• artık hiçbir cazibesi kalmayan bir şey.

12 sene önce böyle değildi. kaliteli ürün ortaya koyabilmek için yarışırdık. beğenilme arzumuzu bu yönde tatmin etmeye çalışırdık. imla hatam var mı, anlatım bozukluğu yaptım mı diye üç kere okurduk yazdıklarımızı. şimdi artık sinir bozucu bir şey oldu. bunca yılın alışkanlığıyla girip bakıyorsak, bunun sözlük yazarlığı yapmak isteğiyle pek ilgisi yok aslında.

bak farkında mısın m.? şeyleri önce sen fark ediyorsun sonra ben. hep bir adım arkandayım senin. bu güzel bir şey.
    4 0 ...
  • Böylesine aciz bir devlet daha görmedim ben.

Ulan senin devletinin memuruna verdiğin maaş bir ev etmiyor.

Evet memurum 2870 lira maaş aldım 15.04.2018 tarihinde.

Ankaranın mamak ilçesinin kayaş mahallesinde yani kısaca Ankarnın en ucuz en varoş en uzak yerlerinden birisinde oturuyorum. iş yerim söğütözünde neyse servis var.

Oturduğum yerde evler 250 bin lira.

50 bin lira peşin versem ki o da yok

200 bin liraya aylık 3100 lira ödeme yapıyorum.

150 bin liraya 2400 lira aylık ödeme yapıyorum.

Sonra çıkıp ekonomi iyi naraları kimse atmasın. Tek memur maaşıyla bir şeyin sahibi olamayız .
    13 3 ...
  • 2 gündür bir şeyler olan entrylerdir.

sabahları pek kıymetli yazar arkadaşlarımın, sözlük'ün ekseriyetinin teveccühüne mazhar olmuş entrylerini okumak suretiyle, kah gülme, kah düşünme, kah öğrenme imkanına ne yazık ki 2 gündür kavuşamıyorum.

hayırdır inşallah?
    7 1 ...
  • Ebu Hureyre (r.a.)

Ebu Hureyre, çok hadis rivâyet eden meşhur sahâbîdir. Adı, Abdurrahman b. Sahr; künyesi, Ebû Hureyre 'dir. Câhiliye döneminde ismi Abdüşşems idi. Hz. Peygamber (s.a.s) onu, Abdurrahman (bazı rivâyetlere göre Abdullah, hattâ başka isimler de ileri sürülmektedir) diye adlandırdı. (el-Hâkim en-Nisâbûrî, el-Müstedrek, Beyrut, t.y, III, 507).

Ne sebeple Ebû Hureyre diye künye edindiğini kendisi şöyle açıklamıştır:

"Bir kedi bulmuştum, onu elbisemin yeninde taşırdım; bundan dolayı 'Ebû Hureyre (kedicik babası)' künyesiyle çağrılır oldum." (ez-Zehebî, Tezkiretü'l-Huffâz, Haydarâbâd 1376/1956, I, 32).
    Hayber gazvesi sıralarında Yemen'den Medine'ye gelip Müslüman olmuştur. (H. 7/M. 629) (ez-Zehebî, a.g.e., aynı yer). Bu genel kanaatle birlikte onun, Tufeyl b. Amr ed-Devsî vasıtasıyla daha Yemen’de iken, hicretten önce Müslüman olduğuna dair rivayet de vardır. (ibn Hacer, el-isâbe, 3/287)

O tarihten itibaren Hz. Peygamber (s.a.s)'ın vefâtına kadar ondan ayrılmayan bir sahabesi olmuş, kendisini onun hizmetine adamıştır. Hizmet süresi yaklaşık dört yılı buluyordu. (ibn Kesir, el-Bidâye ve'n Nihâye, Beyrut 1966, VIII, 108,113).

