• gidip görmüş biri olarak yorumlarsam diyenlerin aksine bana bir maneviyat katmadı.

merak edenler için 1 ilçe düşünün bu ilçenin içinde lokantasından kitapçısına, ( tabi onlara ait olan semerkand yayınları satılıyor) berberinden oyuncakçısına kadar her şey var. sattıkları çoğu şey kendi üretimleri. etrafta sürekli sigara içen ve kurban diye seslenen her tür binlerce insan ( özel zamanlarda) var. bedava hizmet eden sofiler var. sürekli bir inşaat hali, yeni bir bina yapılıyor. dini muhabbetlerden çok gavs muhabbetleri yapılıyor.

tövbe almak denilen bir uygulamaları var. namazdan sonra grup halinde gavs’ın önüne diz çöküp size uzatılan ipi tutuyor ve dediklerini tekrarlıyorsunuz. bu tövbe esnasından gavs’ın gözlerine bakmayın ve konuşmayın diye uyarılıar yapılıyor. gavs’ı da namazdan namaza görebiliyorsunuz ki görenler başlıyor ağlamaya bağırmaya. hatırladığım şey bi de buz gibi su ile seni gusül almaya zorlamaları. o abdesten sonra yastık battaniye verip cami içinde yatmaya yolluyorlar. konuşmak yasak. elinize tutuşturdukları kağıtta yazan isimlere dua ediyorsunuz. çoğu bir önceki gavslar ve akrabaları. içeriye yönelik hatırladığım şeyler bunlar. benim gözlemlerime göre çok güçlü bir oluşum. zengininden fakirine, ayyaşından doktoruna, polisinden müdürüne herkes var. ağızlarından gavssız cümle duyamazsınız. çoğu il ve ilçelerde temsilcilikleri var. her yerde karşınıza çıkma şansları var. kendilerince ibadetten başka dertleri olmadığını söylüyorlar ama gavs yarın gidin savaşın öldürün dese 1 tanesi çıkıp “ neden, niçin ?”diye sormaz.

ileride başka bir iktidar bunlara karşı savaş açarsa zannettikleri kadar kolay alt edilecek bir grup değil.
    6 1 ...
  • Turgut Özal (1983-1993), Tansu Çiller (1993-1996), Necmeddin Erbakan (1997-1998), Devlet Bahçeli (1999-2002) ile hiç bir sorunu olmayan akparti tam olarak hangi eski Türkiye'den şikayetçi? Erdal inönü'nün vekaleten başbakan olduğu 2 haftadan mı?

Yemişim sizin eski türkiye yalanlarınızı. AKP seçmeninin ne kadar bilgisiz ve dünyadan habersiz olduğu daha iyi nasıl özetlenebilir?
    7 1 ...
  • saadet partisi iki gün önce kurulmuş bir parti değildir ki sizin dediğiniz gibi gaza gelsin. sizin babanız daha sokakta oyun peşinde koştururken bu parti chp ile kıbrısa çıkartma yapıyordu. saadet partisi bu ülkede fikri temelleri olan ve bir davaya sahip olan tek partidir. milli görüş hareketinin siyasi koludur. bir parti için 15-20 yıl çok uzun bir süredir. bir hareket için ise 20 yıl hiçbir şey değildir. bu hareket adalet partisini, anapı mezara gömmüştür. kaç seçimdir bir lira yardım almadan tüm ülkede teşkilatlı bir biçimde çalışmaktadır. cahilliğinizi, hırsınızı, kininizi kendinize saklayın.

1970 milli nizam partisi
    1972 milli selamet partisi
    1983 refah partisi
    1997 fazilet partisi
    2001 saadet partisi
    5 0 ...
  • bugün stajdaki ilk günüm. stresten uyuyamadım; şimdi de on beş dakika erken gelmişim, kapıyı açan adam henüz kimsenin gelmediğini ve burada (koridorda) bekleyebileceğimi söyledi. şimdi koridorda volta atarak içeride oturanların kahvaltı edişini dinliyorum.

edit: saat 11'e geliyor, yanında çalışacağım kişi hala gelmedi.
    2 1 ...
  • hayır aslında orda bir boğaz kesmek, ardından arkaya doğru boyundaki diğer kısımları falan kesmek diye aşamalı bir kesme işlemi var.

