• değilsin cevabına sahip sorudur. değil ama misal en basitinden yurt dışına çıkarken o "türkiye cumhuriyeti"nin kendisine verdiği kimliği ve pasaportu bırakıp çıksa ya bi. orada başı derde girince misal "ben türkiye cumhuriyeti vatandaşıyım" demese kürdüm dese ya. veya "türkiye cumhuriyeti"nin kendisine sağladığı imkanlardan ve "özgürce" sürdürdüğü yaşamından vazgeçse ya. hazır ırağın kuzeyinde kürdistan kurulmuş iken gidip orada yaşasa ya.

hayatta insana yakışmayan şeylerin en başlarında nankörlük gelmekte. nankörlüğü bırakması lazım bu ülke vatandaşlarının artık. bu sadece bu meselede değil ülkenin kurucusuna ve onunla beraber mücadele edip birçoğu hayatını kaybetmiş insanların anılarına nankörlük etmeseler. özgürce yaşamalarını sağlayan dini ve milli değerlerin tamamına nankörlük etmeseler. sorsalar biz türkler kürt vatandaşlara ırkçılık yapıyoruz ama bu şekilde sürekli isyan halinde olan sürekli türk - kürt ayrımı yapanların belki yüzde 70 i kürt vatandaşlar gene. bu psikoloji iyi bir psikoloji değil bundan kurtulmaları lazım artık. 80 li yıllarda değiliz ve darbe yıllarında ezilen sadece kürtler değil. sağcısından solcusuna muhafazakarından ateistine kürdünden türküne herkes zulüm gördü.
    11 1 ...
  • hoş gelmişlerdir. gibson abileri ( g.t kalkması mode on ) olarak her daim yanlarındayım.

yalnız birikmiş bulaşıklar ve mıntıka temizliği var birkaç aylık. o işleri hallediversinler yımışak yımışak sonra entry yardırmaya başlasınlar pembiş pembiş yanakları ile. en alt devre olmak kolay değil. biz ilk geldiğimiz 2 sene ellerimiz morardı bulaşıktan ot yolmaktan..
    4 0 ...
  • oytunkaran

5862.
  • Adam 100 bin entry girmiş, 90 bin tanesi 11. Nesiller hakkında.
    Şimdi bu aynı entryleri 12. Nesiller için de girer. 2 aya kalmaz 150 bini bulur bak, söylemedi demeyin.
    3 0 ...
  • Sen de 1400 senedir Kur'an okuyorsun da neye yaradı?
    Veya 5000 yıllık(!) Kürt tarihin var da neye yaradı?

Piyango dan sana milyonlarca lira çıksa gidip Mercedes mi alırsın bir Kürt veya müslüman arabası mı alırsın?
    Bu parayla gidip Arabistan da mı veya Erbil de mi yaşamak istersin Miami sahillerinde mi?

Hani derler ya "dinime küfür eden bari müslüman olsa" böyle bir durum.
    2 0 ...
  • Akademisyenler rektör seçiyor.
    Örn: 100 kişilik kurul 99 tane oyu Ahmet için kullanıyor. Kalkıp 1 oy alan Mehmet rektör oluyor.

Peynir ekmek gibi akademik ünvan dağıtılıyor. Ondan sonra TV ekranında akademik ünvanlı insanlar Nuh peygamber oğlu ile cep telefonundan konuştu diyor.
    Hele ki son anayasa tartışmaları sırasında hukuk konusunda yine hukukçu olanlar tarafından söylenenleri düşününce...
    Yazılan doktora tezleri, kurullar, yapılan intihâller yapboz tahtasına dönen rektörlük doçentlik kıstasları vs de cabası. Eğitim ve bilim açısından denetleme yönlendirme teşvik açısından yeterlilik arz eden bir kurum kuruluş oluşturmadığımız için nice sayısız örnekler var.
    https://twitter.com/tevfi.../1051389942788775936?s=19

Eğitimde milli ve yerli tartışmaları, mesela; biz ram veya HDD ya da işlemci ekran kartı anakart yazılım üreten bir insan mı yetiştireceğiz yoksa donyo bozo koskonoyor diye elinde ki para verip aldığı telefonu Bilgisarayları parçalayan insan mı?

Eve beyaz eşya ve ankastre yenilemesi yaparken Siemens tercih eden ama kahrolsun Almanya diyen bir anlayışla yaşıyoruz.

