• (bkz: türkiye deki restorasyon faciaları/#39788568)

gaziantep'in araban ilçesinde bulunan roma dönemine ait septimus severus köprüsüne (kırık köprü olarak da biliniyor) yapılan restorasyonun neticesidir.

tarihi köprünün eski hali;
    1800 yıllık roma köprüsünü yepisyeni yapmak

bu da yeni hali;
    1800 yıllık roma köprüsünü yepisyeni yapmak

köprü resmen yepisyeni olmuş.

hayır, restore ederken ne kullanıyorsunuz böyle bembeyaz oluyor restore ettiğiniz her şey anlamıyorum ki?

ek bilgi:
    tarihi septimius severus köprüsü (kırık köprü), roma imparatoru septimius severus zamanında samsat'ta karargah kuran 4. scythica lejyonu tarafından yaptırıldı. yapıda yer alan sütunlardan biri imparator septimius severus'a, biri karısı julia domna'ya ve diğeri oğulları geta ile caracalla'ya adandı.
    köprü, antik dönemlerde dülük ve zeugma'dan samsat'a uzanan yol üzerinde önemli bir geçit olarak biliniyor. kesme taş bloklardan inşa edilen köprünün uzunluğu 30 metre, yüksekliğiyse 8 metredir.
    20 2 ...
  • aşırı şaşırtmış istektir. oysa ki akp ile pkk/hdp nin ne işi olur ki. megri megrisinden tut çözüm süreci denilen ihanet sürecine salih müslim ayısının ankarada ağırlanmasından tut binali beyefendinin kürdistan ve ahmet kayanın mezarını getirebilirizlere kadar tamamını cehape ve kılışdaroğlu yaptı. bence bu okan müderrisoğlu da cehapenin ajanı. reyizi ve yavru reyizi zorda bırakmak için yazmış bunu. yarın bir gün olay büyürse fetocu olduğu anlaşılır içeri alınır derhal.
    6 1 ...
  • Kadın için de erkek için de gözlemim şu: genelde ailesinin desteğini almayan insanlar nispeten daha güçlü oluyorlar. Çünkü başka şansları yok. Onlar için hiçbir şey aileleri tarafından kolay hale getirilmiyor. Sorumluluklar altında geçen yıllar, ister istemez insanın karakterini sertleştiriyor. Sen şu tişörtün hangi rengini alsam, kahvaltıya nereye gitsem diye düşünürken o ay sonu kirayı nasıl denkleştirsem, fatura kaç para gelmiş diye düşünüyor. Adamın hayal kurma, seçim yapma imkanı bile yok. Sıkıntılarla tek başına mücadele etmiş insanlar, sahip oldukları karakteristik güçle dışarıdan hayranlık uyandırıyorlar evet, fakat içeride durum her zaman sandığınız gibi olmayabiliyor. Bu da başka bir konu.
    7 2 ...
  • istanbul’un esenyurt, fatih gibi bazı semtlerinde adeta Türkçe tabela kalmamış, adam 6 aya hepsini değiştireceğiz diyor. Bunlar günden güne arapça olarak asılırken neredeydi gözünüz? Buradaki durum şu: iktidar, boka saplanırken müdahale etmezken, saplandıktan sonra elini uzatıp bakın nasıl da kurtarıyorum sizin için neler yapıyorum tribine girip işi şova dönüştürüyor. Felaketler geldikten sonra yapılan kurtarma çalışmaları sayesinde de ben sizin için şunları yaptım diyerek pr malzemesi çıkarıyor. Sen de canım devletüm beni seviyür beni sahüplenüyür diye mutlu oluyorsun. Devletinin bu sıkıntıları senin başına zaten hiç getirmiyor olması lazımdı. Bunu fark edecek kafa yok sende sayın çomar. al o suriyelileri bağrına bas. Ülke yangın yerine dönmüş, iki tane tabelayı Türkçe yapınca vatan kurtulacak. Mahalle yanıyor, kızımız camda saçını tarıyor.
    5 1 ...
  • Gücü kadına yeten, kendince pis egosunu tatmin eden saygısız ayıdır. önüne herhangi bir lüks araç ya da minibüs falan kırınca da korkudan kornaya bile basamaz, emir telakki eder yol verir.
    6 0 ...
  • 15 temmuzdan sonra hükümetin 2 yıllık ya da 4 yıllık b bölüm okumuş bir işe girememiş adamları asker,polis diye almasından sonra uzun zamandır düşünmüş olduğum son olarakta iyi parti milletvekili yavuz ağıralioğunun mecliste dile getirmiş olduğu durumdur.

bu durum ülkemizin geleceği için ciddi sorunlar teşkil etmektedir

zira;

polislik sosyal bir meslektir , yani sürekli insanla içiçesin.

insanı anlamak adına ömründe bir kitap okumamış adamdan ne beklersin insanı anlamayı!

askerlik strateji gerektiren bir meslektir.

peki soruyorum 2 yıllık üniversite eğitiminde ne öğreniyor da strateji adına?

öğrendiği tek strateji okey de elden bitmek için küçük taşı beklemekte ötemeye gitmeteyen insanlar bundan 30 yıl sonra nasıl askeri strateji belirleyecek?

yazık çok yazık.

bugünün başarısız eğitim sistemi bir zamanların hiçbir şey olamadın bari öğretmen olayım diyenlerin elinde nasıl tükendiyse ,ordum,polisim de bir baltaya sap olamamış adamların elinde umarım tükenmez..
    17 3 ...
  • Rte tarafından yapılan talihsiz açıklama. Pontus ile düşmeye başlayan seviye, sisi açıklaması ile dibe vurmuş, koskoca cb bir belediye başkanı adayı ile yarışa girmiştir.

Neyse,

Biz ismini çok sevdiğimiz ve çok iyi bildiğimiz birinden yana kullanacağız oyumuzu.

Her şey çok güzel olacak Ekrem abi!
    13 2 ...
  • Büyük ihtimalle karşıdaki kişinin içinden "ulan enayiye bak"diyeceği durumdur. Olsun o desin siz yine de iyilik yapın.
    3 1 ...
  • Yoğun bakım hemşiresiyseniz. Stabilize hastalarınız varsa. Sessiz sakin geçen bir nöbettir. Ama diğer türlü sıkıntılı hastalar varsa cehennemi yaşayabilirsiniz. Ben rahatım ohh Bee.
    0 0 ...
  • kuşadası

272.
  • Kismi adali sayilirim. Izmirliler Ada derler. 1986 yilindan beri her yaz tatilimi mecburi gecirdigim Aydin’in deniz kiyisi. Ucuz pazarlari haric hic bir seyi bes para etmeyecek emekli ilcesi, kasabasi, otelleri,mahallesi, siteleri. 90’li yillarda onlu yaslardayken Yas grubum sayesinde hayat cok canliydi. Sonralari icin nedense Emekli chp’li teyze ve amcalarin huzurevi diyebilirsiniz. Gunun birinde duvarlari boyarken duvar kagidinin bir kismini sokmeden boyayan ustaya yaptigin is duzgun degil dedigimde: “abi bu ulkede ne duzgun ki?” Diyerek sacma bir guvensizlik/duzensizlik ortamini bile politize edecek ve bunu saatlerce konusacak toplulugun yasadigi yer. Milli parkin dogasi ve gun batimi guvercinadanin cografyasi disinda olumlayacagim bir ozelligi yok. Tembelcity. CimriCity.
    3 0 ...