• bugün çok bahsi geçti bunun. artı oy kasıyor bazıları diye bağırdılar delirdiler. birisi çıkıp ta sahte hesapla küfrediliyor, yandaş olunuyor demedi. onlarca kez silik olup saat geçmeden geri gelen yazarlar var burda. onların bahsi geçmedi.

fake hesap

bu şahıs kimin çakmasıdır bilmiyorum. bugün üstüne gidilen bir yazarın nickaltına yazan ilk kişinin entrysini benim girime kopyalayıp aklınca bana yorumda bulunmuş. kopyalanan entry sahibine mesaj atmaya çalıştım ama mesaj kapalıydı.

şunları demek istiyorum;

ahlaksız birisi değilim, hayatta en çok korktuğum şey de kendimi kaybetmektir.

kedileri çok severim. yolda yürürken bile ayağıma dolanan tanımadığım kediler olur.

şarap, rakı, bira, tekila, alkol... yerinde güzeldir. kimsenin ağzına şişe dayayıp içeceksin demedim. çünkü bazı insanlar götüyle içer, şükür ki tanıdıklarımda böylesi yok.

sözlüğe her telden yazıyorum. en büyük uktemi yazdığım da oldu elimi paylaşıp trollediğim de. bunu prim için yapmadım.

ibne değilim. o laftan da tiksinirim. insanları zararlı olmadıkları sürece cinsiyetleriyle yargılamam. sana da tavsiye ediyorum cesaretsiz sahte kişi.

not: bu bir ifşa değildir.
    edit: lütfen bu entrynin yorumlarını okuyun.
    12 3 ...
  • herkesin kaldırabileceği bir şey değildir. günlük problemlerinizi sevgilinize söylemezseniz kendi içinizde dağ yaparsanız üzerine de uzak mesafenin sorunlarını eklerseniz kesinlikle yürümez.

göremiyorsun, dokunamıyorsun, sarılamıyorsun, başını omzuna koyup yeri geldiğinde ağlayamıyorsun. yine de aşk varsa içinde her şeye değer. çünkü birisini sevmek ona dokunmayı gerektirmez. sevdiniz madem tadını çıkartın.

sinirlenip her şeyi kırıp dökmek, hataları pat diye yüzüne vurmak kolay. zor olan direnmek, savaşmak. hataları telafi ederseniz erdemlisinizdir. arkanıza bakmadan ilk birkaç ayda kaçarsanız kimsenin kalbine girip boşuna yer kaplamayın. kısacası yüreğiniz varsa girişin uzak ilişkiye. yoksa kimsenin canını da yakmayın kendinizi de üzmeyin. gemiyi ilk terk eden olmayın, o kolay olanı. zor olanı sorunların üstesinden gelmek. yön değiştirebilmek. rüzgara kapılıp gidersen değil karşı gelebilirsen güçlüsündür.
    6 0 ...
  • mesut özil

2154.
  • (bkz: solingen katliamı)

mesut, sen türk olduğunu unuttun ama düşmanın unutmadı. sen istediğin kadar "hihihi almanım ben hihihihi" diye yalakalık yap, almanya vatandaşı ol, kanını taşıdığın milleti inkar et; sen onların gözünde türksün. kendini ait hissetmediğin türk milletinin merhametine sığınıyorsun şimdi, utanıyor musun?

solingen'de diri diri yakılan türkler umrunda mıydı? almanlar tarafından yakılan türk bebekler umrunda mıydı? dazlakların türk kızlarını taciz etmeleri umrunda mıydı? hayır, kendini alman olarak hissettiğini söyledin.

sen türk olduğunu unuttun ama düşmanın unutmadı. burada bazı milliyetsizler "türkiye'den siktir olup gitmek" başlığı açıyorlar. orada kırmızı dipli mumla, yollarına güller dökülerek karşılanacaklarını zannediyorlar ama ilk falsolarında "aşağılık pis türk!" diye küfür yiyeceklerini ve mülteci muamelesi göreceklerini bilmiyorlar.

sen türk olduğunu unutsan da düşmanın asla unutmaz.