Çocuğunu yabancı kolejlerde üniversite okutup her yeri imam hatip yapacağını söyleyen bir anlayış üniversite için gerekli altyapı bilgisi çocuklara veremediği için üniversitelerimiz ilk 500 arasına giremiyor.
    Şu an iddia ediyorum Türkiye'nin tüm üniversitelerini times higher aducation world üniversty rankings listesinde ilk 10 arasında olan okulların oluşturacağı bir konsorsiyuma verseniz de üniversitelerimiz ilk 500'e giremez.
    Neden mi?
    Üniversiteye hazırladığımız gençlere hiç birşey veremiyoruz. Onları üniversite eğitimine hazır hale getiren bir eğitim sistemimiz yok.
    Şahin marka arabaya v12 motor koyup son sürat yapmak gibi, arabayı parçalamak kaçınılmaz son olur. Ondan sonra bu araba niye Ferrari gibi olmuyor demek gülünç olur.

Cahillik yani bilgisizlik eğitimsizlik ile aptallık aynı şey değildir.
    Cahillik bilgisiz eğitimsiz olmak önemli bir şey değildir. insanlar bir okula gitmeden bile şu an içinde olduğumuz bilişim iletişim çağında kendini geliştirir öğrenebilir.
    Ama aptallık önemlidir ve kimse aptal olarak doğmaz. Aptallık için mutlaka eğitim okul hayatı şart (Bernard Russell) üniversite bir meslek okulu değildir.
    Size iş öğretmez, esas itibarıyla üniversite üniversal kökünden gelir. Bilgiyi korumak ve yaymak bu bilgi sahibi insanların hakları özerkliğini korumak belli bir grup zümre millet güç üstü evrensel bir oluşumdur.

Ülkemiz de üniversite çıraklık meslek okulu olarak algılanıyor yaşanıyor. Sanki işkur veya belediyenin meslek kursunda alınan belge işe giriş izini olarak görülüyor üniversiteler diplomalar.
    Oysa öyle değil.
    Üniversiteler fikir üreten yerlerdir. Sayısız örnek verilebilir, bir icadı olan bilim kurullarına girer. Orada ürünün gelişimi kullanım alanı genişlemesi için fikirler tartışılırken tüm dünya da artık ters olarak bu işliyor.
    Bu kurumlardan bir şeyler yapılması isteniyor.
    Üniversiteler insanlara akıl vermez, insanlara aklı kullanmasını öğreten kurumlarıdır.
    Bunun alt yapısı ise ilköğretim de verilir.

cumhurbaşkanından ilk 500 üniversite tepkisi
    4 0 ...
  • Demet altınyeleklioğlu'nun tarihi dönem romanı. izmir'de başlayan bir aşk öyküsü, izmir'de biten kurtuluş savaşı romanı. Romanda Ege'nin iki yakasındaki yaşam, türkler ve Rumlar var. Bunun yanında Müslümanlık, Hristiyanlık, imam, papaz, kral, paşalar, çeteler, efeler, Anadolu, Selanik var. Birbirini seven Enver ve eleni'nin birbirlerine kavuşma öyküsü yanında araya giren onlarca ayrılık noktası. Seversin ama araya birçok şey girer ve sorgularsın. Sevmek için de şartlar vardır.
    1 0 ...
  • adamın hammaddesi olan şehirdir malatya ateistim ama kutsal bir şehir olacak olsa o malatya olurdu. lan harbiden acayip mikro milliyetçiyizdir ama haksız mıyız be kardeş maaaalatya maaaalatya bulunmaz eşin.....
    adamın hammaddesi olan insanlar.
    2 2 ...
  • işten çok yorgun geliyorum.8 gibi ağzım ayrılarak uyuyakalmışım. 1'de uyandım.

Kartalları özlediğimi hissettim. Uyku sersemi kartallar hakkında yazılar okumaya başladım. Kartal fotoğraflarına, videolarına baktım. iyi geldi. Sizinle de paylaşayım *

Bu arada Yarın iş varsa gece uyumamak mallıktır, katılıyorum. Haftasonu çalışmıyorum ben. Buradan yırttım bu gece *

gece uyumayanların mal olması

--spoiler--
    -Bugün yaklaşık 60 çeşit kartal türü vardır.Çoğu Avrupa,Asya  ve Afrika'da yaşamaktadır. Ancak bazı türleri Amerika'da ve Avustralya'da da bulunabilir.

