• Ahhh ahhh. Şuraya bilimsel bir not bırakayım da ayrılık acısı çekenlere yardımcı olsun. Belki biraz rahatlarız.

  Bir ilişki bittiğinde umutsuzluk, kaybolmuşluk ve suçluluk hissedebilirsiniz. Bu zorlu zamanlarda hassaslaşmak çok normaldir. Genelde bu hislerin peşinden kin ve öfke gelir. Ayrılık sonrası süreç ne kadar zor olursa olsun kendinizden şüphe etmenize yol açmasına izin vermeyin.
  Ayrılık acısı fiziksel acı kadar gerçektir

  New York'taki Columbia Üniversitesindeki araştırmacılar, yakın zamanda ayrılık yaşamış üniversite öğrencileri üzerinde, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) yardımıyla bir çalışma yaptılar. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, eski partnerlerinin fotoğrafı gösterilen öğrencilerin beynindeki nöronlar, tıpkı fiziksel acı çekermiş gibi tepki veriyor. Acıyı hayal etmiyorsunuz, ve her fiziksel acı gibi, ayrılık acısının da iyileşmesi zaman alıyor. Kalbiniz de zihniniz de zamanla iyileşecek. Beklenmedik bir ayrılık sonrası, zihnin de bedenin de yeni duruma adapte olması zaman alır.

  Kendi değerinizi fark edin

  Ayrılık sonrasında hepimiz, "Ne yaptım? Yeterince iyi değil miydim?" gibi, kendi değerimizi sorgulayan fikirlere yöneliriz. Bir ilişkinin bitmesinden daha değerlisiniz. Çoğunlukla, ayrılıklar sizin yaptığınız veya yapmadığınız şeylerle alakalı değildir. ilişkiler güçlü tecrübelerdir ve her ilişkiden çıkarılacak bir ders vardır. Özgüveninizi yıkan negatif sorular sormak yerine, "Ben bu kişiden ne öğrendim?" sorusunu sorun. iyi yöne odaklanın. Bu ilişkinin hatıralarını sonraki ilişkilerinize taşıyacaksınız. Bir kişinin duygusal varlığınıza yaşattıklarını bir sonraki ilişkinin temeli olarak kullanmayın.
  Dünyanız başınıza yıkıldı, ve zorlu bir süreçten geçtiniz. Ancak bu durumun yeniden başlamak için mükemmel bir fırsat olduğunu fark etmeniz çok önemli. Sizin ne kadar harika olduğunuzu anlayamayan birinin peşinden sürüklenmek istemezsiniz. Yapmak istediğiniz, ama partnerinizin yapmak istemediği şeylerin bir listesini çıkarın, ve gönül rahatlığıyla şimdiye kadar yapamadıklarınızı yapın.

  Hissettiğiniz eksikliğin yerini doldurmaya çalışmayın

  Ayrılık acısı şiddetlidir. Ama bu acının yerini dolduracak bir şey aramayı bırakın. Bunu yapmak, iyileşme sürecinizi bozar. Eğer hemen başka bir ilişkiye girerseniz, iyileşemezsiniz. Kurabiyeler veya içki şişeleri de iyileşmenize yardımcı olmaz. Terapi ise duygularınızla başa çıkmanın en iyi yollarından biridir. Meditasyon, yoga ve yürüyüş yapmak, evde oturmak sizi rahatsız ettiğinde uygulayabileceğiniz yararlı terapi yöntemleridir. Bir şükran güncesi hazırlayın. Her gün, sizi mutlu eden üç şeyi not alın. Odağınızı biten ilişkinizde tutmayın.

  Başkalarına cömertçe verdiğiniz sevgiyi kendinizden esirgemeyin

  ilişkiye verdiğiniz tüm sevgiyi düşünün. Mutlulukla hazırladığınız yemekleri düşünün. Neden aynısını kendiniz için yapmıyorsunuz? Kendinize sevgi ve ilgi göstermeye başladığınızda, dünya da bunu fark eder. Sevginizi en çok hakkeden kişi kendinizsiniz. Kendinizi en iyi siz tanıyorsunuz. Kendinize bir dünya yarattınız, ve sırf bir kişi o dünyadan çıkmaya karar verdi diye dünyanın sonu gelmiyor. Kendinize sevgi duymak bencillik değildir. Kendinize sevgi göstermek, iyileşmenizi sağlayacak ana etkendir. Ayrılıklar, boşanmalar ve ölüm hayatımızı değiştiren tecrübelerdir. iyileşmeniz için zaman tanıyın. Kendinizi sevin ve doğayla bağ kurun. Arkadaşlarınızla ve ailenizle zaman geçirin. Yalnız değilsiniz.

  Alıntıdır...
  3 0 ...
 • milimlik

  57.
 • walpurgisnacht adlı yazarın neden sürekli geleceğe gittiğini sonra da hadi madem gitti niye döndüğünü assssla anlamayan yazar.

