monsanto

10.
 • Cargill ile birlikte türkiye'yi gıda terörü vasıtasıyla bitiren, dünyanın başına gdo illetini musallat eden küresel şirket.
  (bkz: cargill/#39103501)

  monsanto 1901'de abd'de kurulmuş küresel bir şirket. şirketin bilinirliği abd'de sakarin'i ilk olarak üretmesinden kaynaklanıyor.
  sakarin üretimi ile büyüyen şirket daha sonra kafein, vanilin ve çeşitli sakinleştirici ürünler üretmeye başladı.
  1920 yılından itibaren bir kimya devi haline geldi.
  40'lı yıllarda ise hepimizin çocukluğundan bildiği ddt adı verilen zehiri üretti.
  monsanto'nun ürettiği ddt, 1970'lerde yasaklanana değin pek çok balık ve kuş türünün yok olmasına sebep oldu.

  50'li yıllarda petrol esaslı gübre ve silikon üretimine başladı.

  monsanto zehir saçmaya ve bu zehirler ile katliama vietnam savaşında da devam etti.
  vietnam'da abd ordusunun ilerleyişini durduran sık orman ve bitki örtüsü monsanto'nun ürettiği yaprak dökücü zehirler ile aşıldı. (bkz: agent orange) bugün monsanto ürünlerinin serpildiği bu topraklarda halen bitki yetişmiyor ne yazık ki...

  bu esnada monsanto nükleer silahların gelişmesine katkıda bulundu.

  monsanto 70'lerde gdo araştırmalarına girdi ve 1982'de ilk defa bir bitkinin genetiğini değiştirmeyi başardı.

  80'li yılların ikinci yarısında ise genetiği değiştirilmiş soya ürünleri ile abd piyasasına hakim olmaya başladı.
  yine 90'larda inek sütünü arttırıcı gdo'lu hormonları piyasaya sürdü.

  monsanto bütün bunları yaparken abd'de gerek cumhuriyetçi, gerek demokratlar olsun iktidarda kim varsa hepsi tarafından desteklendi.
  zira abd gıda koruma dairesi (bkz: fda) ve abd çevre koruma kurumu (bkz: epa) gibi kuruluşların kilit noktalarında hep kendi adamları vardı.
  hatta monsanto'nun siyasi uzantıları bunlarla da sınırlı kalmadı, abd anayasa mahkemesinden tutun da, obama'nın tarım danışmanına kadar her yerde monsanto için çalışan insanlar vardı.

  monsanto 1997 yılında "tarım ilaçlarıyla" türkiye pazarına giriş yaptı. bir sene sonra da stratejik ortağı cargill'in türkiye'deki tohumculuk bölümünü satın aldı.
  monsanto'nun türkiye'deki yegane amacı gdo'lu tohumlarını ve hayvan yemlerini türk piyasasına satmak ve yine kullancığı tarım ilaçları ile türk tarımını bitirmek.

  sadece türkiye'de değil, girdiği her ülkede uyguladığı strateji bu monsanto vb firmaların.

  örneğin wikileaks belgelerinde bu küresel terörist şirketin fransa'da yasaklanan gdo'lu mısır üretimi faaliyetleri sonrası abd hükümeti aracılığıyla fransa'ya karşı bir ticari savaş açılmasına dair belgeler ortaya çıktı.

  syngenta ve monsanto gibi dünya devi şirketler cargill'in üreteceği mısır şurubu için türkiye'de mısır üretimine başladılar.
  tabi ekilen mısırların gdo'lu olduğunu belirtmemize gerek yok sanırım.

  bu arada monsanto 2016'da bir başka dünya devi bayer tarafından satın alınmıştır, lakin bu satın alma/satılma aslında iki dünya devinin birleşmesidir.
  (bkz: dünya tarım piyasasının hakimi küresel şirketler)

  yukarıda monsanto'nun vietnam'da yaptığına kısaca değindik.
  bakın aynı şirket tarım ve hayvancılık devi arjantin'in başına nasıl çoraplar örmüş;