-Dünyanın en büyük kartalı olan Filipin kartalı  250 santimetrelik  bir kanat açısına sahiptir. Ve geyik, keçi ve maymunları avlamasıyla bilinmektedir.

-Kartal türlerinin çoğunda, dişiler erkeklerden daha büyük ve daha güçlüdür.

-Savaşçı kartal gibi bazı kartal türleri tek bir kanat çırpışıyla saatlerce süzülebilir.Bunu özel kanatları sayesinde başarabiliyorlar.

-Kartalların büyük çoğunluğu etçildir. Ancak, Sahra altı Afrika'ya özgü büyük bir av kuşu olan Palm nut vulture kartalı,  yağ palmiyesi meyvesiyle beslenmektedir.

-Çoğu kartal türü tek seferde iki yumurta yapar.Yumurtadan erken çıkan kardeşini öldürür.Anne,babalar öldürmeyi durdurma adına bir şey yapmazlar.

-Steller deniz kartalı 9 kilograma ulaşabilen ağırlığıyla Dünya'nın en ağır kartalıdır.

-Kartalların gözleri ışığa duyarlı milyonlarca hücreden oluşur.Görme yetileri insanlardan 5 kat daha iyidir.insanlar sadece 3 temel rengi görürken , kartallar 5 renk görürler.

-Kartal tarafından kapılan(öldürülen) kayıtlara geçmiş en ağır hayvan 37 kilogramlık bir geyiktir.Savaş kartalı ağırlığının tam 8 katını kaldırmıştır.

-Filipinler'de Filipin kartalını öldürmek yerel yasalar önünde 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmak demektir.

-Şimdiye kadar herhangi bir hayvan türü için kaydedilen en büyük ağaç yuvası, kel kartal tarafından yapılmıştır. 4 m derinlikte, 2.5 m genişliğinde olan yuvanın ağırlığı 1.1 tondu.

-Şu anda 25 ülke silahlarında kartal silüeti bulunduruyor.

-Kartallar, "Kuşların Kralı" olarak kabul edilir.

-Kartal aynı zamanda Beşiktaş ve Benfica spor kulüplerinin sembolüdür.Benfica her maç öncesi eğitimli bir kartalı stadın içinde uçurmaktadır.

-Eski yazarlar kartalların doğrudan bakabildiğini,ancak gözlerini kırpan kartalların yuvadan atıldığına dair hikayeler yazmışlardır.Bu inanışlar Orta Çağ'a kadar devam etmiştir.

-Dal üzerinde ayakta uyuyabilecekleri bir vücut mekanizmasına sahipler.

-Saatte 320 kilometre hızla uçabilen kaya kartalı Dünya'nın en hızlı uçan kartalıdır.Ve Dünya'nın en hızlı uçan 2. kuşudur.

- kartal ölümlerinin % 68'i  insanlardan kaynaklanıyor.

-Kartalların kanatları boyutlarına göre aslında bir uçağın kanatlarına nispeten daha fazla güç ve dayanıklılık içeriyor.

- tek eşlidirler ve ömürlerini aynı yuvada geçirirler. 40 yıldan fazla yaşarlar.
    --spoiler--
    10 0 ...
  • 14 yıllık komşumuz (12 senesi kapı komşuluğu) bir günde evin eşyaları ve 2 çocuğunu alıp bastı gitti. Resmen zengin kaçışı yaptı. Yeni ev açtı kendine aynı ilçede. Eşiyle araları açıktı uzun zamandır. Boynuz da vardı biraz. Boşandılar da sayılır. Adam akşam geldi kapı duvar. Aradı bağırdı çağırdı gitti.

Ne ilginç hayatlar var la.

Onca senelik komşumuzdu yine de. içim burkulmadı değil.
    6 1 ...
  • başta sert bir iklim gibi duruyor. ama alisinca alışıyor insan. bir hastalık değil, bir başlangıç değil ve bir sonuç da değil. sanki her şeyin toplamı gibi.

insanlar ve kicikirik eylemleri herhangi bir his,düşünce uyandirmiyor zihinde.

belli bir noktadan sonra geriye dönüş yoktur, demiş. ışte o noktaya ulaşmak gerekir.
    6 1 ...