• bir kere o derece değil numaradır. hatta dioptiridir. derece astigmatlı camların montajıyla alakalı teknik bir bilgidir ve büyüklük ya da küçüklük ifade etmez. astigmatlı bir camda 0 derece ve 180 derece, transpoze halinde eşittir.

ikinci konuya gelinirse, numaralı gözlük takmak, gözlerinizi tedavi etme anlamında olumlu ya da olumsuz bir şey yapmaz. çocuk hipermetrobu hariç. o farklı bir konu.

göz kaslarınız, gözlüklüyken dünyayı net gördükçe rahatlar ve beyhude biçimde yaptığı akomodasyon işlevini bırakır. gözleriniz gözlüğe alışır. siz de gözlüğü çıkarınca eskiden daha net gördüğünüzü, gözlüğün gözlerinizi ilerlettiğini düşünürsünüz. bu çok büyük bir yanılgı. siz eskiden de dünyayı net göremiyordunuz. sadece gözlüğe alıştınız.

numaralı gözlük takmanızla birlikte numaranız artmaz ya da azalmaz. bu tamamen allah'ın dna kodlarınıza işlediği bir durum. artacağı varsa gözlük taksanız da artar. artmayacaksa takmasanız da artmaz.
    9 1 ...
  • Türk kadınları ne masum yarabbim ya. Gitmiş market alışverişi yapmış koca parası yemek sanıyor onu. Şeyma Subaşı dese hadi anlayacağım. Gitti mis gibi her yerine estetik yaptırdı, chanel çantalar, kürk mantolar, o ülke benim şu ülke senin çatır çatır elin taş gibi italyanıyla yiyor herifin paraları. Para böyle değil öyle yenir.
    15 0 ...
  • benim için deniz, kum vs değildir. yanlış anlaşılmasın insanlar tabi ki bu şekilde tatil isteyebilir. çünkü herkesin ihtiyaçları farklı, herkes şekilde mutlu oluyor. benim için tatil rutinin dışına çıkmak, tüm koşuşturmalardan, yüzümüze taktığımız maskelerden kurtulup uzaklaşmak demek. kimimiz öğrenci, kimimiz veli, kimimiz çalışan ya da işvereniz. bunların yüklediği sorumluluktan arada kurtulmak, nefes almak lazım. bu bir dağ başı, bir köy ya da uzak bir ülke olabilir. " gitmek" cidden çok iyileştirici bir şey.
    5 0 ...
  • gerçekten kadın hakları için mücadele eden feministler akıllı ve adalet duyguları gelişmiş kadınlar. aralarında kendisine feminist diyen, bazı kelimelere takılan , işi erkek düşmanlığına getiren seksistler yok mu? tabi ki var. ama bu, bugünkü tüm kazanımlarımızda emeği olan feminist mücadelenin değerini asla azaltmaz.

ikisini ayırmak lazım.

(bkz: seksizm)
    (bkz: feminizm)
    2 0 ...
  • ensar 35 yaşında.
    olay yeri istanbul arnavutköy.
    Cafer Ç. 14 yaşındaki suriyeli küçük kızla dini nikahla evlendirilmiş.
    pislik tutuklanmış.
    tecavüzden.

https://odatv.com/dini-ni...if-yaptilar-21101908.html

not: şimdi işin içinde dini nikah olunca yavşak yavşak yorum yapacaklar bir zahmet siktirip gitsin.
    din nikahı siz çocuklara tecavüz edebilesiniz diye icad olmadı. eğer öyleyse alın nikahınızı başınıza çalın.
    18 7 ...
  • Anlamsız kıyaslama. Falcao profesyonel futbolcudur. Ekmeğine bakar. Takımla arasında ticari anlaşma dışında bir bağ yok. Emre has fenerli. Takımla arasında duygusal bağ var.

Edit: napsın lan adam taş mı kemirsin. Para vermiyorsanız veren yere gidecek tabi sizin volkana yaptığınız gibi emekli olmayı mı beklesin? Hem ayrıca ben neden emre'yi savunuyorum lan ne ara bu konuma geldik amk.
    3 0 ...
  • Zaten genel baskanları dahil her biri hdp ye destek veriyor olduğu bilinen bir gerçektir. Hdp ye zarar gelmesin aman aman yoksa bu chp liler hdp den önce hdp yi savunur.

