bugün

Maalesef ülkemizde de dalga dalga yayılmakta olan karşıtlıktır.
işin kötüsü eradike edilen birçok hastalık suriyelilerle beraber yeniden baş göstermeye başladı. Aşı karşıtlığı bu hızla büyürse kızamıktan ölen çocuk tablosuna çok da yabancı olmayacağız.
Ve fakat ben asla ailesine acımayacağım bu çocukların, sadece gerizekalı, komplo teorisi sevdalı bir aileye sahip olduğu için çocuğa acıyacağım ve üzüleceğim.
Hatta ailesinin acısına sevineceğim. Çünkü instagram gibi mecralarda yazdıkları zır cahil yorumları görünce insanın farkındalık oluşturmaya bile hevesi kalmıyor.
Aşılar çıkmadan önce böyle hastalıklar yoktu, aşılar içinde zihnimizi kontrol eden maddeler mevcut vs. Vs.
Zihnimizi kontrol etmeleriyle ilgili paranoyakça düşünceye aşıyla katılmaları zaten efsane olay. Kontrol edilmeye çalışılıyoruz evet ama aşıdan önce çok fazla yöntem var bunun için. En başta sosyal medya araçları.
Ama hayır kanımıza madde zerk ediyorlar!
Bunlar bir de florun da zihin kontrolde kullanıldığını iddia ederler, dişlerini misvakla fırçalarlar falan.
Bak bunlar bizde fetöcü kafası, amerika'da ise hippi kafasıdır muhtemelen. Zaten merika gibi dünya kötüsü bir sağlık sistemine sahip ülkede böyle salak bir düşüncenin filizlenmesine çok da şaşırmamak gerek. Adamlarda gerçekten fakirsen ölüme terk edilebileceğin bir sağlık politikası uygulanıyor. Sağlıkta kapitalizm gevşetilmeli. Ondan sonra aşı parasını vermek istemeyen biri çıkıp "e ben yaptırmadım, sorun çıkmadı." deyip sonra da kendince haklı sebepler üretip bunu da bir güzel yayarsa işte böyle şeyler olur.
Falan filan.
Devlet bunu ailelerin insiyatifine birakmadan mecburiyeti katılaştırmali.
Zihinler zaten kontrol altında.
Bu tip durumlarda fayda zarar analizi yapmak faydalı oluyor.

Ben ne Kadar aşı varsa yaptırdım çocuğuma. Hatta suriyeliler'den dolayı sanıyorum 2-3 aşı ekstra oldu.

Hasta mı olsun, aşı mı? Bence aşı.
doğal seçilimdir.
bu konuda iki gerizekalı kesim var ülkede. bir tanesi aşının içinde haram maddeler vardır (bakınız var değil vardır, kendi de bilmiyor ne olduğunu içinde) deyip aşı yaptırmayan, diğer güruh da sırf sağlık bakanı akpden diye ben aşı yaptırmam onlara diyenler. sonra vay efendim biz neden gelişmiyoruz.
Dünya düzdür.
Abd hiç aya inmedi.
Herşeyi ilimunati yapıyor.
Kadınlar çalışmasa işsizlik biter.
Büyük resim görmek, bor toryum bıdıdı hıdıdı tayfanın en doğru tavrı budur.
Aşı ibne yapıyor. Sakın aşılanmayın. Malum ayet var.
Allah aklımı kullanmıyam topluluklara pislik yağdırır diye.
Siz kullanın. Aşı olmayın.
(bkz: aşk karşıtlığı) nasıl ben bu başlığı böyle algıladım.
Paranoyaklık seviyesinin en üst sınırında gelişen karşıtlıktır.

Dünya sizin gibi aklı evvellere kalsaydı, çiçekten, kızamıktan, difteriden ćoktan sapır sapır ölmüştük.
Çocuk felci yüzünden, koltuk değneklerine mahkumduk!

Ne demek aşı yaptırmam?!
Aşı olmazsan, zararı salt sana değil ki, hepimize!
Mikrobunu, virüsünü tüm evrene yayacaksın.

Mecnur muyuz ulan, senin aldığın sikimsonik karar yüzünden ölmeye, sürünmeye?!

Yok dna'larımızı çözüp, genlerimize bla bla bla...
Heee tüm dünya işi gücü bıraktı, Burhan beyin genlerine kilitlendi!
Sen kimsin ki arkadaş? biraz mütevazi ol, alçak gönüllü ol, kendini abartma yaw!

