• 'geçiyor be hocam...'

Çok sevdiğim, bir kaç gün beraber calıştiğim bir kadın söylemişti bunu bana. Elime çay dökülmüştü, sanirim biraz da canim yanmis olacak ki 'ah' tepkisini vermiştim.

Çok sonra ne kadar haklı olduğunu anladım. Her ne olursa olsun, 'geçiyor be hocam..'
    4 0 ...
  • Bu hayattaki en büyük hazımın başrolü. Bak şimdi, gidicen aga Norveç'e, mevsimlerden ilkbahar. Alacaksın şeffaf bir çadır, ya da o bölgelerde tavanı cam olan otel odalarından birine iki şişe şarap alıp gireceksin içine. Bir şişe senin elinde diğeri sevdiğin insanın. Bardakların ve gazozların canı cehenneme. Tüm şehvetiyle içeceksiniz o şarabı. Sonra hafif Çakır olduğunda sarılacaksın. Alnına bir öpücük kondurup, sırt üstü uzanacaksın ve aurora borrealis tüm görkemiyle gözlerinin önünde. Zihnini bulandıracak bütün dertlerden uzak, hazlarının bir kısrak gibi koştuğu bir boyuttasın.
    Minimal belki, ama hayalim bu sözlük. Yaptığım gün bu başlığa girip ss atıcam söz xd
    2 0 ...
  • Doğrusunu söylemek gerekirse
    -Dışarıdan bakıldığında egoist, tanıyana göre mükemmel kanka adayı.
    -tanımadığım insanlara karşı yerici, tanıdığım insanlara karşı sevecen.
    -yanımda bildiğim bir konu hakkında konuşulsa bile karşıdaki kişinin hevesini kırmamak için hevesli hevesli dinleyen bir insan düşünün, düşündünüz mü? Hah işte o benim.
    8 0 ...
  • insaniyet namına şu konular hakkında trollük yapmayın, insaniyet namına. işin doğrusu bu gerçek yaşamda da çokça var maalesef. bir evladın o babayla şeref duyması gerekir, dünyanın en tehlikeli ve bir o kadar da az gelir getiren işlerinin başlarında gelir inşaat işçiliği. yani emek karşılık arasında ters bir orantı var.

bu kadar zor bir işte çalışıp aynı zamanda bir ev geçindirmek, onlarca insana bakmak, bir evladı okutmak onun mezuniyetini görmek o baba için şereftir, evladı için de şeref olmalı öyle bir babaya sahip olmak.
    12 1 ...
  • karakterli olmak. malum genelde tutarsız, çıkarcı, karaktersiz kişiler tercih edildiğinden göz ardı ediliyoruz. beğenilmiyoruz.
    10 1 ...
  • Akape'den memnun olmayan dindarlar için tek alternatif kalmış Ve bu yaklaşımıyla siyasi anlamda önemli bir harekette bulunmuş kişi.

Başkası olsa rte'nin teklifleri sonrası rant için kabul ederdi. Misal MHP, BBP falan. Bu adam rte'nin karşısında olan tek sağ parti olarak kaldı.

ideolojisinden falan tiksinirim ama yiğidin de hakkını vermek lazım.
    10 0 ...
  • “Karşı olduğum bir fikre neden saygı duyayım? Bu ikiyüzlülük olur. Fikirleri otururuz tartışırız.”
    (bkz: ioanna kuçuradi)

Fikirlere değil insana saygı duyun.
    9 4 ...
  • ne şampiyonluk,
    ne kupa değil,
    bizim aşkımız.
    bursasporum,
    biz senin rengine aşığız...

bu kadar basit.
    dünyada türk olmak gibidir, türkiye'de bursasporlu olmak.

bursa bizim şehrimiz.
    memleketimiz.
    doğduğumuz yer, doyduğumuz yer.
    eşimin bana dünya güzeli iki yavru verdiği yer.
    atalarımız yurtlarından sürgün edildiğinde bizlere kucak açan yer.
    600 yıllık bir cihan imparatorluğunun filizlendiği yer.
    işgal edildiğinde kurtarılana kadar ülkenin namusudur denilerek tbmm kürsüsüne siyah örtü örtülen yer.
    bursa bizim. bizim her şeyimiz.
    yeşili ile, beyazı ile, fabrikalarından tüten dumanları ile burası bizim kalemiz.

bu yüzden bursa demek, çoğu bursalı için bursaspor demektir.
    bursa ve bursaspor birbirinden ayrılamaz bizim nazarımızda.

