bugün

sözlükçülerin birbirlerine toleransı

basli basina tartisilmasi gereken bir durum. kisilerin birbirlerine incitici söz söylemek, din ve siyasi görüslerine hakaret etmeksizin, kendi görüslerini ifade edebilme haklariyla tamamen paralellik gösteren bir durum. bu sözlük bu bakimdan pilot bir konumdadir. türk insaninin ne kadar tolerans kaldirdigi konusu burada acik bir sekilde görülmektedir. ben komunist olmak zorunda degilimdir, komunistlige hakaret etmeden o ideolojide neleri yanlis buldugumu ifade ettigim zaman, eger benim yazdigim entry´i komunist görüslüler negatif degerlendirirlerse, o noktada benim onlara "neye göre o entry´i negatif degerlendirdiklerini sorma" hakkim vardir. ayni sey diger din icerikli -yani komunistlik, ya da baska ideolojilerin tümünü birer "din" addedebiliriz- tüm konularda incitici söz icermeyen entry´ler tolere edilmelidirler. yoksa orada kisilerin birbirlerinin "ifade özgürlüklerine karistiklari" pekala da iddia edilebilir. henüz yeni yzar olmusken arkadaslarin gayet somut bir sekilde ifade edilen entry´lerimi "negatif" degerlendirdiklerini görmüs bulunuyorum. bunu kendilerine soramiyorum, cünkü kimin bu entry´lere bu sekilde oylamada bulunduklarini bilmiyorum. ama sözlük, eger herkese entry´leri oylama hakki sunuyorsa, bunu bir sebeplendirme ile desteklemelidir. yani sözlük yazari bir konuda negatif ya da pozitif oy verirken neden öyle yaptiginin aciklamasini yapmalidir, yapabilmelidir. sahislarin hakaret icermeyen, görüs bildiren, soru soran entry´leri negatif degerlendirilememelidir. bunun garantisini sözlük yazarlarina vermelidir, aksi takdirde bu is cigrindan cikar, görüsü bana ters kim varsa ben de tutar yazilarini okumadan hepsini "eksi"yle notlandiririm, eee herkes böyle yaparsa o zaman herkesin yazdigi entry´lerin begenilmeme orani begenilme oranini cok asacaktir, tahminim bu da kimse tarafindan istenmeyen bir durum oldugu yönündedir. ayni sey pozitif entry ler icin de yapilabilir. ama bu sekilde bilmeden, anlamadan entry´leri notlamak, pek de anlasilir bir sey olmasa gerektir.