• - abi araba vitese girmiyor burda bırakayım mı?
  - hocam frene bas girer.

  + hocam o fren varya bu arabada debriyaj görevi de görür.

  araba stop etmesin diye frene debriyaj niyetine köklediğimde ben bile neden böyle yaptığımı anlamamıştım.

  ve evet otomatik vitesli arabalar frene ne kadar asılırsan asıl stop etmiyor.

  sağ elim ve sol ayağım sürekli aranıyor ama yokluktan.
  2 0 ...
 • Stanley kubrick'in unutulmaz filmi.

  Nammu nicki yazarın (#40376769) numaralı girisi fazla dikkatimi cekti. Aslinda gayet basit bir sey yazmış. Fakat cok doğru. Az çok kubrick'i taniyor olmak bile insanin psikolojisini bozabiliyorken, the shining'i defalarca izlemek, kesinlikle bozabilir. Kaldi ki, 180-190 kez aynı sahneyi tekrar çeken bir heriften bahsediyoruz. O çok ünlü kapı kırma sahnesinde 60 kapı harcamış kubrick. Korkunç.

  dekor olarak o kocaman otel'i kurdurmus ve tamı tamına 9 ay dekor olarak öylece kalmış otel. Üstelik, daha önce denenmemis bir sey denemiş kubrick bu filmde.

  Normalde filmde sahneler sıra sira değil, belli bir programa göre çekilir. Mutfakta 9 sahne varsa, mutfak'a girildiği gün 9 sahne de çekilir gibi kısaca. Fakat bu herif gerçekten tam bir takıntılı olduğu için, her sahneyi sıra sıra çekmiş.

  Tüm bunları bilerek shinining'i tekrar izlemek gerçekten psikoloji bozabiliyor.
  1 0 ...
 • albert camus
  Kitaplarını bir kenara bırakın da çok karizmatik değil mi sözlük?
  Hayatımın C’si böyle biri olacak.Bir gün tam karşımda böyle oturacak ve ben saatlerce izleyeceğim.

  “Oldum olası içimde biri, tüm gücüyle hiçbir şey olmamaya çalışıyor.”
  6 1 ...
 • çok ilginç.
  oysa ki biz buraya kayıt olurken buranın "bilgi içerikli, güncellenen terim ve açıklamalara sahip katılımcı sözlük" olduğunu zannederek kaydolduk.
  zall bize öyle söylemişti.
  evli olup sözlükte takılan erkek

  ama bakıyorum da essy hanım sözlüğe başka anlamlar yüklemiş.
  buranın bir genelev olduğunu zannediyor sanırım.
  bu da sözlüğün marka değerine yapılan bir algı operasyonu olsa gerek.

  sorun buradaki evli erkekler, bekar erkekler, kadınlar, eşcinseller falan değil.
  bu çok açık, buradaki asıl sorun sözlüğü sözlük olmaktan çıkaran, farklı kullanmaya çalışan ve farklı mecralara yerleştirmeye çalışan essy ve benzerleridir.

  er ya da geç sözlük yeniden sözlük olacaktır...
  8 1 ...
 • Herkes saygı duymak zorunda!

  o senin için merminin karşısına çıkmayı göze aldı şerefsiz!

  Atatürk'e saygı duymayana bende saygı duymuyorum.

  Kurtuluş savaşı, film değildi,dizi hiç değildi! Payitaht abdülhamit dizisinde ahkam kesen abdülhamit hiç değildi...

  Mustafa Kemal Atatürk! bu ülke için savaştı.. canını ortaya koydu!

  korkmadı! Osmanlı torunları gibi!

  ya seve ya da s....... saygı duyacaksınız ha duymayanlarda bedelini er ya da geç ödeyecek!
  12 2 ...
 • Amme hizmeti yapıp mektubu transkribe ediyorum;

  Simge’ye mektup

  Güler yüzlü gördün diye aptal mı sandın beni simge?istediğinde görüştüğün, aradığın, sohbet edebildiğin, içini dökebildiğin “kankan” değilim seninin. Yarabandın olmaya hiç niyetim yok hele. Sosyal medyaya aşık, onun için yaşayan, gezen, nefes alan birine değildir ihtiyacın.

