• Bir terazi olarak en yakın çevrem kendimi bildim bileli hep kovalar ve ikizlerle çevrilmişti.

Halen de öyle gitmekte.

En son hatun istisna yaratmıştı bir tek.
    Gerisi tamamen kova ve ikizler.

En kafa dengim olanlar da bunlar tesadüfi bir çevreleme değil tabi.
    6 0 ...
  • "Böyle bir ortamda ülkemizdeki kurdaki dalgalanmanın sebebini iyi tespit etmek gerekir. Bu küresel bir sorundur. Türkiye gibi ülkeler bu dalgalanmayı daha derinden hissetmektedir” demesidir.

ayrıca dikkat ederseniz faiz arttırımı konusunda bir kelime etmiyor!

https://www.sozcu.com.tr/...onomi-aciklamasi-2425739/

ne dersiniz bu işe yandaşlar? artık şu sikik "dış mihrak" plağını değiştirmenin zamanı gelmedi mi?

(bkz: yavaş dön reis ümmet yetişemiyor)
    10 1 ...
  • 3 gündür kafasını skiyorum bunun.
    oğlum git dolar al, git dolar al diye diye. kur 4.54 idi ben buna söylenmeye başladığımda.
    neyse bu ibiş sonunda bugün ikna oldu ve dolar almaya karar verdi.
    gitti, döviz bürolarında kuyruklara falan girdi bugün.
    sadece 9000 dolar bulabildi piyasadan.
    (#39491159)
    tengir budun
    lan git bir bankanın mobil uygulaması ile al desem de dinlemedi.
    sonunda 4,92'den dolarını aldı. ( günün en yüksek kuru )
    aldıktan 2 saat sonra da merkez bankasının faiz arttırımı geldi. ahahah.
    böylece 9000 dolardan 2 saat içinde 4,92-4,60 = 0,32 * 9000 = 2880 tl bir anda zarar etti.
    şimdi bana watzaptan küfrediyo ipne. engelliyim bare.
    tengir budun
    23 7 ...
  • Faiz arttırımına rağmen dolar 4.90 ları gördüyse boku yediğimizin resmidir. Öncelikle bizim tl yi dolara çevirecek herhangi bir silahımız kalmadı. Tarım bitti ithal eder duruma geldik. Et bitti, saman bitti, buğday bitti üretip dolara çevirecek cep telefon markamız tabletimiz yok. Hepten Ayvayı yedik. Seçim sonrası tecavüzden zevk almaya başlayın.
    6 1 ...
  • bir soru.
    "mümkünse bu soruyu akp'liler cevaplasın" diyeceğim ama gelip "dış güşler" falan diyerek saçmalayacakları için vazgeçtim.

evet, yıllardır tek başına iktidardasın, güçlü bir idare sistemi kurdun, devletin tüm kademelerine hakimsin ve en önemlisi "ekonominin iyi olduğunu" her fırsatta iddia ediyorsun, ama doların 5 liraya çıkması karşısında çaresizsin.
    neden?

çünkü bitti.
    deniz bitti...

şimdi, dolara müdahale edebilmen için güçlü olman lazım.
    elinde piyasaya sürebileceğin varlıklar olması lazım.
    bizde ne var?
    var mı piyasaya sürebileceğimiz bir varlık?

misal döviz rezervimiz ne durumda?
    altın rezervlerimiz?

piyasaya istediğimiz şekilde müdahale edebilecek kadar yeterli mi bu varlıklarımız?
    hayır.
    şu an merkez bankasının elindeki brüt döviz rezervi 86 milyar dolar, net rezervi ise 35 milyar dolar civarında.
    http://www.bloomberght.co...ut-doviz-rezervleri-dustu

bilmeyenler için bilale anlatır gibi anlatmak gerekirse,
    bu döviz rezervi bizim için yeterli mi?
    katiyyen yeterli değil.

neden?
    bir ülkenin döviz rezervleri kısa vadeli dış borçları kadar olmalıdır.
    lakin şu an için kasadaki altın ve döviz rezervleri; ne 12 aylık cari açığı ne de vadesi gelen dış borcu fonlayabilir düzeyde değil...