yani ayrıca ayırmak kesmek aynı değil. kesti mi ayrılan şeyler olur doğru ama ayırmak için kesilen yer başkadır. kafa değildir evet. zor olur bir de ışidin bile midesi kaldırmaz onu. ağızdan mı girecek, burundan mı? ıy

bir de kafatası var. kafayı kesin kesemez. gücü yetmez. anca elektrikli testereyle. o da iş yani.
    2 0 ...
  • hayır aslında orda bir boğaz kesmek, ardından arkaya doğru boyundaki diğer kısımları falan kesmek diye aşamalı bir kesme işlemi var.

yani ayrıca ayırmak kesmek aynı değil. kesti mi ayrılan şeyler olur doğru ama ayırmak için kesilen yer başkadır. kafa değildir evet. zor olur bir de ışidin bile midesi kaldırmaz onu. ağızdan mı girecek, burundan mı? ıy

bir de kafatası var. kafayı kesin kesemez. gücü yetmez. anca elektrikli testereyle. o da iş yani.
    2 0 ...
  • Dogrusu ilk zamanlarda muharrem ince'ye oy vermeyi dusunmuyordum. Meral aksener'e veririm diye dusunmustum. Ama gecenlerde biraz televizyon izlemek zorunda kaldim (evet zorunda kaldim. Bu da baska bir hikaye ama neyse) ekseriyetle a haber, trt1 gibi kanallari izledim saatlerce.

Aksam haberlerinin zamaniydi ve neredeyse her haber, muharrem ince'yi karalama derdindeydi. Zaten muharrem ince'yi karalamayan haberler de "otuz yil once hastane yol yoktu bunlari biz yaptik" temali insaat merkezli propagandalar veya "yerli ve milli bok yaptik" temaliydi. Fazla apolitik ve siyaset kavramina meslegim geregi partiler ustu bakmama ragmen internetten muharrem ince ile ilgili videolar, haberler, bilgiler okumaya basladim. Kabarmis sosyolog damarimla yaptigim bir kac gunluk arastirma sonucunda muharrem ince'nin vaatlerini kendime uygun buldum. Kariyeri bende sempati kazandirdi, dili halktan, halkin dilinden bir adam oldugunu gordum. Ve en onemlisi biz sosyal bilimcilere umut olan projelerden bahsetmesiydi.

Birkac haftadir arkadaslarimla konusuyorum, tartisiyorum. Kimi meral aksenere, kimi ona kimi buna verecek olan insanlari muharrem ince'ye oy vermeye ikna ettim. Ki bu insanlarin sayisi en az otuzdur. Onlara, kendi arkadaslari ile de gorus alisverisinde bulunmalarini istedim. Yaridan fazlasi da bunu zaten yapacaklarini soylediler. En az elli oy benden olsun muharrem baskanima.

insallah bu sefer degisecek bazi seyler.
    3 2 ...
  • anın görüntüsü

üç vakte yolculuk görünen fallar değil bizim işimiz, her vakte yol alan bir ömür..

not: hayatımda ilk kez bi fotoğrafla birlikte aforizma paylaşasım geldi. içinde tutamiyo insan, dopdoluyum.
    7 0 ...
  • herkese bunu yaptığı düşündüğüm için Bunlarda bir amaç görmüyorum da, sizi dikkate alırsak var imiş. 3 ü falan geçtim. dün bir açtım sözlüğü 50 bildirim var. 10 ar 15 er, 3 4 kişi oylamış.. bir şey demek isteyen der, böyle ıvır zıvıra gerek yok. kasmayın bu kadar. bak üste okudum, ulupuan artırması olabilir. artıyor muymuş lan öyle ahah? bende benim ki niye düşük diyorum. 4 yılda toplasan 10 açık oy olunca...

edit: ısır simyalleri geldi.. yok bacım teşekkür ederim :/

edit2: ne diyim bilemedim, ahah. hepinizi ayrı ayrı öpüyorum..
    3 entryi art arda açık oylayan yazarın amacı
    4 2 ...
  • Oğlum noluyor lan.

Duyarlılık arttı da tepki olarak mı gün yüzüne çıkıyor bu tip haberler yoksa bu piçler dernek falan kurup soykırıma mı başladı

Sizin ben ruhunuzu silkeleyeyim, ruh hastaları.

Şunu normal bir insan yapmaz, hiçbir şartta.
    Işte insanları da fırsat buldu mu doğrayan şerefsizler bunlar.

Toplumdan izole edilmeliler.
    Hem toplum, hem doğadan.
    11 0 ...