  Tutarsız birine ihtiyacım Yok şu hayatta, seni sevmek isterdim, sen gözünü yummadan, sosyal dünyalarına daldın, gelen dm’lere takıldın, sarışın kızla fotoğraf paylaştığın çocuğu benden daha çok kafaya taktın. Elgelledim, günler sonra farkına vardın da şaşırdın. Muhtemelen yine bir şeyecanın sıkılmış da neye...

  Gelsin sevap pointler.
  3 1 ...
 • Eli sürekli kolumda, sırtımda vs konuşan insandan hoşlanmam.
  Birmde dürten modeli vardır bunların. Espri yapar, gülmen için dürter. Düşününce ürperdim.
  Elin ayağın dursun be kardeşim. Temas sevmiyorum.
  9 0 ...
 • Derin hüzün veren bir durum. yanlış anlasılmasin, sevgi ve aşk değil olay.

  Karişik bir kaç olaya karışmış, yüzü gözü de iyice çökmüş bir halde buluyorsanız bir zamanlar vakit geçirdiğiniz insanı, yıllar sonra güvenecek son kişi olarak da sizi aramış, o denli de çaresizse. Ne diyebilirim?

  içime bir şey oturdu, ağlamaya başladım, ama ne ağlamak.. masumiyet filmindeki bekir'in dediği gibi, bıçak yemişe döndüm.

  Ah be sözlük. Kadin olmak zor, özellikle türkiye'de. Onunla görüştükten sonra bunu anladım.
  10 2 ...
 • moderasyonun oytunkaran nickli arkadaşı kayırması durumudur. uludağ sözlük'te yıllardır yapılan ve hala devam eden kayırma eylemidir.

  ispat 1: bu arkadaş sürekli kural dışı ve formata uygun olmayan entryler giriyor. sürekli format dışı entryler yazmasına rağmen hiç biri silinmiyor ve yönetim de bu adamı koruyor. 11. nesillere en ufak hatada ceza veren moderasyon, oytunkaran'a hata yapmasına rağmen hiç ceza vermiyor. bu da kayırdıkları anlamına geliyor. moderasyon bize her fırsatta ceza vermeye çalışıyor ancak bu arkadaşı kayırıyor ve gereken cezayı vermiyor.

  ispat 2: oytunkaran'ın (#40066342) numaralı entry'si (#751555) numaralı entryle, sonundaki "evet" kelimesi dışında tamamen aynı. ancak sırf sonuna evet yazdı diye silinmiyor. sözlük kurallarında üstteki entrynin birebir aynısını yazmak yasakken bu arkadaşın entrysi sonuna evet yazmış bahanesiyle silinmiyor. ancak benim "irem" başlığına yazdığım "cennet anlamına gelen güzel bir kız ismi." şeklindeki entry efsun nickli yazarın (#1591043) nolu entrysiyle birebir aynı olduğu bahanesiyle silindi. ancak entryler birebir aynı değil. nasıl oytun efendi'nin entrysinde fazladan "dır" ve "evet" varsa benimkinde de "bahçesi" ve "çok" kelimeleri yok. yani yine birebir aynı değil. bu kurallar bize geçerliyse oytunkaran'a da geçerli olmalı. ya da ona uygulanmıyorsa bize de uygulanmamalı. eğer böyle bir kural varsa iki taraf da eşit ve adaletli olmalı.
  6 0 ...
 • bildiğimiz gibi türkiye'nin oldu bitti pratiği gereği yaşam pek çok anlamda pahalıya kaçıyor, yeni bir iş modeli çatısı altında, trabzon'un konaklar semtinde, müşterisine türkçe caz hakeza etkileyici melodramlar sunan jazz club ic,

  kitap okuyan müşterisine, çay ikram ediyor. aynı zamanda her gün 100. adisyona denk gelen müşteriye 2 kişilik tiyatro bileti, her 20 tabakta bir olmak üzere kırmızı tabağa denk gelen müşteri ise ücret ödemeden evine dönüyor.

  mekanda doğum günü kutlayanlara ise atatürk/nutuk kitabı armağan ediliyor.

  entelektüel beklenti sahibi pek çok birey de haliyle mekandan güler yüzle ayrılıyor.

  Malumunuz, Tebdil-i mekanda ferahlık vardır.

  kitap okuyan müşterilerine çay ikram eden kafe
  16 5 ...