• üstad kadir mısıroğlunun heredottan sonra tarihin ikinci babası olduğu gerçeğidir. adam yaşayan kütüphanesi, her söylediğini belgelere dayandırıyor diğer sözde tarihçiler gibi sözde kalmıyor.
    1 0 ...
  • Zaten aklı vardır akıllı telefona ihtiyaç duymaz. Sadece aptal insanlar bir telefona bu kadar para verirler. Hayatı boyunca bir kitaba 20 lira vermeyen adamın bi telefona 4000 tl vermesi çok komiktir. Alo diyorum ve saate bakıyorum bana yetiyor. Metroda otobüste instagram facebook deli gibi saçma sapan videolar yada story ler izlemiyorum. Kitap okuyup kendimi bi adım daha ileri atıyorum. Dedim ya ancak boş beyinler bu konuda kendilerini savunabilir.
    2 0 ...
  • hüseyin avni lifij'in alegori adlı tablosu...
    gecenin tablosu

hüseyin avni lifij bence en kıymetli türk ressamlardandır.
    kendisi son halife abdülmecid efendi'nin şehzadeliği döneminde elinden tuttuğu bir ressamdır.
    bilindiği üzre abdülmecid efendi'de usta bir ressamdı ve sanatçılara destek verirdi.
    bu yüzden şehzade abdülmecid efendi'nin himayesi ile avrupa'ya gönderilmiş ve tahsil görmüştür.

hüseyin avni lifij bu eserinde bizzat şahit olduğu 1. dünya savaşını ve getirdiği yıkımı resmetmiştir.
    tablo 1916 tarihlidir.

tabloda ön planda 3 kadın vardır.
    biri yaşlı, onun yanında biri çıplak, diğeri yarı çıplak iki genç kadın.

bir savaş tablosunda çıplak kadınların olması, masum insanların savunmasızlığı(çıplaklık insanoğlunun en korunmasız ve masum halidir) ve savaşın yıkımının ressam tarafından bu şekilde aktarılmasıdır.

hüseyin avni lifij bu betimleme ile savaşta masum insanların ne kadar mağdur olduğunu göstermiştir.

eser "nü" tablo olarak kabul edilse de aslında masumiyet ve mağduriyetin yansımasıdır.
    benim burada gördüğüm çıplaklık erotizm değil, savaşın yıkımıdır...
    10 1 ...
  • hera

55.
  • şahsen en nefret ettiğim, en iğrenç bulduğum tanrı.
    orospu...

nasıl uyuz oluyorum ya.
    gezdiğim her antik kentte, okuduğum her mitolojik hikayede bu şıllığın kötülüklerinin dokunduğu kahramanlar var.
    herkese mi kötülük yapar bir insan?
    hera yapmış.

ulan bir anne kendi oğlunu uçurumdan atar mı?
    bu atmış işte.
    yavru hephaistos topal doğduğu için, "onu topal doğurduğundan utanarak" uçurumdan atmış yavrusunu.
    sonra hephaistos anasından intikamını almış tabi.
    -----------------------------
    şuradan okuyabilirsiniz: (bkz: hephaistos/#40356453)
    -----------------------------

hırs dolu bir kadın bu!
    kocası zeus, aynı zamanda abisi.
    ama güçlü olmak istediği için abisi ile birlikte olmuş.
    ulan, sen abinin huyunu suyunu biliyorsun, dişi sinek görse düdüklemeye çalışan bir adam, bile bile evleniyorsun onunla.
    ne için?
    onun bahşedeceği güce, makam ve mevkiye sahip olacağın için.
    o halde???

bu hera şıllığına en uyuz olduğum mevzu, gariban leto'yu sürgün etmesi.
    zeus, leto'ya kayıp hamile bırakınca (rivayete göre zeus leto bacıya tecavüz etmiştir)
    bu hera boş durmamış, leto doğurmasın diye peşine kiralık katiller takmış, kadıncağızı rahat bırakmamış.

