• yanlış anlaşılmasın. iki hatta değil tek hat ile gerçekleşiyor bu olay. faturasız gibi dilediğin şekilde kullanıyorsun, ödemeni de faturalı gibi ay sonu yapıyorsun. turkcell'in rahat hattı işte böyle bir şey. adı gibi rahat bir kullanım sağlıyor.

tıpkı adı gibi "rahat" bir uygulama. yok pakatim bitti mi yok internetim kaldı mı yok liralar yetecek mi gibi bir durum yok. kullanıyorsun ve ödüyorsun. büyük kolaylık sağlayacak bu rahat denen hadise.

insan kafası rahat olsun istiyor. telefon kullanırken de durum böyle. bu yüzden turkcell'in rahatı on numara bir hizmet olmuş. sadece konus, internetini kullan, sosyal medyada takıl, gerisini düşünme diyor resmen. çoğumuzun ihtiyacıda zaten bu.

Turkcellin yeni sunduğu telefon kullanmanın rahatlığının ön planda olduğu bir hat. Taahhüt deyince herkes bir korkuyordu artık o dert kalmamış kafamız raHAT.
    10 0
  • akli dengesi bozuk, kıskanç, bencil, açgözlü, sahtekar feministler arasında oldukça yaygın bir durum, ufak bir dedikodu yayılır, örgütlenme başlar, şikayetler yağar, neticede medya nezdinde lekelenen şahıs aklanır, özürler dilenir ve aynı olay tekrar eder.

batılı feminaziler, orta doğu'da çocukları çarşafa sokan, kadınlara kezzap atan, tecavüz eden, katleden geri zekalıların ruh ikizi gibi.

yani hangi gruba sınırsız yetki tanıdığınız önemli değil, her defasında aptal ve beyinsiz çoğunluk istismara açık bir fikrin etrafında yığılmaya başlıyor ve şer saçıyor. genel olarak akılcı olmayan insanların aldığı oksijenin bile israf olduğunu düşünüyorum.

insanlık dediğiniz şey erkek düşmanı feminaziler ve kadın düşmanı selefiler gibi kocaman aptal bir kütle, akıllı kalmayı sürdürenler her halükarda azınlığa tekabül ediyor.
    0 0 ...
  • valla göt, meme muhabbeti yapanların türkçü ve dinci radikaller ve aktroller kadar sözlüğün ebesini ziktiğini düşünmüyorum ama yine de katılacağım boykot. çüs beyler, 27'sinde görüşürüz.
    2 0 ...
  • zall niye ciddiye alsın ,forum ve sözlüklerin aslı olayı bu bir admin ve etrafında ki mod denilen yalakalar ,birde güzel reklam parası gelirse ,amenna.

boykot yapan kendi yapar kendi arkadaşları dahil kimse iplemez anında satış olur .

bir iki insan evladı ahlaklı kişi uyar yapılan akide , gerisi anında satar .
    yarın görürsünüz alayı online.

örnek yalaka tengir , sanalda kimse admin'den ve şifreden üstün değildir ..
    bakın ekşi'nin adminine sokakta görsen sivilceli yağ tulumunu yüzüne bakmazsın ama ülkenin en büyük sanal platformunun başında , sanal alam böyle aslanı kediye boğdurur.
    aha yazıyorum 100 kişi boykota katıldı 12-24 saat arası kalsa kalsa 5 kişi kalır boykota uyan ..

