• Elmas maden' in ota boka sinirlenip şurup şişesini kafasına dikmesiyle hatırladığım dizi.

  Bir de koccaman bir cep telefonu kullanan, sürekli aynı kelimeyi tekrarlayan aydede vardı.
  5 0 ...
 • Varoş bir orospudur. Tam bir para yiyici tiptir. Sikilip sikilip otuzlarına doğru amı battal boy çöp poşetine dönecektir bu kaltağın. Vücudu da leş gibi gözükecektir çünkü sağlıksız beslenip alkol ve sigaranın dibine vuracaktır.
  11 3 ...
 • Sözlükteki son zamanlar da artan meme ve bacak fotoğrafları, fake hesaplar vs.. sözlüğün saçmaladığına delalet zaten. Bir takım troll arkadaşlar da bunlarla eğleniyor işte.. yoksa seviyeli kadın yazarlarımız da mevcut.. kurunun yanında yaş yaktırmayız..
  8 0 ...
 • Orospu bolluğu var. Bir insan gelip bakın götüm ile memem bunlar, inanmıyorsanız kanıtları evet götüm ile memem diye niye atıp durur ya da bunu konuşur lan?

  Twitter escortlarının uğrak sitesi olmaya başladı burası.

  Tövbest *
  14 2 ...
 • arkadaşlar, uzun uzun yazmak istemiyorum. çünkü çoğunuz okumayacak. ama artık, sitem etmek istiyorum. bakın bu sözlük tarzı yerleri biz insanlar bir şeyler öğrenmek keyifli vakit geçirmek için geliyorlar. artık cidden şu meme olayını, nasıl karı kız tavlarım olayını bırakın. ciddi anlamda söylüyorum. kız düşürmek, seks hayatı vs yaşamak için zaten hali hazırda uygulamalar var. bakın elimizde sadece sözlükler kaldı onun dışında nefes alabileceğimiz pek bir alan kalmadı. yetkilere rica ediyorum, eğer artık seks hevesinizi aldıysanız. kuralları gözden geçirin gerekli önlemi alın ya da siktir olup gidelim buralardan. ben artık her sosyal medyada karı kız peşinde koşanlardan bıktım. tek taraflı suçu erkeklere atmıyorum, sözlükte götü başı dağıtan ortalığı karıştıran kadınlara da laf atıyorum. lütfen buradan gidin. burayı daha beter bozmayın..
  26 5 ...
 • iş gereği sıkça cafe, restoranda ofis yaparım. bu sabah da pek şubesi olmayan kahve zincirlerinden bitanesine oturdum.

  açtım bilgisayarı, çalışıyorum. mekan self servis. içeceğimi de almışım, bir de kahvaltılık bi sandviç. bi yandan yedim bir yandan da işleri hallettim derken boşalan servis tepsisini almaya bir garson geldi, güzelce bir kadın. tepsiyi alırken gözgöze geldik bir an, çok kısa sürdü 2 sn kadar. sonra tepsiyi alırken, teşekkür ederim dedim.

  suratıma aynı tepkisizlikle bakıp gitti. amk dedim içimden bu işi yapmak istemiyorsan yapma. insan nezaketen afiyet olsun der, hadi onu da geçtim bir mimik yapar. ama nasıl tutuldum aga anlatamam, kesin yazıyorum sandı mk kezbanı diyorum. madem öyle okusaydın da bu işi yapmak zorunda kalmasaydın diyorum, nezaketin eğitim durumu, milliyeti olmaz diyorum. ya kezban ya da sığır diyorum. diyorum da diyorum. gözüm kızda, içeri gitti. daha işim var çalışmam lazım ama felaket takık vaziyetteyim.

  bi içecek daha almak için gittim kasada bu var yanında başka bi çalışan. siparişi öteki alıyor önümdeki müşteriden. siparişi aldı sonra yanındaki kıza döndü ve anlamadığım ama işaret dili olduguna emin oldugum bir iki hareket yaptı.

  aman yarabbi yerin dibine girdim. başımdan aşağı kaynar sular döküldü. yargılamak ne kolay insanları, tuzu kuru bir "beyaz" olmak ne kolay. kendimizde herşeyi hak görüp, cayır cayır insan yargılıyoruz. düşünmeyi bırakıp tavuk gibi omurilikle idare edilir olmuşuz. önyagılarım da yargılarım da yerin dibine batsın.

  siparişi diğer kıza verdim. o da bizim esas kıza iletti. içeceği alırken, yıllar önce öğrendiğim ama yarım yamalak hatırladığım teşekkür ederim işareti gibi bişiler yaptım. anladı tebessüm etti. mimikleriyle bana cevap verdi. asıl nezaketsizin, sığırın, kezbanın kim olduğunu 1 salisede izah etti.

  bense bi kez daha yerin dibine doğru uzaklaştım.
  18 0 ...
 • kendi iddiasına göre bir davası varmış bu arkadaşın.

  ben güldüm herkes gülsün diye, buyursunlar;

