• bediüzzaman said nursi

Siz sözlükteki soytarıların ne saçmaladıklarına bakmayın. Onlar her değerli islam âlimi olsun olmasın insana hakaret eden ahmaklardır. Siz bediüzzamanı şerif mardin den, cemil meriç 'ten, mehmet akif ersoydan, osman yüksel serdengeçti den ve en önemlisi tarihi kayıtlarından ve kendisinden öğrenin.

31 mart hadisesinde 9 tabur askeri isyan etmekten alıkoyan kimmiş onu sorun tarihi kayıtlardan?

Şeyh sait isyanına kalkışan büyük aşiretlere müsaade etmeyen delikanlı kimmiş onu sorun?

Biri ruslar ve biri ingilizler tarafından verilen üç idam kararının sebebini sorun.

istanbul da ingiliz askerlerinin olduğu bir zamanda; (doğru konuşalım arkadaş) çoğu ulema ingiliz mandasını savunurken; hürriyetin islamın ilk şartı olduğunu haykıran, ingiliz mandasına boyun eğilemez diyen ve şeyhül islamın fetvasına karşı çıkan, bastırdığı kitapları ve ilanatları halka dağıtıp ingilize karşı örgütleyen kim? Onu sorun.

Anadolu halkı cumhuriyeti küfür rejimi zannedip karşı çıkarken; kimin halka cumhuriyetin islamdaki meşveret ve şûra emirlerinin bir tecellisi olan bir sistem olduğunu anlattığını sorun kayıtlara.

Bu adam çok delikanlı bir adamdır. Sizi 6 ay hapisle yargılasalar kırk takla atarsınız. Bu adam, önünde onlarca kişi zulmen idam edilirken ve kendisi de idamla yargılanırken dahi asla taviz vermemiş bir adamdır. Ve kendisine de hürmeti asla kabul etmemiş, onun için gelenleri kapıdan çevirmiştir.
    5 4 ...
  • Güzellik öyle bir şey ki; uğruna hem canınız acır, hem bütçeniz yorulur, hem de zamanınız harcanır. Nerden baksan kayıp fakat karşılığı ne? Birkaç hayran bakış, iki boktan iltifat. Önemsiz diyemem sonuçta öyle bir hale geldik ki kimsenin karakteri ile ilgilenmiyor, yalnızca tipine göre yorum yapıyoruz. Algı meselesi. Benim gibi canı istemedikçe suratına bir şey sürmeyen, altı üstü işyerine gitmek için saatler öncesinden uyanıp saç baş kombin derdinde olmayan biri için olmasa da olur. Her allahın günü gördüğüm tipler beni beğenmese de fark etmez. Astarı yüzünden pahalı. Sabah 20 dakika daha uyurum, biraz daha dinlenmiş olurum hiç değilse. Kaldı ki çirkin görünüyorsam da bu karşıdakinin problemi, ben kendi suratımı görmüyorum nasılsa.
    3 0 ...
  • -yüksek sesle müzik dinleyenin yanınıza oturması
    -yaşlı teyzelerin yer vermiyor diye ters ters bakması
    -birbirlerine sevgi gösterilerinde bulunan bir çift
    -tıklım tıklım olan doluluk
    -axe yıllandırılmış kol altı kokusu

vs.

liste uzatılabilir.
    1 2 ...
  • günaydın

1776.
  • 'günün pırıl pırıl geçsin, böyle tüm gün tatlı tatlı gülümse dilerim' anlamı taşır. Ne de güzeldir bu dilek *

Dün bahsettiğim kız kardeşim de tatlı tatlı gülümsese bugün tüm gün. Mutlu ve neşeli hissetse. Ablası yanında olucak kuzumun * hazırım, şarjım tam, Ona moral ve destek olabilmek için tüm gün eşlik edeceğim kendisine * bugün ege üniversitesine gelecek, hastaneye. Cildinde göz göz yaralar çıktı bir süredir. Bulunduğu şehirden izmir'e yönlendirmiş doktoru. Burada iyi bir profesöre görünecek. Egzama gibi ama değil sanki, Patalojiye gidecek ne olduğunu anlamaları için. Cildin çiçek açtı, geçer üzülme diyorum * Biraz rahat hissedebilse aslında belki bu tip rahatsızlıkları olmayacak. cilt rahatsızlıkları biraz stresle alakalıymış gibi gelir bana hep.

O'na elma şekeri alacağım bugün, bir de midye, bir de boyozu çok sever * biraz da gezdireyim, deniz havası alsın * inşallah ciddi bir rahatsızlığı çıkmaz. çıkarsa da çözeriz, elimizden geleni yaparız, o'nu çok seven bir kocası da var, tam destek, hadi bakalım bebeğim *

şu an,minnoş bir arkadaşımın dün bana gönderdiği çok hoş bir parçayı dinliyorum. Birlikte dinleyelim istedim *

Tüm gün tatlı tatlı gülümsemeniz dileğiyle, günaydın *

Ed sheeran- perfect
    https://youtu.be/2Vv-BfVoq4g
    6 1 ...
  • koskoca sözlükte hakkında sadece 'iki adet entry' girilmiş müzikal deha.