  Hatta Zaten hiçbir şeyi anlamayan yazar. Şiirden de anlamıyor olabilir.
  3 0 ...
 • Burda tanıdığım bazı kızlar reelde tanıdıklarıma bin basar. Makyajcı tayfa değil , okuyorlar fikir paylaşıyorlar , goygoy yapıyolar. Her şey var. Ben seviyorum.
  8 0 ...
 • Az önce youtube’de çok sevdiğim parçanın altında (evgeny grinko-valse) bir yorum gözüme ilişti: “dünyada hangi dağları aşmış olursan ol, aklın takılıp düştüğün taşta kalıyor...”
  Bu sözün yüzleşmek zorunda bıraktığı duygularım sadece susmamı emrediyor, oysa hep ağlardım bu müzikte. Yaşanılacak en büyük felaketlere alışığım fakat bir insanın kendisinin hakimi olmak vicdanında müebbet yemek demekmiş. Yazıkmış bana...
  9 1 ...
 • Bu da geçen yılki partimizden sıcacık bi kare. Özledim o günleri canlarım... Şu virüs zımbırtısı bitse de eski neşemizi bulsak.
  essy yetkili oldu partisi
  10 0 ...
 • sümerlerin etkisi ile olmuştur.
  islamın sembolünün hilal olması

  hilal, sümer inancına göre ay tanrısı; al ilah'ı sembolize eder.

  bugün kullandığımız hilal ise islamiyete türkler sayesinde girmiştir.
  türklerin çok eski dönemlerden beri kullandığı sembollerden biridir hilal.

  örnek; göktürkler döneminde ay yıldızlı para;
  islamın sembolünün hilal olması

  hilal'in türk kültüründe yeri çok önemli ve eskidir.
  altay mitolojisinde tanrı ülgen ay ile güneşe dokunan bir dağda oturmaktadır.

  eski türklerde ay hayat döngüsüdür.
  Ayın doğup batması eski Türklerde ölüp dirilme olarak algılanmıştır. Bu sebeple mitolojik bir simge olan “dolunay”, Türk halk inançlarında yaşlanma, ölüm “yeni doğan ay” yenilenme, gençleşme, dirilme, “hilal” de olgunlaşma gibi anlamlar kazanmıştır.

  oğuz kağan'ın oğullarından birinin ismi "ay" dır. (bkz: ay han)

  yine türk mitolojisinde bazı karakterler;
  Ay Hanım,
  Ay Koca,
  Ay Kulak,
  Ay Mergen,
  Altın Ay,
  Ay Han,
  Maad-ay,
  ay çörök,
  ayhılıv,
  ay çarıh,
  berçin ay,

  ve tabi ki ay dede...

  türk kültüründeki hilal'in yerini ve sümerlerin de turani kökenli olduklarını göz önüne alırsak hilal'in islam kültürüne türkler vasıtasıyla girmiş olduğu inkar edilemez. zira araplarda böyle bir kültür olgunluğu hiçbir zaman olmamıştır.

  evet, zira arapların her şeyi başka milletlerden çalıntıdır.
  hilal sümerlerden ve türklerden, ezan da habeşlerden...
  (bkz: ezan/#42172776)

  ulan rumeli...!!!
  şimdi durduk yere yine kafir olacağız iyi mi?
  9 4 ...
 • rall

  351.
 • Moderasyon kendisine "bi sus da motorun soğusun" demiş.
  rall
  7 0 ...
 • uşak'ta sokak hayvanlarına mama dağıtan jandarma personelinin kurtardığı yavru köpektir.

  devriye atan jandarmamız, kafası konserve kutusuna sıkışan bir yavru köpek görüyor, yavruyu kurtarıyor ve dünya biraz daha güzelleşiyor.
  https://twitter.com/janda...tatus/1247585237472813059

  türk askeri demek sevgi demektir, insanlık demektir, vicdan, merhamet demektir.

  allah razı olsun...baştacısınız...
  16 2 ...
 • demokrasi ile alakalı diye düşünüyorum.
  bizim tarihimizde demokrasiyi halk talep etmemiş, demokrasi halkımıza hediye edilmiştir.

  bu yüzden demokrasiyi kullanmayı bilmiyoruz.
  çoğunluğun tarafında olmayan kişilerin de demokratik haklarının olduğunun bilincinde değiliz.
  6 0 ...
 • annelerine yaptırıp sözlüğe görselini attıkları kurabiyelerdir. kapalı çarşı görmüş adamız yer miyiz lan biz..

  (bkz: uludağ sözlük bok atma timi)

  güzel olmuş kardeşim eline sağlık. ben kurabiye olsun diye fırına atıyorum kok kömürü elde ediyorum. o bakımdan rakip tanımam peşin söyleyeyim.
  7 2 ...