• Kim diyor bunu? Diyen Bir adanalının yüzüne de söylesin isterse bakalım ne tepki alacak.

  Bizim oradan adamın hası çıkar, siz düzgününe denk gelmemişsiniz sadece. Sepette 2 yumurta kırıldı diye sepeti komple çöpe atamazsın.
  3 0 ...
 • Müzik tek bir çeşit olsaydı yada restaurant larda yemek eşliğinde çalınan hafif parçalar gibi sözsüz enstrümantal melodiler olsaydı belki bir sıkıntı olmazdı. Ama adam sabahın köründe bangır bangır heavy metal dinlerse bırak rahatsız olmayı küfür bile edersin. O yüzden hiç kimseyi senin hoşuna gidiyor diye mecbur bırakamazsın. O kapalı mekanın içinde derdi olan var hasta olan var o an onu dinleyecek durumda olmayanı var. Varoğlu var. Şimdi bir de Eski köye yeni adet çıktı, hadi diyelim ki aşka geldiler Biri marş söyledi diğeri ilahi, ee bunun önünü alamazsın ki. Diğeri de der ki ekmek parası abi ne yapalım. Ama bu durum hakikati değiştirmiyor. Bu iş, sebebi her ne olursa olsun neticede insanlara rahatsızlık vermektir. Kusura bakmayın ama Buna da kimsenin hakkı yok.

  Bir müzik yapacaksan yada bir derdin varsa çıkarsın sokağa kurarsın tezgahını adam gibi, bakarsın işine. ister dinlerler ister dinlemezler. Orası senin maharetine kalmış. Öyle hazır kalabalığı buldun dallll. Siyasiler gibi. Yok öyle yağma..bir uyanık sen değilsin.
  3 0 ...
 • yoğun hissedilen nefret duygularıyla hareket ettiğinizi, bunun için buraya gelip saçmaladığınızı az çok anlayabiliyorum. Lâkin, bilmediğiniz konular hakkında yorum yaparken, biraz daha dikkatli olun, araştırın ve öyle yazın. Bu çok zor değil, Bilgi çağında yaşıyoruz ne de olsa.

  Öncelikle şunu yazayım, joker, 2019'un en iddialı filmlerinden ve yukarida yazıldığı gibi saçma sapan bir film de değil.

  Uzun zaman sonra tam anlamıyla bir sinema filmi izlemis gibiydim salondan çıkarken. Marvel ve dc evrenine pek uzağım, şu süper kahraman filmleri de pek hoşuma gitmez. Buna rağmen, joker inanılmaz etkiledi beni. Bu bile büyük bir başarı. Joker kimdir, batman kimdir, bu herifin mazisi nedir? Sorularının cevabını bulamayan ben, oturdum 2 saat ağzım açık bir şekilde filmi izledim. her ne kadar gömüyor olsanız bile, joker çok büyük bir film. Filmi de tam olarak anladığınızı sanmiyorum bu arada, yaptiginiz yorumlar belli.

  Ayrıca, marvel ve dc'yi sevmiyor olabilirsiniz, bunu anlarım. Lâkin, her marvel ve dc izleyen de sinemadan anlamıyor diye bir olay yok. Arz-talep meselesi bu filmler, dünyada milyonlarca alicisi var bu filmlerin. Sizin düşünceniz değerini düşürmüyor yani.

  Ayrıca, günümüzde ve geçmişte sinema'nın iki yönlü ilerlediğini unutmamak lazım. Bir tarafta sinemanın entertainment tarafı, diğer tarafta sanatsal tarafı. Her iki tarafı da sevmeye bakın, sinema o zaman bambaşka bir hal alacak gözünüzde.
  3 0 ...
 • Birileride yıllardır o koltukta oturuyor bi ingilizceyi bile öğrenememiş.
  3 0 ...
 • ahmet kaya

