• çok şükür sirte'yi de aldık...

çok kolay oldu, hiç direnç görmedik neredeyse.

gerçi kimliği belirsiz birkaç uçak tarafından umh araçları bombalandı, muhtemelen rus mig'leri idi bu bombalayanlar, ama bu kimliği belirsiz uçaklar geri çekildi.

bu arada bu kimliği belirsiz uçaklar savaşa müdahil olur olmaz, sirte körfezindeki türk fırkateyninden sirte'deki hafter üslerine bombardıman başladı. türk donanmasının resmen hafter'i bombalaması sonrası kimliği belirsiz uçaklar kayboldu.

şurada bae'nin fonladığı bir satılmış gazeteci, türk fırkateynine karşı mısır'dan yardım dileniyor;
    6 haziran 2020 sirte zafer yolları operasyonu

hafter'in teröristleri her zaman yaptıkları şeyi yaparak sirte'den kaçtılar.

kalanlar ise umh güçleri tarafından tutuklandılar. her biri kadınları, çocukları, sivilleri katleden birer savaş suçlusu olarak uluslararası kamuoyunun önünde yargılanacaklar.
    ama şimdi fareler gibi deliğe tıkılıp o günü beklemek zorundalar.

sirte çok önemliydi. geri aldık, teröristlerden temizledik.

zafer yolları operasyonu'nun 2. ayağı bugün, sirte'nin güneyindeki al jufra hava üssünü almak için yapılacak.
    al jufra'yı da düşürüp ardından biraz daha doğuya ben jawad-as sidr bölgesine girip buradaki petrol rafinerisini ele geçiririz birkaç güne kadar inşallah.

sonra sırada bingazi, ardından mustafa kemal'in derne'si ve son olarak tobruk...

hafter teröristi libya'nın yüzde 95'ini kontrol altında tutuyordu.
    çünkü mustafa kemal'in askerleri ile, tanrı'nın ordusu ile hiç karşılaşmamıştı...

ne diyorduk?
    "allah'tan gelen zafer yakındır..." (saff-13. ayet)

hadi şimdi kudurmaya devam edin hafter'in itleri...

edit: şimdi hafter piçi tek taraflı ateşkes ilan etmiş.
    bak sen barış güvercinine...sen ateşkes biliyor muydun lan terörist köpek?
    8 0 ...
  • Bence senin derdin covid19 falan değil başka bir şey sayın dalyarak.
    (bkz: kadıköy de yapılan virüs partisi) şeklinde bir başlık olmasına rağmen böyle bir başlık açıp parti ismi vererek provokasyon yapmaya çalışıyor.
    4 1 ...
  • 5000 Mah bataryasıyla arkadaşlarımın bile şarjına el atıyorum. Kimse babamın oğlu değil. Steve'in mirascılarının parasına para katmanın alemi yok. ihtiyacım karşılanıyor mu evet.

Sen ne yapıyorsun benden başka?

Benim verdiğim paranın 11 katını verdiğin telefonu arkadaşlarının yanında masaya koyup bakın benim iPhoneum var diyorsun.

Fark budur.
    3 1 ...
  • xiaomi aldım çok da memnunum

iphone a o parayı verene kadar standart bir telefon alırım geri kalan paraya dslr fotoğraf makinası.
    tamam iphone güzel ama fiyat olarak ülke şartlarında aşırı pahalı. elin avrupalısı iyi modelini 1 aylık maaşla alır belki biz ortalama 3 maaş vermemiz lazım.

iphone u olan arkadaşlar ne zaman görsem şarj başında . yazılım olarak telefon nederse o müdahale şansın yok. şarj aletine ihtiyaç duydun heryerde bulamassın.
    3 0 ...
  • Kendimi evli hayal edemiyorum amk.
    Sürekli hir gür çıkaran, dırdır konusan, niye annemlere gitmedik diyen. Sürekli dedikodu yapıp hayiflanan, beni yoracak bir kadın istemiyorum.

Bunun aksini bulmak ise samanlıkta iğneye denk gelmek gibidir. Yok diyerek haksızlık yapmayacağım.

Kahve içerken sadece kahve içen, gülerken sadece gulen, kimseyi elestirip yargilamayan, bir şeyin kötü yanlarını değil iyi yanlarını gören, kafa sikmeyecek bir karı görürsem zaten alırım onu. Ellere pic ettirmem.
    3 1 ...
  • ipad pro

22.
  • klavyesini almam heralde, bülütüt klavye ve maus destekliyormuş satten. kalemi fahiş fiyatına rağmen alınır ama. titreşim özelliği de varsa bir gün gay olmaya karar verirsem vibratör olarak da kullanabilirim. bir nevi geleceğe yatırım denilebilir.
    2 0 ...
  • sosyal adaptosyon gereği bunu yapan insandır.

