azerbaycan

908.
  • azerbaycan da türk milliyetçiliği yükseliyor . bu uyanış diğer türk devletlerine
    de sıçradı . tabii azerbaycanda herkes türk değil ...

* kafkas asıllı lezgi , avar ,udi ,sakur gibi gruplar var . bunların türklerle arası
    çoğunlukla iyi . ermeniler , lezgileri kendi yanlarına çekmek için çok uğraştılar .
    ancak olmadı .

* iran asıllı kürt , talış , tat grupları . sovyetler zamanında ruslar bütün kilit noktalara
    bunları doldurdular . günümüzde türk karşıtlığı yapan çoğunlukla bunlar . özellikle
    talışler yakında ciddi dert olabilir . amerika bu talışlerle ciddi ilgileniyor . çünkü iranın
    kuzeyinde de büyük bir talış nüfusu var .

tabii ermeniyle , ruslarla karışık , türkçe bilmeyen sovyet kalıntısı aileler de var .
    0 0 ...
  • solaris

45.
  • star wars kafasıyla izlenmemesi/okunmaması gereken film ve kitap.

bana göre ağır felsefe kitabıdır, bir dune için saf bilimkurgu diyebilirim. ama bana bu kitabı depodan getirip kategorize et diye verseler gider felsefe rafına koyardım.

felsefeye bayılmamama rağmen bu kitaba bayılıyorum. bu hissi interstellar ile birlikte verebilen iki bilimkurgu eserinden biri bence. insanın dünyadan ve evden uzaklaştıkça ne kadar küçüldüğünü ve önemsizleştiğini çok güzel anlatıyor. insanın evrene açılmaya hazır olmadığı gerçeğini de. insan psikolojisi uzayın enginliğinde ve karanlığında bilinmeze ilerlemeye müsait değil, bu henüz olmayacak.

uzaylı/dünya dışı varlık tasviri konusunda çok eşsiz bir eser solaris, tam bir ters köşe ve beklenti yıkıcı. varlık ve var olmak gibi konulara beş dakika bile zaman ayırmış biriyseniz kitabı bitirip mal mal etrafa bakarken duygusal boşlukta bulabilirsiniz kendinizi. vintaj alerjiniz yoksa 72 yapımı filmi çok iyidir, 2002 filminden uzak durun demeyeceğim. birilerini bir şeylerden alıkoymayı sevmem, kendiniz tecrübe edin (şahsi yorumum ıyk sadece).
    2 0 ...
  • Uluğ Bilge Kağan Orhun Yazıtlarında der ki:

Çinlilerin tatlı sözlerine, yumuşak ipeklilerine kanıp Türk halkından bir çoğunuz öldünüz. Türk halkı, mutlaka öleceksin! Güneye Çugay dağlarına, Tögültün ovasına yerleşeyim dersen, Türk halkı, mutlaka öleceksin. Kötü insanlar şöylece akıl verirlermiş: “Uzakta isen Çinliler ipeklinin kötüsünü verirler, yakındaysan ipeklinin iyisini verirler” diye öğretirlermiş.

Ruslarla süren savaşlarımızdan bahsetmeyeceğim bile zira bir kitap olur. 93 harbine bakın yeter. Cihan Türk’e yar olmaz Moskof iti de Türk’e dost olmaz.
    2 0 ...
  • azerbaycan

906.
  • Safevilerin kucağına itilmedi. Safevileri zaten Türkler kurdu. Azerbaycan Safevilerin bakiyesidir.

Kimse Azerbaycan düşmanı falan değil sayın alınganlar. Aksine Azerbaycan'ı şahsen çok seviyorum. Fakat onlar bizi o kadar da sevmiyorlar diyorum. Sosyal medya ile sınırlı da değil. Gidip görenler de aynı şeyi söylüyor. Türkiye'yi kendilerine rakip olarak görüyorlar. Türkiye'yi sevenlere ise "yaltaqsınız", "Türklerin götüne girirsiz" gibi laflar ediyorlar. Rica ederim kimseye burada aptal muamelesi yapmayın. Ben Gayet milliyetçi bir insanım ve gördüğüm şey bu. Gittiğiniz zaman hayal kırıklığına uğrayıp geri döneceksiniz zaten. Romantik bakmayın konuya. Olayın Rus etkisiyle alakası da yok. Kendine güya Türkçü deyip Türkiye'den nefret edeni de çok gördüm.

Burada durum tespiti yapılıyor.
    4 1 ...
  • Başlıktaki ilk 4 entry dikkatinizi çekti mi bilmem ama aynı düşünce, aynı yazım tarzı. Kesin fakeler. Bari az belli edin anasını satıyım ya.

