olsun bizi yalnız bırakmadı." der.

konu da burada kapanır, siz de terörist ilan edilirsiniz.

türk insanına üzülmeyi, acımayı bırakın. kendi işinize gücünüze bakın.
    7 0 ...
  • eziktir. ben 35 i biraz geçtiğim için yırttım tabi 35 denmiş eheheh.

şakası bir yana çeşitli sebepleri vardır. evlenmiş olmak için evlenme kavramına karşıdır. sevmeden evlenmek istemiyordur. aradığı gibi birisi karşısına çıkmamıştır. önceki ilişkilerinde kötü deneyimler yaşamış karşı cinse olan güveni sarsılmıştır ve bu yüzden ince eleyip sık dokuyordur. kendisine güvenemiyordur vs vs vs. yaftalamak en kolayı ama erkek / kadın insanların neler yaşadığını ancak o insanlar bilebilir.
    5 1 ...
  • hemen hemen her an, her konuda yardımcı olduğum bir insanın
    bana durmadan baskı yapması, ben eksik olduğu her alanı ona tamamlatmaya çalışırken onun eksik olduğum şeyleri gözüme sokması, bu konuda yardımcı olmaması
    hata yapması bunu kabul edip özür dilemekten aciz olması, sonunda yine bana, karşısıdakine özür diletmesi,
    herhangi bir şeyi ondan iyi yaptığımı kabullenemeyişi
    en ağırıda bunlara rağmen iletişimini kesememem, sevgim yüzünden öylece kala kalmam.
    1 0 ...
  • intihar hiçbi zaman hiçbi şeye çözüm olmuyo. Benim de aklımdan geçmedi diil ama şöyle bi tarttım -nasılsa ölücem. O yüzden yaşayıp savaşmak daha doğru geldi bana.

Bi Alman Atasözü "savaşırsan kaybedebilirsin -ama savaşmazsan nasılsa kaybetmişsindir " der ....
    1 0 ...
  • babam çocukluğunda tek göz odalı evde 8 kişi yaşamış. 6 kardeş bir ana rahmetli dedemin eline bakıyormuş.

hep anlatır, ortaokula giderken yaz kış giydiği 4 yamalı bir ceket varmış. bunun koluna yazın çırak gittiği yerde boydan boya bir yağ lekesi bulaşmış. ama leke de ne leke, cilalamış gibi parlıyor cekette.

yenisini almaya da para yok, utana sıkıla o ceketle okula gitmiş uzunca bir süre. o leke görünmesin diye 1 sene kollarımı önde bağlayarak oturmuş.

bir gün canına tak Edip rahmetli dedemin yanına gelip okulu bırakıp iş tutacağını söylemiş, durumu anlatmış. dedem okkalı bir tokat patlatıp git yarın kimin giymeye ceketi yok, kaç kişiler say, gel bana söyle demiş.
    ertesi gün gitmiş görmüş ki giymeye ceketi olmayanlar da var. gelmiş dedeme şu kadar kişi demiş. başlamış anlatmaya bak demiş onun babası yok bu bilmem kimin evlatlığı şu hem öksüz hem yetim diye. başında babası olmayan okurken sen okulu bırakacaksan bırak bari onların babası olayım diyor.
    en son da demiş ki bak ben çalışıyorum allah bu kadarını nasip ediyor. şikayetçiysen sen de çalışacaksın daha fazlası olursa kısmet, ama bunu tarlada bahçede değil okul sıralarında yapacaksın diyor.

ertesi gün sırtında giydiği paltoyu terziye götürüp karşılığında bir tane babama bir tane amcama ceket uydurup geliyor.
    babamın dediğine göre bütün kışı üstüne giyeceği olmadan geçiriyor.

adamın dediği de oluyor. babam liseyi de üniversiteyi de oluyor, maddi manevi çok büyük yerlere geliyor.
    rahmetli dedenin bir ceket almaya parası yoktu ama ondaki yürek ondaki taşşak olmasaydı ben tarlada ırgat olurdum der.

fakirlik gelir geçer. sen yaşarsın çocuğun yaşamaz. çocuğuna Pantalon alamadıysan asıl o zaman yaşaman lazım. tam o zaman yaşaman lazım ki o çocuğun gönlünü ferah eyle. yüreğini ortaya koy. sen çekip gidince pantalon alamadığın çocuk belki yemeye öğün bulamayacak.
    babalık tam burada başlıyor işte. gerekirse evlat için gururunu da paspas edebiliyor musun, yoksa gururundan ötürü çekip gidiyor musun sorusunun cevabı. çünkü çekip gidince kalanlar için her şey çok daha dibe batıyor.

allah rahmet eylesin, kimseyi böyle sınamasın. en kötü var olmanın en güzel çekip gitmekten evla olduğunu anlamayı nasip etsin.
    4 1 ...
  • kan tüküre tüküre veremden gitmek yok. boklu su içmekten sarı ishalle delirerek ölmek yok, mor mor yumrular çıkara çıkara vebadan gitmek yok, evladının ateşler içinde kör oluşunu, çiçekten gidişini izlemek yok...

ya siz ne diyorsunuz ya? sıçtığın bokun tatlı su ile temizlenip gittiği, musluktan su akan, kıtlıkların en az görüldüğü, işgallerin, katliamların kayıtlı tarihin minimumunda seyrettiği bir yüzyılda yaşıyorsunuz.

bak bir mal çıkıp "şurada var, burada var" demesin, açsın baksın, bunların daha az görüldüğü, ortalama insan hayatının daha uzun olduğu, şiddet içeren suç oranının bu kadar düştüğü, tıbba, eğitime sıradan insanın hatta fakirin bu kadar erişiminin olduğu bir çağ gelmedi, gelmez.