neyse ki poseidon burada devreye girmiş de yengesi leto'nun delos adasında doğum yapmasını sağlamış, burada artemis ve apollon dünyaya gelmiş.
    ama hera bunları yine rahat bırakmamış, poseidon'un başka işlerle meşgul olduğu bir anda harekete geçmiş ve leto'yu çocukları ile birlikte delos'tan kaçmak zorunda bırakmış.
    leto'da evlatları ile birlikte anadolu'ya, likya'ya gelmiş, bugün letoon olarak bildiğimiz antik kente yerleşmiş...
    (bkz: letoon/#40340058)

hera'nın kötülükleri biter mi?
    bitmez tabi, zeus'un evladı herkül ile arasını açan da bu kahpedir.
    herkül bunun yüzünden neler neler çekmiş garibim.

truva'nın felakete uğramasının da sebebi budur.
    sırf paris güzellikte onu değil afrodit'i seçti diye agamemnon itine gaz veren ve savaşa zemin hazırlayan budur.
    (bkz: truvalı helen/#40453183)

çok acayip bir kadın bu yani.
    ya bak, kimseye bir kötülüğü olmayan demeter'i bile çileden çıkarmış bu.
    sırf kıskançlıktan...
    demeter'in zeus'tan olma kızı persephone'u kaçırtmış hades'e gaz verip.
    bu arada hades ile zeus kardeş, hera da bunlarla kardeş aynı zamanda, yani persephone'u kaçıran hades aslında o kızın amcası oluyor. yuh amk!

hiç bir şey yapmadığı zamanlarda ise büyük ablası hestia'ya sararmış.
    hestia lan!
    bildiğin melek gibi kadına bile çemkirirmiş bu şıllık.
    hestia sırf bu hera ona düşmanlık beslemesin, kocasını felan ondan almasın diye korkusundan evlenememiş.
    yani koskoca en büyük tanrıçayı bile bezdirmiş bu hera...

ha bir de hikaye bu ya; hera, bafa gölü'ne girip yıkanırmış, bir gün bafa gölü'nde yıkandığı sırada memelerini sıkmış ve memelerinden fışkıran sütler ile ege adaları oluşmuş...

sözün kısası, seni hiç sevmiyorum hera...
    orospusun nazarımda...en büyük orospu sensin...
    7 0 ...
  • "Bir gün bana ne dedi biliyor musun mu Şule? Unutmak kelimesi undan çıkmış. Bildiğimiz un yani, hamur işi, öyleymiş. Unutmak için un ufak etmek gerekiyormuş. Birini bütün olarak unutamazmışsın zaten, öyle pat diye unutamazmışsın. Böyle yavaş yavaş gidermiş, unuturmuşsun. Gözleri, kaşı, burnuyla kulağı, sesi. Unuttuğun zaman da o kişi olmazmış, hatırlamazmışsın. Sonra unuttuğunu unuturmuşsun… Ben unutmak istiyorum lan. Her gün ne zaman unutacağım diye soruyorum ben kendime. Her sorduğum zaman da her şeyi yeniden hatırlıyorum ben, daha net. Unutamıyorum ben…”

Amirim...
    10 4 ...
  • Hayatın tüm olumsuz unsurlarını üstünüze çekmek ve etrafınızdaki insanlar için tatsız bir insan olduğunuz anlamına gelir.

Ne keyif alırsınız ne de verirsiniz.
    Düşman başına denilesi insan tipi.
    6 0 ...
  • peak com

34.
  • Biz noldu lan televizyon mu hacklendi diye babamla birbirimize bakıp televizyonu kapadık.

Sonra tekrar birbirimize bakıp bu televizyonda kamera mikrofon var mı sorgulayıp geri açtık.

Allah belasını versin yapacağınız reklamın. Korktuk lan.