Ömer Seyfettin’in primo türk çocuğu adlı kitabını okuması gereken futbolcu.
    9 0 ...
  • herhalde, bir köye sahip olmamanın en büyük handibaplarından biri budur.

ergenlikteyken,

"offf bee melis şu anda kuşadası yazlıkta. kimbilir her gece kimlerle kitap okuyor. bizse köy yerinde sürünüyoruz"

diye dert yanan arkadaşlarım, şimdi şimdi aslında bir ayrıcalığı yaşadıklarını idrak edebiliyorlardır.

zira artık etraflarında melisler, haleler arz-ı endam etmekte, birlikte kitap okuyabilmektedirler.

gelgelelim artık dedelerinin, köy kahvesinde ısmarladığı buz gibi, doğal bir limonataya kavuşma imkanları bulunmamaktadır.

ulan bu sefer troll falan değil hakkaten dedemi özledim lan. nur içinde yatsın.
    10 0 ...
  • yetkili ve moderatörlerin tarikatçı, cemaatçi bilmem neci olmasından ziyade iş bilmemelerinden kaynaklanmaktadır. evet yapmaları gereken işi bilmiyorlar. sözlük umurlarında değil dolayısı ile ortaya böyle aptal aptal şeyler çıkıyor.

veledin bir tanesi direkt benim nickim ile başlık açıyor. entryde bana küfür ve hakaret ediyor. ben de altına entry giriyorum içerisinde küfür yok hakaret yok. onun entrysini de gammazlıyorum. muhtemelen o veya onun yancılarından birisi de benim entrymi gammazlıyor. netice ? benim entrym sözlüğü yasal yönden zorda bırakabilir ve üstteki entrylere cevap veya tanım ile başladığı halde başlığı tanımlamıyor ( başka bir şeye uyduramamışlar böyle gammazlamışlar ) diye siliniyor. onun başlığı ve entrysi tanımsız ve formata uygun olmadığı halde olduğu gibi duruyor. hatta durmasını geçtim şikayetlerden bile siliniyor yani değerlendirmeye bile alınmıyor. ulan ben elemana cevap şeklinde olmadan "yazılanlar gerçeği yansıtmıyor" yazıyorum bu sözlüğü yasal yönden zorda bırakabiliyor ama eleman bana direkt hakaret ve küfür ediyor bir bakıma benim bunu yargıya kadar taşıma hakkım doğuyor ama o sözlüğü yasal yönden zorda bırakmıyor.

velhasılı burada bazı nickler direkt olarak moderasyondan birilerinin hesapları veya kollanıyorlar. bol eksi karmaları var sabahtan akşama hükümet lehinde yazıyorlar, etiketlenmiş nick altlarına onlarca entry yazabiliyorlar ( sözlük içi vardı ne oldu ? ) ve yazdıkları her entry buradaki yazarlara dahası ülkenin kurucusuna ve ülkenin değerlerine küfür ve hakaret içeriyor. şikayet edersen "formata uyuyor bir şey yapamayız" diyorlar sonra hiçbir şekilde küfür hakaret etmeyen yazarlar çatır çatır çaylak yapılıyor, siliniyor. bu format nasıl bir şey ki ana bacı küfürler kendisine uyarken doğru düzgün yazılan entryler kendisine uyamıyor. tengirin dediği gibi adam fetöyü yani bir terör örgütünü övmüş onları silmiyorlar ama o entryleri refere eden başlıklar siliniyor entryler siliniyor. nasıl iş lan bu nasıl ?
    13 1 ...
  • sözlüğü kimlere kimlere peşkeş çekiyorsunuz, kimlerle aynı yolda yürüyorsunuz haberimiz yok.
    bakın buranın bir formatı var ve küfür, hakaret içermeyen yazılar siliniyor.
    sırf birilerini rahatsız ediyor diye.

1-)
    (bkz: şeyhine karısını sunup halife olan menzilci sofi)
    bu başlığı açan benim.

hakaret yok, küfür yok, bu menzilcilerin kendi kitabında geçen ifadeleri görsel olarak ekledim.
    bir adam başka bir adama karısını sunuyorsa bunun adı "gavatlık" değil de nedir?

ve siz bunu "bu entry sözlüğü/yazarı yasal yönden zor durumda bırakabilir." gerekçesi ile siliyorsunuz.
    silinen entry ekran görüntüsü;
    uludağ sözlükteki menzilci fetöcü yapılanma

şimdi adamların kendi kitaplarında geçen bir ifade nasıl olur da beni yasal yönden zor durumda bırakabilir.