  4471.
 • Ergenlik dönemimde şarkılarının hepsini ezberlediğim insandır. Hala da ezberimdedir. Çok dinledim kendisini. akıl başa geldiğinde bazı şeyleri anlamaya başladım. Eskiden Gülten Kaya'nın "Apo o zamanlar barışı istiyordu. O yüzden o konserde Apo'yu özledik dedi" yalanına inanmak istiyordum. Fakat yok arkadaş. Bu adam kendisini severek dinleyen halkına ihanet etmiş bir terör sempatizanıdır. Türk halkı onu çok sevmişti. Hiç bahane uydurmayalım. O dönemde bile "Apo'yu özledik" diyebilen bir adam, şu dönemde Hdp'den millet vekili olmuş, sırtını pyd'ye ypg'ye dayamıştı.
  1 0 ...
 • b

  102.
 • 2 nolu harf. A'nnenin gerisinden gelendir, baba'dır, baba gibi baba diyemem, çünkü babalar yeri gelir şam yeri gelir iskeledir. Ama ekseriyetle babalar hıyar'dır. Ben hariç diyemem, ben de hıyarım. B harfi zikredilince aklıma koskoca bir "baba" gelir. Allah selamet versin, babaların çocukları üzerinde psikolojik ve sosyolojik tesirleri çoktur. Bir çocuk ilkin babasından öğrenir. Baba bildiğin çocuk için öğrenim anıtı. iyi yahut kötü, güzel ya da çirkin. Her bir b.k babadan talim edilir.

  Kız çocukları ile erkek çocuklarının "baba" algısı ve bakışı farklıdır. Nazar cinsiyete göre değişiklik arz ediyor. Bir yaşa kadar aynı olsa da sonra değişiyor. Mesela bir yaşa kadar "kahraman" olarak görülen bu mezkur, erkek çocukta pelerini yanıp tutuşuyor ama kız çocuğunda pelerini ütüleniyor.

  Benim babamla hukukum yaşlanınca gelişti, gelişiyor, birbirimizi çeyrek asır küsur sonra tanımaya çalışıyor, çalışıyoruz. Yanında sigaramı içip, hayat pahalılığından dem vuruyorum, o da herhangi bir ağrısını en ince ayrıntısına kadar şerh ediyor. Mimiklerini takip ediyorum o ara: zamanı görüyorum, mevsimsel ağrıları, ülkenin yakın tarihini, düşen hükümetleri, akşam üstü eve dönüşlerini, şehri, avluyu, ibriği...

  ezan-ı muhammediye değiyor kulaklarıma, çocukluk ağrılarım babamın şakaklarında sallanıyor. Dükkan kepenki rahatsız edici sesiyle uyandırıyor beni uykumdan, kumaş kokulu dükkanına giriyorum. Cumbalı, kadife, empirme, dantel, şifon kumaş kokulu. Dükkan yerden arşa kadar kadın kokuyor. Yaşadığımız eski zaman dağ yamaçlı şehir belini büküyor üzerime: Kale yıkılıyor. çıngıraklı bir adam geçiyor çarşının ortasından, meyan kökü kokulu bir adam, demicirler çarşısından davudi çekiçler yankılanıyor, marangoz dükkânlarında burnu uzayacak pinokyolar yontuluyor...

  Babam ağır ağır çekiliyor zihnimden, korkum giderken kendinden kendini bana bırakması.
  1 0 ...
 • çaylak yemekten kevgire dönmüş, 5 günlük mahpus hayatından sonra tekrar aranıza katılmış derbeder bir yazar.

  hayır yaptığı birşey de yok, moderasyonla kan davası var galiba.
  4 2 ...
 • Aynı anda kukla ve hbbia’nın bu başlık altında entrilerini görüp zamanın Ne çabuk geçtiğinin farkına varmak.

  Ne güzel oldu lan sizi görmem. Birden 2011’e, sözlükte yeni yazar olduğum günlere gittim.
  4 0 ...
 • öjenizm

  14.
 • genetik bakımdan mükemmel, en iyi ırkı yaratma çabasıdır.
  lakin fikrin kendisi hastalıktır.

  insanın başlıca hakkı 'yaşamaktır'.
  ve bunu hiçbir kişi, oluşum veya devletin evrensel bir suç işlenmediği sürece elinden almaya hakkı yoktur.

  insan elinde olmayan şeylerden sorumlu veya suçlu değildir.
  8 0 ...
 • batık(!) ülkelerdir...