1860 yılında, fatih'de doğar şevki bey. kısa, fakat müzikle dolu bir hayat yaşar. 1891 yılında, gözlerini sonsuza dek yumduğunda, ardında bugün bile hatırlanacak onlarca eser, beste bırakır.

yaptığı bestelerin bir çoğu günümüze ulaşmamış der tarihçiler. bilinen eserleri ise, türk sanat müziği ile uzaktan yakından ilgilenen herkesin dilindedir.

hicran oku sinem deler, dil yaresini andıracak, hastasın zannım, nedendir bu dil-i zârın figânı, duçar-ı hicri yâr olalı, nedir bu haletin, küşade talim gibi harika ötesi bestelerini, klasik türk müziği ile ilgilenip de bilmeyen yoktur.

türk musikisinin unutulmaz bestecileri 6 albümü ise, tamamen kendisine ithaf edilmiştir. Yukarıda bahsettiğim pek güzel eserlerin, pek güzel yorumları albümde mevcut.

En sevdiğim eseri ise, dûçâr-ı hicr-i yâr olalı'dır.

--spoiler--
    dûçâr-ı hicr-i yâr olalı didem ağlıyor
    Dîdemle müşterek dil-i gam dîdem ağlıyor
    Bu hâle hem de mehveş-i nâdîdem ağlıyor
    Dîdemle müşterek dil-i gam dîdem ağlıyor
    --spoiler--

şurada
    0 0 ...
  • hep aynı muhabbet. geçen ağlayarak annemi aradım özlediğim için aynı cümleyi duydum. hoş değil o kadar duygulandık 4000 km uzaktan bu mu duymamız gereken cümle.
    1 0 ...
  • Doktora gitmeden evde uygulayabilecegimiz bir çözümünü bilen varsa nolur yesillendirsin.

Soğugü sicagi geçtim ne yiyip icersem dişimin içi sizliyor özellikle tatlı yiyince yok böyle bişey. Sakın dış fırçala demeyin dişimi fircalarken macundan bile sizliyor mk bu ne beter bi illet böyle.
    2 0 ...
  • huzur veren fotoğraflar

istanbul/moda.

Ara sokaklardan aşağı doğru inince, denizi görmenin verdiği inanilmaz bir huzur var. kafaya koydum, moda'ya taşınacağım.
    5 0 ...
  • iyi olmak bazen boş bir insan olmakla, işsizlikle, yalnızlıkla, perişanlıkla karıştırılabilir hele ki enaniyetin ve kibrin tavan yaptığı çağımızda.

insanlar iyi ve alçak gönüllü bir insanla tanışınca onu yıkık zannedebiliyor. Veya onunla ilgilendiği için karşıdakinin değersiz biri olduğu zannına kapılabiliyor.

Ama hayır! Bazılarımız çok acı çektiği için acı çekenlere merhamet eder.
    Bazılarımız açlığın ne demek olduğunu bildiği için fakire merhamet eder.
    Bazılarımız zulmün ne olduğunu bildigi için mazluma şefkat eder.
    Bazılarımız da ölümden birkaç defa döndüğü için aynı şeyleri yaşayanlar için elinden gelen herşeyi yapmaya çalışır, kendi hayatından ve parasından taviz vermeyi teklif eder. Bunu yaparken sizi kırmamak için kendini alçaltır. Bunun sebebi zavallı, yıkık, işsiz biri olması değil; çektiğiniz acıyı bilip iyi yüreklilik göstermesidir.

Fedakar ve iyi bir insan olmak; değersiz zavallı ve çok yalnız olmak değildir. Lütfen karıştırıp bu bir avuç iyi olmaya çalışan insanı üzmeyin...
    8 0 ...
  • hayat ne garip, vapurlar falan...

bu iddiayı ortaya atanların kaynağı mehmet altan şerefsizi.
    mehmet altan şerefsizi şu an nerede?
    cezaevinde.
    sebep?
    fethullahçı terör örgütüne üye olmak.
    hükümlü...

bir fetöcü itin uydurmasını hala dillerine dolayanlar kimler?
    aktroller.
    yani yıllarca fetö'nün elini eteğini öpenler.

bunlardaki fetö aşkı asla bitmez...

bir başka platformda da şu fotoğrafı kullanarak "atatürk çarşaf giyip kaçtı" yazmışlardı.
    atatürkün kuşatma altındayken çarşaf giyip kaçması

bu fotoğraf trablusgarp cephesine gönüllü olarak katılan gazeteci şerif bey'e aittir.
    yani mustafa kemal atatürk'e.

gazeteci şerif bey kimliği mustafa kemal'e teşkilat-ı mahsusa'nın sağladığı kimliktir, bu kimlik ile mısır üzerinden trablusgarp'a gitmiş ve orada bir gözünü bırakma pahasına vatanını savunmuştur.
    (bkz: gazeteci şerif bey in zorlu trablusgarp seyahati/#37798871)

trablusgarp'ta bir göz.
    çanakkale'de gazilik,
    sakarya'da kırılan kaburga.
    memleket için tüketilen bir hayat...

ne kadar kolay yalan yazmak, iftira atmak...

not: bu başlık da birkaç gündür dikkat ediyorum belirli kişiler tarafından uplanarak sol freyme taşınıyor.
    maksat belli, algı yaratmak.
    ama gün olup devran döndüğünde hepiniz fethullahçılıktan yargılanacaksınız, o gün geldiğinde sizi hiçbir milat kurtaramayacak.
    11 1 ...