2-)
    (bkz: ayk73 ün fetöcü olması)
    bu başlığı açan da benim.
    ayk73 nicki ile yazan sözlük yazarının fetöyü övdüğü entrylerin görsellerini paylaştığım entry de "bu entry sözlüğü/yazarı yasal yönden zor durumda bırakabilir" gerekçesi ile silinmiş.
    bu ve bunun gibi 3-4 yazarın fetö'yü yaladığı entryler hala duruyor.
    size diyorum, aloo...
    fetöyü öven entryler duruyor, ama fetöcüye "fetöcü" diyen ve bunu belgeleyen entry siliniyor.

sözlükte fetöyü öven entrylerinin linki;
    https://www.uludagsozluk....BClen/@ayk73/&ac=true

3-)
    (bkz: atatürk e hakaret eden çarşaflının kucağa oturması)
    bu başlığı da açan benim. ve başlığın ilk entrysi "entry hakaret, küfür, ağır derece argo içermemelidir. bu entry sözlüğü/yazarı yasal yönden zor durumda bırakabilir." diyerek siliniyor.
    bu başlığı sildiren gammaz bir de not düşmüş;
    "başlık silinsin. yazar silik olsun, yazar kaşınıyor."

ve bunu silen moderatör bunu göre göre siliyor.
    atatürk'e küfreden safiye inci'nin aziz hatırasına zeval gelmesin...

burada "yazar kaşınıyor" diyen şahıs; kaşınıyorum lan, delikanlıysan gel kaşı hadi...

4-)
    (bkz: safiye inci)
    bu başlığı açan da totonok folmondoko boton gomo.
    başlığın ilk entrysi "sözlüğü yazarı yasal yönden zor durumda bırakabilir" denilerek silinmiş.

yengec burger

atatürk'e küfür ve hakaret eden bu kadına hakaret bile etmemiş lan adam.
    siz bu entryi neye dayanarak siliyorsunuz?

bu yukarıdaki entrylerin silinmesini haklı bulan bir tek kişi çıksın ve bunların silinme sebebinin haklı olduğuna dair bir tek argüman sunsun, özür dileyip bu yazdığımı da sileceğim.

amaç belli.
    sözlükte bazı organizmalar var.
    eski fetöcü, cemaatçi, menzilci bir oluşum var.
    bunlar moderasyonu belli ki tehdit ederek etkisi altına almışlar ve kendilerini rahatsız eden entryleri sildiriyorlar.
    safiye inci'nin gerçek yüzünü gösterenlere bile tahammülleri yok.

olum kim sizi tehdit ediyorsa dik durun lan.
    ben sizin sonuna kadar arkanızda duracağım, size şeref namus sözü.
    bunlar anca boş tehdit ederler.

yapmayın, bunların tehditlerine boyun eğip karaktersizliğe yelken açmayın.
    size söz ben her türlü imkanımla arkanızda duracağım. boyun eğmeyin...
    28 11 ...
  • Themis portia.
    Aynı saçma sapan yazılar, aynı gereksiz duyar.

Zamanında bu keko da her yazdığı entrye 100+ oy alırdı. Demek ki fake hesaplarını silmemiş, yedekte tutmuş. Şimdi de kullanıyor.
    Hayır, kullansın. Kullanmasın değil. Ama en azından kendine tek entry başına 5-6 tane oy ver. Yoksa bakıyorum, kusura bakmayın da saçma sapan bir entrysi felaket oylanmış oluyor. içimden hass*ktir deyip gülüyorum.
    Gerçi bu sözlük ‘yoruldum’ yazıp 50 oy alanı da gördü, themis portia kekosunun saçma sapan duyarlarının 150+ oy aldığını da gördü.

Açıkcası Kaliteli yazdığını da düşünmüyorum. Yazıyı gereksiz uzatınca kalite artıyorsa dikkat ettiyseniz sabahtan beridir bu entryi uzattıkça uzattım.
    En kalitelisi oldu bak.

