• shutter island

başrollerinde mark ruffalo ve leonardo dicaprio'nun oynadığı 2010 yapımı martin scorsese filmi.

leonardo dicaprio'nun oyunculuk olarak en iyi filmi miydi? leonardo dicaprio'nun seyir açısından en iyi filmi miydi? her ikisi de öznel olup tartışılabilir.

ama siz sayın 'and the oscar goes' diyen abi ve ablalarım nasıl olur da leonardo dicaprioya sırf ödül vermek için the revenant'ı seçersiniz.

bu 2016 yılının sinema açısından utanç kaynağı olmalı.

hiiiç inception, titanic, django, the wolf of wall street var demeyeceğim çünkü ödül alması gereken film shutter island olmalıydı.

the departed ve shutter island filmlerinin sonu tam bir 'oha'lıktı. filmi izlerken filmin sonunu tahmin ettimciler gelmesin çünkü inanılır gibi değil.

filmler başlarken 'ben kaliteliyim beni izle, bırakma lütfen der mi?' demez çümkü dilleri yok ama bu film resmen dile geldi.

öyle bir anlattım ki filmi izlemeyenler ne diyor ya bu deli diyebilir ama cidden güzel ya hu. zaten sevdiğim repliklerde delilikle alakalı daha çok ama siz buna aldanmayın. *

''Deliler mükemmel dava konularıdır. Konuşurlar ama kimse dinlemez.''

“insanlar sana deli olduğunu söyler. Sen aksini iddia ettiğinde de sana katılırlar.”

“Şöyle bir düşüncem var ki, bir hastayı saygıyla tedavi eder ve onu dinlerseniz, anlamaya çalışırsanız, ona ulaşabilirsiniz.”

“Dünyayı artık tanımıyorum. Bütün şehirleri küle çevirecek bombalar olduğunu söylüyorlar. Bir de televizyon dedikleri şey var. Bir kutuda insanlar ve sesler var. Ben yeterince ses duyuyorum zaten.”

“Hangisi daha kötü olurdu; bir canavar olarak yaşamak mı, yoksa iyi bir insan olarak ölmek mi?”

ve filmi izleyipte hala daha anlamayanlara gelsin? *

----------------------------spoiler-----------------------

o deniz fenerinde ne yapıyorlar yaa? *

----------------------------spoiler-----------------------

tşklr.
    9 3 ...
  • Ot gibi yaşamaktan bin kat kötüdür.
    En azında onun bi faydası var, en saçma ot bile oksijen sağlıyor.

Bu yaşam formu ise cemaatçi, ulu önder atatürk takıntılı ergenin teki.
    Şu sözlükte tek nefret ettiğim şahıs ya, bende engelli ama nick altını görmem sinirlenmeme yetiyor.
    Yallah atatürk'ün ayağını öpmeye.
    18 11 ...
  • 2018'de türk ekonomisine faydası dokunan yaratıcı mühendislerin yüzde doksan dokuzu lanet ettiğiniz kesimden çıkıyor. dinci ve kalifiye olmayan neslinizle baş başa kalsanız don lastiği bile üretemezsiniz. kaldı ki burnunuz havada olmasın. bizim petrol ya da doğal gaz rezervlerimiz yok. herkes gibi siz de sürünürsünüz.

velhasılkelam babası ve annesi torpilin geçerli olduğu üniversitelerden mezun olan, intihal kokan tezleri dinci bir beyin fakiri olduğu için siyasi hakemli dergilerde yayınlanan hiç kimse gerçek bir akademisyen olamaz:
    dinci ve yalaka rektörlerle türkiye nin geleceği
    https://dusunbil.com/akad...rkiyenin-intihal-tablosu/

mantık ve bilim düşmanları asla gelişmiş bir medeniyet inşa edemeyecek, daha da dibe batacaklar.

intihali, bilgi hırsızlığını, yalanı müslümanlık olarak algılayan bir meczup islam'ın kamuoyundaki imajının da, müslümanların da en büyük düşmanıdır.

islam'ı ya da herhangi bir dini ve ideolojik görüşü kan davası olarak algılayan, aşiret töreleri ile dini bağdaştıran aklı kıt bir meczubun geleceğe yön verebileceğine de inanmıyorum.
    6 0 ...
  • istanbul kağıthane'de bulunan tarihi yapıdır.
    abdülhamid han ın yaptırdığı su terazisi

"su terazisi" deyince aklınıza nalburlarda satılan sıvacıların, fayansçıların kullandığı su terazisi geldi tabi, ama bu kule şeklindeki su terazisi.

evet bu su terazilerinden istanbul'da birkaç tane var.
    kağıthane'de bulunan bu su terazisi de "hamidiye su yolu" nun beyoğlu-galata güzergahına su dağıtmak için kullanılmaktaymış.

bu su terazileri, şehir şebekelerinde pompa sistemlerinin bulunmadığı dönemlerde, boru hattında bulunan suyu bileşik kaplar yöntemi ile farklı noktalara dağıtmak amaçlı yapılmış binalardır.

yani velhasılı kelam, abdülhamid han'ın yaptırdığı bu su terazisi uzun yıllar istanbul halkına hizmet vermiş.

