• padiaşahlar isterse evliya olsun
    öyle bir sistem olmaz!
    şimdiki osmanlı torunu geçinenler saraya uzaktan bile bakamazdı anadolunun ücra bir köyünde
    maraba olarak ölüp giderdi aç susuz...
    bu insanları genelde savaşı o zaman kaybedenler kışkırtıyor...
    kulluğa alışmış insanlar yüzünden bu çağı bile kaçırıyoruz...
    Atatürk ten sonra insanların mesleği oldu .işi gücü malı mülkü
    sermayesi oldu.
    4 1 ...
  • büyük tarihçi akademisyenimiz. Kendisi milliyetçidir. akademik kariyerinde bir sürü eseri, makalesi vardır. Ödülleri de vardır. ülkemizdeki saygın bilim insanlarındandır. Kırım tatarıdır. Almanca, Rusça, Fransızca bilmektedir. Daha cümle bile kuramayan kekolara iyi ayar verir. Konferans için gittiği üniversitelerde büyük ilgi görür. Hocası Halil inalcık'tır. Galatasaray üniversitesinde çalışır. Zorlayan bir hoca olduğu söylenir. Celal şengör'le yaptığı sohbetleri dinlenesidir. Cahil lafını kullanmayı çok sever. ülkede bu kadar cahil olunca mecburdur. sevilesi bir hocamızdır.
    4 1 ...
  • Okuduğunu anlamayan ya da mabadından anlayan, anlasa da hoşuna gitmeyen, hoşuna gitse de destek vermeyen kimi yazarcıkların hoşlanmadığı yazardır.
    Eyvallahtır.

it ürür, kervan yürür mantığıyla yazmasından sebeptir ki, hiçbir yazarla polemiğe girmeden sallar kalemini.
    Doğrularımı yazar, çeker giderim, Okuyan okur, anlayan anlar, beğenen beğenir ya da beğenmez, bundan daha doğal ne olabilir ki eyy Romalılar!
    Had sınırları aşılmadan yapılan eleştiriye, zırvalamadan söylenen her söze can kurban!

Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum, mavi jojoba taneleri...
    12 5 ...
  • En büyük sorundur.
    Aynı şeye gülemezsiniz, aynı pencereden bakamazsınız, sizin hassasiyetleriniz ona anlamsız, onunkiler size gereksiz gelir.
    Kitaba, sanata, seyahate, insan ilişkilerine, bakış açılarınız, beklentileriniz, birbirinizden hep farklı seyreder.
    Velhasıl zordur, yıpratıcıdır, keyifsizdir.

Kültür, salt kitap kültürünü kapsamaz, paraboloid aynalardan, calculustan, coğrafyadan, mitokondriden filan sözetmiyoruz, mevzu daha derin...
    Eğitimi, yaşamına monteleyen insanlar için imkansız ilişkidir.
    6 0 ...
  • cahillikte seviye nirvana...

yatalak bir hastaya salgından korunmak için dua etsin diye köye üfürükçü kadın çağırılıyor, gelen üfürükçü kadın 136 kişiye covid19 bulaştırıyor.

olay trabzon'da geçiyor...

aslında müdahale etmeyeceksin böyle şeylere.
    doğal seleksiyona fırsat tanıyacaksın ki bu tip insanlar elensin hayattan.

yıl olmuş 2020. memlekette hala virüsten korunmak için çareyi duada arayanlar, üfürükçülerden medet umanlar var ve ne yazık ki kahraman sağlık çalışanlarımız da bu gerizekalı, andaval güruh yüzünden tehlike altında...
    11 0 ...
  • füze rampasını satamayınca itfaiye aracına çevirip, 1,5 milyon euro karşılığında aracı satın alıp hangarda çürümeye terk eden istanbul büyükşehir belediyesi akepe'den chp'nin eline geçti.

700 milyon dolar gibi devasa bir parayı lunapark yapımına harcayıp, o lunapark'ı kullanamadan kapatmak zorunda kalan ankara büyükşehir belediyesi akepe'den chp'nin eline geçti.

vasıfsız insanlara on binlerce lira yediren türkiye cumhuriyeti de bir gün akepe'den chp'nin kontrolüne geçecek.
    12 3 ...
  • Bir akşamüstüne doğrunun melankolisini sonsuzlaştırmak istiyorum
    yaşadığıma tanık olun
    Bu bireysel çırpınışları asmak istiyorum,
    tanık olun
    Ama bir aralıkta yaşıyoruz sanki,
    yeryüzü ayaklarımızın altından kayıyor ve kimse bunun
    farkında değil