Edit: ya olum bakın, uzun yazmak saatlerce uğraşmak demek değil. Bu şahıslar ne bir gogol, ne bir tolstoy. Dümdüz sizin yazdığınız seyleri allayıp pullayıp 3-4 paragraf haline getiriyorlar. Siz de ‘wow, ne yazmış emek amq emek’ diyorsunuz.
    isterseniz ve bana da her entry basına 150+ oy çıkartacaksanız, şahsen her başlık altına kitap bile döşerim. Lakin Uludağ sözlük buna değmeyecek bir yer.
    Ekside görüşelim.
    30 20 ...
  • Ne ağladılar be 28 gün için. Yok esnaf dükkanını bırakamazmış, yok karısı hamileymiş, yok burnunun ucunda sivilce varmış, yok götü kuzeye bakıyormuş.
    Yıllardır askere giden onca insan, hele hele zamanında 20 ay askerlik yapanlar. iyice keriz konumuna düştü.
    16 4 ...
  • nefisler nefisi bir önerme.

sabahın bu kör vaktinde, ununu elemiş eleğini asmış bir arkadaşınız, ağabeyiniz, dayınız, dedeniz olarak naçizane sizlere vereceğim salıktır efendim.

amma konuşun amma yalaşın ama sakın övkenize yenilip döğüş etmeyin.

her sorununuzu çözebilirsiniz bu şekilde. baktınız karşınızda bir hemcinsiniz; konuşun arkadaşlar. yok baktınız nefis bir hanım, oracaıkta yalayın. taş bir bey? kaptırmayın kızlar yalaşın.

bunca yıllık tecrübeyle konuşuyorum. bence kulak verin.

not: başlığı cnalandırmak suretiyle ucuz bir harekete imza attığımı düşünmeyin lütfen. yegane amacım, nazenin ve nadide, sasyal bir platform olan uludağ sözlük'Ümüzü pembeye, maviye ve beyaza boyamak efendim.
    11 0 ...
  • öncelikle: (bkz: posilac zehiri içeren yerli ve milli süt/#39895461)

dünya sıvı süt pazarının toplam yüzde 65'ine sahip olan süt şeysi.
    şeysi diyorum, çünkü uht süt, süt değildir.

neden değildir?
    çünkü uht süt elde edilmesi için süt 135-140 derece sıcaklıkta 3 ila 6 saniye endüstriyel işlem görür.
    buna pastörizasyon diyorlar ama yanlış.
    zira pastörizasyon farklı bir şey.
    pastörize işleminde süt 70-75 derecede 15 ila 30 saniye arası endüstriyel işlem görür, uht işleminde ise daha farklı.
    pastörizasyon işleminde sütün içindeki yararlı bakterilerin çoğu kalıyor, ama uht işleminde tüm bakteriler ölüyor. içinde hiçbir bakteri bulunmayan ambalajlanmış uht sütler de 4 ay gibi uzun bir raf ömrüne sahip oluyorlar.
    işte uht işleminde sütün ani ve yüksek sıcaklarda kaynatılması ile sütün içindeki bütün yararlı bakteriler(probiyotikler) ölüyor. sütün protein miktarı sıfıra düşüyor. ve insanlar en önemli protein kaynaklarından biri olan sütten hiç protein alamıyorlar...

üreticiler neden pastörize süt değil de uht süt üretiyorlar.
    çünkü pastörize sütün raf ömrü en fazla 4-5 gün, ama uht sütün raf ömrü 4 ay.
    pastörize süt soğuk zincir istiyor, uht süt için buna gerek yok.

yani tamamen ticari ve pazarlama için.
    sağlığa bir faydası olup olmaması kimsenin umurunda değil.
    güya süt üretip satıyorlar işte.

peki ne yapmalı? süt içmeyelim mi?

tabi ki süt içeceğiz, süt bizim temel ihtiyacımız.
    ama marketlerde satılan uht'li sütleri içmeyeceğiz.
    her mahallede bir şarküteri vardır, mandıra ürünleri satan bir yer vardır. işte buralara her gün günlük taze inek sütü geliyor.
    alın onlardan tüketin. bir o sütü için, bir de kutu sütü için, aradaki farkı göreceksiniz.
    12 0 ...