şimdi ise durumu perişan.
    oto sanayinin arasında sıkışıp kalmış can çekişiyor.

işte ecdadımızın yaptırdığı su terazisinin son hali;
    abdülhamid han ın yaptırdığı su terazisi

sağına soluna çöpler atılmış, duvarlarına yazılar yazılmış, içi de torbacıların mekanı olmuş...
    9 3 ...
  • bu ülke şerefini satmış halk neyi hak ediyor ki de askerlik yapalım? iktidara kim gelirse gelsin kralcılık oynayan halka inancınız bittiğinde vatan sevginiz de ölüyor kardeşim. 1920lerdeki o şanlı halk tarihe gömüldü ne yazıkki. yok bedelli askerliktir yok kutuplaşmadır birbirimize düşman ettiler bizi.

güç kimdeyse ona taptı bu halk. şerefi namusu unuttu. bedelli askerlik yok! dendi, seve seve giderim ben askere dedi bu halk yalaklık yapmak için. bedelli askerlik şu yaş, bu para! dendi, inş. şu yaştakilere vardır ya yoksa askere gidicem ühühüh dedi bu sefil halk.

öyle bir kesim tanıyorum ki ben.. gezi olayları ülke genelinde destek görürken berkin elvan olayı olduğunda "berkin elvan ölümsüzdür" derken, reisin gücü belirgin olunca da "piç berkin oç berkin" dedi bu halk.

yıllarca beş para etmeyen fetto denen tipi sırf hükümet savunuyor ve meşru kılıyor diye yalayıp durdular. reisleri aniden dönüş yapınca da "pis fetö, oç fetö" diyerek halk da döndü.

orta yolu bulup, hakkı, hukuku savunmadı bu halk. sen düştüysen bir tekme de sana vurdu bu halk. kutuplaşarak; içki içeni kafir, türban takanı orospu ya da molla, "zamlar iliğimizi kuruttu be kardeşim yeter" diyeni hükümet karşıtı bir vatan haini ilan etti bu halk.

he ideolojinin her görüşün içindeki o ince doğruyu görmek yerine birbirine taraf oldu birbirini kırdı bu halk.

24 haziran 2018 akşamı chp ve iyi partili olduğu halde kazananı destekleyen kralcılar türedi bu ülkede..

yarın da benim linç edilmeyeceğim ya da ne hikmetse kral ilan edilmeyeceğim ne malum?

ben bu halkın neyine güven duyayım ve bu vatan için ölmeye değer deyip de askere gideyim?

6 ay askerlik yapıp gelecekken, gönüllü olarak 12 ay doğuda yapmak isteyen ben bile artık bunu istemiyorum!

kahrolsun militarizm ve onu kullanarak vatan sevgisi adı altında prim yapanlara!

gitmiyorum kardeş.. özgür irademi kullanıyorum ve bu ülke adına 2 taşı yan yana getirme zahmetine bile girmek istemiyorum.
    15 9 ...
  • (bkz: 126 ülkeden tarım ürünleri ithal eden ülke) olan türkiye'nin henüz ithal etmediği 5 tarım ürünüdür.

bunlar;
    ♞fındık.
    ♞fıstık.
    ♞üzüm.
    ♞kayısı.
    ♞narenciye.

geri kalan tüm tarım ürünlerinin ithalatını yapıyoruz ne yazık ki.

bunu söyleyen kişi de türkiye ziraat mühendisleri odası genel başkanı özden güngör.

esasen ben dünya kuru incir piyasasının yüzde 70'ine sahip olmamız bakımından inciri de ithal etmediğimizi düşünüyordum, ama sanırım çeşitlendirmek maksadıyla incir ithalatı da yapılmış.

beni en çok şaşırtan antep fıstığı ve pamuk ithalatları oldu.
    yıllık 1 milyar dolar pamuk ithalatı yapıyormuşuz.
    http://www.cumhuriyet.com...l.html?platform=hootsuite

çok hazin bir durum.
    bir 10 seneye kadar da fındık ithalatı yapacağımızdan eminim.
    zira fındık yeterli parayı etmiyor, fındık üretimi azalıyor, dünyada fındık tekeli olan italyan ferrero da birkaç senedir güney amerika'da fındık yetiştiriyor ve bunda da başarılı oluyor.

ferrero'nun başka ülkelerde fındık yetiştirmesi bizim fındığın önünü kesecek ve birkaç sene sonra fındık da hiç para etmeyecek. sonra gelsin ithalat...
    8 1 ...
  • bursa-inegöl'e bağlı kurşunlu mahallesi'nde(köyü) gerçekleşen tecavüz olayıdır.

