• Ilk kez Dun gittigim Hem acik hem kapali alanlari mevcut şık bir avm. Tek kotu yani acik alaninda bulunan sanat heykellerinin tasarimina takilip dusebilirsiniz. Cunku yerde kedi ve kopek heykeli yatiyor. Onu biraz sacma yapmislar. 5-10 dakikada uc kisi takildi.

Icerisinde (bkz: lokum atölyesi) diye bir tatlici bulunuyor ki tatlilari enfes gercekten.
    1 0 ...
  • ben bir ayten'dir tutturmuşum
    oh ne iyi
    ayten'li içkiler içip
    sarhoş oluyorum ne güzel
    hoşuma gitmiyorsa rengi denizlerin
    biraz ayten sürüyorum güzelleşiyor
    çarkılar söylüyorum
    şiirler yazıyorum
    ayten üstüne
    aaatim her zaman ayten'e beş var
    ya da ayten'i beş geçiyor
    ne yana baksam gördüğüm o
    Gözümü yumsam aklımdan ayten geçiyor
    bana sorarsanız mevsimlerden aytendeyiz
    günlerden aytenertesidir
    odur gün gün beni yaşatan
    onun kokusu sarmıştır sokakları
    onun gözleridir şafakta gördüğüm
    akşam kızıllığında onun dudakları
    başka kadını övmeyin yanımda gücenirim
    ayten'i övecekseniz ne ala, oturabilirsiniz
    bir kadehte sizinle içeriz Ayten'li iki laf ederiz
    onu siz de seversiniz benim gibi
    ama yağma yok
    ayten'i size bırakmam
    alın tek kat elbisemi size vereyim
    bebimde bir on liram var
    onu da alın gerekirse
    ben ayten'i düşünürüm, üşümem
    üç kere adını tekrarlarım, karnım doyar
    parasızlık da bir şey mi
    ölüm bile kötü değil
    aytensizlik kadar
    ona uğramayan gemiler batsın
    ondan geçmeyen trenler devrilsin
    onu sevmeyen yürek taş kesilsin
    kapansın onu görmeyen gözler
    onu övmeyen diller kurusun
    iki kere iki dört elde var Ayten
    bundan böyle dünyada
    aşkın adı Ayten olsun

-ümit yaşar oğuzcan.
    0 0 ...
  • limonata

232.
  • ideal bir hayatın sihirli içeceği. mutluluk ve mutsuzluk arasındaki ince çizgi gibi bir şey. geçtiğimiz 3 ay boyunca ideal limonata için hemen hemen her gün farklı bir tarif denedim. 

kafamı kurcalayan bir çok soru oldu bu konu hakkında. deneme yanılma yöntemi ile hepsine çözüm buldum. birazdan limonata hakkında bütün sırları verecek, hayatınızı biraz daha anlamlı kılacak bu küçük araştırma hakkında detayli bilgilere gireceğim.

öncelikle harika bir limonata yapmanın size ve hayatınıza katacağı harika şeyleri sıralamak istiyorum; limonata, tadı ve çeşitliliği nedeniyle en popüler içeceklerden biridir. evde, en iyi limonatayı yapabilmek, harika bir serinletici olabilir. limonata yapmak, iç sıkıntısını alabilir. sizi daha ferah, serin ve harika bir hayata sürükleyecek ilk adım da olabilir... açıkçası limonata ile ilişkinize bağlı ufak bir problemdir bu.

kafamı kurcalayan ve bu konu hakkında en bilinmedik soruları cevaplayarak ilerlemek istiyorum yazının bu kısmında.

1 - limon sosu mu, yoksa gerçek limon mu kullanılmalı?

c - berbat bir limonatanın ilk adımı elbette limon sosu ya da limon suyu kullanmaktır. uzak durulması gerekir. bardağa göre 2 veya daha çok gerçek limon kullanılmalıdır. evde bir meyve sıkacağı yoksa, el ile sıkma işlemi fazla zorlu olacağı için, daha sulu limonlar tercih edilmeli, limonataya özen gösterdiğimizi kendimize dahi kanitlamaliyiz.

2 - nasıl bir bardak kullanmalıyım?

c - açıkçası bu size ve paşa keyfinize kalmış. çay bardağı da olur, şarap bardağı da olur. ama bu işin aslı, kesinlikle uzunca, ince ve heybetli bir bardaktır. 

