• Diyanet mefhumu kurum/kuruluş olarak laiklik ilkesine aykırı değildir. Ancak işlev ve esasları belli olmayan yönetmelikler diyaneti siyasetin ve devlet işlerinin odağına sürüklemektedir. Aynı şekilde muktedirler de bürokrasi ve devlet yönetimine diyaneti bulaştırmaktalar.

  Bu sebeple diyanetin Varlığı laikliğe aykırı olmasa da icraat ve söylemleri laikliğe aykırı hale geliyor. Kuruluş amacı islam' ı tatbik olsa da diyanet devinimsel olarak gelişmiş bir kurum halinde günümüz türk milletinin dinlerine ve değerlerine hizmet etmesi gereken, özerk, yönetmeliği belli, görev ve esasları anayasa çerçevesinde belirlenmiş, devletin güçler ayrılığı ilkesiyle işletilen diğer kurumları tarafından iktisadi ve sosyal anlamda denetlenebilir bir yapıya kavuşturulmalıdır.

  Laiklik, kurumsal; idea güden; köklü değerlerin devleti kullanarak aynı tanımlı sair değerler üzerine sosyo-kültürel manada istibdat oluşturmasını, yok saymasını engellemek ve böylece vicdan hürriyetini teminat ile tesis edebilmek demektir.

  Maalesef diyanet bu tanım kümesi ile kesişme durumunda bile değildir.
  1 0 ...
 • islamdaki koruyucu meleklerin (hafaza meleklerinin) gök tanrı dinindeki haline benzer bir şeydir yine gök tanrı dininde yardımcı ruh da vardır. bu inanışa göre erk hayvanınız karakteri ile yaşamınız boyunca size yardımcı olur herkesin erk hayvanı farklıdır ve karakteristik özellikleri vardır bu özellikler hayatınız boyunca size de yansır.
  1 0 ...
 • Sözlükten beslenen bir psikyatr varsa paranın a.ına koymuştur. Hasta dolu burası.
  2 0 ...
 • Adamın oy verme sebebine bakar mısınız ne kadar komik ya. içki içip yavşaklık yapan laikçileri kudurtmakmış.. hele hele şuna bak sen hele... bence sen içmeden sarhoş olmuşsun çünkü bu ayık kafa değil maalesef.

  Akp bi gitsin de görelim neler oluyor. Ya terör biterse? Ekonomi düzelirse? bence bu imkansız çünkü enkaz büyük yani. işte bunlar hep akp’nin sayesinde. Sen yine de hobi olarak oyunu ver zira ne söylesek işe yaramayacak..
  7 2 ...
 • şehadetlerinin yıldönümleri olan iki kahraman, vatan evladı...

  uğur mumcu: 24 ocak 1993. (şehadetinin 28. yılı)

  ali gaffar okkan: 24 ocak 2001. (şehadetinin 20. yılı)

  vatanseverlerin karşısına çıkmaya cesareti olmayan kahpeler tarafından şehit edilen türk milletinin iki büyük evladı.
  vatanseverler, cumhuriyetin kahraman evlatları işte böyle mertçe vuruşarak değil, kahpece tuzak kurularak susturulmaya çalışılırlar.
  lakin onlar ne unutulur, ne de azalırlar...

  (bkz: 24 ocak ta ne olmuştu)

  unutmadık...unutmayacağız...
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2121038/+
  8 1 ...
 • kocaman bir bilinmezlik. semavi dinlere göre cennet ya da cehenneme gidiliyor. cenneti şimdilik boşverin de, islam dininde tasvir edilen cehennem olayı ya gerçek ise ve cehenneme gidilecekse? sonsuz ıstırapla cezalandırılmak korkunçtur, bir filmin sonundaki gibi ekran kararır ve bu acı biter gibi bir algı var sanırım insanlarda. zira islam dinini seçmiş olup, bu sonsuz cezalandırmaya vakıf olamamıştır hepsi.

  bir düşünün, kısacık bir hayatta yaptıklarınızın bedeli olarak sonsuz; 100 yıl değil, 1000 yıl değil, bitmek bilmeyen bir acı, dayanılacak gibi değil.