ben sosyalist forumlarda yazardım , hiç fark etmiyor adam bıraksan anında devrim yapacak ama zoru gördü mü anında satıcı.
    4 0 ...
  • Yaklaşık 4 yıl önce heybeliada denen yerde buna benzer bir tartışmayı da ben yaşadım burdan denize giremezsiniz dediler ben şezlong istemiyorum dememe rağmen biz yanımızda çocuklar olduğu için uzatmadık uzaklaştık. Ben devletin karasularına askeri bölge vs.. olmadığı müddetçe istediğim yerden girerim o şezlongun yanına da havlu serer yatarım kimse de bir şey diyemez zorluk çıkarırsa dur ihtarıma uymazsa havaya ateş de ederim bana silah çekerse ona da ateş ederim geberirse de zerre üzülmem bana bu rantçı, harami orospu çocuklarını savunmayın ülkenin her yeri böyle kan emicilerle dolmuş gitmiş polisin plaja silah getirmesini ve mülki sınırlar dışında kullanmasını sorguluyorsunuz her boku çok biliyorsunuz istediği şehirde taşır sana mı soracak nereye silah getirip getirmeyeceğini adama mesleğini mi öğretiyorsunuz.
    4 0 ...
  • her üç ayda bir yapılan eylemler.
    bugüne kadar işe yaradığını hiç görmedim.

uludağ sözlük bağımlılık yapan, ilim irfan yuvası bir kuruluştur.
    bırakamazsınız. yihahoha.
    6 1 ...
  • şu fotoğrafı dün gece çektim.
    son başbakanımız izmir e hoş geldiniz

"Son Başbakanımız Binali Yıldırım izmir'e Hoş Geldiniz..." yazmışlar.
    son başbakanımız izmir e hoş geldiniz

yahu, Başbakanlık bu kadar kıymetli ve güzel bir kurumdu madem neden Başkanlık Sistemine geçildi?
    neden başbakanlık ve parlamenter sistem lağvedildi, neden ülkenin tüm kaderi tek bir adama teslim edildi?

şimdi eski bir sıfatı kullanarak ne yapmaya, nereye varmaya çalışıyorsunuz?
    herhangi bir sıfatı kalmayan binali yıldırım'a yeni bir sıfat mı buldunuz "son başbakan" diye...

asılan şu afişler başkanlık sisteminin aslında ne kadar leş bir sistem olduğunun ve başarısız olduğunun göstergesi.
    insanlar hala başbakanlık diye bir kurumun varlığını anıyor, hatta akp seçmeni binali yıldırım'ı başbakan sanıyor belki de...

kendiniz bir sistem getirdiniz, diğerini yok ettiniz ve yok ettiğiniz sistemin en üst mertebesindeki adamı hala eski sıfatı ile anıyor, afişler bastırıyorsunuz.
    Kendinize güldürmeyin artık...
    11 2 ...
  • durduk yere akla takılan soru.

yani günlerdir insanlar bu konu hakkında konuşuyor, tartışıyor ama moderasyon bir yaptırım uygulamıyor, sözlüğe çıplak fotoğraflar atanlar ise belli aralarla fotoğraf atmaya devam ediyor, sonra diğer yazarlar bu konu ile ilgili başlıklar açıp entry giriyor.

bu durum da sözlüğün tıklanma sayısında artışa sebep oluyor.

tıklanma sayısı yüksek ama içerikler leş.

olsun, tıklanma sayısı önemli.

sözlüğü yönetenler yazarların isyanına kulak vermedikçe ben bu fotoğrafların zall tarafından sözlüğe ekletildiğini düşüneceğim.
    32 4 ...
  • Benim de destek olmak istediğim eylem. Ama sözlüğü karalama defteri gibi kullandığım için kendime güvenemiyorum. Ya not alacağım tutarsa? Ya birine olan öfkemi kusacağım tutarsa? Sizin gibi başka kullandığım bir sosyal medya hesabım yok ki benim orada oyalanayım. Yoksa bilgi içerikli entry zaten girmiyorum. Sözlüğe bu eylemi reva gören mikropların Allah belasını versin. Pis donuzlar.
    13 0 ...
  • az evvel bir haber gördüm, bu haberle ilgili de şöyle bir başlık açıldı sözlükte;
    (bkz: çankırılı ingiltere başbakanı)

vay be...
    demek çankırılı, o halde bizden(!). hemen bağrımıza basalım ingiltere başbakanını.

hatta necip medyamızda bu boris johnson için "türk" diyenler ve sevinenler de var.