3 - limonun kokusunu ve tadını iyice hissetmeli mi, yoksa biraz daha şekerimsi bir tad mı bırakmalı ağızda?

c - limonata, ağızda ne acı bir tad bırakmalı ne de şekerimsi bir tadı olmalı. ideal limonata, kesinlikle sizi baştan çıkarıp, hırçın ve dehşetli bir şekilde sizi baştan ayağı etkileyebilmeli. iyi bir limonata, sizi gerçekten başka dünyalara sürükleyebilmeli. (kız arkadaşınız, eşiniz, erkek arkadaşınız için de baştan çıkarıcı olmalı.) 

4 - bardağın kenarına küçük bir limon dilimi takmalı mı, yoksa limonu direk içine mi atmalı?

c - eğer kendinize muhteşem bir ziyafet hazırlıyor ve kendinizi limonatanın şehvetli ve tatlı kollarına bırakmak istiyor iseniz, kesinlikle bardağın kenarına küçük bir limon dilimi takmalisiniz. bu sizi limonatayı içerken bir kaç kat daha etkileyecek, hınzır ama bir o kadar da seviyeli bir şekilde limonatanın içine çekecektir. ama evet, tüm bunların yaninda, küçük bir dilim limon da limonatanin içine atmalı. bu da, ağzınızda şehvetli bir tat bırakacaktır.

gel gelelim kuru fasulyenin faydalarına... biliyorum en merak ettiğiniz soruya geldik, ideal limonata nasıl olmalı?

ideal limonata ve ideal limonata tadı, kullanılan malzemelerden çok, hayata ve o an limonataya nasıl baktığınız, ona ne kadar saygı gösterdiğiniz ile ilgili olarak değişecektir... 

5 adet limon, 2 su bardağı su, 1 su bardağı toz şeker, biraz da kırık buz.. (isteğe göre toz şeker kullanılmayabilir) ve evet, şaşırmayın, hepsi bu kadar!

artık siz de harika bir limonata yapıp, gerek kahvaltı keyfinizi, gerek serin bir ilkbahar akşamı keyfinizi, gerekse derbi heyecanını ikiye katlayabilirsiniz.
    0 1 ...
  • 3500 küsür entri,
    7 yıl,
    Sayısız yazar,
    Ve;
    Gençliğin bitişi olgunluğun başlangıcının gün gün, hafta hafta seyri...

Yedi yıl nasıl geçti gitti anlamadım. Çok şey değişti Bu sürede. Mesela işim yoktu sözlüğe ilk başladığımda. Sigara kullanmıyordum. Bazı sevdiklerim hayattaydılar vs.

Ne çok şey yazıp çizmişim. Çoğu umursanmamış bile. Çok da insan tanıdım burada. Hatta bazıları öldüler. Ekranda bir kaç satır yazı olarak kaldılar. Ama bir kişi var ki sevgim kadar mahçupluğum da büyük ona karşı.

Zamanımız varsa eğer hala, bir gün tekrar görüşmek dileğiyle. Şimdilik hoşçakalın.
    7 1 ...
  • abd haarp ile yapmış olabilirci tayfa gelmeden geçmiş olsun diyelim. umarım çok fazla kayıp yoktur ama tsunami sakat iş allah yardımcıları olsun.

ed: geldiler.
    8 0 ...
  • umut etmek, hiç gelmeyecek birini beklemek gibi insanı avutmaya yarayan şeyler.
    6 0 ...
  • ben diyorum. siz demeyin.

edit: tanım girmeyi unuttum ya.
    büyüttüğü canlının karakteri olduğunu ve bunun kendi gözü önünde geliştiği gören insanların ortak tutumudur. başka bir şekilde doğan çocuk misali, sevilirse söylenir.
    11 1 ...
  • Ay kıyamam ben, oje mi süydün şen. Tiynak bile Yok sürecek. Minicik tiynaklari var.
    13 3 ...
  • Toplu bayram mesajları bana samimiyetsiz geliyor çoğu zaman.
    Özellikle rehberinizde kayıtlı olduğu halde altına isim soyisim yazarak mesaj gönderen kişiler.

Bana değer veriyorsan özel olarak yazıp halimi hatırımı sorarsın. Bu şekilde bir robottan otomatik mesaj alıyormuşum gibi hissediyorum.
    6 0 ...
  • kızlar çoğu sürüngenden börtü böcekten korkar. Bu gayet normal bir durumdur. Ayrıca büyük böcüklerden bende korkarım lan şu karafatmalardan filan.
    8 1 ...