  (bkz: tiamat ın entrylerini okumadan eksilemek/#41872041)

  dipnot: o olması gerektiği gibi "tiamatın" şeklinde yazmış. doğrusu onun yazdığıdır. benimki yasal alışkanlık.
  7 1 ...
 • kendi iddiasına göre bir davası varmış bu arkadaşın.

  ben güldüm herkes gülsün diye, buyursunlar;

  (bkz: tiamat ın entrylerini okumadan eksilemek/#41872041)

  dipnot: o olması gerektiği gibi "tiamatın" şeklinde yazmış. doğrusu onun yazdığıdır. benimki yasal alışkanlık.
  7 1 ...
 • (bkz: adam haklı beyler)

  hiç öyle sözlük şöyle oluyor böyle oluyor mevzularına girmeye gerek bile yok. zaten sözlüğün anasını bizzat yöneticiler belledi son 1,5 - 2 senedir. bu mevzu farklı yerlere doğru gitmeye başladı iyice. yakında hakikatten sözlüğün sağından solundan telefon numaraları falan çıkmaya başlayacak gibi duruyor. "havalı bilmem ne meme açtı" gibi tuhaf şeyler göreceğiz gibi.
  15 1 ...
 • cok nadir dizi izleyen birisiyim. bu nadir dizilerden bir tanesi de la casa de papel.
  hali hazirda hafta sonu yapacak bir sey bulamayinca oturup 3´üncü sezonu komple izledim.

  "zaten bir dizi. hayal ürünü. mantik hatasi aramak sacmaliktir." diyenler olabilir. tabi ki de olabilir ama bazi hatalar var ki; "yok artik! daha neler?" dedirten cinsten.
  Iste bu hatalar genelde film veya dizileri izlerken kafa karisikligi yarattigi icin; film veya dizinin anatemasindan kopmaya sebebiyet vermekte.

  sürekli yakalanmak üzereyken sans eseri kurtulma gibi mantik hatalarindan bahsetmiyorum. daha cok gercek hayatta imkansiz olan ama dizide var olan hatalardan bahsetmek isterim.

  bunlardan bir tanesine asagida örnek vermek istiyorum.

  --spoiler--
  3. sezonda altin kasasina girisi gerceklestiriyorlar. kasa su dolu (kapali bir sistem). dalgic su dolu kasa icerisine c4 yerlestiriyor ve kendisini korumak icin altin külceler arkasina saklaniyor. daha sonraki sahnelerde dalgica hicbir sey olmamis gibi tekrar görüyoruz.
  --spoiler--

  la casa de papel deki mantık hataları

  mühendislik okuyanlar bilir. (bkz: Akışkanlar mekaniği)

  sivilar basinci aynen iletir ve sikismazlar. yani; sivi dolu kapali bir sistem icerisine basinc uygulandiginda bu basinc her tarafta esittir (bkz. asagidaki resimler).

  la casa de papel deki mantık hataları

  la casa de papel deki mantık hataları

  Bu durumda c4´ün aniden ortaya cikarttigi basınç o kasa icerisinde her tarafa ayni sekilde etki edeceginden, dalgici bir mucize bile kurtaramaz.
  öncelikle; dalgicin burada etkili bir c4 kullandigini düsünürsek; akışkanlar mekaniğine göre sivi icerisinde bulunan dalgicin birebir o enerjinin olusturmus oldugu basinca maruz kalacagi icin; yasamasinin imkani yok.

  piroteknikte patlayicilarin birimi kilogram tnt (kgtnt) veya megajoule (MJ) ile ölcülür (1 kgtnt = 4,184 MJ)
  c4´ün etkisi tnt´nin 1,35 katidir (bkz: TNT eşdeğeri).

  bu durumda c4; 1,35 kgtnt´ye esittir.

  c4´ün aciga cikarttigi enerji: 1,35 * 4,184 J = 5,648 MJ´dür (5648000 joule = 5648000 n*m). bu enerji 200mm´lik celik bir levhayi deforme etmeye yetecek derecede.

  bu enerjinin aniden aciga ciktigini unutmayalim.

  Kasanin hacminin 150 m³ oldugunu varsayalim. kalin bir kasa ve yerin bilmem ne kac metre derinliklerinde.

  Gibbs serbest enerjisine göre;

  E = -p*V <-> p = -(E/V) -> -(5648000 N*m / 150 m³) = -37653,33 N/m² ~ 376,53 mbar ortamda olusan basinc farki.

  bu basinc farki; basinc dalgasinin olusumunu sagliyor ve yaklasik olarak bir otomobilin yüksek bir yerden atilmasiyla olusan basinc ile neredeyse ayni. Yani bu basinci dalgic o sivi icerisinde nereye saklanirsa saklansin hisseder.

  Dizide de karakterin yasamaya devam etmesi senaryo yazarinin mantik hatasi yaptigini göstermektedir.

  not: eger hatali bir hesaplama veya hesapta sahsim bir mantik hatasi yapmis isem düzeltmem icin; lütfen mesaj kutusunu isiklandirin.
  10 0 ...