Ayrıca yanlış öneridir. O iyi insanlar atlarına binip gittiler. Demirin tuncuna insanın piçine kaldık. Yok artık eskisi gibi iyi niyetli insanlar. Açın gözünüzü…
    6 3 ...
  • azerbaycan

901.
  • öfff gene her şeyi para birimiyle ölçen aptal topluluğu geldi. cahilliğinizi belli etmeyin bari.

türkiye'yi kıskanmak için çok fazla sebepleri var. çünkü senin aldığın asgari ücret onun aldığının 3 katı. 200 manat yani 1000 tl ile geçinmeye çalışıyorlar. sosyal devlet yok, sgk yok. valilik ve belediyeden fakirlere yardım verilmiyor. bekar kadınlar babalarının emekli maaşını alamıyorlar. hastaneler zaten paralı. sen bir dersi geçmek için sadece ders çalışıyorsun ama onlar rüşvet veriyor. sen burs alıyorsun, yurtta kalıyorsun ama orada bu imkanlar çok kısıtlı veya yok. daha sayayım mı?

türkiye refah düzeyi olarak fersah fersah önde.
    6 1 ...
  • Olgunluk yaşla değil yaşantı ile olur. 40 yaşında ergen gibi davrananlar çok.
    7 1 ...
  • sokar

37.
  • On ikinci nesil silik.

Öyle kolay değil millete salça olup, yok oranı tokatlayacağım, buranı tokatlayacağım demek. Sözlük adına sevindirici bir gelişmedir bu yazarın silik olması zira sadece benimle değil her yazarla ayrı ayrı polemik içindeydi sürekli.

O zaman dans, yapacak bir şey yok.
    9 2 ...
  • https://galeri.uludagsozluk.com/r/2162894/+

Erzurum'da esnaf ziyareti yapan CHP’li Gamze Akkuş ilgezdi’ye “Dayanacak gücümüz kalmadı, yetişin imdadımıza” diyerek isyan eden bir kadın, ''Kanal istanbul, Kanal istanbul… Kanal istanbul’u ne yapacağım, Erzurum’a, Van’a, Ağrı’ya fabrika yapsınlar” dedi.

https://www.yenicaggazete...ika-yapsinlar-459416h.htm
    5 0 ...
  • 26 haziran 2021 cumartesi günü yapılacak şovun kanal istanbul'un temel atma töreni olduğunu zanneden saftiriktir.
    (bkz: 26 haziran 2021 kanal istanbul temel atma töreni)

o temel atma töreni kanal istanbul'un temel atma töreni değil, kuzey marmara otoyolununa ait bir bağlantı yolunun köprüsünün temel atma törenidir.

"kanal istanbul türkiye'nin şimdiye dek en büyük projesi olacak" diyenler siz değil misiniz?

peki türkiye'nin en büyük projesinin ihalesini yaptınız mı?
    yaptıysanız, ihaleyi kimler aldı? biz herhangi bir ihale ilanı görmedik.

peki herhangi bir ihalesi yapılmayan, yüklenicisi bilinmeyen kanal istanbul'un nasıl temel atma törenini yapıyorsunuz?

yoksa bu projeyi devlet imkanlarıyla mı yapacaksınız? buna dair de bir duyum, bir ilan olmadı bildiğim kadarıyla.

peki siz neyin temelini atıyorsunuz cumartesi günü?

projenin adı nedir?
    kuzey marmara otoyolu nakkaş-başakşehir kesimi yap işlet devret projesi.

yüklenici firma: rönesans inşaat.
    ihale tarihi: 30 haziran 2020.

yüklenici firma projeyi 3 senede bitirecek ve proje bittikten sonra da her sene 100 milyon euro (bakınız türk lirası değil) garanti geçiş ücreti alacak.

buyrun;
    https://www.haberturk.com...nesans-in-2759473-ekonomi

şimdi temeli atılacak olan köprü, işte bu nakkaş-başakşehir bağlantı yolu üzerinde bulunan sazlıdere geçişini sağlayacak olan toplam uzunluğu viyadüklerle birlikte 1618 metre olacak köprü.

temeli atılacak yapı budur, kanal istanbul değil.

şimdi bu bağlantı yolu köprüsü temel atma törenini kanal istanbul temel atma töreni olarak lanse edip, nereye, kimlere "biz projeye başladık" mesajını veriyorlar acaba?

aklı çalışan bir akp'li bunları bir düşünsün bir zahmet...
    7 1 ...