Parti kapatmayı bırak Kayyum olayını hatırlayın ortalığı ayağa kaldıran chp olmuştu parti kapatmaya kalksan kimbilir ne yaparlar.
    Size söyleleyim ne yaparlar hdp milletvekillerini chp ye geçirirler, sonra yine malum kişiler onları destekler ve savunmak için de yine aptallar gibi trt osman öcalan çözüm süreci üzerinden eleştiri yaparak yaparlar.
    Yani hatalarının üzerini kapatmak için geçmisteki bir hatayı öne sürerek.
    Sonra da biz bişey olunca bokunuzda bogulun dediğimiz zaman akp li bizim kötülüğümüzü istiyor diye küfrederler.
    4 2 ...
  • nadejda artemovna lebedina isimli ukraynalı bir hanım abladır. 1954 senesinde kocasıyla tartışıp ardından uyumuş ve 1974 senesinde uyanmıştır. uyandığında ise kocası artık hayatta değildir.

bu uykuya (bkz: letarjik uyku) deniyor

https://erkanarkuttangunc...-bir-uykuya-dalabilir-mi/
    12 1 ...
  • asrın liderimizin dün sarfettiği sigaranın haram olduğuna dair fetvanın ilk olarak fethullah gülen tarafından söylenmiş olmasıdır.

tayyib erdoğan "sigara haramdır" derken, diyanet işleri başkanını referans gösterdi.

--- spoiler ---
    ben cumhurbaşkanı olarak sevdiklerime diyorum ki; inanın bu haramdır. diyanet işleri başkanımız da söyledi. 'haramdır' dedi. niye? kasaya, emanet-i ilahi olan bu vücuda zararı var mı? var. doktorlar da burada. öyleyse haram.
    --- spoiler ---

şimdi erdoğan'ın referans gösterdiği kişi diyanet işleri başkanı ali erbaş.

ali erbaş kim peki?

daha önce işledik hep.

ali erbaş fetö'nün dinler arası diyalog platformunun türkiye ayağı olan kadip'in eski yöneticisi.
    (bkz: diyanet başkanlığına eski fetö yöneticisi atanması)

aynı zamanda 15 temmuz darbe girişiminin 1 numaralı sanığı adil öksüz'ün doktora tezini imzalayan kişi.
    (bkz: fetöcü adil öksüz ün doktora tezini imzalayanlar)

hal böyle olunca insan şüphelenmeden edemiyor.
    ulan bu sigaranın haramlığının fetö ile bir alakası vardır diye düşünürken, metastaz kitabının yazarı sevgili barış pehlivan'ın haberini gördüm.

barış pehlivan'ın haberi aynen şöyle;

--- spoiler ---
    sigaranın “haram” olduğu iddiasını ileri süren, ali erbaş’tan daha önce başka biri daha vardı.

kim miydi?

fethullah gülen!

evet, gülen 1 şubat 2010 tarihli “kırık testi” sohbetinde aynen şunları dedi:

“insanın kendi canına kıyması kat’iyen haram olduğu gibi, sağlığına şöyle ya da böyle zarar vermesi de haramdır. çünkü bedeni ona temlik edilmemiş, bir emanet olarak koruması şartıyla verilmiştir. aksi emanete hıyanettir. canı korumak, dini, nesli, aklı ve malı korumak gibi olmazsa olmaz bir yükümlülüktür. bu açıdan sigara insan sağlığına zarar vermesi yönüyle haramdır.”

gülen sigaranın “haram” olduğu iddiasını mayıs 2011’de basılan “cemre beklentisi” kitabında da devam ettirdi.
    https://odatv.com/erdogan...r-bulusmasi-20101940.html
    --- spoiler ---

belli ki diyanet işleri başkanı ali erbaş, eski(!) hocaefendisinden alıntı yapmış.

yani?
    yanisi şu ki, reisimiz yine kandırıldı arkadaşlar...
    16 2 ...
  • sabahın ilk saatlerinden atıyorum akşam saat 5 e kadar falan haklı esnaftır. adama sabahtan akşama kaç kere 3-4 liralık alış veriş için 100 liralar 200 liralar geliyordur. müşteriyi geri çevirecek hali yok dolayısı ile bozuk para en çok kendisine lazım.

ancak akşam misal saat 7-8-9 civarı hala "bozuk yoh yeğenim" diyorsa haksızdır. lan az sonra evine gideceksin işte. ne yapacaksın evde bozuk paraları yengenin kafasından aşağı yağdırıp polüm mü yapacaksın "bak kafandan aşağı bir tomar para yağdırıyorum haydi köfte pattis yap bu jest karşılığında" diye.
    8 1 ...