• Köydeki arkidişleğ(şive yapamamak!). Sağdaki sansar selim, soldaki pezevenk malik.

sözlük yazarlarının çektiği fotoğraflar
    10 1 ...
  • insanın dengesini allak bullak eden durumdur.

Kendimi bildim bileli depresyondayım bunda sıkıntı yok. 9 yaşında tuttuğum günlük atanamamış tutunamayanlar onu da biliyoruz. iki yıl önce 2 ay kadar odamdan hiç çıkmadım, depresyon şalımla kalorifer dibinde oturdum bütün gün, durumlar bildiğimiz gibi. 1.5 ay önce iki hafta anksiyete atakları yüzünden saç baş yoldum, gerçi sonra biraz rahatlar gibi oldum ama dün gece o kadar üzgündüm ki başıma öyle bir ağrıyla saplandı ki bu durum. Kafamı giyotinin altına yatırıp ağrısından kurtulmak istedim. Gece defalarca kez uyanıp allak bullak şekilde uyumaya çalıştım. Hatta bir ara menenjit ya da ensefalit geçiriyorum sanıp kendi çapımda kendimi muayene bile ettim. Sonra baktım fizyolojik bir sorun yok tamamen psikolojik depresyonun çıkışını aradım ama bulamadım.

Bulamamak bizim sorunumuz. Çıkış var, bir sürü zorlukları depresyona bile girmeden atlatanlar varsa bizim "çıkış yok" Diye ağlıyor olmamız tamamen kişisel güçsüzlüğümüz. Aşılabileceğine inanmıyorum, aşılabileceğini biliyorum.
    8 0 ...
  • Oysa O mutlu pozu atarlar. 5 dk. Sonra kavga ederler.. Keşke o pozuda koysalar. Kocişimle birbirimizi yedik bakın saç baş dağıldı diye..

Mutluysan mutlusun yanındakiyle. ikiniz bilin yeter. Bunu neden ispata kalkışırsın ey insanoğlu!
    8 0 ...
  • ilaç şirketleri...
    Bence genetik miras dışındaki hastalıkların %50'ye yakını, iyileşeyim diyerek alınan ilaçların vücudun başka yerlerine hasar vermesi sebebiyledir. Verilen hasarı onarmak için de mecburen yine ilaç alınır ve kısır döngüye girilir.
    5 0 ...
  • youngun çift yarık deneyinden bildiğimiz üzere, parçacıkların konumunu bilmediğimizde olasılıklar dalgası şeklinde yayılırlar. deneyde önünde çift yarıklı bir engel bulunan bir elektron tabancasından elektronlar tek tek ateşlenmiş, ve yarığın arkasında bulunan ekranda düştüğü yerler not edilmiş, sonuçta sanki tek tek fırlatılan elektronlar iki delikten de aynı anda geçmiş ve kendisiyle bir girişim dalgası oluşturmuş gibi ekranda bir girişim deseni elde edilmiş. yani şu:

https://i.hizliresim.com/76X9ov.png+

Bu elbette bilim adamlarına garip gelince yarığın arkasına gelen elektronun enerjisini emip yarı enerjili 2 elektron yayan bir düzenek yapıyorlar. bu şekilde bu 2 elektron birbirine dolanık hale getiriliyor. 1. elektron yine ekrana giderken 2. elektron bir sensöre gidiyor. dolayısıyla artık elektronun hangi delikten geçtiği bilgisine sahibiz. bu bilgiye sahip olduğumuz anda ise ekranda girişim deseni yerine sedece yarıkta olduğu gibi bir çift desen elde ediyoruz. işin garip tarafı ise sensör çok çok uzakta olsa bile yani sensöre çok daha sonra gelse bile dolanık eşi ekranda çift desen oluştaracak şekilde hareket ediyor. dolayısıyla yaptığımız gözlem elektronun geçmişini etkiliyor diyebiliriz. buna dolanıklık deniyor.

bir ekleme yapmakta fayda var. acaba kullanılan malzemeler mi dalga fonksiyonunun çökmesine neden oluyor diye düşünmüş bilim adamları ve aynı deney düzeneğine kuantum karıştırıcı adlı bir düzenek ekleniyor. burada kısaca yine sensörler kullanılıyor ama bu sefer sensörlere çarpan elektronun hangi yarıktan çıktığı bilgisini bozacak şekilde bir düzenek kuruluyor. bu defa sensörlere çarpan elektronun dolanık eşi ekranda bir girişim deseni oluştaracak şekilde hareket ediyor. yani elektronun hangi yarıktan çıktığı bilgisini kaybettiğimiz anda diğer dolanık eşi dalga gibi davranıyor.
    5 1 ...
  • kısaca devlet diyor ki senin işin yok. dolayısyla paran yok. şimdi sen hastalansan sana kimse bakmaz. ben sana bakayım ama bana para ver. paran yok ama bana borçlandın. paran olmadığı için bana borçlandın. ben sana iş verecek kadar bu ülkede istihdam yaratamıyorum. dolayısıyla senin işsiz olmandan ben sorumluyum ama sen bunu siktir et. bana borçlusun.
    9 0 ...
  • Çok dile getirilen, eleştirilen şeyler gizli hayranlık sebebidir bence. Bu erkeklerin normal hayatta tek ulaşamadıkları şey kadın unsuru. Ya da ablanın birinden sağlam bir kazık yemiş. Sözlük kızları şöyle, vay sözlük kızları kötü bıdı bıdı! Ne ara tanıdında yorumluyorsun? Herkes önce kendine bakacak, insan olmayı başaracak! Sonra gelsin eleştirsin. Ama cinsiyetten dem vurmasın. Her yazar önce insan burada.
    7 0 ...
  • Televizyon izlemenin diğer bir şekilde ifade edilmesidir. Televizyon izleyen ama bunu hem söyleyip hem de saklayarak cool olmak isteyenler kullanabilir.

- ne yapıyorsun?

+ katot ışını tüpüyle oluşturulan görselleri izliyorum.
    3 0 ...
  • Gayet de mümkündür. Eğer bir saniye dediğimiz sezyum atomunun 9.192.631.770 kez titreşime denk düşüyorsa atomu bozarak titreşim sayısını değiştirmek kollarımızdaki, duvarlarımızdaki bütün saatleri birden değiştirecektir.
    5 0 ...
  • Muhtemelen sizi sevmeyen kaynanadır.
    Bu yüzden ibneliğine yapıyordur.
    Bi benim annem olamadı böyle. Telefonda manitayla kavga ediyorum; 'bağırma kıza, elin kızına böyle davranamazsın, feministim ben ezdirmem sana kızı' diyor. Ben mi evladıyım manitalarım mı belli değil. Başbaşa bıraksam maksimum 5 dakika sonra beni çekiştirirler.
    5 1 ...