• Konya gol atınca spikerin bir aglamadigi kaldı amk. GS gol attığında kendini yirtiyordu.
    Sizin sözde tarafsizliginizi sikim.
    8 0 ...
  • bir ara 5 kişiyle konuşuyordum. hızlı zamanlarımızdı yeğen...

aralarından birisi daha güzel ve özeldi de anlamadı bunu. hakaret etmeyeceğim...
    diğerleri her insanla konuşulacak konuları konuştuğum sohbetlere sahipti. hatta birisi günaydın-naber şekilliydi sadece.

sonra sıkıntılar bilmem neler. yok oldu hepsi.
    yeni kan arıyorum ama erkeklerden sıkıldım.
    kızlar en sevdiğiniz oje koduyla birlikte özelime buyrun lütfen, kısır ve kek benden.
    5 2 ...
  • Bunu yalnızca sevdiğiniz insanla yapınca güzeldir. Kokusu, sıcaklığı, nefes alışverişi ve onun kollarının arasında küçücük hissetmek size güven duygusunu yaşatır sonuna kadar. Arada üstünüz açık mı diye kontrol ediyor ve bir iki öpücük konduruyorsa tadından yenmez. Ama gel gelelim ki zamanı gelince Yok olacak her güzellik gibi bu Da vakti dolduğunda geçmişin tozlu sayfalarına karışır. Sanki hiç yaşanmamış gibi binlerce hatıra arasında yerini alır ve orada küflenmeye başlar. Değil mi ki ayrılıklarımız koşar adım ve kavuşmalarımız ağır aksak...
    14 0 ...
  • açılın ben midye profesörüyüm...

ağır metal vb diyen şu entryi (bkz: #42033276) sallamayın.
    ayrıca midyenin haram olduğunu söyleyenlere de "hassiktir" deyin.

bakınız muhterem müminler.
    sokaklarda midye dolma satan mardinli kekolardan midye alıp yerseniz sıkıntı olabilir.
    zira seyyar satıcılarda satılan midyenin menşei belli değildir. nereden toplandığı belli değildir. kıyıya yakın yerlerden, iskele ve duba direklerinden toplanan midyeler ağır metaller içerebilir bu da sıkıntı yaratabilir.

lakin bugün türkiye'de kurumsal midyeciler var.
    midye ve midyecilik bir sektör oldu, gayet temiz, hijyenik çiftliklerde midye hasadı yapılıyor son birkaç yıldır.

midye çiftliği örneği;
    midye yiyen midesiz insanlar
    midye yiyen midesiz insanlar

çiftlik midyeleri ağır metal ve foseptik atığı içermez.
    ayrıca protein değeri de yüksektir.

günümüzde midye satan kurumsallaşmış firmalar bu çiftlik midyelerini satıyorlar.
    yediğiniz midyenin günlük olduğuna dikkat ettiğiniz sürece bir sıkıntı yok.

40-50 tane gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.

afiyet olsun.

ek-1: midye çiftliği videosu;
    https://www.youtube.com/watch?v=xAo0D0kY3TI+

ek-2: erdek'teki midye çiftliği midye hasadı haberi;
    http://www.yenierdekgazet..._hasadi_basladi-1333.html
    8 0 ...
  • Geceyi gündüzü, dünü bugünü karıştıran eylem. Rüyamda gene bir terminalde kazık yiyordum swh. Uyan sabah oldu dedim sonra kendime akşam olmuş meğer. iyi uçmuşum.
    4 0 ...
  • (bkz: akp nin fetö ile efsane mücadelesi)'nin son örneğidir.

evet.
    fettah tamince denilen iş adamı türkiye cumhuriyeti kültür ve turizm bakanlığı'na bağlı olarak kurulan türkiye turizm tanıtım ve geliştirme ajansı'na yönetim kurulu üyesi yapılmış.
    fettah tamınce nin turizm ajansı yk üyesi olması

bakanlığa bağlı olan bu ajans 11 temmuz 2019 tarihli ve 7183 no'lu kanun ile kuruldu ve 15 temmuz 2019 tarihinde resmi gazetede yayınlandı.
    http://www.resmigazete.go...er/2019/07/20190715-1.htm

ajansın başkanı kültür ve turizm bakanı mehmet ersoy.
    bakanlığın sitesinde de ajansın yönetim kurulu verilmiş.
    https://basin.ktb.gov.tr/...-ajansi-goreve-basl-.html

ekran görüntüsü;