aynı medya 1. dünya savaşı sonucunda istanbul işgal edildiğinde de ingilizlere alkış tutup seviniyordu.
    (bkz: mütareke basını)

işte o dönem mütareke basınının en önemli kalemi, ingiliz işgalcilerin en fazla kıçını yalayan bir gazeteci vardı; ali kemal...

ingiliz işbirlikçisi satılık kalem ali kemal'i ziya paşa şöyle bir şiirle tanımlamıştı;

--spoiler--
    ali kemal'e;
    ben türküm! diyorsun, sen türk değilsin!
    ve islâm`ım! diyorsun, değilsin islâm!
    ben, ne ırkım için senden vesika,
    ne de dinim için istedim ilâm!

ziya paşa, kastamonu açıksöz gazetesi 20 nisan 1921 tarihli sayısı.
    --spoiler--

işte bugün ingiltere başbakanı olan boris johnson, ziya paşa'nın bu şekilde tanımladığı ali kemal haininin torununun oğlu oluyor.

bakınız şimdi sizlere meczup(!) ali kemal makalelerinin vurucu tümcelerini içeren bir analiz sunacağım;

ali kemal; 5 kasım 1918 peyam-i sabah;
    "tevekkeli ecdadımız türklere edrakı bi idrak dememiş..."

ali kemal; 18 mayıs 1919 peyam-i sabah;
    "müdafa-i milliye mensupları tutuklanmalıdır..."

ali kemal; 22 mayıs 1919 peyam-i sabah;
    "izmir'de sukunet var, işgal geçicidir..."

ali kemal; 25 nisan 1920 peyam-i sabah;
    "idam, idam, idam...mustafa kemal cezasını bulacak..."

ali kemal; 6 mayıs 1920 peyam-i sabah;
    "kemal'in maskaralıkları..."

ali kemal; 3 kasım 1920 peyam-i sabah;
    "böyle kahramanlardan bizi allah korusun..."

ali kemal; 1 ocak 1922 peyam-i sabah;
    "mukadderatımızı ankara'ya bırakmamalıyız..."

ali kemal; 25 mayıs 1922 peyam-i sabah;
    "kuvay-i milliyeciler bolşevik komunistlerdir..."

ali kemal; 2 ağustos 1922 peyam-i sabah;(büyük taarruzdan 24 gün önce)
    "bu zavallı vatanı mustafa kemal'in muzaffer olma ihtirasından kurtarmalıyız..."

ali kemal; 26 ağustos 1922 peyam-i sabah;(büyük taarruz günü)
    "bu ankara ricalinin zihniyetiyle ancak iran'a ve turan'a gidebiliriz, edirne, izmir, istanbul istikametine gitmek hayaldir..."

ali kemal; 28 ağustos 1922 peyam-i sabah;(büyük taarruz esnasında)
    "ankara efendileri akıllarınca bütün türkiye'nin dostlarımız tarafından boşaltılmasını istiyorlar..."

ali kemal; 1 eylül 1922 peyam-i sabah;(30 ağustos zafer kazanılmış, atatürk ilk hedefi akdeniz olarak belirlemiş)
    "belki taarruz yine başarısızdır..."

------------------------------------
    bakınız, milli mücadelemizin sürdüğü tam 4 sene boyunca milli mücadele aleyhine, kuvayi milliye aleyhine, mustafa kemal aleyhine, tbmm aleyhine yazılar kaleme alım işgal kuvvetlerinin propagandasını yapan bu kansız hain gittiği yolun yol olmadığını ancak 9 eylül'de düşman izmir'de denize dökülünce anlıyor ve günah çıkarmak için bu sefer şu yazıları kaleme alıyor;

ali kemal; 9 eylül 1922 peyam-i sabah;(düşman denize dökülünce)
    "bu gün türk'ün bayramı..."

ali kemal; 10 eylül 1922 peyam-i sabah;
    "gayeler bir idi ve birdir..."

tabi bu yazdıkları ali kemal itini kurtaramamış, kendisi izmit'te halk tarafından linç edilerek eşek cennetine postalanmıştır.

