• Bir elektronun aynı anda hem konumu hem hızı belirlenemez.

  Bu yüzden elektronların yerini yörünge(katman) kavramıyla değil, elektronların bulunma olasılığı en yüksek yer olan orbital kavramıyla açıklamıştır.
  3 1 ...
 • Herkesin " maşallah kahverengi göz de güzel olabilirmiş " dediği göz skdkskdk. * Artilayabilir miyiz acaba Keyfim az yerine gelsin bari napim insan dümdüz kahverengi gözlü olunca pek de özelliği olmuyor.
  Gen bencildir ne de olsa. Mavi gözlü kardeşime kıyasla kahverengi gözlü ben.
  sözlük yazarlarının gözleri
  17 5 ...
 • hayat

  2311.
 • Hayatta yaptığımız her eylem aslında iki amaç içindir; ya elimizdekini korumak veya eksikliğimizi gidermek.

  Bir işe girip çalışıyoruz. Peki neden? Çünkü hayatta kalmalıyız , yaşamamızı korumak için. Bazen işimizi değiştirmek istiyoruz. neden? Cunku o iş artik bizi maddi veya manevi yönden tatmin etmiyor veya eski huzurumuz kalmadığından dolayi o huzur eksikliğini gidermek için kafamızın rahat olacağı bir işe geçiyoruz.

  Bence hayat görece basit ama asıl zor olan onu basit oynamak galiba.
  2 0 ...
 • bir öğretmen, subay, itfaiyeci tanıdığı olan kızlardan farklı değildir.
  kafasına göre de gbt yaptıramaz öyle.

  vazife ve salahiyet kanunu'na göre gbt yapılacak kişiye önce şüphe oluşturan makul gerekçe izah edilir, sonra kimlik gösterilir ardından kimlik sorulur. keyfi olarak adam ayıklanamaz ve gbt yapılamaz. keyfi yapılan uygulamalar huzur değil huzursuzluk kaynağı olabilir.
  3 0 ...
 • 88 liyim max 24 sanıyorlar. Şimdiki 20 liklerle aynı duruyorum lan nasıl tezatlık bu.
  4 0 ...
 • Yeni Koronavirüs (Coronavirus 2019-nCoV) Salgını
  Çin’in Wuhan şehrinde Aralık 2019 başında yeni bir koronavirüs (coronavirus 2019-nCoV)’ün neden olduğu solunum yolu enfeksiyonu olguları bildirilmiştir. Bu virüs ile ilişkili enfeksiyonların bir salgın halini aldığı görülmektedir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) kontrol önlemlerinde uyarı düzeyini 3’e yükseltmiştir.

  Çin dışındaki ülkelerden (Tayland, Japonya, Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri)de 2019-nCoV enfeksiyon olguları bildirilmeye başlanmıştır.

  Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ve benzeri uluslararası kuruluşlar tarafından global yayılımın olası olduğuna dair uyarılar yapılmaktadır.

  Çin’de tespit edilen 2019-nCoV, insanda ilk kez tanımlanan yeni bir koronavirüstür. insanda yeni bir virüs ile ilk kez ortaya çıkan salgınlartoplum sağlığı yönünden kritik önem taşımaktadır; bunun sebepleri virüsle ilgili bilgilerin yetersiz olması; insanlar arası yayılım yolları, ortaya çıkan enfeksiyonların şiddeti ve tedavi olanakları ile ilgili bilgilerin kısıtlı olmasıdır.

  Söz konusu 2019-nCoV enfeksiyonlarının insandan insana bulaştığı doğrulanmıştır.

  Dünya genelinde bugüne kadar doğrulanmış olgu sayısı toplam 581’dir.

  Raporlanan 581 olgudan 571’i Çin’den bildirilmiştir; bunların 95’inde ciddi hastalık ve 17’sinde ölüm meydana gelmiştir (23.01.2020 WHO verileri).

  Sağlık Bakanlığı koronavirüs konusunda Türkiye’nin gerekli önlemleri aldığını belirten bir açıklama yapmıştır.

  Kuluçka süresi 2-14 gün olup takiben yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı ile kendini göstermektedir. Enfeksiyonun özel bir tedavisi veya koruyucu aşısı olmayıp hastalarda destekleyici bakım uygulanmaktadır.

