• papa nın uygur türklerini gündeme getirmesi

Katolik Kilisesi lideri Papa Francis, Çin'deki Müslüman Uygur Türklerinin durumuna ilk kez değinerek Uygurları "zulüm altındaki" halklar arasında saydı. Çin, bu nitelendirme için "asılsız" diyerek Papa'ya tepki gösterdi.

https://www.sozcu.com.tr/...-gundeme-getirdi-6139254/
    6 1 ...
  • Normalde akıl hastalarına doğrudan cevap vermeme rağmen, ısrar üzerine cevap vermeme vesile olan ayettir.

Sahtekarlığı bile ağzınıza yüzünüze bulaştırmışsınız. Bak bu senin verdiğin link:

https://www.kuranmeali.co...%20%D8%B9&harf=%D9%82

Orada söz konusu kelimenin ingilizcesi için tracks, yani parçalar ifadesini kullanmışsınız, continents değil..

Yahu ayette ne anlatıldığı açıkça ortada ama kalkıp nerelere çekiyorsunuz! Hayır, kıtayı bir coğrafi deyim olarak anlasak olay daha boka saracak onun bile farkında değilsiniz. Amerika ve Avustralya kıtaları keşfedildiğinde oralarda hurma veya üzüm var mıydı?

(bkz: yobaz ve zeka)

Bir 7. Yy arap siyaset belgesi üzerinde düşünüp, mucize uydururken öyle yaratıcısınız ki bunca eforu bilime harcasanız şimdiye galaksiler arasında halay çekiyorduk valla!
    5 1 ...
  • biz yıllardır damat ferit diyoruz diye ateş püsküren ak kefenlilerin tepkilerini merak ettiren gelişmedir. gerçi biz yıllarca fetoya şeytan derken gene bize küfür ediyorlardı ama sonra bizden çok feto düşmanı olmuşlardı. şimdi çok sevdikleri damadı da kefeye koyarlar.
    8 1 ...
  • Sanırım günün en güzel haberi. Bence çakı, bıçak, kelebek gibi aletleri de kullansınlar. Tekme tokat nedir ya? Liseli gibi..

Hadi bakalım, vurduğunuz gol olsun.

(bkz: Yetmez ama evet)
    8 1 ...
  • Abartmaktır.

Bi kınarız olur biter.

Ha arada bi ülke içinde;

- eyyy almanya sen kimsin yeaaa
    + reyis verdi alamanlara ayarı, eskiden siyasiler sus pus oluyorlardı ecnebinin karşısında el pençe duruyorlardı, iyi ki var reyis var nasıl laf söylüyor yav, bak gemi tayfasını bile koruyor kolluyor...

Deriz olur biter.

3 - 5 sene sonra;

- ya o gemi dönemin cımcırbaşkanına sordu mu da yola çıktı?
    + o geminin direğini yapanlar fedöncüymüş zati.
    4 0 ...
  • lise 2.sınıfta ( meslek lisesi ) okuldan kaçtığımız bir günün akabinde yediğimiz bir tanesinin hala akıldan çıkmadığı dayaklar bütünüdür. zaten 3 sene boyunca hep dayak yedik ama o günkü efsane idi efsane. tadı hala damağımızda. bu bir anıdır herhangi bir öğretmeni zan altında bırakmak için yazmıyorum sadece paylaşım amaçlı.

tüm okul hayatım boyunca hiç inek tabir edilen öğrencilerden olmadım. sık sık okullardan kaçar zıpırlık peşinde koşardık. şimdi burada biz bizeyiz inkar etmenin manası yok yani. o günde ne oldu ise içime bir nur indiydi. arkadaşlar dediler ki "topluca kaçalım şimdi siz 3-5 kişi kalırsanız müdür yardımcısı bizim ağzımıza s.çar o yüzden topluca kaçalım hepimizi dövecek hali yok ya" dediler. okuldan kaçma konusunda master yapmış olduğum halde o gün hiç kaçasım yoktu ama arkadaşlara taaam lan taaam deyip ben de kaçtım. ilk defa doğruca eve gittim ama hiçbir aktivitede bulunmadım. annem garibim evde temizlik yapıyordu. anlattım durumu geçtim televizyonun başına oturdum akşama kadar.