  şimdi bu ülkelerin nasıl batık ülkeler olduklarını inceleyelim...

  reputation institute tarafından her sene yapılan araştırma sonuçlarına dayandırılarak hazırlanan listeye göre 2018 yılında dünyanın en saygın ülkeleri şunlar;
  iskandinav ülkeleri

  listenin ilk 4 sırasında 3 iskandinav ülkesi var.
  bir diğer iskandinav ülkesi danimarka 9. sırada.

  bu listede uçuşa geçmiş olan ülkemiz 43. sırada.

  •aynı listenin 2019 yılı için hazırlanmış olanı da şurada;
  iskandinav ülkeleri

  norveç, isveç, finlandiya yine ilk 4 içinde.
  danimarka ise 2 basamak yükselmiş 7. sıraya çıkmış.
  türkiye ise 1 sıra gerilemiş ve 44. sıraya düşmüş...

  •bir başka liste.
  2019 yılı hukukun üstünlüğü endeksi;
  iskandinav ülkeleri

  bu listenin ilk 3 sırası iskandinav ülkelerine ait.
  türkiye ise 109. sırada...

  •temel hak ve hürriyetler listesi.
  iskandinav ülkeleri

  iskandinav ülkeleri yine ilk 3'te.
  türkiye ise 122. sırada.

  •dünya eğitim kalitesi endeksinde de iskandinav ülkeleri ile türkiye'nin mukayesesini şu listede bulabilirsiniz;
  iskandinav ülkeleri

  •batmış olan iskandinav ülkelerinden isveç'te 100 bin kişiye 113 doktor düşerken, uçan ve kıskanılan ülkemizde 100 bin kişiye düşen doktor sayısı sadece 50.
  iskandinav ülkeleri

  acaba çok fazla doktor maaşı ödedikleri için batmış olabilirler mi?
  he, hem yiyorsa 100 bin kişiye düşen imam sayısında, müezzin sayısında bir kıyaslama yapalım, öyle bir liste yapılsa şüphesiz ki ezeriz iskandinavları.

  •neymiş efendim, türkiye'de basın özgürlüğü yokmuş.
  halt etmişler.
  iskandinav ülkeleri

  batık iskandinav ülkeleri batmış oldukları için basın özgürlüğünde ilk sıralardalar. çünkü devlet batık olduğu için gazetecilerle uğraşamıyor.

  •hayin iskandinavlar, dünyanın en mutlu ülkeleri listesinde de ilk 3 sırayı kendi aralarında paylaşmışlar.
  iskandinav ülkeleri

  eee, biz de mutluyuz ama, belki listeyi kendi adamları hazırladı...

  neye.
  bunlar fasa fiso şeyler.
  batık demek, ekonomik olarak batıklar demek.

  ekonomide kesin çocuğu koymuşuzdur bunlara.

  bakalım;

  kişi başına milli gelir;

  •norveç--->72.566 dolar
  •izlanda---->62.005 dolar
  •danimarka--->55.230 dolar
  •isveç---->52.147 dolar
  •Finlandiya--->45,456 dolar

  •türkiye ise--->10.153 dolar.

  eee? hani batıktı ya olm bunlar?

  hah, buldum.
  bizde ne var?
  ileri demokrasi...
  ama bunların çoğu krallıkla yönetiliyor.
  isveç, norveç ve danimarka'da krallık var. o yüzden demokraside kesinlikle çocuğu koymuş olmamız lazım.

  •o halde 2018 yılı demokrasi endeksine bakalım;
  iskandinav ülkeleri

  ilk 3 sıra iskandinav ülkeleri. diğer bir iskandinav ülkesi danimarka 5. sırada, finlandiya ise 8. sırada.
  ülkemiz ise çok gerilerde, 110. sırada...

  şimdi ben bir aktroll olsam "reis talihsiz bir açıklama yapmış" diye düşünürdüm, "dili sürçmüş" derdim ve bu konunun gündemden düşmesini beklerdim şahsen.
  ama görüyorum ki iskandinav ülkelerinin batık olduğunu savunacak kadar şereften yoksun troller var burada...
  20 3 ...