kümülatif toplumlarda varolan birey bazen toplumun değer yargılarıyla çatışmak yerine bunları istismar etmeyi tercih eder. dış dünyaya karşı bu tutumu ile iç dünyasını şekillendirmediği yani kendisine karşı dürüst olduğu sürece herhangi bir sorun yok. çünkü kümülatif bir toplum ifade hürriyeti daima tehlikelidir.

insanlar zannediyor ki küpe takmak götüne dövme yapmak metal dinlemek vs bir dönemin altkülütürünü oluşturan popüler öğler marjinallik. oysa en hakiki marjinallik düşünmektir. toplum her şeyi affeder düşünmediğiniz sürece.

kendimi üçüncü çoğul şahıslardan gizlemeyip olduğum gibi insanlara açmamın hiçbir pragmatik yönü yok. kitle daima kategorize edebildiğini kabullenir. sözde sapiens bilmediğinden korkan bir canlıdır dolayısıyla asla eklektik bir insana tahamül edemezler. yine de uzun uzun yazdığıma bakmayın. rahat bir insanım pek de sikleyemiyorum açıkçası.

ayrıca insanlar beni hak etmiyor. *
    4 1 ...
  • ‘insanların dikkatini çekmek için onların omuzlarına dokunmanız artık yeterli değil. onlara bir balyozla vurmanız gerekiyor.”
    Se7en (1995) : https://replikler.net/replik/se7en-yedi-replikleri/

yani diyeceğim o ki, el işareti falan nafile. ama biz yine de öğrenelim. ne olur ne olmaz.
    teşekkürler yazar arkadaşım.
    uzun süredir bu kadar faydalı bir entari görmemiştim uludağ sözlükte.
    5 1 ...
  • Eski sevgilisinin düğününe gidende bir problem vardır. Yani gerçekten Sevdiğin bir şeyler paylaştığın biriyse insan rahatsız olur. Öyle bir ortamda bulunmak istemezsin.
    4 0 ...
  • antik yunan'ı geçelim...
    daha yakın tarihlere gelelim.
    bizans dönemine.

bizans döneminde anadolu tarihi açısından son derece kıymetli bir kitap yazıldı.

kitabın adı: alexiad...
    yazarı bir bizans prensesi; anna komnena.

anna komnena, dönemin bizans imparatoru aleksios komnenos'un kızıdır.

işte anna komnena'nın yazdığı alexiad adlı eserde anadolu'nun o dönemki durumu ayrıntılı bir şekilde ele alınır.
    eserde selçuklulara geniş yer ayrılmıştır, selçuklu-bizans ilişkileri detaylıca anlatılır.

kitapta araplardan, farslardan(iranlı), ermenilerden, gürcülerden bahsedilir.
    anadolu'da az da olsa hala varlığını sürdüren galatlılardan bahsedilir.

bizans'ta paralı askerlik yapan peçenekler'den, uzlar'dan, kumanlar'dan bahsedilir.
    keza viking paralı askerlerine yer verilmiştir.
    normanlar'dan bahsedilir.
    haçlı seferleri incelenir.

amma velakin anadolu tarihi için son derece önemli bir kaynak olan bu kitapta kürtlerden tek satır bahsedilmez...

12. yüzyılın başında yazılan bir eserde kürtlerden hiç bahsedilmemesi ne kadar da ilginç...!!!
    oysa ki kürtler 5000 yıldır anadolu'daydılar(!) hani...

anadolu'da 5000 yıllık tarihi olan kürtlerden bizans kaynaklarında hiç bahsedilmemesi şüphesiz ki bizans'ın ırkçı ve faşik bir devlet olduğunun ispatıdır.

ne çektiniz be kürtler???
    bizans bile size bahmiy...!!!

offf, hadi 12. yüzyıl da çok erken diyelim, 200 yıl daha ileri gidelim, 14. yüzyıl başına gelelim.

selçuklu dağılmış, anadolu'da beylikler kurulmuş.
    bu dönemde anadolu'da kurulan 30'dan fazla beylik var.
    ama ne hikmetse anadolu'nun 5000 yıllık kadim(!) halkı kürtlere ait tek bir beylik yok.
    moğollar dahi gelip "eretna" diye beylik kurmuş anadolu'da ama kürtler tek bir beylik kuramamışlar...

işte bunlar hep faşiklik yüzünden.
    ta o zamandan beri "kürt kimliği" baskılanmış, yok sayılmış(!) faşikler tarafından.

çok ayıp ya...!!!
    adamlar 5000 yıldır burada(!) halbuki.

herhangi bir tarihi, kültürel mirasları yok ama, yine de 5000 yıldır burdalar(mış). kesin bilgi yayalım...

so what???

antik yunanlar faşik.
    hititler faşik.
    roma imparatorluğu zaten faşik.
    bizans faşik.
    selçuklu faşik.
    anadolu beylikleri acayip faşik.
    osmanlı faşik.
    eh, haliyle tece de faşik...

ne çektiniz be...!!!
    8 0 ...