  1996'da monsanto, arjantin'de "roundup ready" adlı soya fasulyesi tohumlarının üretim ve dağıtım lisansını aldı. o yıllar arjantin sıkıntı içindeydi ve rockefeller vakfı(monsanto'nun ortağı)'nın tavsiyesi ile arjantin dış borçlarını ödemek için gdo'lu soya fasulyesi üretimini kabul etmişti. (not: bu arada bill gates'te monsanto'nun ortaklarından biridir.)
  ------------------------------
  bu arada monsanto'nun geliştirdiği "roundup" adlı güya "zararlı otları öldüren kimyevi madde" tarlaya ekilen tohuma bulaştırılıyor, bu gdo'lu tohum dışında topraktaki tüm canlıları öldürüyor, toprağı mineral yönünden fakirleştirip yok ediyor. roundup kullanılarak çeşitliliği yok edilen milyonlarca hektar toprak var ne yazık ki...
  ----------------------------------------------
  monsanto'nun, arjantin'de gdo'lu soya, mısır, buğday, ayçiçeği vb sebze meyve üretip ihraç etmeye başlamasıyla ülkedeki köylüler geleneksel tohum üreticiliğini ve saklamayı bırakmaya başladılar. gdo'lu soya fasulyesi ekilen alan 16 milyon hektar büyüklüğüne ulaştı.
  ihracattan para geliyor, ama bir yandan da yerli tohum ve tarım bitiyordu.
  aynı gdo'lu ürünler hayvan yemi olarak da kullanılıyordu.
  fakat bu yüzden dünyanın en gelişmiş hayvancılık ülkelerinden olan kaliteli süt ve et üretimi ile bilinen arjantin'de hayvancılık ürünleri üretimi düşmeye başladı ve arjantin kendini uruguay'dan süt ithal ederken buldu...
  aynı arjantin'de pirinç üretimi yüzde 44, mısır üretimi yüzde 26, ayçiçek üretimi yüzde 34, domuz üretimi yüzde 36 düştü. bu ürünlerin fiyatları yüzde 150 ila yüzde 300 arasında arttı.

  hayvan yemi üretilecek bu ürünlerdeki artış tüm tarım ve hayvancılık fiyatlarına yansıdı ve 2002'deki ekonomik krizle birlikte halk ayaklanması başladı.
  halk ayaklanmasından korkan hükümet, monsanto'nun yardımlarıyla halka bedava yiyecek dağıtmaya başladı...

  işte arjantin'de üretilip ihrac edilen bu gdo'lu soyalar gemilerle türkiye'ye geliyordu.

  hatta arjantin'den türkiye'ye soya getiren bir gemi, 2003 yılında greenpeace tarafından brezilya açıklarında durduruldu.
  gemiden numuneler alındı, incelendi ve ürünlerin gdo'lu olduğu ortaya çıktı.
  şayet greeppeace bu eylemi yapmamış olsaydı, o ürünler bizim mersin limanına boşaltılacaktı.
  bu gemi türkiye'ye gelen onlarca gemiden biriydi. yakalanmıştı. peki ya yakalanmayanlar?

  işte, ülkemizde gıda terörünü domine eden bu şirketin faaliyetleri özellikle akp döneminde ziyadesiyle arttı, şu an gdo'lu tohum pazarının ve soya, mısır ithalatının lideri durumunda.

  şirketin "tohum dedektifleri" meşhur, bu tohum dedektiflerini ayrı bir yazıda anlatacağım.
  güya dünyada açlığı ve kıtlığı bitirmek için gdo'lu tohum üretimi yapan bu insanlığa faydalı(!) şirket, bu tohum dedektifleri vasıtasıyla, akp'nin çıkardığı tohum yasasına dayanarak yerli tohumculuğu bitiriyor, her şeye rağmen yerli tohum saklayan köylülerin ceza alması için elinden geleni yapıyor...

  ayrıca mahkeme kararı ile hakkında yazılan olumsuz yazıları kaldırtmakla da ünlü bir şirket. bu yazı da muhtemelen mahkeme kararıyla kaldırılır, ama kaldırılana kadar 5-10 kişi okusa fayda faydadır...
  5 0 ...
 • anne olmak