neyse ertesi gün oldu gittik okula ama kapıda merasim töreni var.. bizim "beton" lakaplı bölüm müdür yardımcımız bizi bekliyor. "hiç sınıfa doğru zahmet etmeyin takip edin beni" dedi. o çoban biz arkadaki koyun sürüsü gidiyoruz dayağa doğru. kızları ayırdı normalde gelmemiş olanları ayırdı ( 4-5 kişi o gün hiç gelmemişti ) biz 12-13 kişi kaldık olağan şüpheliler olarak. adam tek tek soruyor nereye gittin ne yaptın diye. ilk bana sordu bende "eve gittim" dedim. "sizin telefon numarası neydi" dedi söyledim aradı. doğal olarak anam çıktı. beton dedi ki "gibson dün erken saatte eve geldi mi" o da korkmuş bir şey mi oldu diye "yok gelmedi" deyince o 12-13 kişi arasından en temiz zopayı ben yemiştim. benim sayemde diğer arkadaşlarda x3 dayak yemişlerdi. adamla aynı semtte oturuyoruz gelip bizim lig maçlarını izliyordu düzenli olarak. o hafta sonunda lig maçında ( yedikulespor amatör lig ) attığım 1 golün yanında kaçırdığım 1 golden sonra zaten dövmeye yer arıyordu beni anamda sağ olsun fırsatı altın tepsi ile sundu adama. nasıl vuruyor var ya mike tyson kum torbasına vurunca nasıl toz kalkıyorsa benim sırtımdan da aynı toz kalkıyordu. dayağa talimli olduğumuzdan pek canım yanmadı tabi ama dayak dayaktır nimettir. hiç israf etmedim hepsini aldım bünyeme vitamin olsun diye..
    4 1 ...
  • Dünyanın yuvarlaklığına ya da döndüğüne dair herhangi bir işaret içermeyen metindir.

Düz dünya modelinde de zaten gök düz bir zemin üzerine kurulu kubbe şeklindedir. Yani yarım küredir bir nevi. Düz dünya modelinde güneş dünyanın etrafında dairesel bir yörüngede hareket eder.

Kuran'daki diğer ayetleri incelediğinizde de tamamen o dönemki insanların ilkel ve çıplak gözle yapılmış gözlemlerinden başka bir şey içermediğini görürsünüz.

Kuran'a göre dünya dümdüz bir döşek gibi yayılıp serilmiş, gök de görünmez direklerle yerden yükseltilmiştir. Kuran'a göre güneş, ay ve tüm yıldızlar(sanki güneş de bir yıldız değilmiş gibi) sadece dünyada yaşayan insanların hizmetine verilmiştir. Halbuki dünya evrene göre kumsaldaki bir kum tanesi kadar bile değeri olmayan bir konumdadır. insan da 4,5 milyar yıllık dünyanın sadece son 200 bin senesinde günümüzdeki haliyle mevcuttur. Yani evrene göre bu kadar önemsiz ve değersiz bir konumda olup aynı zamanda tüm evrenin bize tahsis edilmiş olması mantıki midir?

Kuran'a göre cennetin genişliği de göklerle yer arası kadardır. Dünya evrendeki trilyonlarca gök cisminden sadece bir tanesi olduğuna göre göklerle yer arası kadar ifadesi de manasızdır. Ayrıca bu kuran'da genişleyen değil statik bir evren modeli algısının yer aldığının kanıtıdır.
    4 5 ...
  • Çoluk çocuğun kahrını çekmek, cahil eğitmek kolay değil ama şu bir gerçektir ki korona döneminde okulların sürekli kapalı olmasından dolayı kadroluların hepsi son model otomobil aldılar çevremdekiler. Birçoğumuz ise aç kaldık, işsiz kaldık, borca esir olduk.
    Vekil öğretmenlerde aynı durumda. Zorluksa onlar kadrolularla aynı işi yapıyor, daha zor koşullarda çalışıyorlar. Normal şartlarda asgari ücretten düşük alıyorlar şimdi Derse girmedikleri için tek kuruş ödenmiyor.
    Bu sisteme dünyada gelir dağılımı adaletsizliği diyorlar.
    Şimdi evden birkaç saat çalışsalar bile söyleyin hangi evden birkaç saat çalışana bu rakamlar ödeniyor? Bırakın evden çalışmayı sokakta kazmayla yol kazan işçiye bile en az iki kat daha düşük ödeniyor. Hiçbir güvenceleri, hakları da yok. Sistem ciddi sorunlu.
    6 2 ...
  • eşimle çok kavgalar ettik, bağırış çağırışlarımız çok oldu, evi yıktık döktük, ama, dövme amaçlı, parmağımın ucuyla bile vurmadım, vurmam da. bazen şakalaşırken bile yanlışlıkla elim çarpıyor, canının acımadığına emin olduğum halde, 50 kere özür diliyorum, kendi kendime kızıyorum, vicdan diyorlar ya, öldürüyor beni.

sırf fizik gücü olarak kendinden daha zayıf diye kimsenin kimseyi dövmeye, darp etmeye, fiziksel acı çektirmeye hakkı yok.

ben şiddet olayına komple karşıyım, sadece kadına değil, insana, hayvana, doğaya börtü böceğe bile.
    7 2 ...
  • covid 19

481.
  • an itibari ile pozitif olduğumu öğrendiğim hastalık. üç gündür müthiş bir vücut ağrısıyla yaşıyorum. uyuyabilmek sonrasında dinlenmiş vaziyette uyanabilmek imkansız sanki. nefes alırken zorlanıyorum, tıkanıyorum. sanki biri boğazıma yapışmış da olağanca gücüyle sıkıyormuş gibi.

geçecek biliyorum fakat benimle temas halinde bulunan kaç kişi vardı, kronik rahatsızlıkları var mıydı, kaç kişiye sebep oldum diye düşünmekten delirecek gibi oluyorum.
    2 0 ...