• Toslayanlar ev arkadaşlarıyla yaptıkları harcamalarda asla mağdur olmaz!

  Sen de Tosla kullan, ev arkadaşlarınla ortak harcamaların için grup oluştur, tüm harcamalar tek bir yerde kolayca takip edilsin. Tosla kimin kime ne kadar borcu var hemen hesaplasın, ödemeler Tosla’dan anında yapılsın. Harcama hatırlatma özelliği ile kimsenin kimseye borcu kalmasın, kimse mağdur olmasın *(swh)

  Hemen sen de kullanmaya başlamak için tıkla.

  10 0
 • hoş eylemdir.
  hele bir de yemek verirseniz her gün peşinizde gezer, efendisi olursunuz.

  hayvan ve doğa sevgisi insanlığın da göstergesidir.
  5 1 ...
 • Hayır ama aksine dünyada bunca giyemeyen çirkin bacaklı kadın varken ne kadar güzel ve alımlı olduğunu gösteriyorsun.

  Bunun nesi kötü?

  Erkekler de biraz bodybuilding yapınca kaslarını göstermeye çalışmıyorlar mı?
  4 2 ...
 • mescid-i aksa israil'in kılıç hakkı mıdır?
  evet.

  peki ya israil mescid-i aksa'yı "bu benim kılıç hakkımdır" diyerek sinagog yapar mı?
  asla...

  neden?
  çünkü israil türkleri küstürmek, kırmak istemez.

  araplar onların umurunda değil, lakin türkler yahudiler için bulunmaz bir dost, eşsiz bir müttefiktir.

  israil bunu iyi bilir ve türkleri asla kırmak, gücendirmek istemez.

  ayasofya'nın ibadete açılmasını son derece yanlış bir karar olarak görüyorum. lakin içiniz müsterih olsun.
  israil hiçbir zaman "bu benim kılıç hakkımdır" deyip mescid'i aksa'ya böyle bir uygulama yapmaz.

  bakınız ayasofya konusunda tahminlerin aksine ayasofya'nın cami yapılması, cami olarak tekrar ibadete açılması aslında israil'i sevindirmiştir.

  onlar hristiyanların kendilerine 1300 yıl boyunca yaptıkları zulmü hiç unutmadılar.
  bu zulumden onları türklerin kurtardığını, onları türklerin özgürleştirdiğini de asla unutmadılar, unutmazlar da...
  şunu unutmayınız ki yahudiler, hristiyanlara müslümanlardan daha çok düşmandır.

  ayasofya'nın cami olarak yeniden ibadete açılması aslında ortaçağ'da avrupa'da katledilen, engizisyon tarafından yok edilen onbinlerce yahudinin de bir nevi intikamıdır onlar için.

  israil, ayasofya meselesine bu gözle bakıyor.
  8 0 ...
 • matbaa

  41.
 • 1450'de gutenberg tarafından uygulanan basım tekniği ile çalışan matbaa makinesi 1493 yılında osmanlı topraklarına getirilmiş, istanbul, uzun bir süre dünya yahudiliğinin basım ve yayın merkezi olmuştur...

  ibrahim müteferrika'dan 234 yıl önce seferad yahudileri olan david ve samuel ibn nahmias kardeşler istanbul'da ilk matbaayı kurmuşlar ve yakup ben asher'in arba'ah turim adlı eserini basmışlardır.
  matbaa

  ardından 1530'da italyan yahudisi sonsino ailesi italya'dan en modern matbaa makinelerini getirtmiş ve istanbul'un yahudi dünyasının basım ve yayın merkezi olmasını sağlamıştır. (not: bugün ingiltere'deki sonsino kitapevi bu aileye aittir.)

  16. yy sonlarında yasef nasi'nin eşi reyna nasi'de (dona gracia mendes'in kızı) kendi evi olan belvedere köşkü'nde bir matbaa kurdurmuş burada eserler bastırmıştır.
  reyna nasi, köşkte kurdurduğu matbaadan sonra da kuruçeşme'de bir matbaa daha kurmuştur.

  15. yy sonunda osmanlı'ya gelen matbaa, 2. beyazıt tarafından türk ve müslüman tebaya yasaklanmış, matbaalarda osmanlıca, arapça ve farsça eserler basılması, çoğaltılması ve bunların satılması yasaklanmıştır.

  işte tam 234 yıl boyunca osmanlı'da yahudiler, ermeniler, levantenler ve rumlar kendi dillerinde eserler basmış, çoğaltmış ve satmışlar, ama türk ve müslüman teba kendi dillerinde basılmış bir esere sahip olamamıştır...

  hoş ibrahim müteferrika ilk müslüman türk matbaasını kurmuş, burada yalnız 17 kitap basabilmiştir. ibrahim müteferrika'nın vefatından sonra gelen 50 yıl boyunca ise sadece 1 kitap basılabilmiş osmanlı matbaasında...

  yani "biz 19. yy başına kadar hiç kitap basamamışız" desek yeridir.
  ama biz matbaanın icadından sonra 350 sene boyunca hiçbir şey ortaya koyamazken, avrupa milyonlarca kitap basmış, osmanlı tebası yahudiler, rumlar, ermeniler ve levantenler de avrupa'dan hiç geri kalmamıştır...
  matbaa

  dile kolay.
  tam 234 yıl geri kalmışsın...
  bugün de durumumuz pek farklı değil.
  avrupa ile yahudiler ile aramızdaki 234 yıllık zaman farkını bu geri kalmışlıktan hiç taviz vermeden koruyoruz.