  307.
 • daha doğmadan yüzünü bile görmediğin birisi için endişe duymak, merak etmek, deli gibi özlemek demek. onun varlığını hissettiğin an içinde hissettiğin o muhteşem duygu demek. hayatta seni karşılıksız sevecek birinin varolduğunu bilmek demek.
  geçenlerde şiddetli bir sancıyla hastaneye zor yetiştik, onu kaybediyorum sandım daha hiç görmediğim, sesini duymadığım, elini tutmadığım, kokusunu bilmediğim biri için o kadar endişelendim ki, o kadar çok korktum ki ben bile şaşırdım.
  hissettiğim tekmeler acı verici olsa bile onun orda olduğunu bilmek bana öyle büyük bir mutluluk veriyor ki bu hayatta hissedebileceğim en büyük mutluluk olabilir.
  onu o kadar çok seviyorum ki doğduktan sonra naparım bilmiyorum, tıp tarihine aşırı sevmekten deliren insan olarak geçebilirim.
  kısacası; şu hayatta hissedilebilecek, yaşanabilecek en güzel en özel duygu. çok şükür allah'ıma bana bu günleri gösterdiği için...
  9 0 ...
 • Nike; zafer tanrıçası

  anteros; tutku tanrıçası

  thetis; su tanrıçası.

  nispeten bilinenler:
  Poseidon deniz tanrısı ve poseidon'un adını hatırlamadığımız karısı, yarı balık bir tanrıça.

  Hades yeraltı tanrısı. persephone bahar tanrıçası ayrıca hades'in yeğeni ve karısı. demeter ekin tanrıçası. hekate büyü ve köşelerin tanrıçası (şahsi favorimdir).
  Ares delisi var savaş tanrısı. Athena bilgelik tanrıçası. dionysos şarap ve bağ tanrısı.

  uzar gider böyle. ergenlik hobimi hatırlattınız teşekkürler.
  9 0 ...
 • Kardeş marx müneccim yarrağı yemedi adam kapitalist düzeni açıklayıp yok olacağını ön görüyor çünkü aç gözlülük ve sömürü mülksüz işçileri birleştirecek ve bu da sınıf çatışmasına dönüşecek. Ve marx haklı çıktı ingiltere de başlayan chartist hareket sonucunda işçiler ve burjuva uzlaşarak refah devletini kurdular. Bu gün avrupada göçmen müslümanları koruyan ve esas vatandaşlarla eşit gören sadece komünistlerdir onlarda olmasa müslümanlar gavurların sırtından asalakça geçinemeyecek.
  12 2 ...
 • tek bi tıkla kapatılabilen hesaplara bu kadar anlam yüklemenin doğru olmadığını düşünüyorum; kimse sizi ciddiye almak için karmanıza ya da girilerinizin kaç defa artı ya da eksi oylandığına bakmıyor.

  bu gözler iki kelimeyi bi araya getiremeyen, binlerce şey yazmış ama bi a4'ü zor doldurabilecek, sığ ve silik tiplerin sadece memeleri var diye; "filozof" karmasına sahip olduğunu gördü.

  uludağ sözlük sanal bi platform kardeşlerim. ciddiye almayın. yazın çizin ve gidin. bu yazarın da kimseye; "beni oylayın ulan" diye silah dayadığını düşünmüyorum. çok fazla oylandı diye onu suçlamak yersiz. haksızlık ya da.
  10 3 ...
 • üniversite diplomasının akıbeti merak edilendir.
  harbi lan, reisin diplomasını görmek nasip olmadı gitti. halbuki fotokopisini çerçeveletip duvara asacaktık. ümmet olarak, günde üç öğün bakıp gurur duyacaktık. bunu bize çok görme reis, ceehapeli dostlarımızın diline düşürme bizi.
  4 1 ...
 • Her biri ayrı rezalet olan yasaklardır.
  Güç sahiplerinin aydınlara karşı nasıl kin beslediklerini ve toplumu elbirliği ile cahilleştirmeye çalıştırdıklarının örneğidir. Şimdi o listeyi görelim;

