superman the movie

Yanılmıyorsam 1978 tarihli richard donner'ın yönettiği başrollerde marlon brando,christoper reeve ve gene hackman'ın oynadığı ilk ve bence en süper süperman filmi.

---spoiler---
Krypton gezegeninde büyük bir bilim adamı aynı zamanda değişik bir yargı sisteminin elemanlarından olan jor-el(brando)krypton gezegeninin yok olacağını tespit eder.Bunu jüridekilere söyleyince jüri bunu söyleyip milleti galeyana getirmemesini söyler aksi halde kendiside hayalet kusağında ömür boyu mahkum olacaktır.Bunun üstüne jor-el oğlu kal-el yani superman yani süpermen yani clark kent'i kurtarmak için onu bir kapsüle koyar.Ve diğer gezegenlere göre oradaki canlılara göre en çok üstün olacağı yere dünyaya yollar.Orada çocuğu olmayan mutlu aile kent'ler yolda buldukları bu çocuğa sahip çıkarlar.Ve sonunda çocuğun kendini keşfi,babasını buluşu ve superman oluşu anlatılır.Bu filmde bana antipatik gelmesine karşın lois lane'i oynayan kadın dahil kötü oynayan yoktur.Fakat marlon brando,hackman coşarlar.Bu kadar iyi bir oyunculuk yok.Marlon brando'yu demeye gerek yok ama o dönem için daa bir genç olan gene hackman süper bir kötü adam performansı olur.Şimdi ben bu filmi izlemeden evvel bu yeni filme sıcaktım brandon routh'a kadar ama christopher reeve kadar sıcak ve harbi bir süperman görünce s.kmişim brandon'u dedim.izleyin bu filmi asla kaybetmessiniz.

---spoiler 2---
Not:Filmin posterinde filmle ilgili not olarak şunlar yazmaktadır.
you'll believe a man can fly.

Bazıları savaş ve barış'ı okuyup bunun bir aksiyon romanı olduğunu düşünürken kimileride sakız kağıtlarının arkasını okuyup evrenin sırlarını keşfeder....