  Virüsün tanısı, virüse ait genetik materyali klinik örnekte tespit edebilen moleküler mikrobiyolojik yöntemlerle mümkündür. Ülkemiz, önceki salgınlarda (MERS, SARS vb) kazanılan deneyimler ve laboratuvarlarımızın donanımı ile tanı için etkin kapasiteye sahiptir. Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Dairesi şüpheli olgularda klinik örneklerin değerlendirmesini yapma ve tanı koyma açısından hazırlıklıdır. Klinik şüpheli vakalara ait solunum sistemi örneklerinin, hekimlerimiz tarafından epidemiyolojik bilgi ile birlikte gönderilmesi enfeksiyonun erken tanısı ve kontrol altına alınması açısından büyük öneme sahiptir.

  Son 14 gün içinde salgının kaynaklandığı/görüldüğü ülkelere seyahat ettiyseniz veya bu ülkelere seyahat öyküsü olan bir hastayla karşılaşma öykünüz varsa, ateş, öksürük ve nefes almada zorluk gibi yakınmalarınız varsa erken tıbbi yardım almak üzere en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir.

  Korunma önlemleri:

  Su ve sabunla ellerin sık sık yıkanması
  Öksürürken ve hapşırırken ağız ve burunun tercihen mendil ileveya kol yeni ile kapatılması
  Ağır hasta görünen kişilerden, kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulması

  **alıntıdır.
  4 0 ...
 • Nedenlerin tamamı büyüktür, tek neden yoktur.

  Organize olup, işbirliğiyle bitirildi ve cesedin üstüne çıkıp tepinenleri izliyoruz halâ. yetmedi.. doymuyorlar..
  daha çok ölsün, iyice ölsün, en iğrenç entryi ben yazayım, en tiksinç başlığı ben açayım diye yarışa girmiş yazar ve insan müsveddelerini seyrediyoruz hep birlikte.

  Biz okurken insan olmaktan utanıyor, midemiz bulanıyorken, onlar yazarken zerre hicap duymadan, bir akıl hastası pervasızlığıyla yazabiliyorlar.
  insan hayret ediyor gerçekten!

  Ekran arkasına gizlenip, nasılsa tanımıyorlar diyerek klavye kepazesi olmak nasıl bir kafadır, nasıl bir şuur ve edep yosunluğudur bilinmez.
  Hadi bizden çekinceniz yok, kendine de mi saygın yok be hey soytarı?!

  Bu çöp yığınlarının, üreyerek sözlüğü zehirlemelerine göz yuman, başta zall olmak üzere moderasyon, bu rezilliğe prim veren yazarlar, formata uymayıp, sözlüğü ali babanın çiftliğine çeviren herkes sorumludur ve suçludur.
  Edep yahu!
  5 1 ...
 • 20 bin tl'ye memur olacağını sanan uyanık geçinenlerin düştüğü durumdur.

  herifin biri sizi memur yapacağım diye 20 küsür kişiden 20'şer bin tl alıyor sonra arazi tabii..

  doğal seçilim.

  https://tr.sputniknews.co...400-bin-tl-ile-kayiplara/
  6 0 ...
 • Bir siktiriniz gidiniz efendim.
  Türk kızı nasıl giyineceğini size mi soracak?
  isteyen istediği gibi yaşasın bu hayatta.
  5 0 ...
 • ilkokul yılları. annem babam kardeşim falan ailecek yürüyoruz. güzel bir yaz akşamı yürüyüşü işte. yanımızdan ekip otosu geçerken durduk yerde "imdaaaaaaat" dedim.

  ekip otosu ilerledi ilerledi, biraz daha ilerledi ve yavaşlayıp durdu. lütfen olmasın diye yalvarıyorum içimden. garç diye geriye takıp o sarı ampüller yandı ya, yeminle başımdan aşağı kaynar sular döküldü.

  neyse polis amcalar geri geri gelip durdu yanımızda, araçtan inip önce anlamsızca baktılar. çünkü standart bir çekirdek aile var karşılarında. ben yere bakıyorum ama. iyi akşamlar bir sorun mu var dediler. ben utancımdan ağzımı açıp tek bir laf edemiyorum. babam da memur, çıkardı kimliğini gösterdi bildiğiniz south park sessizliği yaşandı. hiçkimse mallığıma bir yorum yapamıyor çünkü. polis amcalar peki iyi akşamlar dedi araca bindi gitti, ben yüzyılın dayağını beklerken aynı south park sessizliğiyle yürümeye devam ettik. düşününün o kadar büyük bir mallık ki, yazık sakat galiba diye dayak atmaya bile değer görmediler.

  hoşlanılan kızın karşısında altıma sıçsam bu kadar utanmazdım heralde.
  5 0 ...