"ya ne var bunda, iş adamlarını almışlar işte yönetim kuruluna" diyeceksiniz.
    çünkü fettah tamince'yi tanımıyorsunuz.

fettah tamince kimdir?
    fettah tamince, "fethullah gülen benim idolümdür" diyecek kadar fetöye bağlı biri olmasına, 17/25'ten sonra zaman gazetesinin sahibi olmasına, 17/25'ten sonra bank asya'ya milyarlar yatırmasına rağmen fetö davasından beraat etmişti.

bakınız yıl 2017 fettah tamince fetö'den firari, asrın liderimiz de kazakistan ziyaretinde.
    bu ziyaret esnasında çekilen bir fotoğraf;

cumhurbaşkanımızı karşılayanlar arasında bulunan kel adam fettah tamince ve tekrar ediyorum fetö firarisi.

işte o fetö firarisi fettah tamince 7 mart 2019 tarihinde fetö davalarından aklandı, akpak yapıldı.
    https://t24.com.tr/haber/...e-feto-den-aklandi,811344

şimdi o şahıs, aklandıktan 4 ay sonra devletin resmi kurumuna yönetim kurulu üyesi yapıldı.

zorla zaman gazetesi abonesi yapılan, bank asya'da sevabına(!) hesap açtıran kuşbeyinliler hapiste, ama zaman gazetesinin sahibi dışarıda ve devletin resmi kurumunda yönetim kurulu üyesi.

bunları hep (bkz: akp nin fetö ile efsane mücadelesi) başlığında yazdık, ama ismail'e yukarıdan emir geldiği için tam 3 defa başlığı sildi.

ama okumak isteyenler için silinmiş içeriklerin bir kısmı ekşi sözlükteki başlıkta mevcut;
    https://eksisozluk.com/ak...fsane-mucadelesi--6081064
    11 0 ...
  • ilk çağlarda insanoğlu şeker denilen şeyi tüketmediği için diş şişmesi pek olmazdı.

insanların diş ve dişeti sorunları 19. yüzyılın 2. yarısından sonra başladı.
    diş çürüklerine sebep olan, diş üzerindeki ince film tabakasında biriken bakterilerdir.
    bu bakterilerin aslında çoğu zararsızdır.
    lakin bu bakterilerin bazıları yiyeceklerdeki nişasta ve şekerle beslenerek bir boşluk yaratacak şekilde alttaki dişi eritecek asitler üretiyor, işte bu bakterilerin ürettiği bu asitler de diş çürümelerine yol açıyor.

şüphesiz ki 10 bin sene önce yaşayan atalarımız bu endüstriyel nişasta ve şekerli ürünleri tüketmedikleri için onlarda diş çürüklerine rastlanmıyordu.

ama bugün dünyada yaklaşık 3 milyar insanın dişlerinde çürük var. çünkü insanoğlu nişastalı ve şekerli endüstriyel ürünleri tüketmek için evrilmemiş olduğundan vücudun bu bakterilere karşı tükürükten başka bir savunma mekanizması yok.

çürüklerden kurtulmanın tek yolu endüstriyel nişasta ve şeker içeren ürünlerden uzak durmak.

şüphesiz ki tengir budun diş sağlığınızı da düşünür ve önerilerde bulunur.

bir de bu kadar bilimsel bir entryden sonra başlık sahibine özel not;
    olm sen artık yaşlandın zaten, dişinin çürümesi, şişmesi normal ki...

edit1: ilk çağ adamları şeker pancarı yetiştirmezler olm, avcılık ve toplayıcılıkla geçinirler. misal sen balığa çıkıyorsun ya, işte o zaman ilk çağ adamı oluyorsun. ben dağa çıkıyorum ya, o zaman toplayıcı oluyorum. o hesap.

edit2: ayrıca üşenmedim baktım, şeker pancarı yetiştiriciliği 18. yüzyılda başlamış. ilkçağda şeker pancarı siksen yiyemezsin yani.
    şeker kamışı desen belki, ama kamış yani düşün kamış emüklemek delikanlıyı bozmaz mı?
    18 2 ...
  • her sene bu zamanlar geleneksel olarak yaptığımız şey.

içine ne katıldığını bilmediğimiz market salçaları yerine kendi yaptığımız sağlıklı, organik salçalarımızı ve domates suyumuzu tüketiyoruz.