galatasaray'ı, fenerbahçe'yi, beşiktaş'ı herkes tutar, destekler.
    ama bu takımları tutanlar yüzlerce kilometre deplasman yapmak ne demektir, türkiye'de kendine ayrılan deplasman tribünü kotasını dolduran tek kulübün taraftarı olmak ne demektir bilemez, anlayamaz.

bugün adana'da beşiktaş'ı tutan biri, erzurum'da fenerbahçe'yi tutan biri, zonguldak'ta galatasaray'ı tutan biri anlayamaz bursasporlu olma nedenlerini.

zaten anlayabilselerdi kendi şehirlerinin takımları şu an süper ligde olurdu, onlar da kendi şehrinin takımlarına alkış tutarlardı tribünlerde.

yukarıda da dediğim gibi, yüzmilyonlarca liralık bütçeleri olan istanbul kulüplerini herkes tutar, herkes destekler.

ama önemli olan doğduğun, doyduğun şehrin değerine sahip çıkmaktır.

önemli olan trabzonzporlu olmaktır,
    ankaragüçlü olmak, adanasporlu olmak, göztepe tribününde "göz göz göztepe" diye bağırıp isyan etmektir.

sen samsunsporla yatıp samsunspor ile kalkıyor musun?
    sen eskişehir ligden düştü diye hasta olup yataklara mı düşüyorsun?
    sen karşıyaka borçlarından kurtulsun diye cebindeki son kuruşunu mu bağışlıyorsun?
    sen bizdensin işte.
    sen de bursasporlusun. ne mutlu sana...

daha ne anlatayım ki ben size?

biz şampiyon olan takımları tutmadık.
    tuttuğumuz takımı şampiyon yaptık.

anlamanızı beklemiyorum...
    11 3 ...
  • chp'liler ağlamaz da, vatansever insanlar ağlar buna.

şeker fabrikaları, daha doğrusu satılacak, daha da doğrusu peşkeş çekilecek şeker fabrikaları sadece üretim yapılan birer makine yığını mı?

değil tabi ki...

her şeker fabrikası başlı başına bir şehirdir, sadece fabrika değil bunlar aslında kendi kendine yetebilen birer ülke gibi/gibiydi adeta.
    (bkz: atatürk ün sosyal fabrika projesi)

bakınız akp'nin iktidara gelir gelmez üzerinde çalışıp, şekillendirip 2007 yılında da çıkardığı bir yasa var.
    (bkz: cargill yasası)

bu yasa ile ülkemizdeki pancar üreticisi bitirildi.
    ülkemiz şeker üretiminde dışa bağımlı hale getirildi.

şeker bu şeker.
    normal günlük yaşantımızın olmazsa olmazı.

çay içerken kullandığımız, tatlı yaparken kullandığımız şeker üretiminde türkiye tamamen dışa bağımlı hale geldi ne yazık ki.

işte 1930'lardan kalma teknoloji diye eleştirdiğiniz o şeker fabrikalarıyla biz yıllarca bu ülkeyi besledik, yıllarca onbinlerce kişiye istihdam sağladık, yıllarca o fabrikalarda üretilen şekerleri ihrac ederek bu ülkeye döviz kazandırdık.

şimdi hem fabrikalar kapandı, hem bu fabrikalara hammadde sağlayan pancar üreticisi bitirildi.

ulan bu ülkede pancar bile başlı başına bir sektördü be.
    pancar motor vardı, pat pat pat...efsaneydi, yerli ve milliydi.

pancar kooperatiflerimiz vardı, işte bu pancar kooperatiflerinden bugün torku gibi dev bir kuruluş çıktı.
    fırsat verilseydi, cargill'e ülkenin şeker üretimi peşkeş çekilmeseydi o pancar kooperatiflerinden daha nice torku'lar çıkmaz mıydı?

30'lu yılların teknolojisiymiş.
    siz teknolojiyi ne bilirsiniz ki?
    fabrika işletecek vizyonun yoksa sat kurtul oh ne ala!

ulan o satacaginiz fabrikalardan çıkan hurda ihale bedelinden daha yüksek be, kaldı ki o binalar, araziler paha biçilemez.

ne diyeyim ben size?
    satacak bir şey bırakmayın da hepimiz açlıktan ölelim artık...
    14 6 ...
  • Bazı kitaplar olur okuduktan sonra boşluğa bakıp ne güzel bir şeydi bu, bitti mi şimdi bu. Eee? Ee-si Bitmemeliydi. Dilber'im ne ettin kendine öyle kuzum.
    Okumak için denk gelirse türk edebiyatının ağır kitaplarından biri sanıp geçmeyin. Tanzimat 2. Dönemin en sade dili kullanan yazarı samipaşazade sezai'ye ait olduğunu bilin.

"Gönül muhabbete karşı devamlı çocuktur."
    15 5 ...