Devlet baba!
Al bu saykoları, kelepçe marifetiyle yaptır aşısını, maşısını.
Bu delilerle mi uğraşıcaz alla'sen?!
Son dönemlerde çok fazla konuşulan bir konu. Şu doğru evet aşıların içeriği eskisi kadar masum değil fakat bunun bir alternatifi yok. Salgın durumunda işin içinden asla çıkılamaz. Anlamadığım nokta aşı karşıtı aileler şeker yüklemesi yaptırıyorlar ya da çocuklarına her gün hormonlu şeyler yediriyorlar peki neden aşı yaptırmayıp başkalarının çocuklarını tehlikeye atıyorlar?
yurtdışında antivaxx diye geçer. biyolojik terörizmdir ve hiçbir hükümet bunlara tolerans göstermemelidir.
aşı karşıtlığı ve alternatif tıp karıştırılıyor.
alternatif tıp ile ortaya çıkan sonuçlar tedavi edilebilir.
örneğin çocuğunuza hiç ilaç vermeyebilirsiniz, onun yerine doğal destekler, bitki vs. yapabilirsiniz ama kontrolden çıkarsa yada sorun yaşarsanız geri dönüşü var...

ama aşı yaptırmamanın geri dönüşü olamayabilir, çocuk 20 yaşına kadar sağlıklı yaşar ama bir hastalıktan dolayı kalıcı hasar alırsa bunun vebaline nasıl girer anne ve babalar.

son dönemde iktidarın alternatif tıbba verdiği destek ( sülük/ hacemat vb. ) bu anlamda aşı yaptırmamayı da üstü kapalı koruyor algısı var, bu çok yanlış.
hem çocuklar için hemde toplum sağlığı için aşı yaptırmak gerekli.
Nedense çin'deki salgın haberleriyle paralel gündeme gelmiştir.

Rez alın, aynı domuz gribinde olduğu gibi birileri cepleri dolduracak, bunlar ön hazırlık.
Coronavirüs aşısı bulunduğunda da karşıtlığa devam ederlerse dünya iq ortalamasının yükselişine büyük katkı sağlarlar.
görsel
görsel
bill gates katıldığı programda "Genetik olarak değiştirilmiş organizmaları alıp küçük çocukların kollarına enjekte ediyoruz" demiş.

varoş itemi.
çip takacak diyen eğitimliler ile haram diyen cahilleri barındıran, tuhaf olaydır.

bunu yapanların elinde sağlık hizmetleri tamamen alınmalı, hiç bir hastaneye sokulmamalı.
görsel
bill gates çip takacak diyecek cehaletin nirvasını yaşayanların icra ettiği olaydır.

bill gates'i suçlamaları zaten sınırsız bir aptallık iken, çip takacak demeleri, dünya nufüsunu azaltacak demeleri, sınırsız cehaletlerinin göstergesi olsa gerek.
Mutasyon ile daha fazla yayılacak, daha tehlikeli algısı yaratılıp aşı olunması konusunda insanlara psikolojik baskı yapılabilir.

Dikkatli olmakta fayda var.
Çin aşısının en fazla sağlıksal yan etkisi olur da bu batı menşeili aşılar çip vb korkutmuyor değil.
günümüzde kovid aşı(!)sı diye pompalanan küresel yalana karşı en akılcı tepkidir.
asıl zır cahillik mutasyona uğrayan virüsün aşısının olamayacağını bilmemek, anlamak istememektir.
Aşı(!) dedikleri koruma garantisi vermiyor, iyi beslenmek daha etkili. Aşı(!)nın içeriği, yan etkileri belli değil.
evet kelle paça, kemik suyu çok çok faydalıdır ve bağışıklık sistemine müthiş katkı sağlar. D vitamini de yine bağışıklık için çok etkilidir.
Prof. Dr. Canan Karatay delilsiz konuşmamıştır, bu güne dek ona delil ile karşı çıkabilen olmamıştır.
görsel
Yeterince veri olmaması insanı çok şüphelendiriyor. Biz şu an yıllardır olunan aşıları biliyorduk, onun da denekleri vardı. Ama şu an kendimiz denek oluk ve anı kurtarmak adına başka seçenek yok.

O yüzden ne karşıtlığı ne de savunuculuğu tam yapmamalıyız gibi düşünüyorum. Bu bir tercih meselesi. Uzun vade etkilerini zamanla göreceğiz. Bilim böyle ilerler. Zamanında avuç avuç kullanılıp şimdi toplatılan binlerce ilaç var. Olaya böyle de bakarsak aslında bütün ilaç sanayisini sorgulamalıyız. Ne kadar ilaç attım ne kadar fayda gördüm diye. Aşı da böyle. Uzun etkilerini ve koruyucuğunu görmek için yıllara ihtiyacımız var.

Yan etkisini de yaşamış biri olarak aşırı karşıt olanlardan çok aşırı savunanlara kızıyorum. Normal şartlarda hiçbir doktor bu kadar az veri olan bir kimyasalı şiddetle tavsiye etmez, önerebilir sadece. Hele tıpla hiç alakası olmayan vatandaş konuşmamalı iki yönde de.
aşı için "asla bir şey olmaz, kaç kişiye yaptılar, siz aşı karşıtısınız" diyenlerin incelemesi gereken, tarihte sözde iyi incelendikten sonra piyasaya sürülen ve felaketlere neden olan bir sürü ilaç var.
(bkz: talidomit faciası)

Uzun vadede olası yan etkileri aşı firmaları tarafından da sorumluluk kabul edilmiyor.

Bu sıradan bir kızamık aşısı değil, bunu aşıtaparların anlaması gerekiyor.

Ve aşı olan şayet güveniyor ise kendini güvene alıyor.
Aşı olmayan onu etkilemiyor, aşı olmayanın olana bir etkisi yok.
Neden ben oldum, biz olduk; o halde herkes olacak diyerek insanlara bunu dikta ediyorsunuz?