• guldurmus ergenlerdir. ulan marvel'in sahibi disney. disney'de 10 yas ve altina film yapan bir firma. koca koca herifler spaydir men ayrin men diye ortalikta dolasiyor. ahahah yazik. valla kusura bakmayin marvel filmlerine para veriyorsaniz sizde s.ke surulecek akil yok. allahin moronlari.
  4 2 ...
 • liverpool fc

  1126.
 • taş gibi defans ve sağlam bir kaleci bulamadığı sürece geçici başarınların önüne geçemeyecek eski efsane takım.
  0 0 ...
 • bundan sonra kendime uğraşı edindiğim köşedir.
  ilk konu başlığımız heykeller ve ayrıntıları , tanrının insan vücuduna şekil vermesi gibi ince ince işlenmiş ve şekil verilmiş heykelleri gelin hep birlikte inceleyelim.
  gavur imam ile kültür sanat başlıyor.

  ilk konuğumuz giovanni strazza.
  1818 yılında milano'da doğan bu zat ile ilgili bilgilerimiz kısıtlıdır fakat hiçbir eklenti yapmadan mermeri tül haline getirmesi muazzam bir işçilik örneğidir.
  duvaklı bakire'yi ele alıyoruz.

  uludağ sözlük kültür sanat köşesi
  uludağ sözlük kültür sanat köşesi

  ikinci konuğumuz ile tanışmak için biraz uzaklaşıyor doğum yeri olan napoli'ye gidiyoruz ve giovanni lorenzo bernini ile tanışıyoruz.
  sadece heykeltıraş diyemeyeceğimiz bir abimiz kendisi , resim çizmiş heykel yapmış , mimari ile uğraşmış tam bir isviçre çakısı.

  şimdi zeus'un kızı persephone'un Hades tarafından kaçırılmasını betimlediği heykelinde elin vücut üzerindeki etkisine ve persephone'un mermer gözlerine bakıyoruz.

  uludağ sözlük kültür sanat köşesi
  uludağ sözlük kültür sanat köşesi

  nasıl? yılan di mi?

  şimdi de o yukarıdaki tülcülüğün babası var, antonio corradini.
  strazza ondan esinlendiği için karıştırılırlar ve eserleri de birbirine benzer.

  iffet adlı eserinde betimlediği kişi müjde ar sanılmasın Prens Raimondo'nun annesinin anısına yapılmıştır heykel.

  uludağ sözlük kültür sanat köşesi
  uludağ sözlük kültür sanat köşesi

  şimdilik bu kadar.
  5 0 ...
 • Kiel kanalı'nın hukuki statüsü bu davada yer almıştır.

  Birleşik krallık, Wimbledon adlı silah yüklü gemisinin; kiel kanalı üzerinden polonya'ya gitmesini ister, fakst Almanya geçiş izni vermez.

  Almanya'nın bu eyleminin, versay antlaşması'nın 380. maddesine aykırı olduğu iddia edilir ve durum uluslararası adalet divanı'na taşınır.

  Divan, kararında; kanalın bir uluslararası su yolu olduğunu ve bütün ulusların faydasına bulunduğunu; almanya'nın eylemlerinin versay 380. Madde hükmüyle de çeliştiğini belirtir.
  1 0 ...
 • devrimler; devrime sahip çıkacak yeni insan yaratımına girişirler ve bu bizim cumhuriyet devrimimizde oldukça başarılıdır, türkiye'de insanlar çağdaş, seküler, laik, özgürlükçü yaşam tarzını benimsemiş, sevmiş ve en önemlisi sahip çıkma potansiyelini göstermiştir.

  kabul;
  gün, bizden karşıt olanların günüdür.
  gün, silahlanan çetelerin günüdür.
  gün, kula kulluk etmeyi marifet sananların günüdür.

  fakat şu bilinmelidir ki bu cılız filiz 15 senelik, bizim köklerimiz 95 seneliktir.
  4 0 ...
 • aşk mıdır, heves midir, mallık mıdır, ergenlik midir bilmem ama yazayım başımdan geçenleri...

  liseye yeni başlamıştım. her sabah benim okulda okuyan mahallenin çocuklarıyla durakta buluşup otobüse ordu halinde binerdik. bir tane kız vardı o da her sabah bu otobüse binerdi. bu kızın okulunun durağı benim okulun durağından önceydi. yani benden önce iniyordu. bu kıza bazen otobüsten inerken iyi dersler diyordum. cesareti yanımda bulunan ordudan almıştım sanırım. şimdilerde asla böyle bir sığırlık yapamam. resmen taciz bu. daha sonralarda bir gün çantasından çıkarttığı defter ya da öğrenci dosyasına yaptığı çizimlere bakıyordu otobüste. grafiti şeklinde adını falan yazmıştı oraya. o grafitiler sayesinde adının irem olduğunu öğrenmiştim. facebookta bütün iremleri tarayıp kızı bulmuştum. daha sonrasında sevgili olmuştuk. aah eskiler...
  7 0 ...
 • old-new muhabbeti yaptığınız şey hugo amk gerçekten yaş ortalaması kaç oldu bu sözlükte.
  5 0 ...
 • yazmayayım diye kendimi zor tuttum ama 00:00 beklemek nedir ya ahahahahahaha. artı başlığı açan arkadaş lütfen ilk önce iğneyi kendine batırmayı deneyebilirsin. ayrıca lütfen kimse artık bu samimiyetsiz başlığa entry girmesin.çok rahatsız ise kapı orda.
  35 17 ...
 • ilk harfinden son harfine kadar şartsız koşulsuz katıldığım kampanya, tepki hareketi. eskiden içimden gelirdi sözlüğe girmek bir şeyler yazmak, iki kelam laf etmek. şimdi sözlükten içeri girer girmez kalite kendini belli ediyor, insan soğuyor ister istemez.
  ben hiç bir zaman için çok yazan bir yazar olmadım. ancak eskilerden hiç olmazsa günde 5-10 entry yazmaya çalışırdım elimden geldiğince. şimdi ayda 4-5 entry anca oluyor bazı aylar olmuyor bile.
  acilen gereken yapılmalı efendim. biz yarın bir gün gideriz belki bunlardan dolayı biz çaylak veya silik olacağız hiç sorun değil. ancak eskilerden gelen bu güzide, hoş ortama bakınca insan üzülüyor. yakında az da olsa kaliteli olan yazarlar da sözlüğü terk edecek zall. o zaman sözlüğümüzün inciden ne farkı olacak söyle lütfen. ha amacın burayı 2. inci yapmaksa aynen devam. zaten kankasınız sıkıntı olmaz sana.
  18 4 ...
 • 98 deyince aklıma hep taffarel'in kel kafası gelirken, o sene doğanların 20 yaşına geldiğini hatırlatan başlıktır.
  7 1 ...