20 kg domates ve 10 kg salçalık biber aldık pazardan.

doğrama işi bende, geri kalanlar yengenize ait.

domateslerimiz mustafakemalpaşa domatesi.
    evde salça yapmak

orada kızılcık da var, onunla kızılcık suyu yapacağız.

biberlerimiz karacabey'den.
    evde salça yapmak

böyle doğrayarak ufak hale getiriyoruz.
    evde salça yapmak

sonra veriyoruz aygaza.
    evde salça yapmak

gönül ister ki bahçede yakalım dev gibi bir ateş sonra kazanda kaynatalım ama olmuyor işte şehirlik yerde.

neyse, pişiriyor, posasını çıkarıyor, blender mlender bir şeyler yapıyoruz.
    en son kavanozlayarak saklamaya başlıyoruz.

bu sene kavanozların kapaklarını antik şehirlerden seçmiş bizimkiler, çok hoşuma gitti.
    evde salça yapmak

ama bu kapaklarla beni tava getirip tüm ağır işleri bana yaptırıyorlar. ama olsun şikayetim yok.

işler bitince olmuş halini de atar editlerim.

see you...
    12 2 ...
  • lagina

3.
  • ay tanrıçası hekate'nin tapınağının bulunduğu, yatağan'a bağlı turgut beldesindeki antik kutsal alan...

hekate kimdir?
    hekate artemis ve apollon'un ana tarafından kuzenidir.
    yani acıların kadını leto'nun yeğenidir.
    titan olan koios ile phoibe'nin ikiz kızları vardı. birisi leto, diğeri asteria. işte hekate bu asteria'nın perseus ile olan izdivacının meyvesidir. leto ana hekate'nin teyzesidir yani.
    (bkz: leto/#42008703)
    (bkz: hekate/#37989579)

lagina'daki kutsal alan, ay tanrıçası hekate adına yapılmış en büyük dini merkezdir.

lagina'daki kazıları başlatan kişi ilk türk müzecisi olan osman hamdi bey'dir. osman hamdi bey'in girişimleri ile 1891 yılında başlayan kazılar sayesinde lagina diğer antik yerleşkelerimiz gibi yağmalanmaktan kurtulmuştur.

osman hamdi bey lagina kazılarında elde ettiği heykel ve frizleri istanbul'a götürmüş ve buradaki ilk arkeoloji müzesinde sergilemiştir. lagina bu yüzden türk arkeoloji tarihinde önemli bir yere sahiptir.

lagina'daki kutsal alanda ay tanrıçası hekate adına şenlikler düzenlenmiştir.
    bu şenliklerin en bilineni hekatesia romana şenlikleridir.
    4 yılda bir düzenlenen bu şenlikler bölgenin en önemli dini toplantısı olmuş, batı anadolu'daki hemen hemen tüm şehirlerden bu şenliklere katılımlar olmuştur.
    hekatesia romana şenlikleri ritüeli bir anahtar taşıma törenidir.
    bakire bir genç kız dolunay esnasında tören alayı eşliğinde kutsal anahtarı stratonikeia kentinden lagina kutsal alanına kadar taşır, burada kurbanlar kesilerek ayinler yapılırdı.

lagina'da dolunay zamanında hala çeşitli etkinlikler yapılmakta, her yıl eylül ayında dolunayda hekate'nin doğum günü kutlanmaktadır.

giriş kapısı(propylon)
    lagina

hekate tapınağı;
    lagina
    lagina

kurban kesim merkezi(sunaklar)
    lagina
    9 1 ...
  • biraz değil harcore yobazdırlar.

sakallı, cübbeli, şeyhine tapan sözde müslümanla aynı zekaya sahiptir.

sadece savundukları şey farklı.

biri şeyhine tapar.
    diğeri bilime tapıp rutin olarak belli periyotlarla dinleri kötüler.
    7 2 ...