• Alt komşum 2. Dünya savaşını görmüş tekerlekli valkerle yürüyebilen çok yaşlı bir kadın. Salon lambasının ampülü kesilmiş. Bu kadın da kendisi lamba takamayacağından dolayı elektrikçiyi aramış gel tak demiş. Elektrikçi arabayla kalkmış gelmiş. Aracının yol bilgisayarı verisine istinaden harcamış olduğu yakıt+işçilik+malzeme fiyatı filan 98 Euro fatura kesmiş.

  Kadının sigortalar atmış tabi. Ben cihan harbi gördüm, çok sıkıntılar yaşadım. Bir ampul yalnızca 49 cent. Bu elektrikçi denen yavşak beni dolandırıyı gibisinden 18 sayfa dilekçe yazmış mahkemeye vermiş elektrikçiyi.

  Elektrikçi mahkemede demiş ki böyleyken böyle hakim bey. Bu kadıncaaz arayınca ben tükanı kapadım atladım arabaya geldim. Ahan da bu kadar mazot yaktım. Evde tamir fiyatımız da ahan cereyancılar odası tarifesine göre bu kadar. Hatta ben kadıncaazdan şu kadar para da eksik aldım helali hoş olsun demiş ve hadisenin nihayetinde mahkeme kadını haksız bulmuş. Avukat,mahkeme parası cart, curt derken kadının 98 Euro borcu olmuş mu 398 Euro.

  398 Euro borç tebliği gelen yaşlı kadının yüreğine inmiş sizlere ömür. Şimdi gelelim esas meseleye.

  Ulan bu kadın zamanında apartman kapısında bana yapışıp elinde ampül bişeler bişeler saydıydı bana. Sori aym foreyn dedim siktirolup gittim amk.

  O açıdan vicdanım acayip rahatsız şimdi. Bi yönden de sktiret yaşayacağı kadar yaşamış zaten Işıklar içinde gitti rahmetli diyorum. Hata mı ettim bilemiyorum.
  0 0 ...
 • Oytunkaran'ın iletişim kurma konusunda yaşadığı zorluktan dolayı ilginç bir deneyim olacaktır.

  -merhaba, oytunkaran dimi?
  +evet, evet.
  -nasılsınız oytun bey?
  +iyiyim, evet.
  -oytun bey niçin sürekli evet diyorsunuz anlamadım.. sinirlenmeye de başlıyorum şunu keser misiniz?
  +hayır, evet. Hahahahassiktir evet.
  -hoaaaydaaa kardeşim hasta mısın lan sen?
  +hayır, evet. Hahahahsssiktir. Evet. Ya yani hayır, evet.
  -bak s.kicem ama şimdi evetini de hayırını da düzgün konuş laaaan
  +hahahahassiktir konuşmaya çalışıcam, evet. *
  3 0 ...
 • farsça

  132.
 • iyi derecede hakim olan biri olarak söylüyorum, bildiğinizde kürtçeyi anlamayacağınız dil. ben duyunca anlamıyorum. ana dil olarak konuşan arkadaşlar da anlamıyor. zaten muhtemelen türkiyede kurmanci denen lehçeyi konuşan biri iran'daki lori konuşan kürtleri de anlamayacaktır. ya da siz ne kadar yakutça falan anlıyorsanız o kadar anlayacaktır, farsçanın hiç şansı yok. insanları yanlış bilgilendirmeyelim.
  2 0 ...
 • Çocuğun anlattığı(çekmesi için önerdiği) senaryo üzerine elmas’ın “Ben bunu 1 dakikalık video yerine film çeksem izin verir misin” mesajından sonra çocuktan gelen “gerçekten mi” sorusunun masumluğu..... gerçekten yürek dağladı
  4 0 ...
 • "doğada matematik yokken" diyen arkadaş herhalde kendi bile dediğine inanmıyordur.

  nitekim allah u teala' nın yarattığı her bir sanat eseri belli bir ölçüyle intizamla yaratılmıştır. yaratılan mahluklarında kainata koyulan kanunlarında belli bir mizanı vardır, hiçbiri rastgele değildir. yaratılanların arasındaki en büyük ve bana kalırsa en mükemmel matematiksel örnek ise gezegenler arasındadır. kütle çekim kuvvetiyle herbir sayısız kütle sahibi birbirini çekmesine rağmen intizam bozulmuyor aralarında belirli bir denge varedilmiş. düşünsenize güneş' in dünyayı çektiği gibi güneş' in 100 katı hatta 100 000 katı büyüklükte olan yıldızlar, gezegenlerde dünya' ya bir çekim uyguluyor ve o kadar çok kütle bir düzene sokulmuş. üniversite sınavına hazırlanırken hatırlayın 3- 4 gezegenin birbirlerine uyguladıkları çekim kuvvetini bulmak ve kütle sahibine düşen hangi yöndeyse kuvveti hesaplamak bile ne kadar yorucu idi. birde milyarlarca kütleyi ve aradaki muazzam uzaklıkları ve muazzam çekim kuvvetlerini ve hızlarını ve birbirlerine çarpmayışlarını karşılaştırın bakalım.
  sıfır matematiğin ve hayatın ta kendisidir
  2 0 ...
 • Ligdeki çok kritik maçlardan biri. Şampiyonlar ligi dönüşünde puan kaybetmememiz ilerleyen haftalarda elimizi çok rahatlatır. Ayrıca bu hafta başakşehir puan kaybetti derbi de var. Şampiyonluktaki muhtemel 3 rakibimizin en az ikisi haftayı kayıp geçecek yani. Kazanmamız ciddi avantaj sağlar.

