• afrin harekatına katılıyorum hakkınızı helal edin
  Sayın Uludağ sözlük ahalisi;

  Altı senedir aranızda bir yazar, yazardan öte bir okuyucu olarak bulundum. Pek memnun kaldım.

  Şimdi Türkiye cumhuriyeti devletinin bir subayı olarak afrin harekatına katılıyorum. Böyle bir zamanda sizden dualarınızı talep ediyorum...

  Elimden geldiğince size yazmaya çalışacağım.

  Hakkınızı helal edin... benden yana varsa hakkım helal olsun...

  Saygılar sunuyorum azizim...
  86 5 ...
 • arkadaş şimdi herkesin sevdiği yazara göre de şöyle bir şey de yok: öbürleri iyi de, bir bu zat en kötü.
  kanmasınlar onlar da.

  gidip orada, sadece trolleri değil eylemlerine katılmayan herkesi kötüleyen, tüm sözlüğe hakaret eden kim varsa dönerse yaptırım görmelidir.
  ama gittiklerinde de yönetimin umurunda değildi, şimdi de değil.

  hatta gelseler hiçbir şey olmamış gibi yazacaklar, böyle bir yer burası, biz de eleştiririz de gidip başka yerlerde aleyhine iş yapmayız.

  bir yüz işte.
  hepsi olmasa da şu hainlik edenler silinse gitse de konu da kapansa artık.
  7 1 ...
 • Kankileri ona bi götlük yer ayırmadığı için uludağ da kalmıştır. Bu yüzden sütü yoğurt olacakken kesilmiştir. Çookk coool açıklamalarla gelmiş olsa da açıkçası ben yemedim. Yiyenler buyursun devam etsin. Bi de viral yapıyorsunuz yapmayın küreksözlük yaraksözlük falan ismini uplıyorsunuz yerecekken sol frame de tutuyorsunuz. Etmeyin bu cahillikleri bir kenara bırakın adam olun lan.

  Edit: gerçi sadece alkolik oldum değil bi sürü var.

  Edit: zevzek in biri niye ismini kullanıyorsun demiş. Yazmama kararı alanlar listesinde ikinci sıradaydı. Ama ilk o bozdu ilk taşı atan gelsin dedim o geldi. Az önce de tıkır mıkır yazıyor baktım. Dedim ki kendi kendime iyi ki Galatasaraylıyım.
  38 7 ...
 • Hahahahasilktir.evet.

  Oytunkaran dunya sozluge gidince,sizin adam bellediginiz gibson cuk cok sevinip, eski sozlugunu ve arkadaslarini gommus.

  --spoiler--

  gerçi hesabı eski imiş o bize hoş geldiniz dese daha doğru olur ama gördüğüme sevindim açıkçası. evet evet evet.
  2018-01-20 19:20:17 | mel mel bakan gibson

  --spoiler--
  45 5 ...
 • 1 haftanın 7 gün olduğundan habersiz olmaktır. 5 gün olmuş gelmiş yazıyor. Ahah.
  15 4 ...
 • Mecburi istikamet in dünya sözlüğe yazar olmasının ardından eylem başlatması pek manidar olan yazar.

  Yakında kokusu çıkar bunların ne haltlar döndürdüğü. yazarı olduğu ekşide de popüler olamaz zaten onca kaliteli yazar varken, bir uludağ vardı popüler olduğu, onu da kaybetti. Daha da sittin sene popülerlik yakalayamaz nickini değişirmedikten ve bazı berbat zihniyet ürünleri ortaya dökmekten vazgeçmedikten sonra.
  11 2 ...
 • afrin operasyonunda roketlerin k*rtlerin kıllı götlerine girip, sesleri avrupalılardan çıkması bunu net bir şekilde gösteriyordur. evet.

  tek kelimeyle terörist terimini kullanmayan Avrupa ve hele hele Alman basını, tam tersi bu piç kurularını neredeyse kahraman ilan etmeleri, Avrupalıların da katkısız orospu çocuğu olduklarını gösterdiği gibi, tek roketle sadece k*rtlerin analarını değil, piç Avrupalıların da sülalelerini siktiğimizi gösteriyordur.

  (bkz: hepiniz orospu çocuğusunuz)
  19 10 ...
 • h.nihal atsız’ın benito mussolini’ye yazdığı mektubun bir bölümü:

  buyursunlar... bizim için savaş düğündür;
  din arab'ın, hukuk sizin, harp türk'lüğündür.
  açlar nasıl bir istekle koşarsa aşa
  türk eri de öyle gider kanlı savaşa.
  10 2 ...
 • Her kekin aslında 5 ana hammaddesi vardır ve kek pişirmek her yemekte olduğu gibi kimyasal bir reaksiyondur.