Olm internetten bakayım dedim siteye girmeye korktum. Hayvan gibi şi yapıyorsunuz yav.
    8 0 ...
  • sevgili kardeşler...

girit uygarlığın beşiğidir.
    şu aşağıdaki görsel girit'te bulunan 3700 yıllık phaistos diski denilen şeydir. üzerinde tatar türkçesi yazılar mevcuttur.
    troyalılar türk müdür sorunsalı

girit'teki knossos sarayı arkeoloji alanında bulunan bu 3700 yıllık diskte yazılı olanları hint avrupa odaklı yunan sevicileri latince, keltçe, eski yunanca ve hatta ibranice olarak okumayı denemiş lakin bir türlü muvaffak olamamışlar, lakin nurihan fettah isimli tatar yazar ve araştırmacı tarafından eski tatarca-kıpçak dili kullanılarak bu diskte yazılanlar çözülmüştür.

girit medeniyetini kuranlar minoslulardır.
    minoslular yunan değildi...
    yunanlar minoslular için "barbarlar" ifadesini kullanırdı ki bu ifade yunan ve romalı olmayan halkları tanımlamak için kullanılan bir sıfattır.
    keza romalılar cermenlerden, galyalılara ve hatta hun türkleri'ni dahi barbarlar olarak adlandırmaktaydı.

"barbar" sıfatı eski yunanda balkanların ve karadeniz'in kuzey ve doğusundan gelen kavimler/halklar için kullanılırdı.
    hatta yunanlar çağından ötede bir uygarlığa sahip iskit türkleri'ni dahi barbar olarak adlandırmaktaydı.
    keza yine yunanlar'a göre truvalılar ve amazonlar da barbardı...

eski yunan ve roma'dan başka herkes barbardı onlara göre, çünkü batı medeniyeti'nin 300 yıldır yenemediği bir saplantısıdır bu.
    kendi medeniyetlerinin kökenini eski yunan'da arar.
    oysa bilmez ki eski yunan'ın baştanrısı zeus bile yunan değil giritlidir...
    ve yine bilmezler ki ilyada'yı yaratan, daha doğrusu ilyada'yı tatar türkleri ve sümerler'den (ç)alan homeros'da yunan değil onlara göre barbar'dı...

gelelim truvalılara.
    truvalılar truva şehri halkıdır.
    truva şehrinde yaşayan millet luvilerdir.
    luviler de turani bir millettir.

bunu uzun uzun işlemiştik;
    (bkz: luviler/#40544817)
    -------------------
    -------------------
    Edit:
    sevgili @arxaggelou'ya not;
    yunan mitolojisinde "centaur" diye bir yaratık betimlenir.
    bilirsin ne olduğunu.
    bu centaurların (sentor) çıkış kaynağının (bkz: yelebekçi) ne olduğunu bulursan, bayıldığın, hayranlık duyduğun yunan medeniyetinin türk medeniyeti karşısında ne kadar ezik olduğunu anlayabilirsin.

"yok abi sen anlat" diyorsan da anlatırım, ama az işim var şu an.
    9 2 ...
  • kafanız karıştı mı?
    karışmasın izah edeceğim.

bursa'nın nilüfer ilçesi akp'nin belediye başkan adayı var.
    ismi: necati şahin.
    kendisi müteahhit.

şu abimiz;
    chp bşb adayının akp den ilçe başkan adayı olması

lakin kendisi bir önceki yerel seçimlerde, yani 2014 seçimlerinde chp'nin bursa büyükşehir belediye başkan adayıydı.

o seçim döneminde necati şahin akp ve erdoğan için neler neler söylemişti, akp'liler de necati şahin'e neler neler söylemiş, sövüp saymıştı.
    şimdi adam chp'den istifa edip akp'den aday olmuş.
    bir önceki seçimde bu adaya fetöcü diyen, söven akp'li seçmen gidip bu adama oy verecek.

ulan bu siyaset hakikaten tam yavşak işi, rezillik diz boyu. yazık bu tip adamlara oy vereceklere yazık.
    ki zaten kendisi nilüferden oy falan alamaz.
    10 1 ...
  • sanki birisi
    gökyüzünün matemini,
    kova çakıp top oynadığım
    köşe başı direklerini
    kaldırımsız, asfaltsız ücra sokakları
    ayaklarıma bağlamış

sanki birisi
    daha ne kadar,
    ne kadar uzaklaşabilirim
    gün ışığından...
    sitemlerimi duyup