işte bu boris johnson'un damarlarında vatan haini ali kemal'in kanı dolaşıyor.

yani kimse "ay canım, çankırılıymış, türkmüş" diye sevinmesin.

su uyur düşman uyumaz...
    14 1 ...
  • türk târihi hiçbir millete nasip olmayan nice büyük savaş ve zaferlerle doludur. işte bu büyük savaş ve zaferlerin ilki baideng savaşıdır. Çok fazla ilklerin olduğu bu zafer ne yazık ki yeterince ön planda tutulmamakta. Bizler için malazgirt savaşı neyse baideng savaşı da odur.

m.ö.200 yılında hun türkleri ile han çinlileri arasındaki bu büyük savaş çin yazılı kaynaklarında son derece detaylı anlatılmakta. Mete han komutasındaki hun türkleri sürekli olarak çin'in keyfine limon sıkınca canına tak eden çin imparatoru tam 320.000 kişilik orduyla yola çıkar. Bu büyük bir rakam ama doğru olma ihtimâli yüksek çünkü çin'in 2.200 yıl önceki tahmini nüfusu 45-50 milyon civârında.

Çin kaynakları mete han'ın ordusunun 400.000 olduğunu yazıyor ama bu imkânsız bir rakam çünkü o dönemler ortaasya'daki tüm türklerin nüfusu en fazla 6-7 milyon olmalı. Şu anki tahminler 40-45.000 kişilik bir ordu olabileceği yönünde.

Peki mete han kendisinden 7 kat büyük bir çin ordusunu nasıl yendi? iki kelimeyle askerî zekâ diyebiliriz.

öncelikle çinliler çok soğuk havalara alışkın değildi ve mete bunu biliyordu. 5 bin kişilik kuvvetler hâlinde vur-kaç yaparak devâsâ çin ordusuna küçük zararlar verip onları soğuk bölgelere çekti. Çin imparatoru vurup kaçan türk birliklerini gördükçe kovaladı ve tam da baideng bölgesine, mete'nin istediği yere geldi.

Askerî bir dehâ olan mete ordusunu 10'arlı bir sistemde oluşturmuştu ki Bu sistem kara kuvvetlerinde bugün hâlâ kullanılmaktadır. istediği yere gelen çin ordusunu hilâl taktiğiyle sarmış ve tam 1 hafta soğukta kuşatma altında tutarak aç kalmalarını sağlamıştır.

Bozguna uğrayan çin ordusu kuşatma altındayken türk ordusunun gücünü tam olarak hesaplayamamış ve defâlarca barış teklifinde bulunmuştur. Mete Çin ordusunu yok edebilecek durumdayken kuşatmanın bir bölümünü açmış ve çin imparatorunun kalan ordusuyla gitmesine izin vermiştir.

Bugün hâlâ mete'nin bunu neden yaptığı tartışmalıdır. Kazandığı savaş sonrası tüm çin'i neden işgâl etmemiş, çin ordusunu tamamen neden yok etmemiştir net belli değildir ama üzerine yürütülen fikirler vardır. Çin'in yazılı kaynakları bunu net anlatmaz, m.ö 197 yılında yâni savaştan 3 yıl sonra anlaşma yapıldığından bahseder. Bu anlaşmada çin ağır vergilere bağlanmıştır.

Peki mete neden çin'i işgâl etmedi? Çin kaynakları neden bundan bahsetmiyor? çin için çok utanç verici bir şart karşılığı mı mete onları bağışladı net belli değil. yazılı kaynaklar çin'in büyük bir korku yaşadığından bahsediyor hepsi bu.

m.ö. 197-176 arasında aynı yazılı kaynaklar mete'den çok bahsetmiyor. Sâdece çin'in vergilerini aksatmadan ödediği ve en son mete'nin kimin patron olduğunu hatırlattığı bir mektubundan bahsediyor hepsi bu.

Baideng Savaşı mete han'ın zekâsıyla kazanılmış, türk târihinde çok fazla ilklere sahne olmuş çok büyük bir zaferdir.
    19 1 ...