Hz. Peygamber (s.a.s)'ın misafirperverliği ve cömertliği sayesinde yaşayan Ebû Hureyre, Rasûlullah (s.a.s.)'in mescidinde sadece ibadet ve ilimle meşgul olan Ehl-i Suffe'nin en ileri gelen siması idi. Hz. Peygamber (s.a.s)'i büyük bir muhabbetle sevmiş, onun sünnetine uygun olarak yaşamış ve manevî yüce mertebelere erişmiştir. (ibn Kesir, a.g.e., VIII, 108, 110).

iffet sahibiydi, eli açık ve cömertti. Hz. Osman (ra)’ın şehid edilmesinden sonraki fitne olaylarında köşesine çekildi. Halk onun bu halinden kendisine söz ettiklerinde Rasûlullah (s.a.s.)'in şu hadisini rivâyet ediyordu:

"Fitneler çıkacak. O zamanda, oturanlar ayakta durandan, ayakta duran yürüyenden, yürüyen koşandan daha hayırlıdır. Kim dönüp bakmaya yönelirse, o da ona yönelir. Kim bir sığınak veya korunak bulursa onunla korunsun." (Buhâri, Menâkib, 25; Müslim, Fiten, I0).

https://sorularlaislamiye...inin-nedenleri-nelerdir-0
    4 1 ...
  • beşiktaş

19651.
  • Fenerbahçe-beşiktaş maçında beşiktaş geriye kalan 33. Dakikalık maça çıkmıyormuş. Çıkmasın. Hiç problem değil.

Ceza yolda:

1. Hükmen yenik sayılacak.
    2. Seneye de kupaya katılamayacak.
    4 1 ...
  • 2000 li yılların başında beyaz ayakkabı beyaz pantolon modaydı. tabi ben de o modadan nasibimi almıştım. neyse birgün jilet gibi giyinip dayımlara bayramlaşmak için terminale gittim. sıranın en arkasında beklerken aklıma bir piçlik geldi. milleti güldürecez ya ayağımla çalışan otobüsün eksozunu tıkadım. bi on saniye kadar bekledikten sonra 302 tam stop edecekken ayağımı çektim. ayağımı çekmemle bi patlama sesi duydum amk. otobüs eksoz vasıtasıyla resmen üzerime boşaldı. benim modaya uyup giydiğim beyaz pantolon beyaz ayakkabı bok gibi oldu çok afedersiniz. bu da böyle anımdır.

tanim: bir otobüs modeli.
    1 0 ...
  • Türkiyede üretilen ilk otobus olma özelliğini taşır. Avrupa modelleri bizim buralardaki o 302 lerden farklıdır. Devamında geliştirilen 0 302 s modeli aynı motor üzerine sadece şase değişimi ile yapılmış ve bu dikdörtgen ve geniş şase ardından gelen o303 o 304 ve o 403 ve hatta travegonun atası olmuştur. O 302'lerin efsane bir sesi, hüzünlü bir bakışı, yığınla anıları, milyonlarca kilometreyi, kavuşmayı, ayrılıkları, yeni başlangışları ve benzeri bir sürü izi taşır.Hani dili olsada konuşsa derler ya aynen öyle.
    4 0 ...
  • 2.90 liraya fiyat performans rasyosu daha yüksek bir ürün yok ama son kaşar faciasından sonra bim ürünlerine karşı çok huylanmaya başladım. içine ne katıyorlar da bu kadar ucuza kotarıyorlar bu işi?
    2 0 ...
  • Cinsellik eğitiminden kastın çocukları seviştirmek olduğunu sanan gereksizlerin doluştuğu başlık.

Simdi efendim, şöyle; cinsellik eğitimi dünyanın önde gelen ülkelerinde var. Avrupanın çoğu ülkesinde ve hemen her iskandinav ülkesinde de var. Mal cıkmış çocuğun ahlakını bozar falan diyor.
    Güzel kardeşim, dini ahlak ilkelerine göre eğitim müfredatı hazırlanmaz.
    Ayrıca cinsellik eğitimi herkes sevişsin demek de değildir.
    Cinsellik eğitimi insana Cinsiyet ve cinsel tercih farkları ile ilişki türlerini anlatıp bu tur ilişkilerde korunma yollarını, bulaşıcı hastalıkları ve potansiyel yanlış uygulamarı açıklar.
    Böylece sizin gibi insanların aileleri biraz daha bilinçli olup böyle katkısız bireyler topluma vermez.
    5 0 ...
  • Öyle değildir yahu, kuran müslümanlığı kitabı okur ama hadisleri inkar eder.

Neydi ünlü bir değişik vardı bunu savunuyordu birde bir sayı bulmuştu kendine 17 mucizesi mi 21 mucizesi mi ne. Epey ünlü bir adam yurtdışında yaşıyor. O bu görüşü savunur.

Edit: 19 mucizesi 19. Edip Yüksel.
    3 2 ...