bugün

ingilizce ogrenememek

hiç muhatap olmamıştım yıllarca ingilizceye...
ilk kez ortaokulda karşılaşınca, gereksiz bulup öylece çıkar gider sandım hayatımdan... maçta yenilince acısı geçer ya bi süre sonra... işte öyle sandım... ingilizceyi öğrenememenin acısı hafifler sandım sözlük..

en baştan bakalım....
ortaokulda verdiler bu dersi, en fazla 3 alarak geçtim... fizik daha kolay geldi hep ve matematikte öyle idi... ama ingilizce? öyle değildi. olmuyordu.
lisede ilk sene verdiler bu dersi yine... ve bizde artık uğraşmayız dedim, lise 2 ve 3 de artık yoktu ingilizce...
bu yılalrda ...en kazık türevleri alabilecek gibi duruyor ama ingilizce adımın dışında bir soru ile karşılacam diye korkuyordum. nitekim üniversite hazırlık sınıfında dersin felsefesini çözemeden geçme notu olan 60ı 1 puanla geçerek ..61 aldım.
tüm hazırlık sınıfı sürecini hayal edince bir mucize gerçekleştirmiştim.
o gün yeniden öss ye soksalar memleketin bir çok yerinde mühendislik kazana bilirdim. ama yok, onlar beni en zayıf noktamdan yakalamışlardı... ama 61 almayı bildim...

üniversitede ing 1-2-3-4 derslerini kopyalarla geçerken, kimse bu geçişlerimin bir mucize olarak görmüyordu ...bir ben zorlanıyordum anlayacağınız...
okul bitti... ben artık bildiğim ingilizce kelimeleri bile bilmediğimi sanan 'ezik' bir insana dönüştüm ingilizce hakkında... hala analitik çöze biliyor., geometriden anlıyor ve uzay hakkında fikirler yürüte biliyrodum ...ama sözlük, işte o kadar. geçti sandım yinede ...ama öyle olmadı...

yüksek lisansa baş vurdum. ingilizce yeterlilik sınavını ötelediğim için 'sınava gir sonra başvur' dediler. ezdiler yine beni sözlük. 'yapmayın kardeşler.. vurmayın . o daha çocuk' gibi bir garip serzeniş geldi dilimin ucuna, ama bunun anlamsızlığına boğuldum.
anlayacağın bir türlü şu ingilizceyle barışamadık... şimdilerde cnbs-e dizileri izliyorum severek ama hala tık yok...
bir gün sözlük..
bir gün...
sana ingilizce sevgiler sunacağım belki... belki msn iletime ingilizce ruh hallerimi yazacağım...
belki bir gün ama.. bugün değil be sözlük..
bugün o gün değil...