  #tarih
  8 1 ...
 • musevilere atılan bir iftiradır, iftiradan ziyade bir nefret söylemidir.

  iftiranın içeriği;
  musevilerin hamursuz bayramının arifesinde sokakta sahipsiz bir hristiyan çocuk görürlerse kaçırdığı, kaçırdıkları bu çocuğu katlederek kanını çıkarıp, bu kanı yaptıkları ekmek ile yoğurdukları yönündedir...
  kan iftirası

  avrupa'da bu iftira yüzünden binlerce musevi katledilmiştir.

  ne var ki museviler osmanlı'ya sığındıklarında da papalık, bu kan iftirası konusunda boş durmamış, osmanlı'daki müslümanları yahudilere karşı kışkırtmak için bu nefret söylemini, bu iftirayı osmanlı coğrafyasına da yaymışlardı.
  kan iftirası

  osmanlı'da bu kan iftirası birkaç kez denenmiş, lakin özellikle kanuni sultan süleyman döneminde bu provokasyon girişimleri sonuçsuz kalmıştı.
  kanuni sultan süleyman'ın saray hekimi moşe hamon, sultan'ı bu iftiranın asılsız bir nefret söylemi olduğuna ikna etmişti.

  kanuni döneminde amasya'da bir kan iftirası provokasyonu yaşanmıştır.

  öyle ki, amasya'da bir ermeni çocuk hamursuz bayramı öncesi kaybolmuş, kaybolan çocuğun yahudiler tarafından kaçırılarak katledildiği yönünde bir iftira ortaya atılmıştı.
  bu iftira neticesinde amasya'da bir haham yakılarak öldürülmüş, yahudilere ait evler basılmış, talan edilmişti.

  lakin daha sonra kayıp olan ermeni çocuk salimen bulunmuş, ama bu iftira neticesinde pek çok musevi'nin darp edilmesi, sinagog yakılması ve bir hahamın katledilmesi engellenememişti.

  işte bundan dolayı kanuni bir ferman yayınlamış, bundan böyle bu tip durumlarda yaşanacak fevri davranışların önüne geçilmesi için bu davalara bizzat kendisinin bakacağını bildirmiştir...

  neticede, avrupa'da yüzlerce yıl yahudilerin katline sebep olan bu iftira, osmanlı coğrafyasında itibar görmemiş, yahudi vatandaşlarımız bu tip iftira ve nefret söylemlerinden uzak, güven içinde varlıklarını sürdürebilmişlerdir...

  #tarih
  10 1 ...
 • dişleri sarartan cinsel gücü azaltan sperm kalitesini bozan bir boku savunan 5-10 km koşamayacak yumuşak götlülerin cahil olmasıdır.
  5 0 ...
 • Yunan bakancım zamanında Ayasofya bizim için önemli bir ketedral diyip Atatürk evini öne sürüp pazarlık etseydiniz ne diyim yani. Ev bizim toprağımız sayılıyor Ayasofya da. Hani ayasofya müze olsa güzel olurdu da kendi toprağımız olan bir şeyin kullanım amacı değişmiş. Gene bizim mülkümüz olan başka bir şeye dokunur iseniz bu sizin yaptığınız sınırlarımıza tecavüz olur. O yüzden siyasetten anlamıyor isen köyüne dön. Şeklinde cevap verilmeli.

  Gene de ayıp ettik yunanlılara... Selanik belediyesi 1933 de Atatürk evini satın alıp bize hediye etmişti.

  Sırf oy kaybetmesinler diye birileri Sultan Ahmet bile doldurulamaz iken Ayasofya çıkardı başımıza. ibadet hanenin amacı başka dinler ile sidik yarışı değil insanlar daha rahat ibadet etsin diye alan oluşturmaktır.

  Fil suresini hatırlayın. Ebabil kuşları fillere neler yapmıştı. Kendi ibadet hanesini sidik yarışına dökenlerin sonu ne olmuştu. Bence müslümanlara kurandan çıkarılacak ders bol...
  7 1 ...
 • instagram'da atatürk ve ayasofya ile ilgili bir haberde "atatürk'ü neden sevmiyorsunuz?" şeklinde yapılan yoruma muhtemelen 17-18 yaşında olan bir genç tarafından verilen yanıttır. Vallahi çok üzücü.
  "biz size kuran'ı okuyup anlayasınız diye gönderdik" diyor. Sen kuran'ı anlamadan boş boş okusan neye? Bu kitap sana okuyup ders çıkarasın diye gönderilmiş. Su gibi okuyup geçmenin kime ne faydası var ve samimi mi? Okuyorum ama ne okuyorum ?
  işte atatürk de bu konuda millet dinini anlasın diye çalışmalar yapmış diye biliyorum. Bu konuda ben de pek malumat sahibi değilim ama atatürk'ü bu sebepten ötürü sevmemek yalnızca "aptallık" olur.

  kuran ı türkçeleştirdiği için atatürk ü sevmemek
  17 6 ...
 • Netflix'de ki bütün diziler filmler zaten bir sürü site de var. korsan ama internet'in büyüklüğü bu zaten. erdoğan hayal görüyor o açıklamasından sonra zaten bir ton düzeltme geldi zaten üstüne. bu arada bazı film sitelerinin içeriği Netflix'den bile zengin.
  2 0 ...
 • poğaçanın eşantiyonudur. sürpriz yumurta gibi. o da yumurtaya benziyor bir açıyorsun içinden oyuncak çıkıyor.

  genede kıymalı böreğin içerisinden çıkan kıyma kadar şaşırtmaz. 30 yıldır yiyiyoruz 1 veya 2 defa kıymalı böreğin içinden kıyma çıktı ya lan. gerisi hep soğan.
  2 0 ...