Her yerde benciller ve ukalalar kendi ölçülerine zorluyorlar hayatı
    Ve hiç kimse denizin nasıl büyük ve derin bir şey olduğunun
    farkında değil

Ve hiç kimse bir karpuz kabuğundaki çıldırtıcı,
    taze ve derin yeşilliğin
    farkında değil
    Ve hiç kimse çocukların neden mahzun olduğunun farkında değil
    Ve onları nasıl bir dünyaya hazırladığımızın
    Hafifçe başım ağrıyor, bir çocuk ağlayışı, geçen bir tren,
    vakitsiz bir horoz
    Birazdan televizyon sesi yükselir, hayatımızı karartmak
    ve zapt u rapt altına almak için
    Hiçbir şairi kıskanmıyorum ve hiçbir şaire özenmiyorum, istiyorum ki
    kendi çırpınışları, kendi savruk davranışları içinde
    bir disiplin yaratsın şiirim
    işte durup dururken uzak semtlerinde Ankara'nın geniş ve soğuk
    bir gecekondu akşamının izlenimi geliyor aklıma
    Ve tereddütsüz geçiyorum şiirime bunu
    Mutlu olmayı bir kez yitirdim sonsuzca belki de
    Üzüntüyle ayrılıyorum bu şiirden

işte bir şiir-ataol behramoğlu
    13 0 ...
  • Ortaokul yıllarında pek severdim kendisini, aklımda yer eden iki romanı şeytan yemini ve kızıl nehirler olmuş.

O zamanlar polisiye-gerilim türünü çok severdim, grange' yi diğerlerinden ayıran en mühim nokta müthiş betimlemeleri ve adeta turist rehberi gibi karakterin gittiği her yeri tanıtıp geziye çıkmışsınız hissi yaşatmasıydı.

Betimlemeleri o kadar başarılıydı ki, yıllar evvel okumuş olmama rağmen kitaplarından beynime kazınmış birkaç kesit vardır. Kitaplarının kalınlıklarına aldanmayın, bir çırpıda okunur; polisiye sevip grange okumadım demek olmaz sözün özü, Tez okuna !

Not : Bir de, 'zener' in laneti' ismiyle bir çizgi roman serisi de mevcut. Geçen yıl okumuştum ve onu da hayli beğenmiştim.
    5 0 ...
  • enflasyon

198.
  • akp'nin halı haltına süpürmek istediği canavardır.

malum eskiden enflasyon canavarı denirdi. zira iktidarlar asla rakamlarla oynamazdı, manipüle etmezdi!!.

mesela 1 ay içinde 40 tl'den, 55 tl'ye fırlayan ve 1 ay içinde ortalama yüzde 38 olan enflasyona, akp yüzde 2,4 falan diyor.

gerçi akp, vakaları da saklamıştı, vefat rakamlarını da manipüle ediyor.
    3 0 ...
  • şu şekilde gelen;

Merhaba. Sana bunları mesaj yolu ile söylemek istemezdim ama o güzel yüzüne bakıp ayrılalım nasıl diyebilirim? Bir süredir ilişkimiz yürümüyor, farkındasın. Sana eskisi gibi ilgi gosteremediğim konusunda şikayetçisin. Her dakika seni düşünsem bile işten güçten fırsat bulamıyorum, bunu anlamıyorsun. ilişkimiz çekilmez bir boyuta geldi. Ancak geçmiş günlerin hatrı çok büyüktür. Her zor anında yanında olacağıma söz veriyorum. Aileni yine seni çok sevdiğim gibi sevdim. Umarım dost kalabiliriz. Her şey için çok teşekkür ederim. Kendine iyi bak.

Şu anlama gelen;

Merhaba. Sana bunları mesaj yolu ile söylemek istemezdim ama yüz yüze söyleyecek cesaretim yok. Ben biriyle tanıştım, 3 senedir ilişkimiz devam ediyor. Seninle 2 senedir beraber olduğumuzu biliyorum. Onunla beraber olmam seni aldattığım anlamına gelmez, böyle şeyler düşünme tamam mı? Sen çok tatlı, çok güzel, çok memelerin falan var ya. Acayip bir şeyler yemin ediyorum. Neyse, her şey için teşekkür ederim. Güzel günlerimiz oldu. Ailenle daha yeni tanıştım ama hepsi bok gibi insanlar. Babanı nassı yendim amaaa, koyduk muuuu? Ulan ya ahahah, tavlayı adamın öyle kolunun altına sıkıştırırlar. Senin babanın agumonoakdor. Neyse, uzatmayalim, ayıq ol beni bir daha arama, sorma.

Mesajlardır. Evet.
    6 0 ...