prometheus

193.
  • Ateşi getiren tanrıdır. Fakat ateş burada büyük bir sembolik anlam taşır. Ateş ile kastedilen bilgidir. Eski Yunanda insanoğlunu insan yapan şey ateşi buluşudur. Prometheus ismi de pro- ve metheus ögelerinden oluşur. Metheus, meth yani bilmek kökünden gelir. Matematik de aynı köktendir ayrıca. Pro-metheus önceden bilen demektir.

Kahin tanrı olduğu görüşü bu etimolojiden gelir ama kehanet gücü olduğu tartışmalıdır. Buradaki bilginin, insan bilgisi olduğu düşünülmektedir asıl olarak -ki doğru olan bu bence de, kehanet anlamında bilmek değil.
    4 0 ...
  • Bir kere şapka kanuna göre herkes şapka takmak zorunda değildir. Şapka kanunu, eğer başına bir şey takacaksan bu sadece şapka olabilir der.

insanların o dönem hep şapka takmasının sebebi erkeklerde başlık giymenin yaygın bir adet olmasındandır. Osmanlı'da da başlık giymeden dolaşanlar hoş karşılanmazdı.

2. mahmut'a kadar bu başlık sarık iken 2. Mahmut'tan sonra fes olmuştur. Atatürk'ten sonra ise şapka olmuştur. Olay bundan ibarettir.

Fesin şapka kadar tepki görmemesinin sebebi şapkanın kenarları kıvrımlı olduğu sebebiyle namaz kılmaya engel olduğu ve bu nedenle dinsizlik alameti olarak görülmesidir. işte bu kadar ilkel düşünceleri vardı şapka kanunu muhaliflerinin.

O şapkadan asıldı denilen kişiler de şapka kanunu bahane ederek devlete karşı isyan çıkartan ve insanları isyana teşvik eden kişilerdir. Yani tek suçları şapka takmamak değildir. Hiç kimse şapka takmadığı için asılmamıştır.

Bir çarpıtma ve yalandır.
    7 3 ...
  • biraz hızlı ilgi duyulmalıdır zira nüfusları hızla yaşlanmakta ortada kız kalmayacak. diğer gelişmiş asya ülkeleri için de durum geçerli.

genç kız diye alacaksınız nene çıkacak, gerçi geç yaşlanıyorlar sıkıntı yok.

mesela bu abla koreli 51 yaşında.

https://www.instagram.com/jungdayeon/

bu çinli 50 yaşında:

https://static.boredpanda...er-liu-yelin-china-35.jpg

bak daha japonu dahil etmedim.
    2 0 ...
  • Şelale. Türk filmiydi. Sanırım hülya koçyiğit oynuyordu. 8 yaşında falandım o filme götürdüklerinde beni. Filmde de kadının kızı yanıyordu. Hala annemlere sorarım 8 yaşındaki bir çocuğu neden o filme götürdünüz diye. Ha bir de sinemada elektrikte kesilmişti hayatımın en korkunç anlarıydı sanırım.
    1 0 ...
  • sırlarımıza ve anılarımıza iyi bak diye fısıldar geçerim ruhumla. yanında başkası olduğu için yüzüne de bakmam muhtemelen.
    2 0 ...
  • kaypak insanlar, kendi çıkarları için hiç çekinmeden başkasını okkanın altına atabilecek derecede vicdansız ve şerefsiz olurlar genelde. gırtlaklarını sıkasım geliyor ama fiziksel şiddet çözüm olmadığı için başka yollar bulup hayatı kendilerine zindan etmek çok daha keyifli...
    yaş ilerledikçe daha kurnaz daha zeki oluyor sanki insan...ya da daha tecrübeli...

sanırım lvl farkı...gamer olan anlar...
    1 0 ...
  • eve çıkacağın çok iyi arkadaşların hali hazırda varsa ev, onun dışında kesinlikle yurt. bu benim yurtta ikinci senem ve seneye de yurtta kalmak istiyorum. buradaki ortam çok güzel çünkü. kendine arkadaş edinebilmek için seçici olsan da mutlaka buluyorsun. tartışmayı, kavgayı, düzeni önce burada öğreniyorsun. herkes birlik içinde hareket ediyor ve yemeğini bile başkalarıyla yemek çok güzel. hayatının düzene girmesi ve türlü sosyal meselelerle başa çıkmak ve onları tanımak açısından ideal bir yuva.
    fakat evde, insanlar sınırlı ve yeni birilerini tanıma fırsatın olmuyor ev içinde. yurtta her türden her bölümden her memleketten insan tanıyorsun. hepsi başka bir şey katıyor sana. ve bir şeye ihtiyacın olduğunda da pek çok kapın var.