  GEÇTiĞiMiZ YIL KÜLTÜR-SANAT ALANINDA YAŞANANLARDAN BAZILARI…

  – 10 Ocak – Levent Üzümcü’nün ‘Anlatılan Senin Hikayendir’ oyununa Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlı Sabancı Kültür Sarayı’nda oynanması yönünde yapılan tahsis, hiçbir gerekçe gösterilmeden geri çekildi.
  – 14 Ocak – Artvin Cerattepe’de madencilik faaliyetlerine başlatılan uluslararası kampanya kapsamında Edip Akbayram, Cahit Berkay, Onur Akın ve Hüseyin Turan’ın sahne alacağı konser iptal edildi.
  – 22 Ocak – Zülfü Livaneli’nin Huzursuzluk adlı romanının afişlerinin metrolardaki reklam panolarında yer almasına OHAL gerekçesiyle izin verilmedi.
  – 20 Şubat – Müjdat Gezen Sanat Merkezi, binanın önüne gelen Mehmet Ali Aligül tarafından kapıya benzin dökerek kundaklandı.
  – 11 Mart – Milli Eğitim Bakanlığı askıya çıkarttığı orta öğretim müzik dersi taslağından dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın adını çıkardı.
  – 4 Nisan – Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nun bahçesinde 20-25 yıllık meyve ağaçları kesildi ve alana beton dökülerek nikah salonuna dönüştürüldü.
  – 22 Nisan – Sabahat Akkiraz’ın TRT için çekmiş olduğu program, sanatçının ‘Hayır’ kampanyası yaptığı sebebiyle yasaklandı.
  – 29 Nisan – Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia’ya Türkiye’den erişim engellendi.
  – 11 Mayıs – Sinop Valiliği, hiçbir gerekçe göstermeden Onur Akın’ın konserini iptal etti.
  – 17 Mayıs – 2002 yılından beri yayınlanan Penguen dergisi kapatıldı.
  – 3 Temmuz – Türkiye tiyatrosunun usta isimlerini ağırlayan Şişli’nin 45 yıllık tiyatro salonu, maddi sebeplerden dolayı kapatıldı.
  – 20 Temmuz – Ovacık Belediyesi, 1.Uluslararası Ovacık Sanat Günleri iptal edildi.
  – 11 Ağustos – Aşık Mahsuni Şerif’i anma etkinliği ‘OHAL’ gerekçesiyle iptal edildi.
  – 22 Ağustos – Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, halk oyunları kurslarını yasakladı.
  – 21 Ekim – ihsan Eliaçık Kayseri Kitap Fuarı’nda saldırıya uğrayıp, polis zoruyla içeriye girmesi yasaklandı.
  – 4 Kasım – Tüyap istanbul Kitap Fuarı’nda Sabahattin Önkibar, 10 kişilik bir grup tarafından saldırıya uğradı.
  – 21 Kasım – Barış Atay’ın Sadece Diktatör oyununa Manisa ve Ataşehir’de ‘Salon dolu’ bahanesiyle salon verilmedi.
  – 25 Aralık – Muğla Eğitim-Sen tarafından gösterim yapılmak istenen ‘Bi’şey Anlatıcam Eee? Kurtulduk’ adlı oyun Milas, Bodrum, Fethiye, Marmaris ve Datça Kaymakamlıkları tarafından gösterimi ”uygun bulunmayarak” Yasaklandı.

  Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/...at-dunyasi-felc-ediliyor/
  7 1 ...
 • Her biri ayrı rezalet olan yasaklardır.
  Güç sahiplerinin aydınlara karşı nasıl kin beslediklerini ve toplumu elbirliği ile cahilleştirmeye çalıştırdıklarının örneğidir. Şimdi o listeyi görelim;