şimdiyi beğenmeyen öncesine baksın. boktan ne varsa kırk kattı eskiden.

bunlar iyi günler, buradan sonra dünya nüfusu kaldıramayacak ve kötüye gidecek. istediğiniz zaman su ısıtabilmenin tadını çıkarın.
    3 1 ...
  • Fakirlikten değil gururuna yediremediğinden insan ölür. Aç kalmışsın ne ki. insanların seni o halde görüp bir şeyler yapmamaları insana koyar.

Pantolonu giymemiş. Neden acaba? Düşünememişler mi ki parası olmadığı için almamış o çocuk. işte bu zihniyetler yüzünden böyleyiz. Tüküreyim sizin insanlığınıza.
    4 0 ...
  • hayat ilginçtir derler ya, eski sevgiliyi özlemek de tam olarak bunun güzel bir örneği.

ilişki kötü biter, biraz zaman geçer hala üzgünsündür ama kötü anılar kafanda canlıdır. özlersin ama o kötü anılar seni destekler, rahatlatır.

sonra biraz daha zaman geçer yalnız kalırsın, eğer bu dönemde iş güç yoksa ve hayatın yoğun değilse yandın, hemen bir şeyler ile ilgilen, kendini geliştir, yeni hobiler edin veya yeni alışkanlıklar kazanmakla uğraş. çünkü beyin bu dönemde sana ilişkinin sadece olumlu, mutlu yanlarını hatırlatır. sen de diyorsunki vay be ne mutluyduk ne bok olduda bu hale geldik? hele bir de videolar resimler varsa oooh tam yandın, hemen açıp bakar vay ne mutluymuşum, hahahehehuhu bak bu anı çok güzeldi diyip kendi kendini üzmekten başka bir şey yapmazsın.

sonraki aşama ise zaman artık iyice geçer, bu aşamalarda sosyal medyadan takip etmiyorsan, arkadaşların sana onunla ilgili bilgi vermeyip saygılı davranıyorsa tamamdır geçmiş olsun hayatına tekrar odaklanman gerektiğini farkedersin, kendine artık yeter, hayat senin merkezde olduğun senin hayatın, onunla yaşadığın ilişki sana destek olmalı ve deneyim olarak kalmalı, ilerlemenin tam zamanı dersin. sonra bu deneyim seni bilinçaltında destekler ve ilerideki adımlarında yardımcı olur. aslansın buradan sonra kim tutar seni. bu başlıktan artık ayrılabilirsin.

ancak sosyal medyadan silmedin, her dakika takip ediyorsun, ne yaptığını görüyorsun, nerede kimlerle inceliyorsun, her seferinde her fotoğrafta tekrar saçma salak duygular geri gelip kendini gereksiz üzüp yoruyorsan ve bir de arkadaşların sana haber taşıyor ise... böyle bir durumda ise ne o zaman geçer ne sen ilerlemek istersin. bu durumda üst paragraftakileri uygulamanı tavsiye ederim. ha bir de şu arkadaşlarından kurtul, hayır demeyi öğren ve sana destek olmayan seni ileriye taşımayan insanları hayatından çıkart derim.

özetle; her ilişki bir deneyimdir, her kötü deneyim ise seni büyütür ve besler. bunu böyle kabul edip bazı deneyimlerin sadece zaman ile anlamlandığını hayatına işlemen gerekir.

evet dersimiz burada bitti, kötü biten ilişkiler herkesin başına gelmeyebilir ancak bu yeni devirde, sosyal medyanın ve yanlış arkadaş seçiminin sizi başka deneyimlerde üzeceği gerçeğini değiştirmez.
    3 0 ...
  • intihar kişinin hayatına son verme hakkıdır değerli arkadaşlar, bu şov değildir.

çaresizdir, kimin ne yaşadığını bilmiyoruz. belki içinde bulunduğu durum o denli bıktırmıştır ki, tek çözüm olarak bunu düşünüyordur.

Sözlüğe intihar edeceğim tarzı giri giren insanları da asla yargılamiyorum. Zaten çoğumuzun rehberinde arayıp derdimizi sorunsuz anlatabileceğimiz insanlar olmadığı için 'sözlük yazarlarının itirafları' başlığı her gece kan ağlıyor burada. direk numaramı atıyorum, ara beni diyorum hadsizce. dinliyorum, anlatıyorum. ne derece ciddi olduklarını bilmiyorum ama birden çok kişiyi kararindan vazgeçirdim diyebilirim.

Şov değildir kısaca, bireyin ilgiye ve dinlenmeye olan ihtiyacıdır.

bir mesajınız yeterli, bir telefon uzağınızdayim.
    13 3 ...
  • Gece gece beni derinden etkileyip 10 dakikada 3 dal sigara yaktıran tam anlamıyla iç burkan haber.

'' Kocaeli'nin Körfez ilçesinde, ismail Devrim (45) girdiği bunalım sonucu, kendisini banyoda iple asarak yaşamına son verdi. Oğluna, okulun istediği pantolonu alamayan baba, çocuğu okuldan gönderilince gururuna yediremedi. Çaresiz baba, eşine “Çocuklarıma bakamıyorsam, çocuğuma bir pantolon alamıyorsam niye yaşıyorum ki” dedi ve kendini iple asarak yaşamına son verdi.''

https://www.sozcu.com.tr/...aba-intihar-etti-2639574/

Ne diyeceğimi bilemiyorum. Ne söylenir ki bu dünyanın adaletine sövmekten başka?
    48 5 ...