şöyle daha da açayım.
    türkiye'nin kısa vadede ödemesi gereken dış borç 180 milyar dolar.
    bu durumda türkiye'nin brüt döviz rezervinin de en az 180 milyar dolar olması lazım.
    ama yukarıdaki kaynakta da belirttiğim üzer türkiye'nin brüt döviz rezervi sadece 86 milyar dolar.
    yani türkiye'nin kısa vadeli borçlarını ödeyebilmesi için şu saniye itibariyle kasasında en az 100 milyar dolar daha olması lazım.
    var mı?
    yok.

"eee döviz yok belki ama altın vardır" diye soracak olursanız.
    malesef o da yok.

neden?
    çünkü yıllardır akp o kadar hesapsız borçlandı ki malesef türkiye'nin altın rezervlerinin yüzde 90'ı şu an ingiltere merkez bankasında rehinli.
    bunu ben söylemiyorum, türkiye'nin başbakan yardımcısı söylüyor üstelik.
    (bkz: türkiye altın rezervinin yüzde 90 ı ingiltere de/#35682503)

bu yukarıdaki yazıyı 1.5 sene önce boşuna yazmadık biz.
    bu günlerin geldiği o zamanlardan belliydi.
    ve bu geçen 1.5 süre içinde türkiye'nin ekonomisini yönetenler de bu sıkıntının farkındaydılar ki, milletin elindeki yastık altındaki altınları toplamak için kampanyalar başlattılar.
    (bkz: para bitti altınları ziraat bankasına getirin/#37899351)

ama millet bu kampanyalara itibar edip elindeki altını götürmedi.
    böylece kriz bağıra bağıra, göstere göstere geldi...

döviz yok, altın yok.
    petrolün, doğalgazın, paraya çevireceğin değerli madenlerin yok.
    üretim yok.
    yıllık ithalatın ihracatından 50 milyar dolar daha fazla.

peki nasıl müdahale edeceksin piyasaya?
    elinde kalan 35 milyar dolarlık net dolar rezerviyle mi?

piyasaya müdahale etmek istiyorsan şayet o 35 milyar doların 3 milyar dolarını hemen piyasaya sürersin, ama bu piyasa şartlarında o sürdüğün para 2 haftada yok olur gider, sonra bir daha sürersin o da gider.
    o elindeki son atımlık kurşun sana en fazla 2 ay kazandırır.

akp'de bunun farkında.
    çıkış arıyor, ama çıkış yok.

deniz bitti.
    ne yazık ki game over.
    olan yine bizlere oldu...
    12 3 ...
  • ümmetin lideri(!), asrın lideri(!), dünya lideri(!), kıskanılan insan(!) recep tayyip erdoğan davranışıdır.

önceki seçim dönemlerini hatırlıyoruz, her gün farklı bir yerde miting yapardı, bazen 3-4 şehirde birden yaptığına şahit olduk.
    fakat bu seçim döneminde henüz meydanlarda göremedik kendisini.

n'oldu?
    evdeki hesap çarşıya uymadı mı?

güya baskın seçim yapıp muhalefeti hazırlıksız yakalayıp kolayca seçimi kazanacaktı.
    ama doların önlenemez yükselişi yüzünden şimdi meydanlara adım atamıyor.

dolar yükseliyor, piyasalar zorda.
    erdoğan ekonomiyi kontrol edemiyor.
    artık kendi partisini bile kontrol edemiyor.

esnaf memnun değil, çiftçi ağlıyor, insanlar kendini yakıyor hale geldi.

ve meydanların adamı, meydanlara adım atamadı.
    ama rakipleri her gün miting yapıyor. milletin ittifakı bangır bangır geliyor...

eee, plan yapmayacaksın.
    kendi halkına, milletine tuzak kurmayacaksın. allah böyle eline yüzüne bulaştırır insanın.

çünkü;
    sen tuzak kurarsın, ama allah da tuzak kurar, ama allah, tuzak kuranların en hayırlısıdır...(enfal-30)
    17 3 ...
  • merhaba bilader, o kızın sevgilisiyim, şu an türkü barda senin paraları eziyoruz.

ayrıca kızın peşini bırakmak için kaç para istiyorsun 300 tele yeter mi?

zorunlu edit : bu tip entryleri yazarken mizaha pek özenmiyorum ve nedensizce oylanıyor, neden oylandığına dair ise fikrim yok, artılayan neden artıladı, eksileyen neden eksiledi anlamış değilim.