  ihtiyacımız olan tek şey konsantrasyon.
  Onu sağladık mı kazanmayı biliriz.
  Başarılar cimbom.
  8 3 ...
 • Coldplay hayranlarının serzenişidir. Mylo xyloto albümüyle başladılar çizgilerini bozmaya. Sonra bildiğin vasat bir elektropop grubu oldular.

  Nerede o yellow, sleeping sun, clocks, violet hill, paradise, in my place, speed of sound, talk, the scientist gibi efsane parçalar yapmış coldplay?
  6 0 ...
 • solucan deliğine düşmek gibi. bir anda zihin olarak bambaşka bir yerdesin, 1 saniye önce yaptığın şey yerini hayatı sorgulamaya bırakmış ama çok derin araştırmalar yapan çıplak bir profesör gibisin bu halde de. bir yarım dakikası var kendine gelmek için.
  4 0 ...
 • baba

  1712.
 • insanın arkasında babasının olduğunu bilmesi kadar güven veren duygu olamaz. Evet, pisliğin vücut bulmuş hâli babalar da var. iki dakikalık zevki uğruna çocuk peydahlayıp ortadan kaybolan ya da çocuğunu dövmekten haşat eden milyonlarcası var.
  Keşke böyleleri çocuk sahibi olamasa, kısırlaştırılsalar.

  Benim babam gibi baba da pek azdır. bir insan sadece eşi ve çocukları için yaşar mı? Yaşarmış.
  Çocukken Başımız ağrısa hemen hastaneye götürmeye çalışırdı, hâlâ aynı. O gün biraz az konuşayım, moralimin bozuk olduğunu hissetsin uyuyamaz babam. illa odama gelir, sıkıntını anlat der.
  içimizde bir ayakkabının, oyuncağın, hatta şehrin kalmasına hiç müsaade etmedi. Aa ne güzelmiş dediğimiz yere aldı götürdü. Her şeyin en iyisini -kesinlikle güzelini değil ajdhhf- ne sağlıklı ve kaliteliyse onu alır. Babamın aldığı montları hiç sevmezdim. içleri yumuşacık olurdu ama görüntüsü hoşuma gitmezdi. O zamanlar kalbini kırmadan giyseymişim keşke. Ya da bana et yedirmek için kendini helâk ettiği zamanlarda o kadar uğraştırmasaydım. Değdi mi hiç?

  Kendi canımdan çok değer verdiğim tek insan babam. Babama zarar geleceğine elli defa dirilip tekrar ölmeyi kabul ederim. hastalandığımda annemden çok babam bekler başımda. Şu yaşıma geldim, çok deli yattığım için her gece ama istisnasız her gece üstümü örtmeye gelir ki üşütmeyeyim.
  Annem yoksa kahvaltıyı hazırlar, bulaşığı yıkar, söylenmez asla.

  Geçen yıl birkaç kilo aldım. Annem fırsat buldukça aldığım üç kiloyu vermem gerektiğini vurgulardı. Ben de kızıp sofradan kalkardım. Babam bana en sevdiğim dürümü alır getirirdi, ayranla yerdik ajsjdjd.

  Cidden benim babam gibisi dünyada olamaz. Tüm hayatım boyunca babama layık olmaya çalıştım, benimle hep gurur duydu. Umarım o sonsuz güvenini kıracak bir aptallık yapmam asla.

  Ortalık orospu çocuğu şerefsizlerden geçilmezken, insan sahip olduğu temiz şeylerin değerini milyon kat daha iyi anlıyor.
  7 0 ...
 • Pintilin iliyi timimin şiv.

  50 haykü altı ergenlerin yazar olabildiği tek sözlüğe hoş geldiniz.
  Bir insan çocuğuna kıyafet alamadığı için intihar ediyor ve bunu geri zekâlının teki şov olarak nitelendirebiliyor.

  Cidden olayınız ne sizin? Hiç mi sevilmediniz, gurursuzluk anne babanızın hayat felsefesi miydi de böyle canavar yetiştiniz?

  Benim babam da çok gururludur. Bizim sıkıntı çekmemizdense yüz defa ölmeyi tercih eder. O yüzden intihar eden adamı çok iyi anlıyorum. Baba olmak kolay değil. Hele Çocuğunun ve eşinin önünde onurunun kırılması hiç kolay değil.
  Keşke intihar etmeseydi ama olanla ölene çare yok ne yazık ki.
  8 1 ...