örneğin bir keresinde bir gün sonra herkesin önünde, hocamın önünde ilk klinik görüşmemi yapacaktım. bol bol tanımadığım insan gerekiyordu pratik için. gecenin ikisinde falan aşağı inip klinik görüşme ortamı yaratıp tanımadığım insanlarla pijamalarla klinik görüşmeler yapmıştım. çok güzel bir anıydı.

sonra bir grupla tek başıma kavga ettim, zordu ama güzeldi. yurt olduğu için dövememeleri büyük bir artı bak. ev arkadaşların daldı mı dalar.

giriş çıkış saatlerinde, kurallarda ve yasaklarda gösterilen çabalar ve karşı koymalar zaten başka bir zevk veriyor. yurda alkol sokup kızlarla dağıtıp yurdun bahçesinde yattığımız, sistemleri takip ederek aileye mesaj gitmeden gece dışarı çıkmanın keyfine vardığımız çok oldu. biri bir şey sorsa bile bunlarla baş edebilmeyi öğrenmek, o “he he”yi bile öğrenmek çok güzel.

tabiki yine de herkese göre değişebilir bu. isteklere ve kişilik özelliğine göre. soruları olup danışmak isteyenleri mesaj kutuma beklerim.
    5 0 ...
  • hakkında girilen 600. Entry'i bekledim hamlet'in o efsane tiradını yazabilmek için.

'"Olmak ya da olmamak, işte bütün sorun bu!
    Düşüncemizin katlanması mı güzel
    Zalim kaderin yumruklarına, oklarına
    Yoksa diretip bela denizlerine karşı
    Dur, yeter demesi mi?
    Ölmek, uyumak sadece!
    Düşünün ki uyumakla yalnız
    Bitebilir bütün acıları yüreğin,
    Çektiği bütün kahırlar insanoğlunun.
    Uyumak, ama düş görebilirsin uykuda, o kötü.
    Çünkü, o ölüm uykularında
    Sıyrıldığımız zaman yaşamak kaygısından
    Ne düşler görebilir insan, düşünmeli bunu.
    Bu düşüncedir felaketleri yaşanır yapan.
    Yoksa kim dayanabilir zamanın kırbacına?
    Zorbanın kahrına, gururunun çiğnenmesine
    Sevgisinin kepaze edilmesine
    Kanunların bu kadar yavaş
    Yüzsüzlüğün bu kadar çabuk yürümesine
    Kötülere kul olmasına iyi insanın
    Bir bıçak saplayıp göğsüne kurtulmak varken?
    Kim ister bütün bunlara katlanmak
    Ağır bir hayatın altında inleyip terlemek
    Ölümden sonraki bir şeyden korkmasa
    O kimsenin gidip de dönmediği bilinmez dünya
    Ürkütmese yüreğini?
    Bilmediğimiz belalara atılmaktansa
    Çektiklerine razı etmese insanları?
    Bilinç böyle korkak ediyor hepimizi:
    Düşüncenin soluk ışığı bulandırıyor
    Yürekten gelenin doğal rengini.
    Ve nice büyük, yiğitçe atılışlar
    Yollarını değiştirip bu yüzden
    Bir iş, bir eylem olma gücünü yitiriyorlar.'
    6 0 ...
  • Aynı şekilde hitap edilir.
    Kullanım biçimine, konuşma tarzına göre fazla ciddi gelebilir böyle de çok kasıntı oluyor. En iyisi ilk sohbette siz diye hitap etmektir ilerleyen sohbette sen ben safhasına gelirseniz sizin bileceğiniz iş, sayın sözlük halkı.*
    4 0 ...
  • Kişilik bozuklukları çeşitlerindendir. Bu kişiler etraflarına karşı dostça, ekspansif ve enerjik olurlar. istekleri dışında bir şey geliştiğinde normalden fazla şekilde kızgınlık ve aşırı duyarlılık gösterirler, ruh halleri depresyon halinden fazla neşe haline kadar değişebilir. Gün içinde bazen karamsar kimi zaman konuşkan halde olurlar bazende fazla içe kapanıktırlar. Belirtiler psikotik olmayan düzeyde devam eder.
    Bazı durumlarda ortaya çıkan birtakım faktörlerle manik depresif psikoz görülebilir. Genel olarak iş hayatlarında başarılı oldukları kadar sosyal hayatlarında dengeyi sağlayamazlar. Çeşitli tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir.
    6 0 ...