zira özenip yazdığım giriler 1 2 tane eksi alırken, böyle yüzeysel girilerimin sık sık oylanmasını yadırgıyorum, sanırım sözlük efradı ile mizah yapım pek uyuşmuyor.
    10 5 ...
  • bir eleman vardı oda arkadaşım. babası avusturyadan 1500 euro maaş alıyor. Euro her ciddili çıktığında odada sevinç çığlıkları atıyordu. O geldi aklıma. Ayrıca memleket hasretiyle yaşamak çok zor. Sevdiklerin, vatanın bayrağın uzakta. O yüzden gurbetçilerin amk. Ne diye oy veriyorsunuz ulan.
    16 4 ...
  • burada toprak mahsulleri ofisinin hububata dair pdf formatında 207 sayfalık raporu var. tuik belgeleriyle desteklenmiş. 2017'yi bulamadım, herhalde yayınlamaya utandılar.
    http://www.tmo.gov.tr/Upl...bat/hububatraporu2016.pdf
    sadece 2 adet tabloyu buraya bırakıyorum, isteyenler yukarıda verdiğim linkten daha detaylı ve farklı tabloları inceleyebilir.
    buğday ithal ediyoruz diye ağlayan cahil
    diğerinde ise durum daha vahim. ekim yapılan alan azalmış, verim biraz artmış.
    buğday ithal ediyoruz diye ağlayan cahil
    2007 üretimi ile 2016 üretimi hemen hemen aynı ama bu arada nüfus %15 artmış, üstüne de 5 milyon suriyeli bu ülkeye girmiş. işte bunlar hep en az 3 çocuk. artık satılamayan evlerle üçüncü köprüyü kemirir yersiniz. neyse, ehonomi çoğiyi.
    26 5 ...
  • normalde şayet akp samimi ise olması gereken kriz.
    ama olmamıştır tabi ki, kriz mriz yok.
    kimse fetöcü adayların milletvekili adayı yapılmasına ses çıkarmadı bile.

şimdi akp listelerindeki fetö bağlantılarını inceleyelim;

önce feto ile poz veren 7 akp'liyi milletvekili aday adayı yaptılar.
    sonra bunlardan 5 tanesini hemde seçilebilecekleri yerlerden milletvekili adayı ilan ettiler.
    (bkz: feto ile poz veren 7 akp linin vekil adayı olması/#39479027)

feto ile pensilvanya'da poz verip milletvekili adayı olan o isimler;
    -ilknur inceöz(aksaray),
    -osman ören(siirt),
    -ismail tamer(kayseri),
    -vedat demiröz(bitlis),
    -bayram özçelik(burdur)

bir başka fetö sevdalısı aday da erzurum'dan geldi.
    erzurum'da feto sevdalısı zafer tarıkdaroğlu aday gösterildi.
    (bkz: akp erzurum mv adayının fetö aşığı olması/#39480863)
    akp erzurum mv adayının fetö aşığı olması

bitti mi?
    bitmedi.
    fetöcü ilan edip partiden uzaklaştırdıkları bülent arınç'ın oğlu mücahit arınç'ı istanbul 3. bölgeden milletvekili adayı yaptılar.
    (bkz: fetöcü dedikleri adamın oğlunu vekil adayı yapmak)
    http://www.mynet.com/habe...kili-adayi-oldu-4137036-1

e hani bülent arınç fetöcüydü?
    biz demedik, siz dediniz bunu.
    akp milletvekili listelerinde fetö krizi

hatta damadını fetöden tutuklamıştınız;
    akp milletvekili listelerinde fetö krizi

ilginç.
    bülent arınç'ı fetöcü ilan ediyorsunuz, damadını fetöden tutukluyorsunuz, ama oğlunu milletvekili adayı yapıyorsunuz.
    çok ilginç...

ha bir de akp'li olmayıp cumhur ittifakından olan ve sizin milletvekili adayı gösterdiğiniz biri var.
    hem de başkent ankara'da 1. sıradan aday gösterdiniz onu.
    mustafa destici...
    cumhur ittifakı listelerinde fetöcü aday krizi

üstelik mustafa destici sizin milat kabul ettiğiniz 17/25'ten sonra fetöyü öven açıklamalar yapmış...
    (bkz: feto yu öven adamı birinci sıradan mv adayı yapmak)

gerçekten bambaşkaymışsınız.

fetöcü vekillerinizle size başarılar...
    17 2 ...