--spoiler--
    Kurşunlu Mahallesi'nde 22 yaşındaki bipolar bozukluğu olan G.U.'ya tecavüz ettikleri iddia edilen 8 kişi jandarma tarafından gözaltına alındı.
    Edinilen bilgiye göre olay inegöl'e bağlı Kurşunlu Mahallesinde meydana geldi. iddiaya göre Çanakkale'nin Çan ilçesinde bulunan ikametinden kaçan G.U Kurşunlu Mahallesine geldi. Burada tanıştığı bir kişi tarafından bağı evine götürülen G.U iddiaya göre birden fazla kişi tarafından tecavüze uğradı.
    --spoiler--

bu arada toplu tecavüz olayının 8 kişiyle sınırlı olmadığı, yapılacak gözaltılarla beraber zanlı sayısının 25'e ulaşacağı söyleniyor.

ulan yetmedi mi artık?
    her gün bir taciz, bir tecavüz.
    üstelik zayıf insanlara, engelli insanlara bile tecavüz ediyorsunuz allahın belaları.

https://www.inegolonline....-tecavuz-etmisler-969319/

edit: bir insan tecavüz haberini neden eksiler? ruh hastasısınız yahu.
    19 12 ...
  • deneme yanılma yöntemi ile ülkeyi yöneteceği şimdiden belli olan başkandır.
    efsane yahu.

daha geçen hafta yayınladığı 3 kararnameden geri adım atmış sayın başkanımız.

bunlardan ilki;
    (bkz: rektör olmak için prof olma şartının kaldırılması)
    daha geçen hafta yayınlanan 703 sayılı kararname ile rektör olmak için profesör olma şartını kaldıran başkanımız, şimdi geri adım atıp profesör olma şartını geri getirmiş.

yeni kararnameye göre, rektörler en az üç yıl profesörlük yapanlar arasından cumhurbaşkanı tarafından atanacakmış.
    http://www.diken.com.tr/r...lma-sarti-geri-getirildi/
    --------------------------------------------

bir diğer geri adım, spk ile ilgili yayınlanan kararnamede.
    703 sayılı kararnamede borsa'da işlem gören şirketler hakkında içerden bilgi vermenin suç olmayacağı
    belirtilmişti. tabi buna sadece iç piyasadan değil bütün dünya piyasalarından tepki gelince bunda da yeniden düzenleme yapılmış ve eski haline dönmüş.
    http://www.bloomberght.co...-bozucu-eylemler-duyurusu
    ----------------------------------------------

3. geri adım da devlet tiyatroları ile ilgili.
    703 nolu kararname ile lağvedilen devlet tiyatroları da eski statüsüne geri getirilmiş.
    http://www.cumhuriyet.com...usune_geri_getirildi.html

hatadan dönmek bir erdemdir.
    ama devlet yönetiyorsunuz, hata yapmamanız gerekir. biraz daha dikkat lütfen...
    10 3 ...
  • beni çok onore eden ve değerli hissettiren bir durumdur. aynı şey kitaplar için de geçerlidir.
    çünkü benim tavsiyemi dikkate alıp filmi izleyen ya da kitabı okuyan kişi bana güvenmiştir. söylediğimi dikkate almıştır. o söylediğim uçup gitmemiştir. aklına ben gelmişimdir ve geldiğimde beni aklından kovmak yerine orada tutmuştur. bir de üzerine beğenmişse sanki o insanda iz bırakmışım gibi hissederim.

bu gün bir arkadaşım geçenlerde tavsiye ettiğim bir filmi izlemiş. çok mutlu oldum. o da bana bir film tavsiye etmişti ama ben izlemedim. nasıl utanıyorum sözlük. bir an önce filmin uyarlandığı kitabı da okuyup filmi izleyerek telafi etmeliyim bunu.

yine ilk kez aşık olmuşum gibi hissettiğim biri laf arasında bir yazarı okumamı tavsiye etmişti. iki haftada beş kitabını okudum o yazarın. söylediğimde "okudun mu? hepsini mi?!" demişti. hey gibi günler.

yine buradan insanlara bir şeyler tavsiye ettiğimde izlenmesini/okunmasını ve beğenmesini, yine insanlardan tavsiye almayı çok seviyorum.
    6 3 ...
  • Bu da yeni moda oldu ha. Çocuk götünde kurt varmış gibi iki dk yerinde durmaz, söz dinlemez, laf anlamaz, terbiyeden nasibini almamıştır ama şımarık değil de hiperaktiftir.

Çocuk gelişimci olmasam ağzına çakın iki tane derdim de diyemiyorum. Neyse, çocuğun göz hizasına inip göz teması kurarak yumuşak bir ses tonu ile yapmaması gerektiğini, çevresindekilere rahatsızlık verdiğini belirtipajsjsjjdjd. Olmadı takılın kafanıza göre.
    20 7 ...