  “Un, yumurta, şeker,yağ ve hava”. Bu malzemelerden un ve yumurta “yapı kurucu” iken, şeker ve yağ ise “yapı zayıflatıcı” olarak görev yapıyor. Undaki nişasta ve gluten ile yumurtadaki protein kekin iskeletini oluştururken şeker ve yağ sayesinde keke lezzet katıyor ve en önemlisi hava sayesinde kekimizi kabartıyoruz.

  Kek de önemli olan yaptığımız işlemler sırasında bu hava kabarcıklarını söndürmemek ve muhafaza etmektir. Bir çok yöntem olsada en faydalı olanı şeker ve yağın uzun süre çırpılmasıdır. Şeker havayı taşıyor, Yağ şekerin taşıdığı hava kürelerinin etrafını kaplayarak onların kaçmamasını sağlıyor, Yağ şekerin taşıdığı havanın etrafını köpük şeklinde sarıyor. Aynı zamanda undaki nişasta ve proteinleri de kaplayarak pişme esnasında çok sertleşmesini engelliyor. Kırılan yumurta keki iskeletini oluşturup onu ayakta tutmayı sağlıyor. Unu cıvık kek karışımına karıştırırken çok dikkatli olmak şart, bir anda karıştırır ve çırparsanız bütün o hava kürecikleri patlayabilir. Unu bu karışıma nazikçe ve parça parça karıştırmanız tavsiye edilir .

  Unun içerisindeki unun kası olarak belirtilen gluten yapısı , kekin elastikliğini sağlar. Yani Keke sünger gibi bastırıp çekince eski halini alması gibi. Bu elastik yapıyı gluten oksidasyon ile sağlar. Glutenin yapabileceği en iyi oksidasyon hava ile sağlanır bu yüzden kek karışımına unun havalandırarak dökülmesi tavsiye edilir.

  "Genleşme: Fırına konulan kek karışımının cıvık hamuru bu aşamada genleşebildiği kadar genleşir. Sıcaklık hava küreciklerinin içindeki havanın (aynı hava balonlarındaki gibi) genleşmesini sağlar ve yaklaşık 60 santigrat derece sıcaklıkta (fırın değil, hamurun sıcaklığı) su buharı da artar ve hava kürecikleri iyice genleşir. Genleşen binlerce küre kek hamurunu yavaş yavaş kabartır.

  b.Dokunun oluşması:Hava kürecikleri genleşirken etrafındaki yumurta proteinleri de yavaş yavaş katılaşır, 70-80 derece sıcaklığa gelindiğinde yumurta karışımı katılaşır, undaki nişasta suyu emer, şişer ve jelleşir ve gluten uyapısı elastikiyetini kaybeder. Yani kekinizi kestiğinizde oluşan doku bu esnada son halini alır. Eğer şekeri biraz fazla koyduysanız bu doku oluşumu sıcaklığı 100 dereceye kadar çıkabilir çünkü şeker protein katılaşması ve nişastanın şişmesini geciktirir. Bu aşamada hava küreleri artık son hacimnlerine ulaşmıştır ve gluten ile yumurta sayesinde kek soğusa bile çökmezler"

  "Yalnız bu son pişirme aşamasının en önemli adımı baştan fırının sıcaklığını çok doğru ayarlamak lazım. Tavsiye edilen sıcaklık aralığı 175-190 derecedir, fırınınızı iyi tanırsanız doğru sıcaklığı bir iki kerede yakalayabilirsiniz. Eğer gerektiğinden soğuk olursa ilk sıcaklık, hava kürecikleri daha genleşmeden birleşip sönük ve kaskatı bir kek ortaya çıkarır. Daha yüksek sıcaklıkta ise kürecikler çok hızlı genleşeceği için içi pişmemiş, fazla kabarmış ve üst tarafı aşırı kızarmış bir kekiniz olur.

  Kek pişirmek bir mutfakta yapılabilecek en güzel, en keyifli şeylerden biri. Hazırlaması esnasında tatmak, pişerken çıkardığı kokular ve sonrasında yemeden önce soğumasını beklemek. Ama yalnız başınıza kek yapmanın hiçbir anlamı yoktur, bunları paylaşamadıktan sonra. ama yanınızdaysa sevdiğiniz eğer, kekiniz kabarmasa da, istediğiniz gibi pişmese de dert etmeyin. Afiyet olsun"!

  Not : evet işime aşığım.
  8 2 ...
 • cok yanlis bir onermedir. surekli tavsan gibi ureyip devletin butun imkanlarini somuren kitle gittigi icin kalanlar insan gibi is, as, egitim, saglik kosullari ile yasiyabileceklerdir.

  edit : ama cok istiyorlarsa gidip ermenistan'in ekonomisini ihya (!) edebilirler essiz genel kultur ve bilgi birikimleri ile. eminim ermeni dostlarimiz kapilarini sevgi ile acar bu super ultra mega halka.
  16 2 ...