  GEÇTiĞiMiZ YIL KÜLTÜR-SANAT ALANINDA YAŞANANLARDAN BAZILARI…

  – 10 Ocak – Levent Üzümcü’nün ‘Anlatılan Senin Hikayendir’ oyununa Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlı Sabancı Kültür Sarayı’nda oynanması yönünde yapılan tahsis, hiçbir gerekçe gösterilmeden geri çekildi.
  – 14 Ocak – Artvin Cerattepe’de madencilik faaliyetlerine başlatılan uluslararası kampanya kapsamında Edip Akbayram, Cahit Berkay, Onur Akın ve Hüseyin Turan’ın sahne alacağı konser iptal edildi.
  – 22 Ocak – Zülfü Livaneli’nin Huzursuzluk adlı romanının afişlerinin metrolardaki reklam panolarında yer almasına OHAL gerekçesiyle izin verilmedi.
  – 20 Şubat – Müjdat Gezen Sanat Merkezi, binanın önüne gelen Mehmet Ali Aligül tarafından kapıya benzin dökerek kundaklandı.
  – 11 Mart – Milli Eğitim Bakanlığı askıya çıkarttığı orta öğretim müzik dersi taslağından dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın adını çıkardı.
  – 4 Nisan – Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nun bahçesinde 20-25 yıllık meyve ağaçları kesildi ve alana beton dökülerek nikah salonuna dönüştürüldü.
  – 22 Nisan – Sabahat Akkiraz’ın TRT için çekmiş olduğu program, sanatçının ‘Hayır’ kampanyası yaptığı sebebiyle yasaklandı.
  – 29 Nisan – Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia’ya Türkiye’den erişim engellendi.
  – 11 Mayıs – Sinop Valiliği, hiçbir gerekçe göstermeden Onur Akın’ın konserini iptal etti.
  – 17 Mayıs – 2002 yılından beri yayınlanan Penguen dergisi kapatıldı.
  – 3 Temmuz – Türkiye tiyatrosunun usta isimlerini ağırlayan Şişli’nin 45 yıllık tiyatro salonu, maddi sebeplerden dolayı kapatıldı.
  – 20 Temmuz – Ovacık Belediyesi, 1.Uluslararası Ovacık Sanat Günleri iptal edildi.
  – 11 Ağustos – Aşık Mahsuni Şerif’i anma etkinliği ‘OHAL’ gerekçesiyle iptal edildi.
  – 22 Ağustos – Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, halk oyunları kurslarını yasakladı.
  – 21 Ekim – ihsan Eliaçık Kayseri Kitap Fuarı’nda saldırıya uğrayıp, polis zoruyla içeriye girmesi yasaklandı.
  – 4 Kasım – Tüyap istanbul Kitap Fuarı’nda Sabahattin Önkibar, 10 kişilik bir grup tarafından saldırıya uğradı.
  – 21 Kasım – Barış Atay’ın Sadece Diktatör oyununa Manisa ve Ataşehir’de ‘Salon dolu’ bahanesiyle salon verilmedi.
  – 25 Aralık – Muğla Eğitim-Sen tarafından gösterim yapılmak istenen ‘Bi’şey Anlatıcam Eee? Kurtulduk’ adlı oyun Milas, Bodrum, Fethiye, Marmaris ve Datça Kaymakamlıkları tarafından gösterimi ”uygun bulunmayarak” Yasaklandı.

  Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/...at-dunyasi-felc-ediliyor/
  7 1 ...
 • bir binali yıldırım hesabı ,mühendistir kendisi ve hemi de tc. başbakanı .

  keçiören metrosu açılışında meendiiz başbakanımız binali tarafından dile getirilmiş hesap.

  birde sucukçu muhasebecimiz var.

  onun için şükredelim memleketimize verilmiş sadakamız var iyi saatte olsunlar ülkemle.

  50.000x365 = 18.250.000

  binali hesabı 270 milyon.

  işimiz allah'a kalmış birde çiltlikbank -mehmet aydın'a kızıyoruz.
  12 3 ...
 • ekşi sözlük'ün yaptığı gibi danla bilic gibi vasıfsızları değil gerçekten işini hakkı ile yapan birini getirmesi ile ekşi'yi sollamamıza neden olacaktır.

  mehmet aydın'la soru-cevap çok güzel olacaktır.

  eyy zall, sen yaparsın bunu *
  16 2 ...