  şimdi tam da burada bu bilinmezlik kavramı daha da korkunçlaşıyor. ya inanılan din değil de bir diğeri gerçek ise ve bunu sadece öldüğümüzde fark edersek? bak şu işe, cehenneme gittik. pekala, o halde o ihtimal verdiğimiz dini seçtik ve ölünce fark ettik ki o da değil, bu sefer de bir diğeri gerçekse ve sonsuz acı ile cezalandırılırsak?

  cehennem kavramını esas aldığımızda böylesine beyin yakan, insanı boşluğa iten bir paradoksla karşı karşıya kalıyoruz.

  fakat olaya sadece gözümüzün gördüğü, aklımızın aldığı, realist ve biyolojik haliyle bakarsa, varlığımız ölüm anında yok olur ve yerini bir hiçliğe bırakır. yani ölüm ve sonrasındaki halimiz, ana rahmine düşmeden önceki halimizdeki hiçlikten daha fena değil gibi gözüküyor. ölüm geldiğinde fark etmiyoruz bile... hayatımız boyunca aklımıza her geldiğinde o çok korktuğumuz ölüm geldiği vakit, onu anlamlandıramadan varlık yerini hiçliğe bırakacak ve o bilinmezlik kapısından geçmiş olacağız. bilinçsiz bir sonsuz yok oluş.
  8 2 ...
 • kelimelik

  761.
 • Sözlüğün bütün dişileri kelime oyunu hastası çıktı iyi mi.

  Bundan sonra kendimi ali ihsan varol diye tanıtıyorum. Selam.
  5 0 ...
 • Ad hominem'in en güzel örneğidir.

  Hdp ile ittifaktan rahatsız olan ve bu rahatsızlığını dile getiren insanlar Akp'li değildir. Akp'li bile olsalar bu hdp ile ittifakın yanlış bir şey olduğu gerçeğini değiştirmez. Akp'nin bin tane yanlışı olsa, senin de sadece bir tane yanlışın olsa bile o bir tane yanlışın yanlış olduğu gerçeği değişmez. Yanlış yanlıştır.
  3 0 ...
 • bedellilerin yazip cizdiklerini gorunce hadi lan oradan dedigim yer. adamlar 20 gun askerlil yapmis gelmis burada kac sayfa yazivyaziyor. yok onu yaptim yok boyle idi bu dimgiller doguya gitseler her gun aglarlar. anlasilan bos beles bedelliler zirp pirp buraya gonderiliyorlar.
  3 0 ...
 • son birkaç gündür twitter'de gündeme getirilen konu.

  bosna hersek, sadece 24 kilometre uzunluğunda kıyı şeridine sahip bir ülke.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2120937/+

  bosna'nın neum bölgesi, ufak bir kanal sayesinde denize bağlanıyor.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2120938/+

  ta osmanlı döneminden beri bosna'nın denize açılan kapısı burası.

  neum kıyı şeridinin tam karşısı komple peljesac yarımadası. neum kanalından çıkan bir gemi, peljesac yarımadasını geçerek adriyatik denizine ulaşabiliyor.

  bosna hersek'in bağımsızlığını kazandığı dayton antlaşması sırasında da hırvatistan neum'da hak iddia etmiş ve burayı almak istemişti, lakin aliya izzetbegoviç'in net tavrı sayesinde bosna deniz kapısını kaybetmedi ve bugünlere gelindi.

  şimdi bugün hırvatistan peljesac yarımadasını anakaraya bağlayan bir köprü inşasına başladı.

  köprü tam olarak şuraya inşa edilecek;
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2120939/+

  ve bitmiş hali şöyle olacak;
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2120941/+

  köprü inşaatından bir foto;
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2120942/+

  köprüyü bir çin firması yapıyor ve köprünün finansmanı avrupa birliği tarafından sağlanıyor.

  bosna'yı denize bağlayan, bosna'ya hayat veren ufacık bir su kanalını bile bosna'ya çok görüyorlar.

  hani biz dünya lideriyiz ya, bölgesel lideriz ya.
  bu konuyu twitter'de günlerdir dile getiriyoruz, belki hükümetimizden bir yetkili çıkar da "hop ne oluyor, bosna sahipsiz değildir" der.

  bu konuda bosna hersek, uludağ sözlüğün desteklerini bekliyor.

  konuyla ilgili bosna hersek denizcilik başkanı izzet bayrambaşiç'in türkçe tweetleri;
  https://twitter.com/IzetB...tatus/1352989104577912833

  bosna bizim bir parçamızdır.
  lütfen bosna'nın sesini duyurmaya yardım edelim.

  sayın cihat yaycı tarafından yönetilen bahçeşehir üni, denizcilik ve strateji merkezi'nin konu ile ilgili bilgilendirmesi;
  https://twitter.com/BAUDE...tatus/1351195623467470859

  konuyla ilgili kapsamlı bir flood;
  https://twitter.com/jxlhs/status/1343987611665391618
  17 4 ...